Вукичевиќ за УБ: Продолжуваме да се развиваме и во повисокиот сегмент на вината

You must need to login..!

Опис

Винаријата „Тиквеш“ ја има најуспешната година. Вкупната добивка, профитот и инвестициите се во пораст.

Директорот на „Тивеш“ Радош Вукичевиќ за Утрински брифинг ја објасни стратегијата на компанијата, имплементирање на брендот „Тиквеш“ на светскиот пазар како и проектот „прва зелена винарија“ во југоисточна Европа.

– Доминантен дел од растот доаѓа од Балканот и Европа. Имаме пробив во Албанија. Очекуваме раст и во Кина. Во фокус ни е грчкиот пазар. Преку француската винарија добиваме пристап до базата на знаење за имплеметирање на брендот Тиквеш на светскиот пазар. Тиквеш планира да инсталира соларна централа на крововите од фабриката и да стане првата зелена винарија во југоисточна Европа која ќе си го произведе количеството на електрична енергија кое што е потребно за да работи.

Околу соработката со владата, Вукичевиќ ја нагласи поддршката која винаријата ја има од ресорното министерство.

– Министерот Трајан Димковски е еден од најдобрите до сега. Сме немале проблем со ниедна политичка партија но со овој министер имаме одличен однос и голема поддршка.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

five + 12 =