Featured Posts

It is a long established fact that a reader

image Тема на денот
Тема на денот
Кежаровски: Реформите во судството не смеат да бидат само „мачкање очи“ – потребно е прочистување во Судскиот совет и Врховниот суд

Од : јануари 22, 2021

-Секаде каде што сум настапувал каде се дикутира за судство, каде се присутни правници, кога ќе прочитам образложението за моето притворање не им е јасно, никаде не најдовме во учебник по право во светот, да пишува дека на некој може да му се определи мерка притвор, бидејќи во извесен период сменил неколку телефонски броеви и... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Попис 2021: Од статистичка операција до поле каде национал-шовинизмот гледа своја шанса, разговор со Мухамед Халили

Од : јануари 22, 2021

Законот за попис е усвоен. Евиденцијата на населението и имотот ќе биде изведен во април. Без оглед што Законот доволува пописот да се оддржи во вакви услови, сѐ уште не сме имуни на лицитацијата и тоа лицитација која има националистичко-шовинсистички призвук, кој е поброен, дали Заев и Ахмети се договорија Албанците да бидат 30 или... Read more »

image Бизнисот не спие
Бизнисот не спие
Ангелка Пеева Лауренчиќ: Водењето на државата е менаџмент – доколку се држите на вистинските менаџерски алатки, дисциплинирано работите, точно ќе знаете што и кога да направите

Од : јануари 22, 2021

Самиот циклус на доаѓањето на власт на Трамп, владеењето и неговото заминувањето е голем куриозитет на светската сцена, интересен феномен кој допрва ќе се проучува и истражува и ќе направи големи дисторзии на глобалната политичка сцена. Иако можеби не сме свесни сепак за некое време ќе може да се свртиме и да речеме да, тоа... Read more »

image Скопски агол
Скопски агол
Иницијативата Ways2help за десет месеци овозможи плаќање на 300 сметки на сиромашни граѓани

Од : јануари 22, 2021

Веќе десет месеци функционира иницијативата Ways2help во рамки на која им се помага во плаќањето сметки на сиромашни граѓани. Волонтерите уште првиот ден знаеле дека акцијата ќе биде успешна акцијата бидејќи за само неколку часа биле платени сите седум сметки поставени на платформата.Од тогаш до сега се платени 296 сметки, пријавени се 260 донатори а... Read more »

image Добро утро за...
Добро утро за...
Илијевски: Да се активира „мини шенген“ за полесно доаѓање до вакцините

Од : јануари 22, 2021

Процедурата е објаснета. Техничките проблеми мора да се решат и нас многу ни значи оваа помош од Србија. Системот со електронско пријавување функционира и ние можеме таков сличен систем да вовдеде во Македонија. Ова е голем пресврт во односите со Србија и оваа помош од 8.000 вакцини ќе биде многу значајна за Македонија, изјави во... Read more »

image Спорт
Спорт
Бошковски: За да имаме квалитетна репрезентација разликата во клубовите мора да ја прават македонските играчи

Од : јануари 22, 2021

Нормално е дека нацијата која гледа ракомет сака борбеност и победи. Во овој момент има промена на генерација (што треба да се направи порано) и доаѓаме во ситуација каде полека полека треба да направиме промени. За тоа е потребно време. Дали каскаме зад европскиот ракомет – мислам дека да. Проблемот е во клубовите. Децата ги... Read more »

image Да се мијам или да продолжам да спијам
Да се мијам или да продолжам да спијам
Трајковски од Средношколскиот сојуз: Еве и шанса на Царовска да го слушне критичкото мислење на младите

Од : јануари 22, 2021

Министерката за образование и наука Мила Царовска вели дека државната матура ќе се спроведе, дека матурантите имаат право да го изразат незадоволството, но смета дека бојкотот е неоправдан. Со поддршка на Сојузот на средношколци, вчера матурани во неколку училишта не се вклучија во онлајн наставата. Филип Трајковски, од средношколскиот сојуз, матурант и претседател на ученичкиот... Read more »

image Временска Прогноза
Временска Прогноза
Славчо најавува променливо и облачно време, со температури до 12 степени

Од : јануари 22, 2021

Денеска времето во државава ќе биде променливо облачно а ќе дува и умерен ветер од јужен правен кој повремено на некои места ќе засилува. Во западните предели ќе има услови за слаби локални врнежи од дожд, додека на повисоките планини ќе провејува слаб снег. Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 6 до... Read more »

image Голем Слајдер
Голем Слајдер
Утрински брифинг 22.01.2021

Од : јануари 22, 2021

„Утрински брифинг“ е местото каде секој работен ден од 07:30-10:00 часот, низ динамична програма составена од актуелни информации, анализи и разговори со гости, ќе се постави општествено-политичката агенда на денот. Додека другите се будат, „Утрински брифинг“ работи за вас.

image Жените го вртат светот
Жените го вртат светот
Речиси нема жена во Скопје што не доживеала сексуално вознемирување

Од : јануари 21, 2021

Според истражувањето за сексуалното вознемирување на јавните простори во Скопје, кое го изработија Андреа Велинова и Јована Здравевска, нема ниту една испитаничка која одговорила дека не ѝ се случило, или не доживеала некаква форма на сексуално вознемирување на јавен простор. „Нашето истражување кое опфати 231 испитаничка покажа дека ниту една од нив не доживеала само... Read more »

image Општествена сцена
Општествена сцена
Николиќ: Со финансиската поддршка од Креативна Европа, МНТ ќе го работи меѓународниот проект „Патиштата на хероите“

Од : јануари 22, 2021

Македонски народен театар доби финансиска поддршка од програмата Креативна Европа, на Европската унија за долгорочниот проект „Патиштата на хероите”, комплексен проект со времетраење од две и пол години, чиј почеток се очекува во февруари годинава. Покрај МНТ како главен партнер, вклучени се уште 6 организации од кои една од Македонија (Издавачка куќа Гаврош) и 5... Read more »

image Бизнисот не спие
Бизнисот не спие
Владата да обезбеди услови, а бизнисмените да се фатат за работа

Од : јануари 21, 2021

Бизнисот во овие ковид услови оди лошо. Во глобални услови економијата е падната на ниско ниво. Транспортот за Русија оди тешко и за разлика од 2019 година намален е за 75%. Не е изработена ни четвртина од тоа што требаше да биде изработено, изјави во Утрински брифинг Тони Ацевски, професионален возач на камиони и сопственик... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Ковид се лечи и со пишување, разговор Линдита Кадриу, колумнистка и писателка, гостинка во Утрински брифинг

Од : јануари 21, 2021

image Тема на денот
Тема на денот
Ски центрите Попова Шапка и Маврово успешно ја поминуваат „ковид сезоната“

Од : јануари 21, 2021

Искуствата со ваучерите се позитивни. Тие се искористија во месеците октомври, ноември, декември кога е таа меѓу-сезона. капацитетите успеавме да ги исполниме со гости, изјави за Утрински брифинг Огњан Циговски директор на центарот Маврово. Првиот снег кој што беше за празниците го заобиколи Маврово, температурите не дозволија да работи системот за заснежување, но од минатата... Read more »

image Меѓународна актуелна сцена
Меѓународна актуелна сцена
Андоновиќ: Бајден ги враќа САД во унилатералата – ги поништува актите на Трамп и последиците од „трампизмот“

Од : јануари 21, 2021

Веднаш по преземањето на функцијата и влегувањето во Белата куќа новиот американски претседател Џозеф Бајден поштиша 15 претседателски укази и две наредби во федералните агенции Со ова Бајден поништи низа одлуки донесени од неговиот претходник Трамп. Така ја поништи одлуката на својот претходник односно ги врати САД во Парискиот мировен договор за климатските промени, повлекување... Read more »

image Скопски агол
Скопски агол
За пет проценти е зголемен медицинскиот отпад на Дрисла во време на ковид пандемија

Од : јануари 21, 2021

Пандемијата предизвикана од вирусот ковид-19 предизвика зголемување на количеството на депониран медицински отпад на депонијата Дрисла. Вкупното зголемување на отпадот во 2020 година е за пет проценти, што според директорот на Дрисла, Коста Начевски не е драстично зголемување, ако се земе во предвид дека Македонија речиси цела година е опфатена од пандемијата. -Генерирањето на медицинскиот... Read more »

image Спорт
Спорт
Како на кошаркарите, така и на судиите им фали оној позитивен притисок од публиакта

Од : јануари 21, 2021

Ние сме на вториот балон на АБА лигата. Учество имаат 14 екипи. КК Работнички не допатува поради позитивни играчи на Ковид- 19, изјави во Утрински брифинг Блаже Лазов, кошаркарски судија. Кошарката се игра за публика. Сите играчи, како и судиите сакаат полна сала, да ужива публиката, да постои оној позитивен притисок. Говорејќи за системот на... Read more »

image Добро утро за...
Добро утро за...
Шахпаска: Носиме закони, водиме кампањи, ја подигаме јавната свест – за насилството врз жените мора да се говори јасно и гласно

Од : јануари 21, 2021

Состојбата во нашата држава се менува во позитивна насока, особено во изминативе неколку години. Како институции правиме промена на се што доведува до семејно насилство, сексуално вознемирување, но пред се за подигање на јавната свест, за овие прашања да се говори јасно и гласно, да се адресираат како негативна општествена појава, по име и презиме... Read more »

image Да се мијам или да продолжам да спијам
Да се мијам или да продолжам да спијам
Од НУК незадоволни од мерките за помош, бараат и враќање на работното време на објектите како што е утврдено со закон

Од : јануари 21, 2021

Владата со донесената прва мерка од петтиот антикризен пакет им подари на „локомотивите“ – членки на Стопанската комора на Македонија 162,4 милиони евра, а на угостителите и натаму неосновано и неоправдано со времена одлука им го цепка и ограничува работното време и правото на работа, реагираше Независната угостителска комора (НУК). Според НУК, при крај е... Read more »

image Временска Прогноза
Временска Прогноза
Славчо најавува променливо време со значително повисоки температури

Од : јануари 21, 2021

Времето денес во државава ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со слаб до умерен ветер од јужен правец. Во западните предели ќе има услови за повремени послаби врнежи од дожд и снег на планините. Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 3 до 9 степени. Во Скопје и околината... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Д-р Босилков: Потребна е хиперлокализација на политиката која би создала повторна блискост помеѓу луѓето

Од : јануари 20, 2021

Трамп е симптом на една болест која веќе постои, која што го нагризува не само американското општество туку и целиот свет. Тој дојде во прав момент за сите тие незадоволства од економската криза кои што потекнуваа уште од 2008 навака, таа демографска промена која се случува во САД и некако ја нарушува таа воспоставена хиерархија... Read more »

image Општествена сцена
Општествена сцена
Костов: Нацрт извештајот на УНЕСКО за Охрид ќе ги мобилизира сите надлежни, но потребни се реформи

Од : јануари 20, 2021

Официјалниот извештај на УНЕСКО за состојбата на природното и културното богатство во Охридскиот регион ќе излезе откако и ние од наша страна, а и албанската страна ќе ги дадеме нашите забелешки и одговори, вели Ацо Костов, директор на Управата за заштита на културното наследство на Република Северна Македонија. „Добро е што владата има чувство дека... Read more »

image Скопски агол
Скопски агол
Отсега обука за прва помош само во Црвен крст

Од : јануари 20, 2021

Од први февруари обуката за Прва помош која е задолжителен дел од полагањето за возачка дозвола, ќе се одвива единствено во просториите на Црвениот крст на Град Скопје, за разлика од досега кога сертификат за положена прва помош се добиваше и од останати организации. Секретарот на Црвен Крст на Град Скопје, Сузана Тунева Пауновска за... Read more »

image Здрав живот со Д-р Митов
Здрав живот со Д-р Митов
Д-р Митов: Хипертензијата е едно од најважните запоставени јавни здравствено прашање – СЗО го става во самиот врв на ризик фактори за висока смртност

Од : јануари 20, 2021

Покачениот крвен притисок и неговата регулација е едно од најважните запоставено јавно здравствено прашање. Покачениот крвен притисок СЗО го става во самиот врв на сериозните ризик фактори кои придонесуваат за висока смртност. Тоа е инзвонредно потценет проблем. Според мене ова е тема која треба редовно да се обработува и спомнува, бидејќи со многу малку може... Read more »

image Меѓународна актуелна сцена
Меѓународна актуелна сцена
Андоновиќ: Последните часови на мандатот на Трамп- Бајден денска станува 46 претседател на САД

Од : јануари 20, 2021

Во 12 часот на пладне по локално или 18 часот по средно европско време Џозеф Бајден ќе биде инаугуриран за претседател, 46 ти во историјата на САД. Заедно со него на потпрпетседателската функција ќе биде инаугурирана и Камала Харис. 78 годишниот Бајден ќе влезе во историјата како највозрасен избран претседател додека Камала Харис прва жена... Read more »

image Добро утро за...
Добро утро за...
Најчевска: Човештвото како да е на ниво на развојот кога почнува да ја сознава својата инфантилност

Од : јануари 20, 2021

Говорот на омраза може да е израз на немоќ нешто да се направи, меѓутоа сигурно не е решение. Тој не е орудие на демократијата, туку е оружје кое ја уништува демократијата“. „Омразата ја говорат професори, политичари и новинари. Омразата ја говорат млади и стари, припадници на различни етнички заедници и уверувања, жени и мажи, …... Read more »

image Спорт
Спорт
Кузмановска Николовска: Горда сум што и во ова невреме изнајдовме услови мечувалците да бидат активни

Од : јануари 20, 2021

Мечувањето и пркосеше на светската пандемија и ние останавме активни. Првиот месец откако пандемијата дојде кај нас, ние додека се организиравме кој пат да го фатиме, како федерација организиравме тренинзи преку платформата Зум, трениравме напорно, секој од дома, но ја одржувамвме кондицијата, изјави во Утрински брифинг, Билјана Кузмановска Николовска, од Мечувалечка федерација на С Македонија,... Read more »

image Добро утро за...
Добро утро за...
Василевски: Ковачки ја доведува својата партија во заблуда дека не постои соодветна процедура при издавањето на безбедносните сертификати

Од : јануари 20, 2021

ВМРО-ДПМНЕ и Ковачки си паднаа во дупката која сами за друг ја копаа. Сакам да ве информирам дека двете лица кои тие ги спомнуваат на прес конференција, добиле сертификати токму во времето на претходната влада раководена од партијата која ја организира прес конференцијата. Добиле сертификати, од нив, во нивно време. А токму во едниот од... Read more »

image Временска Прогноза
Временска Прогноза
Славчо најавува сончево и потопло време, температурите до 7 степени

Од : јануари 20, 2021

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и малку потопло со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер претежно од југозападен правец. Од попладневните часови облачноста од запад полека ќе се зголемува и во крајните западни планински предели ќе има услови за слабо провејување на снег. Максималната дневна температура ќе се... Read more »

image Скопски агол
Скопски агол
Јакимовски: Со изградба на нов монтажен паркинг ќе се решава проблемот со паркирањето во клиничкиот центар

Од : јануари 18, 2021

Заедно со министерството за здравство и Владата, Градски паркинг минатата година го изгради паркиралиштето пред Гинеколошко-акушерската клиника во Клиничкиот центар, со цел да се овозможи паркирање на поголем број возила, но граѓаните се уште имаат потреба од слободни паркин места. Тоа ќе се реши со изгадба на монтажна гаража, информираше денеска во Утрински брифинг директорот... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Скерлев: Фокусот во Велика Британија е кај ковидот и последиците од Брегзитот сѐ уште не се „легнати“ кај граѓаните

Од : јануари 18, 2021

Вакцинирањето се одвива релативно добро, со забрзано темпо и ова е операција во која учествуваат се поглем број вработени во јавното здравство, но и волонтери и припадници на вооружените сили. До сега се вакцинира 3.8 милиони луѓе во Велика Британија, главно над 80 години и главно вработени во првите редови во здравството и оние кои... Read more »

image Општествена сцена
Општествена сцена
Софија Ристевска: Министерството за култура да не дозволи да замре битолскиот „Интимен театар“ поради пандемијата

Од : јануари 18, 2021

Режисерката Софија Ристевска, основачка на „Интимен театар“ кој десетина години функционира во Битола, апелира до Министерството за култура и другите надлежни институции да не се дозволи замирање на театарот поради кризата со пандемијата. „Интимен театар од 2013 година работи во просторот на еден мал хотел во Битола кој ни отстапи 100 метри квадратни за театарот... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Д-р Димова: Вакцините се нешто што без дискусија мора да го употребиме како главно оружје во спречување на ширење на пандемијата

Од : јануари 18, 2021

Прегледите се вратени во нормала. Животот тече, на пациентите мора да им се пружи задравствена услуга. Ние како приватна болница можам да кажам дека уште пред почетокот на пандемијата, кога беше во најава, почнавме сериозно да ги имплементираме протоколите за заштита и на здравствениот персонал и пациентите и тоа веќе е рутина. Непречено се одвиваат... Read more »

image Бизнисот не спие
Бизнисот не спие
Со пописот ќе се регистрира и бројот на Бугарите во Северна Македонија

Од : јануари 18, 2021

Во праксата е невообичаено да бидеме исклучок еден Закон за попис кој е од битно и суштинско значење за една државата, кој според, обемот, содржината и потребата од финансиски средства е најскапа статистичка акција да има вакви односи какви што ги има. Ова ретко се случувало кај нас во земјата, во сите изминати пописи ,... Read more »

image Меѓународна актуелна сцена
Меѓународна актуелна сцена
Андоновиќ: Активирана условна казна и црвен картон за опозиционерот Навални

Од : јануари 18, 2021

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, кој беше приведен вчера при пристигнувањето на московскиот аеродром Шереметјево, е спроведен од транзитната зона на аеродромот до блиска полициска станица и се наожа во притвор. Рускиот опозиционер имаше ултиматум од властите да се врати во земјата до 30 декември, во спротивно ќе му бидат активирани две условни казни за... Read more »

image Добро утро за...
Добро утро за...
Велевски: „Gulf oil“ помогна, не смееме да дозволиме греењето и топлата вода да бидат на дневен ред во студентските домови

Од : јануари 18, 2021

Државниот студентски дом минатата недела ја информираше јавноста дека благодарение на донација, обезбедена е доволна количина на екстра лесно масло за затоплување на студентите сместени во студентскиот дом „Кузман Јосифовски Питу“ во Скопје. Со тоа е надминат проблемот, кој, како што информираат надлежните, настанал поради технички причини. Директорот на Државниот студенски дом, Виктор Велевски, во... Read more »

image Спорт
Спорт
Николов: Дишеме како едно семејство, оваа репрезентација уште не го кажала последниот збор

Од : јануари 18, 2021

Одбојкарите на Македонија повторно се надминаа себеси и кога беше најпотребно не се уплашија од фаворизираната Турција и вторпат во својата историја ќе играат на еден континенталнен собир кој ќе се одржи во Полска, Чешка, Естонија и Финска Токму еден од хероите на нашата репрезентација, Ристо Николов, беше гостин во Утрински брифинг. –Тимскиот дух победи.... Read more »

image Да се мијам или да продолжам да спијам
Да се мијам или да продолжам да спијам
Галетановски: Отворање на Дино паркот кон крајот на јануари или почетокот на февруари, влезницата – 50 денари

Од : јануари 18, 2021

Ситуацијата со пандемијата го одложи отворањето на Дино парк. Ќе бидеме во консултација со органите и кон крајот на јануари или февруари би требало да биде отоворен. Градот Скопје направи капитален прокет кој ќе биде голема атракција за сите во државата, изјави во Утрински брифинг Ѓорѓи Галетановски, директор на Зоолошка градина во Скопје и додаде... Read more »

image Временска Прогноза
Временска Прогноза
Славчо прогнозира максимална температура 0°C, од среда затоплување

Од : јануари 18, 2021

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и студено со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец. Максималната дневна температура ќе се искачува во интервалот од -6 до 3 степени. Во Скопје времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер... Read more »

image Општествена сцена
Општествена сцена
Старова Ќерими: Годинава ќе се реновира спомен куќата на Лазар Личеноски

Од : јануари 15, 2021

Спомен куќата „Музеј на Лазар Личеноски“ е еден од најважните проекти на Националната галерија на Република Северна Македонија и годинава таа ќе почне да се реновира, вели директорката Дита Старова Ќерими. „Ова е приоритет како за Националната галерија , така и за целокупната културна јавност во земјава заради што постојано поттикнува голем интерес. Но воедно... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Првиот човек на Агенцијата за филм, Лазаревски: Нема да се дозволи филмските работници да останат без работа

Од : јануари 15, 2021

Формула за исплата на плати на вработените се пронајде преку Министерството за Култура и УЈП, но во делот на конкурсите, затоа што недостасуваше првиуот човек на самата агенција не можеше д асе најде решение. Тоа се изнајде по моето стапување на функција на 15.12.2020. Јас веднаш по стапувањето на функцијата испратив барање до стручните служби... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Како се гради маркетинг агенција со светски успех во Македонија, разговор со Молеровиќ, основач на маркетинг-агенцијата LeanSEM

Од : јануари 15, 2021

Ненад Молеровиќ е Македонец кој се враќа од Америка каде што работел како дигитал маркетинг-директор во повеќе компании, меѓу кои и UpWork. Таму ја согледал потребата од премиум дигитал-маркетинг агенција, која ќе работи со дигиталните компании од Силициумската Долина, на начин каков се бара во 21 век. Се враќа во Македонија за да креира тим... Read more »

image Бизнисот не спие
Бизнисот не спие
Како до консолидација и редефинирање на фискалната позиција на државата, разговор со проф. Треновски

Од : јануари 15, 2021

Неопходно ќе биде да се воведе корона данок, по примерот на воениот данок од 2001 година и радикално да се реструктуира стопанството, но и образованието кое треба да се прилагоди на новото време, новите технологии и трендови. Поуките кои веќе се гледаат и ќе бидат потврдени од анализите кои се прават и претсојат покажуваат дека... Read more »

image Скопски агол
Скопски агол
Пандемијата ги одложи културните настани во социјалниот центар „Дуња“

Од : јануари 15, 2021

Единствениот социјалниот центар во Македонија „Дуња“ кој постои од 2016 година, поради глобалната пандемија предизвикана од коронавирусот, ги одложи сите културни настани. Џејлан Велиу, која е дел од колективот на „Дуња“ денеска во Утрински брифинг нагласи дека сите поетски читања, театарски претстави и концерти се одложени и ќе почекаат, како што вели таа, подобри времиња.... Read more »

image Добро утро за...
Добро утро за...
Проф. Тодороска: Најавената квази реформа во образованието е обезличување на македонскиот народ

Од : јануари 15, 2021

По официјалното промoвирање на Концепцијата за основно образование од Министерството за образование и наука, дел од научниот и професорски кадар на Институтот за национална историја, како и поранешни директори и прoфесори во пензија, го изразија својот став на неприфаќање на предложениот модел на системско реформирање на основното образование, кој се однесува на спојување на предметот... Read more »

image Меѓународна актуелна сцена
Меѓународна актуелна сцена
Андоновиќ: Кина ја саботира истрагата на СЗО во Вухан – втората година од пандемијата ќе биде потешка

Од : јануари 15, 2021

По речиси година дена Тимот на лекари од СЗО конечно доби дозвола да пристигне во Вухан каде ќе имаат еден месец да утврдат како настанала и како се прошрила короната во светот. Тимот има задача да го посети пазарот кој се посочуаше дека е главното жариште и од каде започна пандемијата на КОВИД 19. Светските... Read more »

image Временска Прогноза
Временска Прогноза
Славчо Попоски: Викендов сончево и многу студено време

Од : јануари 15, 2021

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и студено со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен и од североисточен правец. Во вечерните и ноќните часови облачноста ќе се зголеми и ќе има услови за слаби локални врнежи од снег, особено во јужните предели. Температурите на воздухот ќе се... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Велковска од Охрид SOS: Ние сме земја на демагогија – на терен гледаме корупција, криминал, а институциите ништо не преземаат

Од : јануари 14, 2021

Институциите добија нов извештај од УНЕСКО за состојбата во Охрид, со што останува неизвесно дали регионот ќе биде впишан на листата на светско природно и културно наследство во опасност, бидејќи прашање е дали во рок од неколку месеци властите ќе можат да направат напредок во однос на препораките на организацијата на Обединетите нации. Во извештајот,... Read more »

image Жените го вртат светот
Жените го вртат светот
Разговор со Сара Миленковска за акцијата Сподели авторка

Од : јануари 14, 2021

Идејата на иницијативата „Сподели авторка“ е да се најде начин како да се обезбеди феминистичка литература и да се приближи женското творшетво до сите заинтересирани во помалите градови во државата односно да се обезбеди основна феминистичка литература во градските библиотеки. „Се’ започна кога една со една девојка почнавме да разговараме за тоа каде можат да... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Бабовски: Граѓаните јадат безбедно овошје и зеленчук

Од : јануари 14, 2021

Целиот процес на работа се одвива нормално. Увозот и извозот на прехранбени продукти се одвива тековно, секако како што налага ситуацијата. Нема рестрикција на вработени, луѓето професионално си ја работат работата. Секојдневно се вршат испитувањата во маркетите, пиљарите, се врши редовна контрола и никогаш не бил бројот на мострите земен да повеќе од десет мостри... Read more »

image Бизнисот не спие
Бизнисот не спие
Како до правилна распределба на парите од државната помош, разговор со финасискиот консултант Гацов

Од : јануари 14, 2021

Барањето парите од петтиот пакет мерки на владата да легнуваат на сметките на работниците има социјална димензија и е со цел да се избегне бројката на компании кои добиваат финансиска поддршка од државата а парите не ги исплаќаат. Јас сметам дека потребно е ново софтверско решение за да се примени ваквата форма на помош. Се... Read more »

image Скопски агол
Скопски агол
Банка за храна Македонија: Огромни количини употреблива храна завршува на депониите

Од : јануари 14, 2021

Граѓанската организација „Банка за хранаМакедонија“ веќе десет години се обидува да направи конекција помеѓу храната што се фрла од една страна и гладните луѓе кои не можат да си дозволат оброк од друга страна. Претседателот на организацијата, Душко Христов, денеска во Утрински брифинг рече дека застрашувачи е податокот дека околу 80.000 луѓе јадат само два-три... Read more »

image Меѓународна актуелна сцена
Меѓународна актуелна сцена
Андоновиќ: Еден мандат , две отповикувања

Од : јануари 14, 2021

Доналд Трамп стана првиот американски претседател во историјата на државата против кого двапати во еден мандат е спроведен процес на импичмент откако Претставничкиот дом го обвини за „поттикнување бунт“ за неговата улога во упадот на толпа негови приврзаници во Капитол минатата недела. Во упадот загинаа пет лица, меѓу кои и еден полицаец. Долниот дом на... Read more »

image Добро утро за...
Добро утро за...
Дарувај Крв – мобилна апликација за сите крводарители, разговор со Александар Богданоски

Од : јануари 14, 2021

„Да спасиме живот, да донираме крв! Преземи ја ДарувајКрв денес!“ е мотото на развивачите на новата мобилна апликација „ДарувајКрв“. Апликација е наменета за сите оние што даруваат или сакаат да даруваат крв. Зад неа стои активистот и програмер Горјан Јовановски, заедно со Александар Богданоски и Стефан Велковски, како и здружението на крводарители и поддржувачи на... Read more »

image Спорт
Спорт
Марјан Колев за УБ: Оној кој ќе се концентрира на играта и ги има сите играчи на располагање е фаворит за добар успех

Од : јануари 14, 2021

Заморот од патот ќе има влијание врз играта, но сите се во иста кондиција, играчите се спремни. Познавајќи го ракометот и големите натпреварувања, сакам да потенцирам дека за Македонија е ова голема прилика, голема шанса и за поздравување е целаиот ангажман на федерацијата. Ова е супер шанса, мислам дека потсвесно и се надевавме на учество... Read more »

image Да се мијам или да продолжам да спијам
Да се мијам или да продолжам да спијам
Градоначалникот на Вевчани за УБ: Апелирам политичките копја да не се кршат преку Вевчани

Од : јануари 14, 2021

Со карневалски маски и маски за заштита од ковид-19 и под силно полициски обезбедување во тензична атмосфера дел до Василичарите продефилираа низ Вевчани како дел од традционалниот карневал. За време на дефилето настана и инцидент поради судир со полицијата. Од МВР велат дека интервенцијата била поради непочитување на мерките, односно непочитување на забраната за групирање... Read more »

image Временска Прогноза
Временска Прогноза
Славчо најавува многу студено време – температурите и под -15 степени

Од : јануари 14, 2021

Времето денес во Македонија во претпладневните часови ќе биде сончево со умерена локална облачност, додека во попладневните и во вечерните часови облачноста ќе се зголеми и ќе има нови врнежи кој ќе бидат од снег и во поголем дел од државава ќе се формира снежна покривка. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од западен и... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Проф. Трајковски: Оптимист сум – четвртиот пик нема да ја има силината на претходниот, поминавме околу 89 до 90% од пандемијата

Од : јануари 13, 2021

До пред 4-5 дена намалувањето на епидемијата одеше регуларно со постојано намалуање на двните бројки. Но во последните 3-4 дена забележуваме извесен пораст на тој репродукционен број, кој се уште е во прифатлива територија под 1. Но доколку продолжи оваа негативна тенденција можеби и ќе дојде до извезно зголемување на бројките, изјави во Утрински брифинг... Read more »

image Општествена сцена
Општествена сцена
Сара Климоска: Нема формула за успешна улога, но она што е неминовно е многу работа и посветеност

Од : јануари 13, 2021

Македонската актерка Сара Климоска е избрана меѓу 10-те најдобри актерски таленти во Европа за годинава на 71. Берлинале и ќе ја добие наградата „Шутинг старс“ (Shooting Stars), што ја доделува организацијата Европска филмска промоција (ЕФП). ЕФП ги објави имињата на 10- те актери кои за првпат во 24-годишното доделување на оваа награда, ќе бидат претставени... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
За фашизмот на Каракачанов и делбите во Македонија како и потребата од реакција на Пендаровски, разговор со проф. Славески

Од : јануари 13, 2021

Професорот Бучковски нема причина да не го сакаме. Проблемот е што се гледа дека државата нема систематски пристап кон прашањето со Бугарија. Погледнете кој ги исцрта црвените линии на Бугарија – Бугарската акаадемија на науките со која што нашата МАНУ флертуваше, а сега кога ни ја удрија шлаканицата, некои наши академици ја правдаат позицијата дека... Read more »

image Здрав живот со Д-р Митов
Здрав живот со Д-р Митов
Улогата на исхраната, внесувањето на витамини и причините за падот на новоинфицирани со Ковид-19 – разговор со Д-р Митов

Од : јануари 13, 2021

Бројките кај нас паѓаат заради две причини. Првата е дека имаме значителен дел од популацијата кој бил зарзен, прележал и создал имунитет. Ако одиме според литературата, односно епидемиологијата, она што го имаме како бројка на заразени е десет до дваесет пати поголем. Ако земате предвид дека одреден период имавме и 30% позитивни од тестираните, тоа... Read more »

image Скопски агол
Скопски агол
Рецепт од нутриционистката Цвета Динева за зголемување на имунитетот во борба против Ковид-19

Од : јануари 13, 2021

Нутриционистката Цвета Динева денеска во Утрински брифинг зборуваше за придобивките од здравата храна во борбата против Ковид-19 пандемијата.  -Иако речиси на сите им е познато дека мора да примат голема доза на витамин Ц, на дневна основа, речиси никој не знае дека ако не е доволно хидриран, тој нема да се врзе со организмот. Водата,... Read more »

image Меѓународна актуелна сцена
Меѓународна актуелна сцена
Андоновиќ: САД се подготвуваат во исто време за инагурација на нов и за импичмент на стариот претседател

Од : јануари 13, 2021

За прв пат во историјата САД се сочуваат со подготовка за инагурација на нов претседател и за отповикување на стариот И покрај не давањето на согласност на републиканските преставници, Претставничкиот дом на Конгресот усвои резолуција за отповикување на Доналд Трамп врз основа на 25-от амандман Резолуцијата го повикува потпретседателот Мајк Пенс да поведе постапка предвидена... Read more »

image Добро утро за...
Добро утро за...
Д-р Сотирова – Бухова: Одлично се справивме со новонастанатата ситуација, но нема простор за опуштање – мерките мора да се почитуват

Од : јануари 13, 2021

Почитување на протоколите и мерките кои ги препорача комисијата носи и покажува ефект. Но јас сѐ уште не сакам и не можам да кажам дека имаме терен за опуштање, затоа што не знаеме што понатака може да не очекува, изјави во Утрински брифинг Д-р Ирина Сотирова – Бухова. ДЗСИ е орган кој го контролира спроведувањето... Read more »

image Спорт
Спорт
Секуловски: Амбициите на Брегалница се влез во Првата лига, каде чекор по чекор до значајна улога во шампионатот

Од : јануари 13, 2021

Брегалница под водство на шефот на стручниот штаб, Марјан Секуловски ги започна подготовките за пролетниот дел од сезоната во Втората лига – Исток. Единствено од тимот, во однос на есенскиот дел, си замина Сашо Шоповски, а за наредниот период од клубот најавуваат и освежување на играчките редови со неколку нови фудбалери. Утврден е планот и... Read more »

image Да се мијам или да продолжам да спијам
Да се мијам или да продолжам да спијам
Деркоски: Се надевам дека ќе дојдеме во ситуација стриктно професионалци да ја водат ДИК

Од : јануари 13, 2021

Можам да кажам, а во исто време да им се заблагодарам на колегите за одличната соработка, иако бевме состав од различна политичка провиниенција. Сметам дека завршивме добра работа овие две и пол години – референдумот, па претседателските избори и предвремените парламентарни избори во услови во пандемија, изјави за Утрински брифинг Оливер Деркоски поранешниот претседател на... Read more »

image Временска Прогноза
Временска Прогноза
Славчо најавува: Од денеска очекувајте снег и минусни температури

Од : јануари 13, 2021

Денес времето во државава ќе биде променливо облачно со умерен, долж Повардарието повремено засилен ветер од северен и од северозападен правец. Попладне и во вечерните часови ќе има врнежи кој на пониските места ќе бидат најпрвин од дожд и полека ќе преминуваат во снег, додека на повисоките места и на планините врнежите ќе бидат од... Read more »

image Скопски агол
Скопски агол
Градежната сезона не запре и во зима – се реконструира бул. „Босна и Херцеговина“

Од : јануари 12, 2021

Скопски агол со слика од Бул. „Босна и Херцеговина“, кој е во втората фаза од својата изградба. Портпаролот на Град Скопје Ваљон Салиху со повеќе детали околу изградбата на нова инфраструктура на територија на град Скопје. -Ова е првиот дел од Бул. Босна и Херцеговина кој беше пуштен пред од прилика месец дена. По завршувањето... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Суштинско е да имунизираме население, не е суштинско да се тркаме кој попрво ќе стигне до вакцините – борбата со вирусот не е да се вакцинираат 10 или 100 луѓе, туку 40 до 60% од населението

Од : јануари 12, 2021

Говорејќи за вакцинацијата, за Утрински брифинг заменикот министерот за здравство д-р Илир Хасани изјави дека дека се работи за една „дива трка“ во модерниот свет за тоа кој што ќе грабне. -Ова го осеќаме деновиве, кој прв ќе стигне до вакцина без разлика на тоа како се води „војната“. Генерално им „завидувам“ на таа „гордост“... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Хасани: Заедно со Филипче даваме максимални напори – не сме најдобри во светот, но сигурно дека сме многу добри во регионот

Од : јануари 12, 2021

Можеби се очекува од мене да кажам дека состојбата во здравствениот систем е многу добра. Геенрално ние се бориме, тоа е најважно. Заедно со министерот Филипче ние секојдневно се бориме максимално за здравствениот систем да го издржи овој напад, овој бокс кој што го добивме од нигде некаде. Ова е тешка ситуација во која што... Read more »

image Жените го вртат светот
Жените го вртат светот
Пачкова: Историска шанса е парламентарците да ги вклучат самохраните мајки во новиот закон за спречување на семејно насилство

Од : јануари 12, 2021

Не се доволно разбрани самохраните родители при доделувањето на еднократна помош како делод мерките за справување со последиците од пандемијата а за тоа говори фактот дека се работи за еднократна помош во висина од 6000 денари и тоа само на исклучително мала група од големиот број самохрани родители, смета Дороти Пачкова, претседателка на здружението „Една... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
САД после Трамп, санацијата на раните од американскиот популизам – процес кој ќе трае

Од : јануари 12, 2021

Она што требаше да изгледа како нормална транзиција на власта во САД изгледа дека не е. Гледајќи ги и читајќи ги светските медиуми се заклучува дека ситуацијата е далеку од готова. Мислам дека таму се уште не се знае како ќе се развиваат работите. Предупредувањето на ФБИ во својот внатрешен билтен дека во сите престолнини... Read more »

image Меѓународна актуелна сцена
Меѓународна актуелна сцена
Андоновиќ: Републиканците одбија, демократите сами ќе гласаат за импичмент на Трамп

Од : јануари 12, 2021

Републиканците во Претставничкиот дом го блокираа барањето на демократите за итна расправа околу прогласување на импичмент на престедателот во заминување Доналд Трамп. Демократите бараа резолуцијата да биде ставена веднаш на расправа но тоа беше одбиено од страна на републиканските преставници. И покрај тоа, демократскте сентарои најавија дека утре ќе бараат гласање за резолуцијата за отповикување... Read more »

image Добро утро за...
Добро утро за...
Богоевски: Последните вести што ги имаме се дека Олимпијадата во Токио сигурно ќе се одржи

Од : јануари 12, 2021

Секојдневно сме во контакт со Меѓународниот олимписки комитет и последните вести што ги имаме се дека Олимпијадата сигурно ќе се одржи. Она што во последно време се пишува и доаѓаат вести од Јапонија е анкета која е направена меѓу населението дали се расположени или не да се одржат. Проблемот е што има пораст на пандемијата... Read more »

image Спорт
Спорт
Димитров-Чурино стана специјален претставник за традиционалното борење во Оман

Од : јануари 12, 2021

Македонскиот борец и тренер кој работи во Оман, битолчанецот Ристо Димитров – Чурино, за Божик доби престижно признание, тој е избран за специјален претставник за гуверноратот на Мускат за традиционалното борење „алмокабаш“ кое е слично на џудото. Овој традиционален спорт најмногу се практикуваш во Јужен Оман, во Дхофар и особено во регионот Салалах. Веќе 4... Read more »

image Да се мијам или да продолжам да спијам
Да се мијам или да продолжам да спијам
Галевски: МКЦ беше и остана единствена институција која се занимава со производство и дистрибуција на култура

Од : јануари 12, 2021

„Драг МКЦ“ е насловен специјалниот повик на Младински културен центар (МКЦ) до пошироката јавност, соработниците и сите поединци кои имаат некаква приказна поврзана со институцијата да ја раскажат во вид на писмо. Акцијата е поврзана со јубилејниот, 50. роденден на МКЦ, што ќе се одбележува во 2022, кога покрај мноштво планирани настани, ќе се издаде... Read more »

image Временска Прогноза
Временска Прогноза
Славчо најавува студена воздушна маса која се спушта од Арктикот – температурите ќе одат и под -15 степени

Од : јануари 12, 2021

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно и постудено со услови за локални и послаби врнежи од дожд, додека на планините ќе има слаби врнежи од снег. Особено Долж Повардарието ќе дува умерен, повремено засилен ветер од северен правец. Макисмалните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 4 до 11 степени. Во Скопје... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Лагите и манипулациите на Трамповиот популизам

Од : јануари 11, 2021

Бидејќи ние го прележавме тој „вирус“ пред 3-4 години, нам ни се чини дека се ова што го гледаме во САД е логична последица на тоа како владееше Трамп во последните четири години. Кај нас тоа траеше една деценија и практично со истиот контекст и истииот предтекст с енаправи тој упад во нашето Собрание. Ние... Read more »

image Општествена сцена
Општествена сцена
Нела Витошевиќ: Театарот допрва ќе се соочува со променетата реалност

Од : јануари 11, 2021

Независниот театар „Вондерленд“ и режисерката Нела Витошевиќ истражувајќи го она што се случува денес ги направија едночинките „Дневна доза апсурд“, според кусите раскази на познатиот автор на руската авангарда, Данил Хармс. Целата оваа ситуација предизвикана од коронавирусот како да го фрли во сенка театарот и целокупниот театарски живот, односно како еден голем црн, маглив облак... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Стефановски: Во овој асиметричен спор притисокот треба да дојде од Брисел – да се убеди Софија колкава штета се прави на самата ЕУ

Од : јануари 11, 2021

Очигледно е дека некакви преговори и договори има и покрај тоа што од нашата македонска страна слушаме малку какакафонична дискусија – одредени функционери велат дека треба да се забави темпото, други сметаат дека треба да се интензивираат преговорите. Во секој случај позициите на Бугарија се прилично апсолутистики, многу тешки за прифаќање и во моментов не... Read more »

image Меѓународна актуелна сцена
Меѓународна актуелна сцена
Андоновиќ: СЗО влегува во Вухан, Грција на туристите ќе им бара Ковид пасоши?

Од : јануари 11, 2021

Тимот на светската Здравствена организација на 14 јануари конечно ќе има можност да влезе во Вухан, кинески град од каде пред околу година дена започна пандемијата на Ковид 19. Цела година властите во Пекинг одбиваа да им дадат дозвола на претсавниците на СЗО да дојдат на, за многумина ,, местото на злосторот“, местото кое се... Read more »

image Бизнисот не спие
Бизнисот не спие
Како да се стави крај на бруталноста во наплаќањето на застарените долгови, разговор со Самка Ибраимоски

Од : јануари 11, 2021

Јас не измислувам ништо ново. Јас сум „социјален“ пратеник. Лидер сум на сиромашна партија и мора да ги штитам интересите на таа категорија на граѓани. Поената е да ги извлечеме граѓаните од сиромаштијата. Во Законот за обликациони односни има член во кој јасно пишува дека предметите за наплата на долгови застаруваат за 10 години, но... Read more »

image Скопски агол
Скопски агол
Д-р. Чибишев од Токсикологија: На клиниката мора да има обезбедување поради честите инциденти

Од : јануари 11, 2021

Условите за работа во Клиниката за Токсикологија се приспособени за работа во време на пандемија. За време на Новогодишните и Божиќните празници очекувавме поголем наплив на пациенти, и бевме подговени за прием на пациентите, но за среќа за време на празниците на Токсикологија беше мирно, дежурните екипи се соочуваа само со вообичаена патологија, рече денеска... Read more »

image Добро утро за...
Добро утро за...
Барлаковски: Прогресивната интелектуална елита во Бугарија е загушена од „романтичните“ изјави на луѓе кои држат радикални ставови

Од : јануари 11, 2021

За среќа во Бугарија има голем број на интелектуалци кои ја притискаат Бугарија да биде пофлексибилна со Македонија и да се откаже од ветото кое го наметна. За несреќа нивниот одзив во јавноста е загушен од многу поголемиот број на „романтични“ изјави и изјави на луѓе кои држат радикални ставови, изјави за Утрински брифинг директно... Read more »

image Спорт
Спорт
Терзиевска: Женската одбојкарска репрезентација работи напорно и се надеваме на успеси

Од : јануари 11, 2021

Младата женска одбојкарска репрезентација на Македонија за одбојкарки до 19 години, под водство на селекторот Ненад Михајловиќ ги продолжува подоготовките за настапот на Европското првенство 2022, чијшто организатор ќе биде ОФМ. Празничниот јануарски период за нив минува во базата во Берово каде што стручниот штаб првпат има можност на натпревар да ги тестира квалчитетите на... Read more »

image Да се мијам или да продолжам да спијам
Да се мијам или да продолжам да спијам
Случувањата со „Глобал“ ја покажуваат неопходноста од дописниците од внатрешноста, разговор со Сузана Мицева

Од : јануари 11, 2021

Процесот на чистење е процес кој ќе потрае. Има неверојатно многу отпад, така што најавите се дека до вторник-среда ќе биде исчистен отпадот за да може потоа да се прејде кон санирање на објектот. Денеска треба да биде отворена посебната сметка за солидарен фонд преку кој ќе може да се донираат средства за санирање на... Read more »

image Uncategorized
Uncategorized
Славчо најавува уште поинтензивни врнежи во скопскиот регион

Од : јануари 11, 2021

Денес нашата територија и понатаму ќе се наоѓа под влијание на циклонска активност и на изразена влажна воздушна маса која ќе услови облачно време со ПОИНТЕНЗИВНИ врнежи од дожд и до крајот на денов локално ќе наврнат нови над 30 л/м2 воден талог. Локално ќе има услови и за ретка појава на грмежи а услови... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Адеми: Политика треба да ја интерпретира сегашноста и да ја проектира иднината – историјата да ја оставиме на историчарите

Од : јануари 5, 2021

И како Влада во изминативе четири години покажавме дека сме отворени кон регионална поинтензивна соработка. Иницијатива 8 е тесно врзана со трасата на Коридорот 8 кое го поврзува Црното со Јадранско море и оваа иницијатива на министерот за надворешни работи е практично во делот на зајакнувањето на таа соработка. не само во делот на инфраструктурата... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Дац низ смеа во празничното интервју за Утрински брифинг: Со Борисов сме на „мацо“

Од : јануари 5, 2021

Уметниците, спортистите, секогаш биле најголемите амбасадори на земјите. За починатиот Марадона сите знаеме дека беше од Аргентина. Беше најголем. Тој ја прослави својата земја со своето име. Значи спортистите, уметниците, глумците тоа се амбасадори. Каде и да појдат на нив поинаку се гледа, со други очи и ја претставуваат земјата со се она што го... Read more »

image Меѓународна актуелна сцена
Меѓународна актуелна сцена
Андоновиќ: Мутираниот Ковид ја стави Британија во нов „лок даун“- Вашингтон се подготвува за утрешните протести

Од : јануари 5, 2021

Велика Британија до средината на март ќе биде во карантин. Бртианснскиот премиер Борис Џонсон во синоќешното телевизиско обраќање најави дека новите мерки ќе траат барем до средината на февруари, иако Велика Британија го забрза процесот на вакцинација, со што стана првата земја во светот што користи вакцина од Астразенека и Универзитетот Оксфорд. Џонсон рече дека... Read more »

image Временска Прогноза
Временска Прогноза
Славчо најавува променливо време и релативно високи температури за Божиќ

Од : јануари 5, 2021

Денес времето во државава ќе биде сончево со умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од југозападен правец кој на некои места повремено ќе засилува. Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 5 до 13 степени. Во Скопје и околината времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со... Read more »

image Општествена сцена
Општествена сцена
Интервју со Тамара Котевска, дел од режисерскиот тандем на „Медена земја“ –

Од : јануари 4, 2021

Целата кампања за Оскар е една авантура која што можеби еднаш во живото се случува, но исто така е многу напорна. Бара многу внимание, притисок од јавноста и филмаџиите кои се решиле да се занимаваат со креативна работа не се баш спремни за вакво нешто, им треба малку подготовка и ние таа подготовка ја имавме... Read more »

image Меѓународна актуелна сцена
Меѓународна актуелна сцена
Андоновиќ: Дали новиот претседател на САД може да биде прогласен од сенатска комисија? Трамп и лојалистите се обидуваат да ја оспорат победата на Бајден

Од : јануари 4, 2021

На три дена пред потврдата за изборната победа на Џо Бајден група од 12 сенатори на републиканската партија најавува дека на заедничката седница на двата дома на американскиот парламент на јануари на која треба да се потврдат изорните резултати на Електорскиот колеџ до 3 јануари, ќе побараат формирање ба избрна комисија , со целонси властувања... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Интервју со Даниела Рангелова – поранешна пратеничка во Собранието на Северна Македонија

Од : јануари 4, 2021

Имавме увид на дел од тоа што беше изнесено на Комисијата за надворешни работи. Мислам дека дел од членовите – пратеници го разгледуваа договорот и имаа забелешки во однос на тој Договор, но сепак мислам дека главната одговорност во тој момент беше на власта бидејќи, тие преземаа одговорност дека ако го потпишат тој Договор за... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Добитничката на признанието „Успешни млади“, Моника Ѓорѓиева за УБ: Научната фела мора да биде потранспарентна во комуникацијата со јавноста

Од : јануари 4, 2021

Претседателот Стево Пендаровски денеска за прв пат го додели признанието „Успешни млади“ на 8 добитници, во рамки на проектот инициран за поттикнување на научната, истражувачката и креативна работа на младите луѓе од земјава. Во своето обраќање тој изрази уверување дека преку оваа иницијатива ќе се придонесе кон вреднување на трудот и знаењето на младите, зголемувајќи... Read more »

image Временска Прогноза
Временска Прогноза
Славчо најавува интензивни врнежи од дожд и снег на планините

Од : јануари 4, 2021

Под влијание на циклонска активност и на влажен воздушен бран времето денес во државава ќе биде облачно со врнежи од дожд кој локално ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ и се очекува да наврнат над 30 л/м2 воден талог. На планините и на повисоките места во западните предели ќе има врнежи од снег каде снежната покривка ќе се... Read more »

image Бизнисот не спие
Бизнисот не спие
Интервју со д-р Бранимир Јовановиќ од Виенскиот институт за меѓународни економски студии.

Од : декември 31, 2020

Одлично се вклопив во Виена. овие два – три месеци сум презадоволен од работата овде. Самата содржина на работата многу ми одговора, затоа што се прават економски истражувања кои се и теоретски, но и доста застапена е и економската политка, што за мене претставува идеален спој. Значи не само чиста теорија што ги интересира еконо... Read more »

image Меѓународна актуелна сцена
Меѓународна актуелна сцена
Андоновиќ: Година на живеење во услови на пандемија – го смени начинот на живот и функционирањето на светот

Од : декември 31, 2020

Годината што измина помина во целосна доминација на Коронавирусот и пандемијата која веќе цела година трае низ сите држави во светот Во 2020 година коронавирусот целосно го смени начинот на живот и функционирање на светот. Над 82 милиони луѓе во светот се инфицирани со Ковид-19. Досега починаа 1, 8 милиони луѓе а од вирусот се... Read more »

image Спорт
Спорт
Интервју со селекторот на македонската фудбалска репрезентација Игор Ангеловски – Мрме

Од : декември 31, 2020

„Дечки, сето она што направивте го направивте заедно. Вие сте среќа за илјадници луѓе и голема гордост за вашите фамилии. Со вас создадовме едно семејство, не само заради вашиот талент, туку и поради вашите човечки вредности и позитивен дух. Денес, после 5 години вие сте едно тело. Денес Горан е Барди, денес Барди е сите... Read more »

image Скопски агол
Скопски агол
Голем интерес за купување државни станови

Од : декември 30, 2020

Агенцијата за стопанисување со станбен и деловен простор гради социјални згради на повеќе локации низ земјава за домување на семејства кои се наоѓаат во социјален ризик. Денеска во Утрински брифинг директорот на Агенцијата најави дека во 2021 година ќе бидат готови повеќе згради во Македонија кои имаат намена социјална намена.  -Вакви згради се градат во... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Економско резиме на 2020-та и очекувањата за 2021-та, гостин во УБ проф. Марјан Петрески

Од : декември 30, 2020

Поминавме низ една исклучително турбулентна година, како што досега не сме виделе. СО истите маки влегуваме и во 2021 година. Нормално е да се прашаме каде е крајот? Нема дилема дека тоа е во вакцината и тоа е клучно за економијата и конелчно да почен да се гледа светлото од ткрајот на тунелот и да... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Интервју со претседателот на Собранието на Северна Македонија, Талат Џафери

Од : декември 30, 2020

Овој парламент е со нов состав и има пратеници кои за прв пат се во Собранието и не до крај ги познаваат сите прописи и регулативи. Водени од желбата да се докажат уште на почетокот некогаш ги преминуваат оние етички и колегијални норми. Но тие и индивидуално одговраат пред граѓаните, а јас сум должен да... Read more »

image Меѓународна актуелна сцена
Меѓународна актуелна сцена
Андоновиќ: Вчерашниот земјотрес во Петриња меѓу 25 најсилни земјотреси кои беа активни оваа година во светот

Од : декември 30, 2020

Централна Хрватска рано утрово беше погодена од два нови силни земјотреси со епицентар во областа Петриња, со интензитет од 4, 7 и 4, 8 степени според Рихтеровата скала. Хрватската служба соопшти дека потресите биле почствувани утринава во 6:15 часот со епицентар во областа Петриња, каде вчера земјотрес со јачина од 6 ,3 степени по Рихтер... Read more »

image Здрав живот со Д-р Митов
Здрав живот со Д-р Митов
Д-р Митов: Внимателно за време на празниците – големо опуштање може да не внесе во т.н „трет бран“

Од : декември 30, 2020

За жал календарски ќе ја завршиме годината, но некаде ќе се најдеме на средината на она што е пандемија. Бројките кај нас паѓаат, но не е готово. Во Велика Британија вчера имаше и рекордни бројки. Настанува мртва трка помеѓу вакцинирањето и самата пандемија. Би било добро да се потсетиме дека големо опуштање сега, за време... Read more »

image Добро утро за...
Добро утро за...
Градот кој многу страдаше во војната сега погоден од земјотрес – Хрватска се дигна на нозе, помош пристигнува од сите страни, разговор со Зринка Врабец Мојзеш

Од : декември 30, 2020

И денеска имаше два земјотреси. Но она што се случи вчера беше страшно. Најголемата тага во таа приказна што тоа е подрачје кое многу страдаше во војната. И сега згора на се доаѓа и земјотресов. Луѓето едвај почнаа да се враќаат во нормала се случи оваа катастрофа, изјави во Утрински брифинг, Зринка Врабец Мојзеш, новинарка... Read more »

image Да се мијам или да продолжам да спијам
Да се мијам или да продолжам да спијам
„Хомо“ на Изи ќе има светска премиера во Гоа, на најпрестижниот фестивал во Азија

Од : декември 30, 2020

Она што е важно за нас е дека одиме на фестивал што се одржува во традиционална форма. Кога го снимавме филмот се беше нормално, имавме сосема други планови, но фестивалите во Европа почнаа да се рушат како домино. Нашата стратегија беше да почекаме, да видиме што ќе се случува, барајќи ја среќата на оние места... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Работничките права во 2020-та, ударот и предизвиците од корона-кризата во годината која доаѓа

Од : декември 29, 2020

Корона кризата не затекна сите, вклучително и работниците. Работниците се соочија со многу сериозен предизвик пред нив – губење на работните места уште од самиот старт на кризата. Тоа ние како ССМ укажавме дека генерално беше од многу несовесни работодавачи. Точно е дека се носеа низа на мерки и решенија. Ние како ССМ уште на... Read more »

image Скопски агол
Скопски агол
Наградата од Сеул, за најдобра жена пронајдувач во Македонија ја донесе Филимена Божиновска

Од : декември 29, 2020

Филимена Божиновска е добитничка на награда за најдобра жена пронајдувач, во организација на Коранската организација на жени пронајдувачи KWIA и светската организација за интелектуална сопственост WIPO. На натпреварот кој се одржа во Сеул, Кореја во конкуренција од 373 пронајдувачи од 28 земји, таа освои два медала за нејзините пронајдоци, за вечно млада кожа. За натпреварувањето... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Сотировски: Сите забрани во религијата не се повисоки од животот на луѓето – вакцинацијата е нужна и како лек треба да ја прифатат сите

Од : декември 29, 2020

Верските заедници најдобро знаат колку се контактирани и колкава е потребата на верниците. Сите истражувања кои ги правиме е дека државата се одликува со население кое е верски определено и тоа во висок процент во споредба со другите држави во регионот. Оттука и претпоставувам дека на кризата граѓаните што се верски определени и приоѓаат на... Read more »

image Жените го вртат светот
Жените го вртат светот
Аврамоска Нушкова: Семејното насилство може да се зголеми за време на празничните денови

Од : декември 29, 2020

Секој што ќе биде сведок на насилство врз жени или семејно насилство треба да го пријави, бидејќи според досегашните искуства на организациите кои работат во оваа сфера има поголем број пријави токму во деновите кога целото семејство е дома. А како што велат, насилството не е приватен проблем. „Нашите бројки од периодот на карантинските денови... Read more »

image Меѓународна актуелна сцена
Меѓународна актуелна сцена
Андоновиќ: Трамп не се предава – ги повика своите приврзаници на митинг во Вашингтон на 6 јануари да го оневозможат доаѓањето на Бајден

Од : декември 29, 2020

Американскиот претседател Доналд Трамп ги повика своите приврзаници да се соберат во Вашингтон на 6 јануари во последен обид да извршат притисок врз Конгресот да не ја одобри победата на Џо Бајден на претседателските избори. Илјадници демонстранти се очекуваат во главниот град на САД на тој датум да изразат поддршка за претседателот во заминување и... Read more »

image Добро утро за...
Добро утро за...
Зафировски: Следува тешка 2021 – економскиот удар следи, бизнисот мора да го искористи потенцијалот

Од : декември 29, 2020

За да видиме кој беше точниот ефект од кризата ќе мора да почекаме до мај и да видиме дали „плачењето“ е реално или не. Годината беше многу интересна, тешка економски, психички, здравствено. Но како и секоја криза од претходно така и оваа имаше потенцијал за раст. Да бидеме реални, има фирми и индивидуалци што заработија... Read more »

image Спорт
Спорт
Ангеловски: Атакуваме на второ Европско првенство

Од : декември 29, 2020

Македонските одбојкари се уште некомплетни се подготвуваат за настапот во јануарските квалификации за Европското првенство наредната година. По тренинзите коишто почнаа на 16-ти овој месец, пред нив е поинтересниот период со четирите контролни натпревари против Бугарија. Македонската репрезетација на шести и на седми јануари ќе биде во Софија за две нови контроли со Бугарија, тогаш... Read more »

image Да се мијам или да продолжам да спијам
Да се мијам или да продолжам да спијам
Ременски: Земање отисок од прст за идентификација е криминалистичка метода, никако не е статистичка операција како што е пописот

Од : декември 29, 2020

Многу бргу се влета во дебата за предлог кој не е проучен и изанализиран. Но и позицијита и опозицијата не го исклучуваат како можност земањето отисоци од прст заради идентифдиација на граѓаните при спорведување на пописот. Јас сум единствено согласна со ставот дека попис мора да има, но не сум согласна дека отисоците од прсти... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Спасовски: Граѓаните на 0800-00-201 да пријават таму каде што ќе има организирани настани и прослави

Од : декември 28, 2020

Полицијата заедно со Агенцијата за национална безбедност работи континуирано, заради ота што проблемот со тероризмот е секојдневен предизвик. Имавме активности вчера, извршени се претреси на повеќе локации во Куманово, Скоје и приведени се неколку лица кои што имаат директна поврзаност за контакти односно за соработка со групата која што претходно беше уапсена во Куманово. Сакам... Read more »

image Општествена сцена
Општествена сцена
Диздаревиќ: Катастрофа е што во книжарниците не можат да се најдат класичните дела од македонската книжевност

Од : декември 28, 2020

Овој месец се навршуваат сто години од смртта на Марко Цепенков, најпознатиот собирач на народни умотворби и еден од првите прозаисти и раскажувачи во македонската книжевна историја. Издавачката куќа „Арс Ламина“ одбележувајќи ја годишнината неодамна ја објави неговата автобиографија. „Се работи за помалку позната книга од опусот на Цепенков, таа е повеќе позната на експртската... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Милосавлески: Македонија има потенцијал да биде аутсорсинг земја

Од : декември 28, 2020

Живееме во време каде што дигиталното присуство е особено важно за компаниите. Кризата предизвикана од пандемијата остави еден празен простор на пазарот кој претприемачите прирордно е да најдат начин како да го пополнат. Дигиталната инфраструктура овозможи начин на комуникација кој е безбеден, сигурен и бррз и паметните претприемачи тоа го искористија. Оние кои с и... Read more »

image Бизнисот не спие
Бизнисот не спие
Проф. Наков: Потребно е компаниите да се посветат на сопствениот развој и примената на меѓународните практики

Од : декември 28, 2020

Денешната криза не е само економска туку поседува многу елементи на здравствено-социјална. Она што на почетокот на нејзиното појавување во нашата држава изгледаше како краткотрочна проекција за намалување на клучните економски индикатори, сведоци сме дека ќе се провлекува во 2021 година. Ние сме зависни од меѓународните тенденции на опоравување, но повеќе фактори придонесуваат кон очекувањата... Read more »

image Скопски агол
Скопски агол
Над 200 пакетчиња собрани во хуманитарна акција на навивачката група на ФК Македонија Ѓорче Петров

Од : декември 28, 2020

Навивачките групи Лавови Ѓорче и Дивизија Ханриево Младина организираат новогодишна хуманитарна акција за собирање на новогодишни пакетчиња, облека и мебел. Од каде се појавила желбата за организирање на ваков хуманитарен настан денеска во Утрински брифинг зборуваше еден од организаторите на акцијата, Стефан Копчаревски. -Идејата е моја, јас сум вработен во Завод за рехабилитација и говор... Read more »

image Добро утро за...
Добро утро за...
Станоевиќ: Добро е што бизнис секторот се повеќе е вклучен во носењето на законски решенија

Од : декември 28, 2020

Проектот „Партнерство за подобра бизнис регулатива“ е поддржан од УСАИД и е спроведуван заедно со партнерство со четирите најактивни стопански комори. Базна година беше 2016, доста турбулентна година. Резултатите тогаш покажаа дека компаниите сметаат дека бизнис климата е најлоша. Но оттогаш бизнис климата секоја година се подобрува. Оваа година под влијание на ковид кризата компаниите... Read more »

image Меѓународна актуелна сцена
Меѓународна актуелна сцена
Андоновиќ: Терористички напад – без познати мотиви

Од : декември 28, 2020

Американските безбедносните служби го идентификуваа бомбашот кој ја активираше експлозивната направа поставена во кампинг возило во центарот на Нешвил, Тенеси за време на божикните празници Се работи за 67 годишниот Ентони Варнер пезниониран компјутерски ескепрт.Засега не се познати причините зошто Варнер во раните утрински часови на денот на празнувањето на Божиќ ја активирал експлозивната направа... Read more »

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Чолакова: Неопходно е да се вработат луѓе кои ќе се јавуваат на телефон во ординациите

Од : декември 25, 2020

image Општествена сцена
Општествена сцена
Промоции, награди и книжевни експерименти на Малиот новогодишен саем на книги

Од : декември 25, 2020

Од 24 до 27 декември, на влезот во Градскиот парк во Скопје по единаесетти пат се одржува Малиот новогодишен саем на книги. Работното време е од 10.30 до 16 часот. На саемот со свои изданија се претставуваат издавачките куќи: Темплум, Гаврош, Сказнувалка, Бегемот, Или-или, ПНВ Публикации, Бункер, Чудна шума, Слово и, по прв пат на... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Штетните влијанија на хидро-електраните врз еко системите, но и човечките животи, разговор со Чоловиќ Лешоска од Еко – свест

Од : декември 25, 2020

Оваа недела испративме писмо до премиерот, објаснувајќи ги штетните влијанија на хидро-електраните врз еко системите, но и човечките животи. Побаравме укинување н аконцесиит екои веќе се дадени, конкретно за Шар планина, и побаравме прекинување на механизмот на субвенционирање на малите хидро-електрани, изјави во Утрински брифинг, Ана Чоловиќ Лешоска, Еко – свест. Има повеќе аспекти на... Read more »

image Меѓународна актуелна сцена
Меѓународна актуелна сцена
Андоновиќ: Велика Британија се стекна со своја независност

Од : декември 25, 2020

За 10 часот и 30 мин е закажана средбата на Амбасадорите на земјите од Европската унија во Брисел кои ќе гразговараат за трговскиот договор за напуштањето на Велика Британија на Унијата. . Амбасадорите на ЕУ почнуваат да го разгледуваат договорот меѓу ЕУ и Велика Британија“,откако вчера постигнаа трговски договор, само една недела пред крајот на... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Д-р Солески: Нема место за паника, мутациите се нешто што е нормално за вирусите

Од : декември 25, 2020

Во последно време има се повеќе информации околу новите видови на SARS-CoV-2, но тие не се неочекувани. До сега се детекритани илјадници видови, но тие не го менуваат функционално овој вирус. За разлика од вирусот на сезонскиот грип кој мутира многу почесто, SARS-CoV-2 мутира многу побавно и затоа би рекол дека нема место за паника,... Read more »

image Бизнисот не спие
Бизнисот не спие
„Стартапи“ се бизнисите што ќе ја менуваат македонската економија, разговор со Игор Маџов

Од : декември 25, 2020

Стартап индустријата во Македонија зема замав. Креативноста кај младите зборува дека се создаваат финансиски услови за нов почеток. Предвидувањето дека ова ќе биде посебна година за стартап навистина се остварија. Дадени се одредени индикатори дека тоа што го имавме како цел ќе се исполни. Компаниите се се погласни и се повеќе се зборува за нив.... Read more »

image Скопски агол
Скопски агол
За Нова година граѓаните најмногу ќе отпатуваат во Албанија и Турција

Од : декември 25, 2020

Интересот на граѓаните за патување е во согласност со ситуацијата во која се наоѓаме. Не велам дека нема интерес, но тој е значително помал во споредба со минатите години, рече денеска директорот на туристичката агенција Савана, кој зборуваше во име на Стопанската комора за туризам.  -Не можеме да кажеме дека не постојат услови за патување,... Read more »

image Добро утро за...
Добро утро за...
Костадинов: Реформите ќе продолжат, иако ВМРО-ДПМНЕ како расипан грамофон врти исти тези, дејстува како банда без команда, спречува носење на итни и битни закони

Од : декември 25, 2020

Добро позната пракса на ВМРО-ДПМНЕ е да се блокира буквално се што може да се блокира. Вчера стануваше збор за Закон за инвалидни органзации. кој што всушност се усогласуваше со законот за прекршоци. Ние предизбори ветивме дека ќе ги намалуваме казните, дека принципот ќе биде опомена па казна, го донесовме законот за прекрошоци, но мора... Read more »

image Скопски агол
Скопски агол
Наумоски: Реализирани се 80 проценти од проектите што ги ветив

Од : декември 24, 2020

„Корзото“ во Ѓорче Петров е во крајна фаза. Досега ќе беше пуштено во употреба да не се случеше пандемијата, која значително ги намали градежните активности, не само за изградба на Корзото, туку воопшто и за останатите проекти, рече денеска градоначалникот на Општина Ѓорче Петров, Александар Наумоски. – Корзото е речиси завршено но неговото официјално пуштање... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Луѓето се повеќе избираат и бараат квалитетна храна – неповторливиот „Шеф“, Марк де Јонг, во Утрински брифинг

Од : декември 24, 2020

Во Македонија навиките се да се оди во кафиќ, во ресторан, да се мези, да се јаде. Но сега работното време е ограничено. Во Белгија е бетер. Ништо не работи, се е затворено. Повеќе од 40% од објектите ќе бидат целосно затворени и по завршувањето на пандемијата. Готвачката сцена многу се смени во последниве 7... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Николов: Работа, ефективност, продуктивност за функционален Штип

Од : декември 24, 2020

Утринава имав средба со вработените во комунална хигиена, чистачите. Разговаравме за тоа какви се ивните услови за работа и дали имаат се што им е потребно. Потоа имав средба со директорите на јавните претпријатија, потоа на ред се директорите на воспитно-образовните институции, изјави во Утрински брифинг, градоначалникот на Штип, Сашко Николов. Ситуација со ковид-19 во... Read more »

image Жените го вртат светот
Жените го вртат светот
Разговор со Калиа Димитрова за Медуза.мк – единствениот феминистички портал во земјава

Од : декември 24, 2020

Единствениот феминистички портал во земјава, Медуза. мк одбележува двегодишнина од своето работење, а уредничката Калиа Димитрова вели дека значајно ваков вид на теми да се достапни на македонски јазик „Мора да имаме на ум дека некои девојки и жени немаат пристап до странски портали, а со оглед на тоа дека кај нас има п