Тачи: Поблиски сме до СДСМ – Заев направи историски исчекори, а Мицкоски праќа посредници за да имаме соработка

You must need to login..!

Опис

– Мислам дека главната битка кај албанскиот електорат се води помеѓу ДПА и СДСМ. Доколку гласот оди кај ДУИ тој е неупотреблив. Главната поента ми беше дека тоа што се случи кај Македонците, промената на власта е добра работа, но кај Албанците се уште не се случи. Значи ние како народ имаме една политичка партија која 17 години е на власт. Би било добро гласовите на Албанците да одат кај друга политичка партија. Дали сме поотворени кон СДСМ? Нормално. Не можеме да заборавиме дека претсеадтелот на СДСМ го направи главниот историски чекор – одблокирање на евроинтеграцискиот процес Од друга страна ги слушам изјавите на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ околу поништување на Преспанскиот Договор и Законот за јазиците, а истиот тој дотичен лидер на таа дотична партија пред неколку денови ми испраќаше посредници за да почнеме да имаме контакти. Тоа не може така, изјави за Утрински брифинг, лидерот на ДПА, Мендух Тачи.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

2 − 2 =