Премиера на операта Скендербег од композиторот Фатос Лимани

You must need to login..!

Опис

Вечерва во МНТ премиера на операта Скендербег од композиторот Фатос Лимани.

Режисерот и главните улоги во операта се гости од Албанија.

Пред 3 месеци на композиторот Лимани во Скопје му беше изведен голем ораториум со македонската филхармонија и инструменталисти од Македонија. Зошто Скендербег како мотив и какво е либретото на операта за Утрински брифинг зборуваше Фатос Лимани.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

five − five =