САД преку Албанија го руши режимот во Иран

You must need to login..!

Опис

Доналд Трамп ги активира иранските џихадисти стационирани во базата во Албанија инфилтрирајќи ги меѓу демонстрантите на улиците во Техеран.

Оваа марксистичко-исламистичка група од 4.000 борци претходно се бореше во Ирак на страната на САД, а сега откако беше дислоцирана во Албанија повторно се активира во обид да го урне исламскиот режим во Техеран.

Исламистите познати под името Муџахедин е-Калк во минатото му помогнаа на исламскиот режим да го урне иранскиот шах, но брзо потоа прераснаа во терористичка организација која се конфронтираше со актуелната власт.

Ова не е прв пат САД да создадат или ангажираат некоја терористичка групација која би требало да одработи за нивните цели.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

four × 3 =