WORLD’D BIGGEST

POWERFULL VIDEO THEME

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting

industry. Lorem Ipsum has been .

BUY THIS THEME

BETUBE IS A WORLD’S BIGGEST

BOOST YOUR VIDEO WEBSITE

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting

industry. Lorem Ipsum has been .

BUY THIS THEME

Ви препорачуваме

НАЈГЛЕДАНИ СОДРЖИНИ

All Videos :   Videos posted

image Погледни видео
4
Во паркот “Јане Сандански” во Аеродром денеска во 12 часот се одбележува 100 години од раѓањето на Блаже Конески

Ивана М. Лазаревиќ

јуни 11, 2021

6748

Во 12 часот во паркот „Јане Сандански“ се оджува централна манифестација по повод сто годишнината од раѓањето на големиот великан Блаже Коне

Погледни видео
image Погледни видео
4
Исени: Скептичен сум дека реформите ќе се случат во Јавниот сервис и откако ќе се избере новото раководство – партиите мора да седат на страна од МРТВ

Дамјан Варошлија

јуни 11, 2021

6962

Законската одредба која предвидува дека 80 пратеници треба да гласаат за новиот состав на Советот во МРТВ е причината поради која се одлговлек

Погледни видео
image Погледни видео
4
Михаиловска: Со измените на ЗРО ќе се овозможи продолжување на работниот однос во високото образование и здравството

Дамјан Варошлија

јуни 11, 2021

6819

На комисијата за Здравствена заштита на дневен ред е законот за работни односи за пензионирање на здравствените работници и соработници. Се п

Погледни видео
image Погледни видео
5
Халили: Наредбата на Бајден е директен удар против оние кои активно или пасивно работат против ЕУ интеграциите

Дамјан Варошлија

јуни 11, 2021

7047

Декретот е мерка што претседателите на САД ја поставиле како избвршна наредба уште од 2001 година, кога во нашата земја за жал имавме недоразбир

Погледни видео
image Погледни видео
5
Димитар Башевски: Управниот одбор на НУБ „Св. Климент Охридски“ предупредуваше на состојбите, за тоа има документи

Ивана М. Лазаревиќ

јуни 11, 2021

6455

Димитар Башевски: Управниот одбор на НУБ „Св. Климент Охридски“ предупредуваше за состојбите, за тоа има документи Откако медиумите објавиј

Погледни видео
image Погледни видео
7
Кутревски: „Пекабеско“ и во кризата инвестираше во производство и извоз

Дамјан Варошлија

јуни 11, 2021

7034

Состојбата со пандемијата не беше очекувана. Се боревме против непознат непријател, не знаевм,е какви мерки да преземеме, се тоа го учевме во о

Погледни видео
image Погледни видео
6
Ревизорите предупредуваат: Во државава со години нема доволно инспектори, збунувачки процедури и илјадници дивоградби во Охрид и Струга

Дамјан Варошлија

јуни 11, 2021

6833

Согласно годишната програма за работа на ДЗР за 2020 предвидовме и реализиравме две ревизии на усогласеност на условите начинот и постапкките

Погледни видео
image Погледни видео
2
Андоновиќ: Увертира во пресрет на средбата со Путин, Бајден на средба со државите од Г7

Ивана М. Лазаревиќ

јуни 11, 2021

6450

По минатогодишното одложување на состанокот на државите од Г 7 поради пандемијата на Ковид, денска во британија започнува состанокот на индус

Погледни видео
image Погледни видео
4
Славчо најавува променливо време и дожд за викендов – од понеделник стабилизација на времето

Дамјан Варошлија

јуни 11, 2021

228

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Од пладневните часови ќе биде нестабилно на повеќе места со пороен

Погледни видео
image Погледни видео
Утрински брифинг 11.06.2021

ТВ

јуни 11, 2021

11725

„Утрински брифинг“ е местото каде секој работен ден од 07:30-10:00 часот, низ динамична програма составена од актуелни информации, анализи и разг

Погледни видео
image Погледни видео
3
Беговиќ од Синдикатот на Клинички: Приоритет ни е покачување на платите на здравствените работници – со К-15 да бидат опфатени сите вработени во Јавниот сектор

Дамјан Варошлија

јуни 10, 2021

6992

Во изборната програма и предизборните настапи партијата на власт СДСМ вети 40% покачување на платите на здравствените и соработници во ЈЗ и ка

Погледни видео
image Погледни видео
5
Иљас: Демократизацијата на нашето општество од политички аспект е далеку од тоа што треба да биде

Дамјан Варошлија

јуни 10, 2021

7072

Ние како Демократска партија на Турците во минатите мандати со нашите поранешни претставници секогаш бевме иницијатори на промената на избо

Погледни видео
image Погледни видео
7
Весна Попоска: Мора да ги опфатиме женските аспекти во се’ што правиме за да постигнеме реални промени

Ивана М. Лазаревиќ

јуни 10, 2021

6671

„Без оглед на која категорија припаѓате, на Балканот не можете да ги избегнете стереотипите“, смета Весна Попоска, прва жена деканка на Правн

Погледни видео
image Погледни видео
3
Павиќевиќ: Сојузот на средношколци мора да биде партиски независен и не смее да биде исполитизиран, мора да биде прикажан автентичниот глас на средношколците

Дамјан Варошлија

јуни 10, 2021

6891

На Вториот конгрес на Сојузот на средношколци, Лука Павиќевиќ беше избран за нов претседател на Сојузот на средношколци со освоени 69 отсто од

Погледни видео
image Погледни видео
Ристовски: СДС и ДПНЕ имаат иста политичка матрица што не познава владеење на правото

Дамјан Варошлија

декември 15, 2020

11114

На политичката сцена се бориме. Интегра чекори во втората година, ги поминавме детските болести, грабиме напред, раководството е освежено, изј

Погледни видео
image Погледни видео
Шевченко: Имаме јуниори тенисери кои покажуваат дека се врвни во Европа

Дамјан Варошлија

декември 21, 2020

10949

Тенисот е индивидуален спорт каде блискиот контакт е одалечен. Како федерација успеавме со пишување на одредени протоколи и уште од средиант

Погледни видео
image Погледни видео
Разговор со Калиа Димитрова за Медуза.мк – единствениот феминистички портал во земјава

Ивана М. Лазаревиќ

декември 24, 2020

10825

Единствениот феминистички портал во земјава, Медуза. мк одбележува двегодишнина од своето работење, а уредничката Калиа Димитрова вели дека

Погледни видео
image Погледни видео
Рангеловиќ: Се гледаат и првите контури на американската надворешна политика, добро е што се враќаат на светската политичка сцена

Дамјан Варошлија

јануари 25, 2021

10426

За почетокот очекувано беше од Бајден да потпише Укази кои се очекува да преминат во легислативи. Во тој контекст ќе видиме каква поддршкла ќе

Погледни видео
image Погледни видео
Д-р Пановски: Колективен имунитет е делумно создаден – да издржиме овие два месеци и да ја дочекаме пролетта со ниски бројки

Дамјан Варошлија

јануари 26, 2021

9958

Да се надеваме дека бројките нема да растат. Колективен имунитет е делумно создаден кај одредени групи на популацијата или во одредени населе

Погледни видео
image Погледни видео
Деспотовски: Три инвестиции потврдени во првите три месеци, има најави за уште 15 други наскоро

Дамјан Варошлија

април 20, 2021

8105

Стабилен број на работни места и покрај падовите со пандемијата и економската криза. Во првиот квартал, бројките покажуваат тренд на раст. Во

Погледни видео
image Погледни видео
Со кршење на предмети до ослободување од стресот и бесот-Smash It Up собата најмногу ја посетуваат жени

Ивана М. Лазаревиќ

јуни 4, 2021

6876

Дали некогаш сте биле толку бесни што ви дошло нешто да скршите? Таква можност нуди Горан Бошковски во неговата антистрес соба Smash It Up. Тој дене

Погледни видео
image Погледни видео
4
Во паркот “Јане Сандански” во Аеродром денеска во 12 часот се одбележува 100 години од раѓањето на Блаже Конески

Ивана М. Лазаревиќ

јуни 11, 2021

6748

Во 12 часот во паркот „Јане Сандански“ се оджува централна манифестација по повод сто годишнината од раѓањето на големиот великан Блаже Коне

Погледни видео
image Погледни видео
4
Исени: Скептичен сум дека реформите ќе се случат во Јавниот сервис и откако ќе се избере новото раководство – партиите мора да седат на страна од МРТВ

Дамјан Варошлија

јуни 11, 2021

6962

Законската одредба која предвидува дека 80 пратеници треба да гласаат за новиот состав на Советот во МРТВ е причината поради која се одлговлек

Погледни видео
image Погледни видео
4
Михаиловска: Со измените на ЗРО ќе се овозможи продолжување на работниот однос во високото образование и здравството

Дамјан Варошлија

јуни 11, 2021

6819

На комисијата за Здравствена заштита на дневен ред е законот за работни односи за пензионирање на здравствените работници и соработници. Се п

Погледни видео
image Погледни видео
5
Халили: Наредбата на Бајден е директен удар против оние кои активно или пасивно работат против ЕУ интеграциите

Дамјан Варошлија

јуни 11, 2021

7047

Декретот е мерка што претседателите на САД ја поставиле како избвршна наредба уште од 2001 година, кога во нашата земја за жал имавме недоразбир

Погледни видео
image Погледни видео
5
Димитар Башевски: Управниот одбор на НУБ „Св. Климент Охридски“ предупредуваше на состојбите, за тоа има документи

Ивана М. Лазаревиќ

јуни 11, 2021

6455

Димитар Башевски: Управниот одбор на НУБ „Св. Климент Охридски“ предупредуваше за состојбите, за тоа има документи Откако медиумите објавиј

Погледни видео
image Погледни видео
7
Кутревски: „Пекабеско“ и во кризата инвестираше во производство и извоз

Дамјан Варошлија

јуни 11, 2021

7034

Состојбата со пандемијата не беше очекувана. Се боревме против непознат непријател, не знаевм,е какви мерки да преземеме, се тоа го учевме во о

Погледни видео
image Погледни видео
6
Ревизорите предупредуваат: Во државава со години нема доволно инспектори, збунувачки процедури и илјадници дивоградби во Охрид и Струга

Дамјан Варошлија

јуни 11, 2021

6833

Согласно годишната програма за работа на ДЗР за 2020 предвидовме и реализиравме две ревизии на усогласеност на условите начинот и постапкките

Погледни видео
image Погледни видео
2
Андоновиќ: Увертира во пресрет на средбата со Путин, Бајден на средба со државите од Г7

Ивана М. Лазаревиќ

јуни 11, 2021

6450

По минатогодишното одложување на состанокот на државите од Г 7 поради пандемијата на Ковид, денска во британија започнува состанокот на индус

Погледни видео
image Погледни видео
4
Славчо најавува променливо време и дожд за викендов – од понеделник стабилизација на времето

Дамјан Варошлија

јуни 11, 2021

228

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Од пладневните часови ќе биде нестабилно на повеќе места со пороен

Погледни видео
image Погледни видео
Утрински брифинг 11.06.2021

ТВ

јуни 11, 2021

11725

„Утрински брифинг“ е местото каде секој работен ден од 07:30-10:00 часот, низ динамична програма составена од актуелни информации, анализи и разг

Погледни видео
image Погледни видео
3
Беговиќ од Синдикатот на Клинички: Приоритет ни е покачување на платите на здравствените работници – со К-15 да бидат опфатени сите вработени во Јавниот сектор

Дамјан Варошлија

јуни 10, 2021

6992

Во изборната програма и предизборните настапи партијата на власт СДСМ вети 40% покачување на платите на здравствените и соработници во ЈЗ и ка

Погледни видео
image Погледни видео
5
Иљас: Демократизацијата на нашето општество од политички аспект е далеку од тоа што треба да биде

Дамјан Варошлија

јуни 10, 2021

7072

Ние како Демократска партија на Турците во минатите мандати со нашите поранешни претставници секогаш бевме иницијатори на промената на избо

Погледни видео
image Погледни видео
7
Весна Попоска: Мора да ги опфатиме женските аспекти во се’ што правиме за да постигнеме реални промени

Ивана М. Лазаревиќ

јуни 10, 2021

6671

„Без оглед на која категорија припаѓате, на Балканот не можете да ги избегнете стереотипите“, смета Весна Попоска, прва жена деканка на Правн

Погледни видео
image Погледни видео
3
Павиќевиќ: Сојузот на средношколци мора да биде партиски независен и не смее да биде исполитизиран, мора да биде прикажан автентичниот глас на средношколците

Дамјан Варошлија

јуни 10, 2021

6891

На Вториот конгрес на Сојузот на средношколци, Лука Павиќевиќ беше избран за нов претседател на Сојузот на средношколци со освоени 69 отсто од

Погледни видео
image Погледни видео
1
Д-р Дединец: Во наредните 5 години најмалку 4 милијарди евра инвестиции во енергетиката – зелен заем и задруги како можност да се стимулираат и граѓаните за профитни инвестиции

Дамјан Варошлија

јуни 10, 2021

7117

Енергетиката се наметнува како еден од главните приоритети во делот на инвестиции во Македонија. Со помош на британската Влада беше изработе

Погледни видео
image Погледни видео
3
Дисовска: Националната платформа за женско претприемништво ќе им помогне на жените кои почнуваат бизнис

Ивана М. Лазаревиќ

јуни 10, 2021

6622

Националната платформа за женско претприемништво која неодамна беше промовирана има за цел да ги соедини сите активни чинители што можат да

Погледни видео
image Погледни видео
3
Османи: С Македонија ги има исполнето условите, алармот е подигнат во секој главен град во ЕУ – кредибилитетот на процесот на проширување влегува во критична точка

Дамјан Варошлија

јуни 10, 2021

7049

Денеска е долгоочекуваната посета на премиерот во Париз каде што ќе имаме работна вечера со претседателот Макрон и мислам дека е навремена и

Погледни видео
image Погледни видео
6
Андоновиќ: Се радикализираат „црвените линии“ во пресрет на средбата Бајден – Путин

Ивана М. Лазаревиќ

јуни 10, 2021

6747

Американскиот претседател Џо Бајден ја започна својата европска турнеја , со посета на Велика Британија, што е прво негово официјално патувањ

Погледни видео
image Погледни видео
9
Славчо најавува променливо време со пороен дожд во попладневните часови

Дамјан Варошлија

јуни 10, 2021

198

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Локално и тоа особено во попладневните часови ќе биде нестабилно с

Погледни видео
image Погледни видео
8
Сугаревски: Царината е најспремна институција утре да го отпочне и заврши поглавјето во делот на преговори со ЕУ

Дамјан Варошлија

јуни 9, 2021

7059

Функциите кои што ги обавувам се сериозен предизвик и се многу важни во државата. Секогаш сум настојувал тие функции да ги обавувам со чесен п

Погледни видео
image Погледни видео
1
Муцунски: Протестот е политичко предупредување за заштита на националниот интерес

Дамјан Варошлија

јуни 9, 2021

7042

Овој протест е во форма на политичко предупредување… Од страна на Република Бугарија имаме една доста предвидлива и транспарентна позиција,

Погледни видео
image Погледни видео
4
Нова книга од Људмил Спасов: Ова е документ за развојот на македонската научна мисла за јазикот и културата

Ивана М. Лазаревиќ

јуни 9, 2021

6672

„Ј·А·С – Години плодни“ на професорот Људмил Спасов е книга што ја сумира неговата животна и професионална биографија. Издавач е „Антолог“

Погледни видео
image Погледни видео
5
Штерјова од ХОПС: Целта е граѓаните да имаат олеснет, легален и поевтин пристап до канабисот – предрасудите и табуата да се тргнат на страна

Дамјан Варошлија

јуни 9, 2021

7064

„Со задоволство можам да кажам пред јавноста дека, за прв пат во Македонија, заедно со доносителите на одлуки, заедно со сите експерти сме соб

Погледни видео
image Погледни видео
2
Се отвора мини зоолошка градина во ветеринарното училиште “Браќа Миладиновци”

Ивана М. Лазаревиќ

јуни 9, 2021

6628

Несекојдневната идеја да се создаде мини зоолошка градина во дворот на средното ветеринарно и земјоделско училиште „Браќа Миладиновци“ кон

Погледни видео
image Погледни видео
5
Д-р Митов: Превенцијата од рак на кожа е најбитна – ако до сега не сте биле на дерматолог да ги прегледа бемките, овој месец отидете

Дамјан Варошлија

јуни 9, 2021

7045

Ракот на кожа, иако е најчест, свесноста не е на ниво на која што треба да биде. Нешто што толку лесно може да се види, па и лаик ќе познае, штета е

Погледни видео
image Погледни видео
3
Андоновиќ: Операција Ајронсајд: Зададен најсофистицираниот светски“ удар врз организираниот криминал

Ивана М. Лазаревиќ

јуни 9, 2021

6446

Повеќе од 800 осомничени криминалци се уапсени ширум светот откако биле измамени да користат апликација за шифрирани пораки управувани од ФБИ

Погледни видео
image Погледни видео
3
Тунева: Да се избегне непрофесионалното и сензационалистичко известување – потребна е крајна внимателност при известувања за лични трагедии или самоубиства

Дамјан Варошлија

јуни 9, 2021

7017

Здружението на новинарите (ЗНМ) и Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) по повод известувањето на дел од медиумите во врска обидит

Погледни видео
image Погледни видео
4
Славчо најавува променливо време со сончеви периоди – попладне дожд, засилен ветер и услови за појава на град

Дамјан Варошлија

јуни 9, 2021

250

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Локално и тоа особено во попладневните часови ќе биде нестабилно с

Погледни видео
image Погледни видео
7
Ременски: Македонија е земја каде сѐ уште параполициски, обвинителски и судски структури местат процеси

Дамјан Варошлија

јуни 8, 2021

7103

-Една од моите тези зошто јас сум во ваква ситуација и аргументираме правосуден, судски процес кој што од ден на ден добива на својата апсурдно

Погледни видео
image Погледни видео
6
Ѓавочанова: Мицкоски само опструира – за македонскиот идентитет и јазик не се преговара

Дамјан Варошлија

јуни 8, 2021

6974

Во изминатиот поериод ние сме сведоци дека ВМРО – ДПМНЕ единствено што правеше се блокади, деструкции, опструирања едноставно на се што е во к

Погледни видео
image Погледни видео
5
Омбудсманот Зибери: Најголем број претставки околу работата на извршителите

Дамјан Варошлија

јуни 8, 2021

6985

Согласно Законот за Народниот правобранител, Народниот правобранител еднаш годишно пред Собранието го доставува на разгледување Годишниот

Погледни видео
image Погледни видео
4
Коцевска: Годинашниов фестивал „Прво па женско“ се фокусира на грижата за јавното добро

Ивана М. Лазаревиќ

јуни 8, 2021

6639

Деветтото издание на Фестивалот за феминистичка култура „Прво па женско“, во организација на Тиииит! Инк, ќе се одржи од 10 до 16 јуни на повеќе

Погледни видео
image Погледни видео
4
Андоновиќ: По 533 дена судење и десет години зад решетки, конечна пресуда на Младиќ: Доживотен затвор или ново судење

Ивана М. Лазаревиќ

јуни 8, 2021

6653

Меѓународниот суд во Хаг денеска ќе ја изрече конечната пресуда за поранешниот командант на Армијата на Република Српска (ВРС), Ратко Младиќ,

Погледни видео
image Погледни видео
3
Иницијативата против урбаното дивеење во Ѓорче Петров, ќе бара средба со Заев

Дамјан Варошлија

јуни 8, 2021

6973

Од Иницијативата против урбаното дивеење во Ѓорче Петров која викендов по втор пат организираше протест против изградбата на нови згради во

Погледни видео
image Погледни видео
6
Лазаревски: ДУП за Хром е направен со темелна анализа и редовна комуникација со жителите – генерираме раст и развој на Ѓорче Петров

Дамјан Варошлија

јуни 8, 2021

7052

Од прв ден знаевме што правиме. Овие три години работиме интензивно. Од прв ден како администрација знаеме што правиме, од прв ден знаевме дека

Погледни видео
image Погледни видео
2
Славчо најавува променливо време со пороен дожд, грмежи и засилен ветер

Дамјан Варошлија

јуни 8, 2021

336

До крајот на оваа недела времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Локално ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмеж

Погледни видео
image Погледни видео
5
ЕкоВита против „гасна централа“ во Неготино, бара поддршка од винариите и адвокатите

Дамјан Варошлија

јуни 7, 2021

6968

Имавме состанок со градоначалникот на општина Неготино и претседателот на Советот во врска со последните најави за изградба на гасна централ

Погледни видео
image Погледни видео
8
Аџиоски: Неработењето на градоначалниците од СДСМ не доведе да мора да го продолжиме рокот за легализација

Дамјан Варошлија

јуни 7, 2021

6768

Измените на стариот закон за легализација се наметнаа од потребата за продолжување на рокот во кој што општините беа должни да ги решат доста

Погледни видео
image Погледни видео
5
Даница Стојанова: Секогаш имам предвид дека на Охридско лето треба да настапат најдобрите светски музичари

Ивана М. Лазаревиќ

јуни 7, 2021

6648

Годинашното 61. издание на Охридско лето кое ќе се одржи од 12 јули до 20 август, ќе собере околу 500 уметници од 18 земји во светот. Отворањето е со п

Погледни видео
image Погледни видео
4
Дувњак: И покрај декларативните заложби, „невидливите“ раце на политиката сѐ уште успеваат да се вмешаат во судските одлуки

Дамјан Варошлија

јуни 7, 2021

7050

И покрај тоа што на прв поглед станува збор за две идентични ситуации во суштина се многу различни. Во случајот со Рашковски, предметот е во фа

Погледни видео
image Погледни видео
7
Државен испитен центар: Нити еден матурант не отсуствуваше од полагање поради коронавирус

Ивана М. Лазаревиќ

јуни 7, 2021

6331

Ниту еден пријавените 15.294 матуранти не отсуствувал од полагањето на државна матура поради изолација како последица на коронавирус, информир

Погледни видео
image Погледни видео
Јовановски: Зелената енергија крие еколошки бомби бо преработките на отпадите или црната металургија

Дамјан Варошлија

јуни 7, 2021

7016

Интервентниот план за инвестиции е среднорочен, шест годишен. Тие 8 милијарди кои што ги најави премиерот Заев не се очекува да дојдат годинав

Погледни видео
image Погледни видео
3
Незири: Ребрендирањето и внатрешната реформа е вовед во посуштинска коалиција меѓу СДСМ и ДУИ

Дамјан Варошлија

јуни 7, 2021

6866

-На 19. роденден на ДУИ започнуваме нова политика, нов начин на водење политика и директно дејствување, политика за еколошка правда и квалитете

Погледни видео
image Погледни видео
6
Андоновиќ: Наркокартелите убија 97 политичари за време на најрквавите избори во историјата на Мексико

Ивана М. Лазаревиќ

јуни 7, 2021

6659

Непознати сторители фрлиле човечки глави на две избирачки места во Тихуана а било пукано и врз партиските канцеларии на претседателот на Мек

Погледни видео
image Погледни видео
5
Славчо најавува облачно и нестабилно време со повремен пороен дожд, грмежи и засилен ветер

Дамјан Варошлија

јуни 7, 2021

351

Времето во Македонија денеска ќе биде променливо облачно и нестабилно, на повеќе места со пороен дожд, грмежи и заслен ветер. Локално ќе има ус

Погледни видео
image Погледни видео
Паскали: Ние сме една држава која што стана депонија – Охридското езеро е во фаза на неповрат, Вардар стана индустриско течение

Дамјан Варошлија

јуни 4, 2021

6818

Ние сме една држава која што стана депонија. Моја област е заштита на водите, а највеќе сум насочен кон заштита на Охридското езеро. Единствена

Погледни видео
image Погледни видео
Крмов: Опасна е тенденцијата сите услови за добивање државјанство да се намалат

Дамјан Варошлија

јуни 4, 2021

6981

Законот е ефективно блокиран, Димитар Апасиев зеде збор и според деловникот тој може да зборува колку што сака. Неговиот говор може да трае до

Погледни видео
image Погледни видео
„Кинетикс“ фитнес студио – Фитнесот еден од начините за подобар и поздрав животот

Дамјан Варошлија

јуни 4, 2021

6911

Редовното вежбање и практикувањето некаква физичка активност покрај тоа што е добро за здравјето, може да има позитивен ефект на повеќе сегме

Погледни видео
image Погледни видео
9
Проф. Ивановски: Курсот на денарот ке остане стабилен – инвестицискиот план од 8 милијарди евра е темпиран популистички проект пред избори

Дамјан Варошлија

јуни 4, 2021

6936

Пандемијата остави тешки последици на гобалната економија и оттука македонската економија не може д аја третираме како исклучок и јасно е де

Погледни видео
image Погледни видео
Сани Саиди: „Вардар филм“ ќе биде модерен филмски центар, како што беше во времето на поранешна Југославија

Ивана М. Лазаревиќ

јуни 4, 2021

7480

Во „Вардар филм“, некогашната најголема продуцентска куќа во државата, за еден месец повторно ќе почне да работи кино со 49 седишта, а веќе е о

Погледни видео
image Погледни видео
8
Хајредини: Корупцијата е метастазирана и е присутна насекаде во државата – од доле па се до врвот

Дамјан Варошлија

јуни 4, 2021

6971

Шпекулациите излегоа, станува збор за кандидирање на градоначалник на Скопје, Албанец. Мене ме чуди и не можам да ја разберам изјавата на Заев,

Погледни видео
image Погледни видео
Андоновиќ: Мегусебно признавање на Србија и Косово единствено решение според САД

Ивана М. Лазаревиќ

јуни 4, 2021

6695

Специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан Метју Палмер по средата со српскиот државен врв во Белград изјави дека Приштина не е подготена

Погледни видео
image Погледни видео
7
Славчо најавува стабилно и сончево време – од недела нова дестабилизација

Дамјан Варошлија

јуни 4, 2021

152

Денес и утре времето во Македонија ќе се задржи претежно стабилно, суво и сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен

Погледни видео
image Погледни видео
7
Маја Балшиќевска: Институциите допрва треба да направат програми за реинтеграција на жените жртви на насилство

Ивана М. Лазаревиќ

јуни 3, 2021

6701

Поимот на реинтеграција на жените жртви на родово базирано насилство и семејно насилство не е многу познат во нашето општество, а всушност пр

Погледни видео
image Погледни видео
8
Таци Трајко Симоновски: Новите мерки носат конфузија кај музичарите – на протестот ќе молчиме

Дамјан Варошлија

јуни 3, 2021

7040

Поради дел од новите ковид-мерки, со кои жива музика е дозволена на свадби и прослави, но не и во секојдневието, во угостителските објекти, музи

Погледни видео
image Погледни видео
6
Рамбабова: Со измените на Законот за работни односи се отстрануваат недостатоците од членот 104 односно нарушувањето на принципот на двостраност

Дамјан Варошлија

јуни 3, 2021

6823

Предлог законот за изменување и дополнување на Законот за работни односи е предложен од пратеничката група на СДСМ, а целта е да бидат отстран

Погледни видео
image Погледни видео
Дамир Имамовиќ: Кога политичарите ќе „заглават“, ја повикуваат културата на помош и тоа не е фер

Дамјан Варошлија

јуни 3, 2021

7047

Наградите се убаво признание за работатa, поготово кога доаѓаат во прилично ужасно време кога сите ние музичарите сме осудени да седме дома. К

Погледни видео
image Погледни видео
7
Рафајловски: Криминалот и нефункционалното Собрание ќе го блокира планот за инвестиции од 8 милијарди евра

Дамјан Варошлија

јуни 3, 2021

7450

-Секогаш сите во светот сакаат да читаат бајки. Затоа и толку години се читат и Андерсен и Ла Фонтен, браќата Грин. Но ние сме во ситуација на ба

Погледни видео
image Погледни видео
8
Државата подеднакво да се грижи за сите свои граѓани, децата фантоми заглавени во институционалните лавиринти, разговор со Магдалена Чадиноска Кузманоски

Дамјан Варошлија

јуни 3, 2021

7128

Најмалку 700 лица во Северна Македонија се без документ. Нема податоци колку од нив се деца. Загрижувачки е и податокот дека сивата бројка се см

Погледни видео
image Погледни видео
Андоновиќ: Опозицијата се договори – Нетанјаху без нов мандат?

Ивана М. Лазаревиќ

јуни 3, 2021

6635

Противниците на премиерот Бенјамин Нетанјаху постигнаа договор за формирање на нова владејачка коалиција, која може да му го одземе добивање

Погледни видео
image Погледни видео
Славчо најавува стабилно, суво и сончево време – од недела нова дестабилизација проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер

Дамјан Варошлија

јуни 3, 2021

123

До сабота времето во Македонија ќе биде претежно стабилно, суво и сончево со мала локална облачност и со слаб до умерен ветер претежно од севе

Погледни видео
image Погледни видео
9
Стојановски: Со помош на експерти треба да се договорат заеднички амандмани кои ќе бидат донесени консензуално

Дамјан Варошлија

јуни 2, 2021

6954

Онаа заедничка прес конференција која ја држеше Зоран Заев заедно со претставниците на Алијанса за Албанците и Алтернатива ни укажа дека и ни

Погледни видео
image Погледни видео
8
Зафировски: „Хард“ дисконтите со фасцинатен раст во 2020 – влезот на „Лидл“ ќе ги „размрда“ домашните ланци на маркети

Дамјан Варошлија

јуни 2, 2021

7051

2020 година беше пандемиска година, јавното мислење е дека маркетите „згазија“, што донекаде можеби е реално, но интересно е дека генерално цел

Погледни видео
image Погледни видео
Семенпеева: Илустрацијата кај нас е потценета, со “Литера” сакаме тоа да го промениме и да произведеме квалитет

Ивана М. Лазаревиќ

јуни 2, 2021

6671

Третото издание на Фестивалот за литература и илустрација за деца „Литера 2021“, кој годинава е во ново руво и траење, се отвора на 3 јуни со гол

Погледни видео
image Погледни видео
Д-р Митов: Водењето здрав живот како клучен фактор и во превенцијата од деменција – картите ги држиме во раце, како ќе играме од нас зависи

Дамјан Варошлија

јуни 2, 2021

7096

Деменција е состојба која измачува многумина од повозрасната категорија на луѓе. Нормално е со текот на стареењето да опаѓа интелектуалниот

Погледни видео
image Погледни видео
9
Андоновиќ: Политичарите на РС бараат помош од Белград поради контроверзното назначување на високиот претставник во БиХ

Ивана М. Лазаревиќ

јуни 2, 2021

6646

Политичари од Република Српска, без оглед дали се на власт или во опозиција, бараат од српскиот претседател Александар Вучиќ дипломатска и пр

Погледни видео
image Погледни видео
7
Неискористената експертиза – студија за учеството на жените во ТВ дебатите, разговор со Ивана Јордановска

Дамјан Варошлија

јуни 2, 2021

6972

Медиумите се креатори на јавното мислење и ако како општество се надеваме да ги сфатиме жените како експертки, како искусни и професионални в

Погледни видео
image Погледни видео
6
Дрпљанин од Хелсиншки: Криминалот од омраза не се случува случајно, туку е насилна манифестација на поделби, стереотипи и предрасуди

Дамјан Варошлија

јуни 2, 2021

6961

Негативната „традиција“ бројот на пријавените злосторства од омраза вообичаено да надминува три цифри, од кои злосторствата на етничка и по

Погледни видео
image Погледни видео
6
Славчо најавува сончево и топло време – температурите од 20 до 28°C

Дамјан Варошлија

јуни 2, 2021

176

Од денеска до сабота времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северен

Погледни видео
image Погледни видео
Муцунски: Нема суштински реформи и напредок во владеењето на правото – имаме апстрактни ветувања без опиплива реализација

Дамјан Варошлија

јуни 1, 2021

7019

Во Собранието не мислам дека има бојкотирање и блокирање, има користење на механизми кои се типични за параментаризмот, а ако говориме за прав

Погледни видео
image Погледни видео
9
Ристовски: Актуелните измени на Законот за животна средина се согласно со препораките на ЕУ

Дамјан Варошлија

јуни 1, 2021

7001

Предлог законот за изменување и дополнување на Законот за животна средина се однесува на измени во неколку точки меѓутоа она што е најважно е

Погледни видео
image Погледни видео
Гаши: Во мултиетничко општество нема место за застарените идеи за отцепување – се што е радикално не е здраво за мултиетнички држави

Дамјан Варошлија

јуни 1, 2021

7068

Јас политичката партија и самата политика ја гледам подлабоко и подолгорочно, затоа и 2014 кога ја формиравме партијата и 2018 кога го направивме

Погледни видео
image Погледни видео
9
Стојан Мишев: Бараме да се формира посебен државен фонд за помош на жените жртви на насилство

Ивана М. Лазаревиќ

јуни 1, 2021

6653

Здружението за еманципација, солидарност и еднаквост на жените (ЕСЕ) спроведе истражување со цел да се утврди влијанието врз жените на кризат

Погледни видео
image Погледни видео
5
На 3 јуни на Школка во парк ќе се промовираат три нови романи за деца

Ивана М. Лазаревиќ

јуни 1, 2021

6756

Познатите македонски писатели Венко Андоновски, Винка Саздова и Јагода Михајловска – Георгиева за прв пат напишаа романи за деца. Промоциј

Погледни видео
image Погледни видео
5
Андоновиќ: Затворање на косовскиот замрзнат конфликт пред тој неконтролирано да се одмрзне

Ивана М. Лазаревиќ

јуни 1, 2021

6659

Специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Белград-Приштина, Мирослав Лајчак и заменик помошникот државен секретар на САД, Метју Палмер, се

Погледни видео
image Погледни видео
6
Сулемани: ЕЛЕМ турс да се тргне од менаџирањето со Шапка – потоа Владата да бара различни инвеститори

Дамјан Варошлија

јуни 1, 2021

6971

Инвестиции во вкупна вредност од 8 милијарди и 175 милиони евра се предвидени со Интервентниот план за инвестиции 2021-2027. 5 милијарди и 791 милиони

Погледни видео
image Погледни видео
5
Адамчевски: Односите САД-Русија ескалираат – многу е важно на Самитот во Љубљана и Американците и Русите да излезат со отворени карти

Дамјан Варошлија

јуни 1, 2021

6920

Од 2014 година навака после операцијата на Русија во Укрина односите Москва – Вашингтон се заладуваат. До кде ќе одат јас не моам да претпоста

Погледни видео
image Погледни видео
6
Славчо најавува облачно време со сончеви периоди – температурите од 14 до 23 степени

Дамјан Варошлија

јуни 1, 2021

195

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно и свежо со сончеви периоди и со повремен локален дожд. Ќе има услови и за ретка појава н

Погледни видео
image Погледни видео
8
Славчо Димитров: Неоспорен факт е дека Викендот на гордоста секоја година има се’ повеќе публика

Ивана М. Лазаревиќ

мај 31, 2021

6647

Деветтиот по ред Викенд на гордоста Скопје, ќе се одржи од 2 до 9 јуни, во Музејот на современа уметност, КСП „Центар – Јадро“ и кафе барот „Шор

Погледни видео
image Погледни видео
5
Трим Ќемали: Со јасна стратегија за развој на бањскиот туризам до продор на странскиот пазар – природните убавини се ресурс кој мора да се искористи

Дамјан Варошлија

мај 31, 2021

7061

Пет члена на одборот на директори на „Дебарски бањи – Цапа“ се откажале од своите плати и надоместоци лани за да обезбедат средства на пла

Погледни видео
image Погледни видео
4
Ибрахим: Според извештајот на Судскиот совет на земјава и недостигаат судии

Дамјан Варошлија

мај 31, 2021

6816

Секоја година Собранието ги разгледува извештаите на работата на судскиот совет но што се однесува до извештајот на 2020 година, тука ги гледам

Погледни видео
image Погледни видео
6
Пролет – време на алергии и како да се справиме, разговор со Д-р Димова

Дамјан Варошлија

мај 31, 2021

6972

Се поголем број од популацијата станува погодена од пролетните алергии пред се заради тоа што со зголемувањето на аерозагадувањето, осетливо

Погледни видео
image Погледни видео
6
Дино паркот во Скопје-нова атракција за најмладите

Ивана М. Лазаревиќ

мај 31, 2021

6661

За само два дена од отворањето, Дино паркот го посетиле околу 8.000 посетители, што е показател за неговата атрактивност, рече денеска во Утринск

Погледни видео
image Погледни видео
4
Рангеловиќ: Национален консензус е најмоќното оружје

Дамјан Варошлија

мај 31, 2021

6918

Во овие моменти најважно е македонскат ајавност да знае дека европската иницијатива прекку португалската дипломатија не нуди конкретно реше

Погледни видео
image Погледни видео
5
Андоновиќ: Победа на демократската опција против популизмот – резултат од локалните избори во Хрватска

Ивана М. Лазаревиќ

мај 31, 2021

6764

Нов градоначалник на Загреб е Томислав Томашевиќ од левичарската платформа „Можеме“, по убедливата победа над вечниот губитник на изборите,

Погледни видео
image Погледни видео
3
Вардјан: Се врши огромен притисок врз медиумите, Словенечката информативна агенција се финансира со пари од донации

Дамјан Варошлија

мај 31, 2021

6863

Најмалку 20.000 демонстранти во Словенија повикаа на оставка на владата и предвремени избори, објави словенечката телевизија – организаторите

Погледни видео
image Погледни видео
4
Ризвановиќ: Ставот на ЕУ во целата „приказна“ со Бугарија е прилично дволичен

Дамјан Варошлија

мај 31, 2021

6663

Она што се случуваше во авионот за време на заедничкото чествување на Св. Кирил и Методиј во Рим беше запознавање на македонските новинари со

Погледни видео
image Погледни видео
4
Славчо најавува облачно и свежо време со повремен дожд – од среда стабилизирање и пораст на температурите

Дамјан Варошлија

мај 31, 2021

270

Денес и утре времето во Македонија ќе се задржи променливо облачно и свежо со повремен локален дожд и со услови за ретка појава на грмежи. Ќе д

Погледни видео
image Погледни видео
8
Шапуриќ: Една изборна единица значи демократизација, застапеност и поголема вредност на секој глас на граѓаните

Дамјан Варошлија

мај 28, 2021

6800

Ставовите на ЛДП се за отворени листи на советничките листи на локалните избори, изборот на градоначалник да биде во два изборни круга и сме з

Погледни видео
image Погледни видео
7
Атанасовски: Очекувам засилена дипломатска активност – ЕУ е свесна за опасностите од блокадата на Бугарија

Дамјан Варошлија

мај 28, 2021

6991

Позицијата на бугарскиот претседател Радев е арогантна – не се потребни преведувачи, дали со тоа сака да инсинуира дека ние сме два исти на

Погледни видео
image Погледни видео
8
Сезоната на алергии е во тек, родителите да препознаат дали се работи за вирус или алергиска реакција

Ивана М. Лазаревиќ

мај 28, 2021

99

Кашлицата која е еден од првите симптоми на вирусот ковид-19, е исто така и показател за алергиска реакција. Со цел да нема забуна кај родителит

Погледни видео
image Погледни видео
9
Проф. д-р Бранимир Јовановиќ: Оваа Влада нема кредибилитет за прогресивно оданочување на богатите и профитерите

Дамјан Варошлија

мај 28, 2021

7078

Целта на студијата беше неколку кратна. Првата цел беше да се истражи таа теза што е актуелна меѓу економиситите кои се заниимаваат со меѓунра

Погледни видео
image Погледни видео
8
Срѓан Јаниќијевиќ: „Енциклопедија на мртвите“ е претстава која предупредува што може да ни се случи

Ивана М. Лазаревиќ

мај 28, 2021

6720

Новата претстава на режисерот Срѓан Јаниќијевиќ, „Енциклопедија на мртвите, според лавиринтите на Данило Киш“, која премиерно беше изведена

Погледни видео
image Погледни видео
5
Гацов: Сивата економија и кеш пазарот се под партиско менторство

Дамјан Варошлија

мај 28, 2021

6935

Падот на економијата предизвикан од пандемијата на Ковид-19 создаде сериозен притисок на македонските јавни финансии што се ефектуираше прек

Погледни видео
image Погледни видео
Велковска: Отсуствува волја кај советниците во Град Скопје да го слушнат гласот и пораките на граѓаните

Дамјан Варошлија

мај 28, 2021

6901

Граѓаните на Скопје нема да добијат ниту субвенции за стерилизирање на домашни и маалски миленици, ниту пристапни улици и тротоари, а уште пом

Погледни видео
image Погледни видео
9
Андоновиќ: Нови обвиненија против новинарот, војна околу цивилните рути над небото на Белорусија

Ивана М. Лазаревиќ

мај 28, 2021

6393

Белорускиот опозиционен новинар и блогер Роман Протасевиќ се соочува со нови обвиненија. Протасевиќ, кој беше уапсен од полицијата откако бе

Погледни видео
image Погледни видео
8
Славчо најавува облачно време со услови за дожд, викендов претежно стабилно и суво време

Дамјан Варошлија

мај 28, 2021

231

Денеска времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со услови за повремен локален дожд и локална појава на грмежи. Ќ

Погледни видео
image Погледни видео
8
“Рециклирај и донирај” хуманитарен проект на “Суниленс”

Ивана М. Лазаревиќ

мај 27, 2021

6521

Познато е дека употребеното масло за јадење има голема улога врз загадувањето на животната средина. Со цел да се намали загадувањето на водит

Погледни видео
image Погледни видео
8
Каевски: Предлог промената на Законот за студентски оброк предвидува парите да легнат директно на сметката на секој студент

Дамјан Варошлија

мај 27, 2021

7033

Се надевам дека за бзро ќе заврши пандемијата, дека нема да има нов бран и дека повторно од семптември учебната година ќе започне онака како шп

Погледни видео