Јовановска за УБ: Германија ќе врши притисок и врз македонскиот пазар за да „украде“ квалитетна работна сила

You must need to login..!

Опис

– Педесет проценти од невработените лица се лица без образование и со основно образование и тоа се лица кои во минатото имале работни места на одредени работни позиции. Истите тие преку обуките и доквалификациите кои што ги правиме во 2019 и што ќе ги правивме во 2020-та, заедно со Организацијата на работодавачи и Стопанската комора ќе обезбедиме преквалификација и доквалификација како би ги прилагодиле на потребите на пазарот на труд, односно на работодавачите, изјави за Утрински брифинг Билјана Јовановска, директорката на Агенцијата за вработување.

Јовановска додава и дека Германија ќе врши притисок и врз македонскиот пазар за да „украде“ квалитетна работна сила.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

three × 4 =