Tag: иран

image Погледни видео
Тензии на Блискиот Исток: Иран и натаму опасност по мирот, Либија и Медитеранот можно ново жариште

Дамјан Варошлија

јануари 13, 2020

520

Тема на денешната меѓународна анализа на Утрински брифинг е Блискиот Исток и тензиите кои секојдневно се присутни. Иако напнатоста помеѓу Те

Погледни видео
image Погледни видео
Иран нуди соработка во истрагата за уривањето на авионот, Трамп добива ограничување од Конгресот за воена интервенција

Дамјан Варошлија

јануари 10, 2020

381

Иран ќе дозволи на САД и авионската компанија Боинг да помогнат во истрагата на падот на украинскиот авион кој завчера се урна непосредно по п

Погледни видео
image Погледни видео
САД преку Албанија го руши режимот во Иран

Дамјан Варошлија

јануари 9, 2020

395

Доналд Трамп ги активира иранските џихадисти стационирани во базата во Албанија инфилтрирајќи ги меѓу демонстрантите на улиците во Техеран.

Погледни видео
image Погледни видео
Талески за УБ: Иран треба добро да размисли како ќе се постави

Дамјан Варошлија

јануари 8, 2020

370

„Воопшто не е добро кога се напаѓа најважниот стратешки сојузник на Северна Македонија, САД. Нападот врз воени бази на САД со можни жртви е на

Погледни видео