Николовски: Заев и Мицкоски се обраќаат на таргет-групи на гласачи

You must need to login..!

Опис

Лидерите на двете најголеми партии од македонскиот блог, премиерот Зоран Заев и опозиционерот Христијан Мицкоски преку својата предизборна реторика им се обраќаат на точно определени таргет-групи. Заев кон неопределените кои можеби се разочарани од неговата влада, а Мицкоски на своите но и на поддржувачите на Груевски.

Ова е заклучокот на долгогодишниот новинар Љубиша Николовски, кој при своето гостување во „Утрински брифинг“, одговараше на прашањата околу предизборниот политички популизам.

„И Заев и Мицкоски имаат таргет на гласачи. Заев им се обраќа на неопределените кои можеби се разочарани од начинот на владеење. А СДСМ нема проблем со своите гласачи. Кај Мицкоски е малку поинаку, тој им се обраќа и на своите гласачи но и на оние меѓу нив кои се уште го идеализираат Никола Груевски. И тој е во момент ниту да расчисти со едните или со другите“, вели меѓу другото Николовски.

На политичарите, потенцира Николовски, кога им треба медиум лесно го наоѓаат, но потешко е да се добијат кога новинар ги бара за одговори.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

12 − 9 =