Хрватската амбасадорка за УБ: Македонија заслужува почеток на преговорите

You must need to login..!

Опис

– Хрватска на 1 јануари го презема претседателство со ЕУ. За Хрватска тоа е чест и одговорност, задача и прилика да го афирмира својот идентитет, својата култура. Нашето мото ќе биде силна Европа во време на предизвици . Еден од нашите приоритети ќе биде  проширувањето на Унијата кон југоисточна Европа. Ќе настојуваме земјите од овој регион да го продолжат патот кон ЕУ. Сметаме дека пристапниот процес е можност за трансформација не земјите во поглед на правосудство, демократија. Зато ќе се стремиме кон проширувањето. Мислам дека кон Северна Македонија, позицијата е јасна. Сметаме дека Македонија и заради безбедноста и заради продолжување на европската перспетива е важно преговорите да започнат, изјави Нивес Тигањ, хрватска амбасадорка, на прашањето, што може да очекуваме од претседателствувањето на Хрватска во наредниве шест месеци.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

fourteen + 3 =