Tag: трамп

image Погледни видео
Андоновиќ: Мемоарите на Болтон последен обид на демократите да извршат удар врз Трамп

Ивана М. Лазаревиќ

јануари 30, 2020

3479

Имено, Болтон најави излегување на книга со негови мемоари кои содржат пикантерии од неговата работа во администрацијата на Доналд Трамп. Во

Погледни видео
image Погледни видео
Андоновиќ: Планот за Блискиот Исток на Трамп иницијална каписла за нов конфликт помеѓу Евреите и Арапите

Ивана М. Лазаревиќ

јануари 29, 2020

3167

Мировниот договор на Трамп им дава историска шанса на Палестинците да добијат своја држава. Со ова би се решил повеќедеценскиот спор меѓу Изр

Погледни видео
image Погледни видео
Импичментот може да му наштети и на Трамп и на кандидатот на демократите за претседателските избори

Ивана М. Лазаревиќ

јануари 24, 2020

385

Во американскиот Сенат трае судскиот процес за отповикување на американскиот претседател Доналд Трамп со претставување на аргумените на обв

Погледни видео
image Погледни видео
Републиканците им го зададоа првиот удар на демократите за импичментот на Трамп, Русија ја доби новата влада

Ивана М. Лазаревиќ

јануари 22, 2020

1235

Новинарот Дејан Андоновиќ во „Утрински брифинг“ на „Слободен печат“ ја анализира состојбата во САД и Русија, односно постапката за импичме

Погледни видео
image Погледни видео
Андоновиќ: Импичментот на Трамп казна за злоупотребата на претседателската должност или опасно извртување на Уставот?

Ивана М. Лазаревиќ

јануари 21, 2020

658

Андоновиќ ги коментираше и најновите анкети на телевизијата Си-Ен-Ен, кои покажуваат дека речиси 51 отсто од Американците сметаат оти Сенатот

Погледни видео
image Погледни видео
Иран нуди соработка во истрагата за уривањето на авионот, Трамп добива ограничување од Конгресот за воена интервенција

Дамјан Варошлија

јануари 10, 2020

295

Иран ќе дозволи на САД и авионската компанија Боинг да помогнат во истрагата на падот на украинскиот авион кој завчера се урна непосредно по п

Погледни видео
image Погледни видео
Светот во 2019 година: Природни катастрофи и воено-политички тензии

Дамјан Варошлија

декември 31, 2019

386

Екстремни температури, силни ветришта и разорни земјотреси оваа година ги предизвикаа некои од најсмртоносните несреќи. Од Бахамите, преку А

Погледни видео
image Погледни видео
Утрински брифинг: Трамп и Путин заедно против тероризмот – Црногорската црква без амин за автокефалност

Дамјан Варошлија

декември 30, 2019

238

Руските безбедносни сили спречиле обид за терористички напад во неколку градови во Русија, меѓу кои и Санкт Петерсбург. Дојавата за евентуалн

Погледни видео