Оливер Спасовски за УБ: Влез во НАТО, па избори

You must need to login..!

Опис

„Се уште немаме одлучено кој ќе биде технички премиер. Кон крајот на неделата ќе имаме состаноци“, изјави за Утрински брифинг министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.

Околу можното пролонгирање на изборите во контекст на влез на земјава во НАТО, Спасовски за УБ изјави дека тој услов мора да биде задоволен пред одржување на изборите .

Државата, порача министерот, не треба да има проблем со „кочење” на Парламентот и не носење закони коишто се во интерес на граѓаните. – Имаме закон за зголемување на пензиите и некои други закони во Собранието. Знам дека опозицијата ги аргументира своите ставови дека имало многу законски решенија во моментов во Собранието, но тие се во најголем дел усогласувања со Законот за прекршоци, но како и да, е одговорноста на политичките субјекти во овој момент е многу важна, потенцира Спасовски.

Како што дополни министерот за внатрешни работи, носењето на одлуката за изборите беше токму детерминирана од нашето пристапување кон НАТО, врз основа на сите анализи помеѓу политичките партии, како и дека ќе се исполни условот за официјалното членство на државата во Алијансата. 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

nine − 7 =