Талески за УБ: Иран треба добро да размисли како ќе се постави

You must need to login..!

Опис

„Воопшто не е добро кога се напаѓа најважниот стратешки сојузник на Северна Македонија, САД. Нападот врз воени бази на САД со можни жртви е напад врз САД. Тоа повлекува вклучување на членот 5 од Вашингтонскиот договор, кој што вели „еден за сите, сите за еден“, односно ако една членка на НАТО е нападнати се сите.

– Иран треба добро да размисли како ќе се постави во оваа ситуација изјави за Утрински брифинг Дане Талески, советник за надворешна политика на премиерот и кандидат за амбасадор на Северна Македонија во НАТО, во врска со последните настани на релација Иран – САД.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

thirteen − 6 =