Tag: сад

image Погледни видео
Неуспешен импичмент и длабока поделеност во американското општество

Ивана М. Лазаревиќ

февруари 6, 2020

582

Новинарот Дејан Андоновиќ во „Утрински брифинг“ на „Слободен печат“ зборуваше за неуспешниот обид за импичмент на американскиот претседа

Погледни видео
image Погледни видео
Андоновиќ: Започнува демократската номинација – Берни Сандерс сериозен ривал на Бајден

Ивана М. Лазаревиќ

февруари 3, 2020

3759

Најсериозни кандидати за освојување на номинацијата за кандидат за претседателските избори кај демократите се поранешниот потпретседател в

Погледни видео
image Погледни видео
Андоновиќ: Планот за Блискиот Исток на Трамп иницијална каписла за нов конфликт помеѓу Евреите и Арапите

Ивана М. Лазаревиќ

јануари 29, 2020

3445

Мировниот договор на Трамп им дава историска шанса на Палестинците да добијат своја држава. Со ова би се решил повеќедеценскиот спор меѓу Изр

Погледни видео
image Погледни видео
Импичментот може да му наштети и на Трамп и на кандидатот на демократите за претседателските избори

Ивана М. Лазаревиќ

јануари 24, 2020

632

Во американскиот Сенат трае судскиот процес за отповикување на американскиот претседател Доналд Трамп со претставување на аргумените на обв

Погледни видео
image Погледни видео
Андоновиќ: САД директно се вклучува во решавањето на косовскиот проблем, обновена авиолинија Белград-Приштина

Ивана М. Лазаревиќ

јануари 23, 2020

627

По дваесет години повторно е возобновена авиолинијата Белград-Приштина, а Албин Курти стана мандатор на новата влада. Дали овие два настани ј

Погледни видео
image Погледни видео
Републиканците им го зададоа првиот удар на демократите за импичментот на Трамп, Русија ја доби новата влада

Ивана М. Лазаревиќ

јануари 22, 2020

1476

Новинарот Дејан Андоновиќ во „Утрински брифинг“ на „Слободен печат“ ја анализира состојбата во САД и Русија, односно постапката за импичме

Погледни видео
image Погледни видео
Андоновиќ: Импичментот на Трамп казна за злоупотребата на претседателската должност или опасно извртување на Уставот?

Ивана М. Лазаревиќ

јануари 21, 2020

890

Андоновиќ ги коментираше и најновите анкети на телевизијата Си-Ен-Ен, кои покажуваат дека речиси 51 отсто од Американците сметаат оти Сенатот

Погледни видео
image Погледни видео
Иран нуди соработка во истрагата за уривањето на авионот, Трамп добива ограничување од Конгресот за воена интервенција

Дамјан Варошлија

јануари 10, 2020

407

Иран ќе дозволи на САД и авионската компанија Боинг да помогнат во истрагата на падот на украинскиот авион кој завчера се урна непосредно по п

Погледни видео
image Погледни видео
САД преку Албанија го руши режимот во Иран

Дамјан Варошлија

јануари 9, 2020

439

Доналд Трамп ги активира иранските џихадисти стационирани во базата во Албанија инфилтрирајќи ги меѓу демонстрантите на улиците во Техеран.

Погледни видео
image Погледни видео
Анализа во УБ: Трамп нема да ризикува голема воена акција во пресрет на претседателските избори во САД

Дамјан Варошлија

јануари 8, 2020

549

Иран соопшти дека во нападите биле убиени 80 американски војници. Информацијатата е демантирана од страна на САД кои засега не соопштува за ев

Погледни видео