Трамп: Воведувањето на санкциите кон Европа е за нивно добро

You must need to login..!

Опис

Трамп не се плаши од заканите на Северна Кореја чиј лидер Ким Јонг Ун изјави дека САД би можеле да добијат „божиќен подарок“ алудирајќи на нова нуклеарна ракетна проба.

Во меѓувреме Пентагон соопшти дека планира да ја намали 6.000 американска војска распоредена на ариканскиот континент и да ја прегрупира во индо –пацифичкиот регион. Повеќе од 200.000 војници според плановите на Вашингтон од воените бази низ светот ќе се прегрупираат во овој регион како најава на новата политика и геостратегија.

Дополнително во пресрет на американските претседателски избори, американскиот претседател Трамп најави воведување на санкции кон ЕУ заради најавената соработка со рускиот северен тек 2.

Трамп во негов стил изјави дека воведувањето на санкциите кон Европа е за нивно добро.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

nineteen + 15 =