Студен бран доаѓа кон Македонија

You must need to login..!

Опис

До крајот на денов ќе има локална позначителна облачност, сепак врнежи не се очекуваат. Ќе продолжи да дува северен и северозападен ветер, најизразен долж Повардарието и на југоисток. Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 2 до 10 степени.

За викендот како што веќе најавивме ќе бидеме зафатени од поизразен студен воздушен бран од североистокот на Европа, истиот ќе услови понатамошно опаѓање на температурите па така наутро и тоа особено од недела минималните температури ќе се спуштаат во интервалот од -8 до 0 степени, на повисоките и планинските места истите ќе се спуштаат и под -10 степени. Максималните дневни температури пак ќе се искачуваат во интервалот од 0 до 8 во сабота и од -2 до 7 во недела , кога ќе биде и најстудено.

Исто така за време на викендот ќе има и услови за слаби локални врнежи претежно од снег. Студеното време ќе се задржи и во првите денови од следната недела.

Подготви: Славчо Попоски

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

2 + 11 =