УБ анализа: Ликвидацијата на Кашоги последица од судирот со саудискиот престолонаследник

You must need to login..!

Опис

Осудени пет лица на смртна казна за убиството на Кашоги. Мотивите се уште непознати како и нарачателот на убиството. Саудиското кралско семејство кое е е осомничено за неговата ликвидација доби поддршка од Вашингтон за затворање на овој случај во пресрет на изборите во САД, но и тензииите во Персискиот залив.

Клучниот американски сојузник Саудиска Арабија, барем засега ќе се извлече од критиките на меѓународните невладини организации и борци за човекови права.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

five − two =