Featured Posts

It is a long established fact that a reader

image Тема на денот
Тема на денот
Job Fair 2020 – уникатно доживување кое може да ви помогне многу во вашата понатамошна кариера

Од : октомври 30, 2020

Job Fair претставува настан преку кој студетската организација БЕСТ директно ги поврзува студентите од техничите факултети и компаниите на тој начин што воспоставува долготрајна професионална основа за деловна соработка. Овогодинешното издание ќе се одвива потполно виртуелно преку видео активности одржани на видео-конференциска платформа, како и виртуелни штандови на страната на настанот. Настанот ќе започне со... Read more »

image Жените го вртат светот
Жените го вртат светот
Катерина Илиевска Силјановска: Децата и младите да не заборават да одат во театар

Од : октомври 30, 2020

Театарот за деца и млади го прослави својот 30 – годишен јубилеј со промоција на монографијата „30 години Театар за деца и младинци – Сон што трае“, а директорката Катерина Илиевска Силјановска се надева дека оваа лоша година со пандемијата нема да ја одвикне нивната публика да доаѓа во театар. „За иднината на Театарот е... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Мишев од ЕСЕ: Постои недостаток на политичка волја за избирање на независни членови на тела кои треба да ги штитат граѓаните од дискриминација

Од : октомври 30, 2020

-Јавноста имаше можност да слушне од страна на претставниците на политичките партии кои веќе алудираа со одредени имања кој би требал да биде Народен правобранител или кои треба да бидат членови на Комисијата за спречување и заштита од дискриминација. Ние како граѓанска организација долги години работиме на заштита на индивидуалните слободи и права на граѓаните,... Read more »

image Скопски агол
Скопски агол
Градоначалникот на Општина Илинден, Жика Стојановски е еден од иницијаторите за свикување на вонреден конгрес, за промена на претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицковски.

Од : октомври 30, 2020

Дали сеуште е на истиот став, и како функционира соработката помеѓу локалната и централната власт, која е припаѓа на друга политичка партија, денеска во Утрински брифинг, Стојановски утворено зборува во Утрински брифинг. -Јас сум во иницијативниот одбор за свикување на Конгрес, а Конгресот дава или не дава доверба на претседателот на партијата. Конгресот не треба... Read more »

image Бизнисот не спие
Бизнисот не спие
Проф. Ивановски: Социјални пакети, но и стимулација за инвестирање на приватниот капитал

Од : октомври 30, 2020

Очекување кај нас економистите беше појава на инфлација, но заради намалната потрошувачка се уште нивото на цените е ниско и за среќа не се појави и инфлацијата што ќе влијаеше негативно на економскиот амбиент. За тоа можеме да бидеме среќни а и политиката на НБРМ говори дека не треба да очекуваме инфлација, изјави за Утрински... Read more »

image Меѓународна актуелна сцена
Меѓународна актуелна сцена
Андоновиќ: Нападите во Франција последица од тензиите на Блискиот Исток

Од : октомври 30, 2020

Франција се наоѓа под жесток напад од радикалниот ислам. Оваа драматична изјава ја даде францускиот претседастел Емануел Макрон откако вчера 21 годишен напаѓач со потекло од Тунис обезглави една жена и уби уште две лица во црква во Ница. Човекот неодамна влегол во Франција од Италија, како емигрант кој бил згиожен од Црвениот крст. Неколку... Read more »

image Добро утро за...
Добро утро за...
Морачанин: Треба секој доктор да може да препишува лекови од канабис

Од : октомври 30, 2020

Под слоганот #ЛегализацијаСега, Здружението за канабис и зелени политики „БИЛКА“ на 30-31 октомври го организира првиот Македонски канабис форум, кој поради состојбата со Ковид пандемијата ќе биде во онлајн формат. -Форумот ќе се состои од прес конференција на која ‘БИЛКА’ ќе ги презентира своите барања пред јавноста во насока на подобрување на законските регулативи за... Read more »

image Спорт
Спорт
Димевски: Гангренозното ткиво кое го мачи македонскиот спорт се недоволно јасните и прецизни процедури

Од : октомври 30, 2020

Како и во секоја општествена сфера во нашава земја е присутна политиката. Јас сметам дека за неа место во спортот не смее да има, изјави во Утрински брифинг Даниел Димевски, претседател на МОК. -Ние што сме во спортот јасно ни беше дека е веќе подолго време е акумулиран еден антагониран помеѓу МОК и повеќе претходни... Read more »

image Да се мијам или да продолжам да спијам
Да се мијам или да продолжам да спијам
Маневски: Присуството на лажните вести дека короната не постои претставува голем проблем

Од : октомври 30, 2020

-Болничката лабараторија во болницата во Штип работи со ограничен капацитет откако шестмина лаборанти се позитивни на корона.Расте бројот и на други здравствени работници откако добиле позитивн итестови. Вкупната бројка е 13, во изолација 9. Потврден е уште еден случај во Општина Штип, трудовиот инспекторат, вработен во општинскиот затвор и три нови конфекции, воспитувачки во градинките.... Read more »

image Жените го вртат светот
Жените го вртат светот
Пачкова: Потребен е државен трансфер на средства наменет за еднородителските семејства

Од : октомври 29, 2020

Не постојат официјални податоци за тоа колку самохрани родители има во државата и за тоа со кои предизвици тие се соочуваат, вели за Утрински брифинг, Дороти Пачкова, претседателка на здружението „Една може“. „Во нашето последно истражување за тоа како влијае пандемијата врз функционирањето на еднородителските семејства, 270 испитанички одговорија дека влијае катастрофално, а тоа е... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Цветановска: Законот за спречување и заштита од дискриминацијата е голем исчекор во борбата за еднаквост

Од : октомври 29, 2020

Собранието го донесе Законот за спречување и заштита од дискриминацијата. Со ова ќе се обезбеди ефикасна регулатива која воведува принципи на еднаквост и ефикасна заштитата од секаков вид на дискриминација. Новиот Закон е целосно усогласен со правото на ЕУ и меѓународните стандарди и за него е добиено позитивно мислење од Венецијанската комисија, како и од... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Билатерален договор, интернационален проблем – Заев и Борисов не смеат да бидат заложници на историчарите – разговор со амбасадорот д-р Ѓорѓи Филипов

Од : октомври 29, 2020

-Не е точно дека проблемот со Бугарија е биалтерален. Договорот е билатерален, но ако ја земете ЕУ како сојуз на држави со кои што треба да преговараме, сепак тоа е на некој начин интернационален проблем и бидејќи се работи делумно и за историската наука и тука доаѓаме на едно интернационално ниво, изјави во Утрински брифинг,... Read more »

image Скопски агол
Скопски агол
Шахпаска: Не размислуваме за затворање на градинките, ситуацијата е под контрола

Од : октомври 29, 2020

Во изолација се 482 деца кои посетуваат градинка и 77 вработени во градинките. Вкупната бројка на позитивни од 9 септември до вчера е 26 позитивни деца и 92 вработени во градинките, кои не се само негуватели и воспитувачи, туку градинари, готвачки, хигиеничарки и друг персонал, рече денеска во Утрински брифинг министерката за труд и социјална... Read more »

image Бизнисот не спие
Бизнисот не спие
Војновиќ: Задолжувањата ќе продолжат, владата мора да има кредибилни политики – на сите ни треба поголема скромност

Од : октомври 29, 2020

Краткорочните ризици за момент беа ограничени од големите стимули кои ги дадоа Централните банки на најразвиените економии. Билансот на централната банка на Америка, за да имате претстава е илустративно прикажан со билансот на двете централни банки. Во тој период, од март, билансот е зголемен за 2,8 трилиони долари и е на ниво од 7 трилини... Read more »

image Меѓународна актуелна сцена
Меѓународна актуелна сцена
Андоновиќ: Карантин во Германија и Франција, Американците со страв излегуваат на избори

Од : октомври 29, 2020

Бројката на заразени со новиот вид на коронавирусот во светот надмина 44,7 милиони. Досега како последица оид заразата во светот починаа 1.179.232, повеќе од 32,7 милиони се оправиле а регистрирани се повеќе од 10, 8 , милиони активни случаи. Најтешко погодена држава во светот се САД со повеќе од 9,1 милион заразени и 233.130 починати. После... Read more »

image Добро утро за...
Добро утро за...
Маленко: Од денес „П“ од политика нема да има во МОК – верувам во новиот претседател

Од : октомври 29, 2020

Јас секогаш сум на страна на врвен спорт. Почитувам рекреација, хоби, а не почитувам лага, превара преку ментален склоп и медиумски и „експертски“ претставен како врвен спорт. Зошто е тоа така допрва ќе излегува во медиумите секако доколку имаме професионална седма сила и ја пренесува вистината за македонскиот спорт, изјави во Утрински брифинг Александар Маленко,... Read more »

image Да се мијам или да продолжам да спијам
Да се мијам или да продолжам да спијам
Скерлев: Обединетото кралство „разединето“- секоја држава со различни зони на антиковид мерки

Од : октомври 29, 2020

Состојбата во Лондон е флуидна. Се контролира за тоа кога поминуваме од една зона во друга да не се прекршат правилата. Така еден човек во Англија влезе во Велс. Во Англија беше втора зона додека во Велс трета зона. Го најдоа и го казнија. Англија донесува едни мерки, Велс други, Шкотска трети, Северна Ирска четврти.... Read more »

image Голем Слајдер
Голем Слајдер
Утрински брифинг 30.10.2020

Од : октомври 29, 2020

„Утрински брифинг“ е местото каде секој работен ден од 07:30-10:00 часот, низ динамична програма составена од актуелни информации, анализи и разговори со гости, ќе се постави општествено-политичката агенда на денот. Додека другите се будат, „Утрински брифинг“ работи за вас.

image Тема на денот
Тема на денот
Деспотовски: Иновациските ваучери се начин за формализирање на соработката помеѓу акадмеската фела и бизнисот

Од : октомври 28, 2020

Работата е кретивна онолку колку што ќе направите да биде. Може да практикувате еден традиционален начин на раководење, а тоа е возило, секретарка, кафе, убава канцеларија, односно да не брануваме или да се обидеме тие години за кој што е доверен мандат и за кој што добиваме месечна плата да направиме нешто. Мојата определба е... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Ризаов: Мора да бидеме прагматични, мудри во политиките за да ги избегнеме последиците од бугарските ставови

Од : октомври 28, 2020

-Природно е едно општество да реагира кога е под притисок поради непризнавање на некои идентитески посебности на нацијата. Тоа не е случај само во Македонија, туку и во целиот свет. Идентитскиот порив така се зголемува, па тоа е и случај со ова што се случува последно време во односите помеѓу Бугарија и Македонија кога одредени... Read more »

image Општествена сцена
Општествена сцена
Владимир Ангелов: Кинотеката чува 14 илјади филмски копии, а подготвена е да зачува и други аудиовизуелни материјали

Од : октомври 28, 2020

Одбележувајќи го Светскиот ден на аудивизуелното наследство, 27 октомври, Кинотеката на Северна Македонија промовираше ново ДВД-издание со пет македонски долгометражни играни филмови дигитално реставрирани. Се работи за два филма од хрватски режисери – „Три Ани” на Бранко Бауер од 1959 и „Македонски дел од пеколот” на Ватрослав Мимица од 1971 година, потоа „Жед” на Димитрие... Read more »

image Здрав живот со Д-р Митов
Здрав живот со Д-р Митов
Д-р Митов: Конечно медицината се приближи кон превентива

Од : октомври 28, 2020

Конечно медицината се приближи кон превентива. Парадигмата само да лекуваме а малку да спречуваме беше многу присутна. Важноста на превенцијата е исклучително важна. Факт е дека не се сите индустрии во крииза. Некои се офајдија. За среќа има многу студии кои укажуваат на земање на одредени додатоци или не. Така што не е само гол... Read more »

image Меѓународна актуелна сцена
Меѓународна актуелна сцена
Андоновиќ: Отфрлање на руското влијание или обид на Србија со прозападна влада да ги реализира национални интереси?

Од : октомври 28, 2020

Новиот состав на српската влада ги предизвика аналитичарите да започнат со шпекулации за тоа во која насока се движи Србија и нејзината политика. Не вклучувањето на кадри од коалиционите српски социјалисти кои важат за традиционалните лобисти на влијанието на Москва во Србија и Балканот, како и не избирањето на некои од поранешните министри блиски на... Read more »

image Скопски агол
Скопски агол
Георгиевски во Скопски агол: Поддршката од граѓаните е клучна за следните локални избори

Од : октомври 28, 2020

Успешно се реализира хуманитарната акција „Месец на хуманост – Гази Баба се грижи”, која општината за прв пат ја реализира со цел да им помогне на социјално загрозените семејства. -Акцијата започна на втори октомври и ќе трае до втори ноември, собрани се 1.000 гилограми прехрамбени продукти, повеќе од 150 кг. облека, 250 кг. хигиенски средства,... Read more »

image Добро утро за...
Добро утро за...
Клупата на Горан Стефановски е готова, едвај чекам да си дојде во Дебар Маало, вели Игор Стефановски

Од : октомври 28, 2020

Клупата на Горан Стефановски е сосема готова! Едвај чекам да си дојде на своето предвидено место и да можеме да си седнуваме на неа со него. Е сега, не се знае кога ќе имаме можност да се собереме во Дебар Маало за поставувањето, ама важно е готова, напиша на Фејсбук неговиот син Игор Стефановски. Во... Read more »

image Спорт
Спорт
Андоновски: ФФМ ги решава крупните проблеми, потребно е поактивно вклучување и на општините

Од : октомври 28, 2020

Фудбалската федерација на Македонија го заврши својот дел од договорот, во Тетово официјално пуштен во употреба најмодерниот терен со тревна подлога во Македонија. Истото е направено и во Битола. Прилеп е дел завршен, што е исполенто од страна на ФФМ и овој период се работи на пуштање на трибина во Чаир, Охрид, Струмица, истакна портпаролот... Read more »

image Добро утро за...
Добро утро за...
Таравари: Во Комисијата членуваат луѓе кои од 2017 се назначени а се немаат појавено, ниту учестувано во нејзината работа

Од : октомври 28, 2020

Гостивар е меѓу градовите кои што има помал број на активн случаи. Како локална администрација одлучивме да работиме во смени, во денови. Имаме комуникација со гостиварската болница. Одделот за инфективни болести е 80% исполнет, но и другите оддели се спремни да интервенираат доколку е потребно, изјави во Утрински брифинг градоначалникот на Гостивар, д-р Арбен Таравари.... Read more »

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Не постигнавме договор со градоначалникот Шилегов

Од : октомври 27, 2020

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
На пожарникарите им нудиме медиација, не ја прифаќаат

Од : октомври 27, 2020

image Тема на денот
Тема на денот
Симоновски: Сметам дека ќе изнајдеме добро решение и за пожарникарите и за градот

Од : октомври 27, 2020

Скопските пожарникари вчера одржаа предупредувачки протест во кругот на противпожарната бригада во Автокоманда, со барање во платата за октомври да биде внесен додатокот за опасност при работа. Гостин во Утрински брифинг беше командантот на Противпожарната бригада на Град Скопје, Владимир Симоновски кој изјави дека овој проблем не од пред годин и пол туку од 2014... Read more »

image Бизнисот не спие
Бизнисот не спие
Ангел Димитров: Не може приватниот сектор да трпи затоа што јавниот сектор не си ги плаќа обврските

Од : октомври 27, 2020

Нашата текстилна индустрија, а особено производството на облека која зазема 92% од вкупнот текстилно производство во Македонија од 2010 има еден слободен пад, 3 до 5%. Извозот паѓа со помали стапки, но се разбира дека ковид кризата и овде негативно влијаеше на многу сектори, па дури и за оние кои произведуваа облека за болниците во... Read more »

image Силиконска долина
Силиконска долина
Мирослав Јовановиќ: „Чиста 5Г мрежа“ – безбедносен асет надополнет со драматична брзина и големи придобивки

Од : октомври 27, 2020

Република Северна Македонија и САД потпишаа меморандум за разбирање за безбедност на 5Г технологии. Со потпишувањето на овој документ земјата се приклучи на низата европски држави кои имаат склучено вакви спогодби со Вашингтон со кои им се оневозожува на непроверени и небезбедни произведувачи да продаваат и инсталираат чувствителна комуникациска опрема која може да биде искористена... Read more »

image Меѓународна актуелна сцена
Меѓународна актуелна сцена
Андоновиќ: Рестрективните мерки против Ковид- тест за трпението на луѓето во светот

Од : октомври 27, 2020

Расатечкиот број на заразени и починати лица во вториот бран на ковид – 19 во светот ги принуди државите низ сите континенти да започнат со воведување на поригорозни мерки, со цел да се спречи ширењето на вирусот. Во очекување на долгонајавуваната вакцина, засега како главна мерка во сузбивањето на пандемијата се спроведува носење на заштини... Read more »

image Жените го вртат светот
Жените го вртат светот
Марија Савовска: Жените треба да стекнат доверба во себе и во институцииите за да се застапуваат за своите потреби

Од : октомври 27, 2020

Жените во руралните средини се исклучени од граѓанското учество, економското учество, а соочени се и со социјална изолација. Тие се во фокусот на Акција Здруженска, која развива програми специјализирани за жените самите да ги надминат бариерите и недовербата кон институциите и самите да ги застапуваат своите потреби. „Работиме во 33 села во државата во еден... Read more »

image Добро утро за...
Добро утро за...
Д-р Балевски: Единствена вакцина во моментов е почитување на мерките за справување со КОВИД-19

Од : октомври 27, 2020

-Во охридската болница сите капацитети се исполнети. Одделенијата се преадаптирани. Во од правиме реорганизација, и сме во состојба да примиме 40-45 пациенти, а притоа да оставиме болницата да може да ги лекува и другите пациенти со различни болести, изјави во Утрински брифинг Директорот на ЈЗУ Општа Болница Горан Балевски. -Акцент е ставен на интерните одделенија... Read more »

image Скопски агол
Скопски агол
Во Скопје се одржува фестивал на грчка храна

Од : октомври 27, 2020

На 24 октомври во Скопје започна фестивал на грчка храна, под мотото „Недела на грчки вкусови, квалитет што можете да си го дозволите“. Станува збор за иницијатива на Канцеларијата за економски и трговски работи на грчката амбасада во Скопје, која е под покровителство на амбасадорот Димитрис Јанакакис. Бети Ларда, шеф на Канцеларијата за економски и... Read more »

image Спорт
Спорт
Кој е најдобриот Ф1 возач на сите времиња – спортскиот новинар Арсов во УБ

Од : октомври 27, 2020

Неблагодарно е да се дебатира кој е најдобар во Ф1. Во другите спортови тоа и би можело да се отвори како дебата, но во Ф1 е малку поинаку. Се работи за спорт каде што не се инволвирани само возачите, тука е технолошкиот напредок, правилата, различните мотори на моќност на болидите. Затоа не би се осмелил... Read more »

image Да се мијам или да продолжам да спијам
Да се мијам или да продолжам да спијам
Петковски од Ајде Македонија: Ме радува што кај граѓаните има интерес да донираат и да помогнат онаму каде што е напотребно

Од : октомври 27, 2020

Ајде Македонија – Сите сити е граѓанска мрежа, која започна во 2011 година, кога различни граѓански организации низ Македонија се обединија заедно за да ја исчистат целата земја во еден ден. Оттогаш, Ајде Македонија го прошири овој модел и почна да работи на проблемот од коренот на причината – производителите на отпад, наместо само да... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Долг пат за изводи од матичните книги – гостин во УБ, портпаролка на Управата за водење матични книги, Битровска

Од : октомври 26, 2020

Голем број документи на документи кои се потребни за многу работи (извод од матична книга на родените, умрените, венчаница). Документи кои порано се вадеа за пет минути, сега граѓаните чекаат подолго време да ги добијат. За тоа која е процедурата, дали и каде е проблемот гостин во Утрински брифинг беше Катерина Битровска , портпаролка на... Read more »

image Општествена сцена
Општествена сцена
Сашко Коцев: Актерската мајсторија во краткиот филм е да знаеме каква приказна правиме

Од : октомври 26, 2020

Актерот Сашко Коцев за главната улога во краткиот филм „Налепница“ ја доби наградата за најдобар актер на фестивалот „Social World Film Festival“, кој се одржуваше во Берлин, Германија. Тој за Утрински брифинг вели дека наградата за него била изненадување. Но филмот „Налепница“ во режија на Георги Унковски веќе освои повеќе меѓународни награди меѓу кои и... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Ралев: Погром на архитектурата во Македонија, чувари на јавниот интерес треба да бидат планерите, проектантите но и општините и градовите

Од : октомври 26, 2020

-Имаме една многу кратка историја на архитектонско творење, почнувајќи од фактот дека првата школа е 1949. Првите архитекти излезени од таа школа се нашите први современи творци и нивните дела се битни за нашата национална култура и нашиот национален идентите. Кога ќе се прешкртаат тие дела вие го прешкртувате и идентитетот. Затоа погромот на архитектурата... Read more »

image Скопски агол
Скопски агол
ЈСП пушти во сообраќај дополнителни 50 автобуси

Од : октомври 26, 2020

Откако минатата недела Владата донесе одлука автобусите на ЈСП Скопје да сообраќаат со половина од капацитетот, со цел да се спречи ширење на Коронавирусот, граѓаните се жалат дека не можат навреме на стигнат на работните места, бидејќи, како што велат, не им е дозволено да влезат во автобусот. Дали раководството на ЈСП има план да... Read more »

image Контрапункт
Контрапункт
Спасовски: Полицијата ќе интервенира на секоја пријава или допрен глас за кршење на антиковид мерките

Од : октомври 26, 2020

-Имавме седница на главниот кризен штаб и се уште немаме нови препораки кои подразбираат порадикални мерки. Но ништо не се исклучува, изјави за Утрински брифинг, министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски. Говорејќи околу зачестените полициски контролни екипи на градските улици, Спасовски истакна дека МВР продолжува со активностите во делот на сообраќајните прекршоци. -Контроли се прават... Read more »

image Меѓународна актуелна сцена
Меѓународна актуелна сцена
Андоновиќ: Различните позиции околу геостратешките интереси причина за ескалација на односите меѓу Франција и Турција

Од : октомври 26, 2020

Турција ја обвини Европа за плашење на муслиманите поистоветувајќи ги со она што на Евреите им се случуваше во 20 век, изјавуваат турските официјални преставници. Според нив „навредливите карикатури“ на пророкот Мухамед се користат за заплашување на муслиманите во Европа под изговор на слобода на говорот. Париз пак, го повлече својот амбасадор од Анкара, што... Read more »

image Меѓународна актуелна сцена
Меѓународна актуелна сцена
Ајдини: Поврзаноста на одредени политичари со евентуални судења во Меѓународниот суд – во центарот на вниманието во Косово

Од : октомври 26, 2020

Состојбата со КОВИД-19 во Косово, изненадувачки, не ескалира. Има предупредувања дека се очекува бранот што ја зафаќа Европа да го зафати и Косово, изјави за Утрински брифинг аналитичарот Илир Ајдини. Но покрај темите поврзани со КОВИД-19, трибуналот во Хаг и поврзаноста на одредени политичари со евентуални судења е во центарот на вниманието во Косово. Во... Read more »

image Спорт
Спорт
Ќумбев: ФФМ да иницира вклучување на ВАР технологијата во домашниот фудбал

Од : октомври 26, 2020

Користењето на ВАР технологијата во Македонија. За предностите и недостатоците во Утрински брифинг говореше поранешниот репрезентативец на Македонија и претседател на синдикатот на фудбалери на Македонија, Панче Ќумбев. Бев скептик кога се донесе користењето на ВАР технологијата, но од денешен агол донекаде го оправдувам нејзиното користење. Сметам дека во Англија најдобро се имплементира. Од нашите... Read more »

image Да се мијам или да продолжам да спијам
Да се мијам или да продолжам да спијам
Орданоски: Импресивните бројки од крајот на првата сезона направија „притисок“ втората сезона на Утрински брифинг да трае подолго

Од : октомври 26, 2020

– Бројките кои што ги сумиравме на крајот од првата сезона на Утрински брифинг се импресивни. Имавме еден „притисок “ програмата да трае подолго, така што оваа сезона Утрински брифинг ќе трае три часа. Ја збогативме програмата со повеќе рубрики. Покрај спортот, оваа сезона ќе имаме и рубрика која што ќе ги опфаќа „женските прашања“,... Read more »

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Заев: Сиромаштија е во државата затоа не се купуваше на викенд без ДДВ

Од : октомври 16, 2020

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Караџовски: Ќе доставиме предлог да се зголеми бројот на автобуси на ЈСП

Од : октомври 16, 2020

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Караџовски: Полициски час е можен ако растат бројките, засега не размислуваме за тоа

Од : октомври 16, 2020

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ШЕЌЕРИНСКА: Да не ја ставаме политиката над армијата

Од : септември 24, 2020

image АНКЕТИ
АНКЕТИ
Што мислат граѓаните за најавениот пакет мерки против ковид-19

Од : септември 24, 2020

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Сопругот на починатата родилка правдата ќе ја бара на суд

Од : септември 23, 2020

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Разговор со наставничка од ОУ „Круме Кепески“

Од : септември 21, 2020

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Разговор со наставничка од СУГС „Никола Карев“

Од : септември 21, 2020

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Ќе ги лимитираме износите за трошење на министрите

Од : септември 18, 2020

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Децата со посебни потреби не можат да добијат образовни асистенти

Од : септември 16, 2020

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Онлајн наставата не е соодветна за децата со посебни потреби

Од : септември 16, 2020

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Градинките повторно ги отворија вратите, се мереше температура на секое дете

Од : септември 15, 2020

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Членовите на новоизбраната Влада на прием кај Пендаровски

Од : август 31, 2020

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Прес конференција на Независниот синдикат на полицијата

Од : август 31, 2020

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Делење флаери за заштита од Ковид-19 во општина Карпош

Од : август 27, 2020

image АНКЕТИ
АНКЕТИ
Што мислат граѓаните за забраната за сушење алишта во дворови кои гледаат на улица во Ѓорче Петров?

Од : август 27, 2020

image Тема на денот
Тема на денот
🎥📞 Ставовите на Мицкоски, случајот Боговиње, кривични за газдите „ескиватори“, активација на метлата во СДСМ – разговор со премиерот Спасовски

Од : јули 31, 2020

Разговор во Утрински брифинг со премиерот на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски Мицковски најавува можни избори наесен -Изборите поминаа. Победникот е јасен, тоа е СДСМ. Ние сме насочени кон формирање на нова влада. Мора имаме функционални институции кои што ќе можат да носат одлуки. Тоа што Мицкоски го збори е дел од неговото секојдневие –... Read more »

image Меѓународна актуелна сцена
Меѓународна актуелна сцена
🎥 Андоновиќ: Руската паравојска „ Вагнер Група“ го руши Лукашенко!

Од : јули 31, 2020

Вагнер групата беше ангажирана во Сирија, Судан, Венецуела и Украина, каде се бореше за руските државни интереси но никогаш не беше сметана како официјално руско мешање воп внатрешните работи на овие држави. Белорусија се сомнева дека 33 осомничени руски платеници кои завчера беа уапсени во таа држава, планирале да изведат терористички акции во пресрет на... Read more »

image Контрапункт
Контрапункт
🎥 Николова од ДКСК: Комисијата нотира слабости во законите но и даде препораки како работењето на ДКСК да биде поефикасно

Од : јули 31, 2020

Надлежноста за следење на изборите не е нешто ново за ДКСК, но со новиот закон надлежностие се многу зголемени, со рокови околу евентуални приговори. Законот врши разграничување. Пригиовор може да поднесе учесник или овластен набљудувач. Во таков случај доколку се работи на повреди на одредени членови ние мораме да постапиме во рок од 5 дена... Read more »

image Општествена сцена
Општествена сцена
🎥📞 Стојанова: Строги здравствени протоколи на овогодинешното „Охридско лето“

Од : јули 31, 2020

Настапите на уметниците ќе се одржуваат на Античкиот театар, предворјето на Св.Софија и Долни Сарај под строги здравствени протоколи. Ограничен број на гости, задолжително носење маска, физичка дистанца и постојана дезинфекција.На влез ќе се мери и температура на гостите, а постојано ќе се контролира и растојанието меѓу публиката. Селекторката на музичката програма Даница Стојанова во... Read more »

image Временска Прогноза
Временска Прогноза
Следува период на исклучително топло време, но и дожд, грмежи и ветер – Славчо со деталите

Од : јули 31, 2020

Денес времето во нашата држава ќе биде сончево и понатаму МНОГУ ТОПЛО со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен и од североисточен правец и истиот повремено на некои места ќе засилува. Во доцните попладневни и во вечерните часови, особено во северните предели ќе има локална нестабилност проследена со... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
🎥 ЕУ за аграрот многу, Северна Македонија одвај користи 50 насто

Од : јули 30, 2020

Завршуваме недела во која ќе се заврши еден голе и значен прокет што на одреден начин е тест за македонските капацитетит и институционални и од аспект на идеи за реализација на проекти од ИПАРД фондовите. Развојот на аграрот и агро-механизацијата будат голем интерес. Гостин во Утрински брифинг беше директорот на АФПЗРР, Николче Бабовски. -Оваа мерка... Read more »

image Скопски агол
Скопски агол
🎥 Туристичките работници се уште очекуваат реакција од Владата, по вчерашниот мирен протест

Од : јули 30, 2020

Ана Марија Алексова, еден од организаторите на вчерашниот мирен протест на туристичките работници, денеска во Утрински брифинг ги објасни барањата на туристичките работници, кои, како што рече уште во јуни биле доставени до Министерството за економија. – Со вчерашниот протест сакавме да испратиме порака дека постоиме, дека сме загрозена гранка која поради пандемијата е во... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
🎥📞 Кој ќе го има последниот збор за Универзална – Гостин во УБ Никола Наумовски, шеф на кабинетот на градоначалникот Шилегов

Од : јули 30, 2020

-Сегашната „бука“ во јавноста, односно учеството на јавноста во овој процес е нешто што досега сме го немале иако многу слични објекти и згради поминале низ вакви постапки. -Во Скопје се рушени објекти од времето на солидарноста, па се сеќаваме дека и ГТЦ сакаа да го преоблечат без никаква консултација со јавноста. Ова што ние... Read more »

image Меѓународна актуелна сцена
Меѓународна актуелна сцена
🎥 Андоновиќ: Ѓукановиќ ги обвини Москва и Белград дека ја користат СПЦ како последен адут за остварување на руското влијание на Балканот

Од : јули 30, 2020

И покрај најавите , Црна гора не треба да размислува за одлагање на изборите, изјави црногорскиот претсдател Мило Ѓукановиќ . Оваа изјава Ѓукановиќ ја даде по повод најавите и расмилувања во јавноста дека е можно одлагање на редовни парламентарни избори во Црна гора закажани за 30 агуст, поради растечкиот број на заразени од коронавирусот. Ѓукановиќ... Read more »

image Контрапункт
Контрапункт
🎥 Пеце Суперхикс: Поради константен, испланиран и стратешки увоз на шунд и кич ни се случува она што ни се случува – нашите артисти да не бидат презентирани преку медиумите

Од : јули 30, 2020

„Ние како држава назадуваме последнава декада а причината е едноставна – има еден магичен круг образование – медиуми – национален сервис. Поради оној константен испланиран и стратешки увоз на шунд и кич ни се случува она што ни се случува – нашите артисти да не бидат презентирани на медиумите, едноставно да ги нема“. Ова е... Read more »

image Општествена сцена
Општествена сцена
🎥📞 Започнува со снимање долгометражниот филм, психолошката драма „Преекспонирано“

Од : јули 30, 2020

Режисерката Елеонора Венинова на крајот на неделава во Скопје и во Охрид ќе почне да го снима својот прв долгометражен филм „Преекспонирано“, по нејзино сценарио, во продукција на Гоце Кралевски од „ДНФ филмс“. Станува збор за психолошка драма која е долгометражно деби на режисерката Елеонора Венинова, која го напиша и сценариото. -Проблематична тинејџерка ги истражува... Read more »

image Добро утро за...
Добро утро за...
🎥📞 Д-р Артан Лимани: Нема издржлив економски развој се додека не направиме нешто да го подобриме целокупниот образовен систем

Од : јули 30, 2020

Нашиот политички систем потпадна под политичко влијание во деведесетитте и со тоа застана како и сите елементи во нашето општество. Нема да имаме издржлив економски развој се додека не направиме нешто да го подобриме целокупниот универзитетски систем, изјави во Утрински брифинг докоторот на науки Артан Лимани. -Највеќе уназадуваме со истражувањата затоа што не се вметнати... Read more »

image Скопски агол
Скопски агол
🎥 МОН: Децата ќе бидат побезбедни во училиште, отколку во парковите и дискотеките

Од : јули 29, 2020

Како последица на кризата предизвикана од вирусот Ковид 19, учениците од март до јуни наставата ја следеа од дома. Дали на ваков начин ќе се одвива образовниот процес и од септември, денеска во Утрински брифинг зборуваше заменик министерката за образование и наука, Елизабета Наумовска. -Министерството за образование овие денови интензивно работи на неколку понудени модели... Read more »

image Голем Слајдер
Голем Слајдер
ИНТЕРВЈУ со Радмила Шекеринска Вицепремиер

Од : мај 27, 2016

Погледнете го најновот интервју со Министерот за одбрана Радмила Шеќеринска

It is a long established fact that a reader

image Тема на денот
Тема на денот
Job Fair 2020 – уникатно доживување кое може да ви помогне многу во вашата понатамошна кариера

Од : октомври 30, 2020

Job Fair претставува настан преку кој студетската организација БЕСТ директно ги поврзува студентите од техничите факултети и компаниите на тој начин што воспоставува долготрајна професионална основа за деловна соработка. Овогодинешното издание ќе се одвива потполно виртуелно преку видео активности одржани на видео-конференциска платформа, како и виртуелни штандови на страната на настанот. Настанот ќе започне со... Read more »

image Жените го вртат светот
Жените го вртат светот
Катерина Илиевска Силјановска: Децата и младите да не заборават да одат во театар

Од : октомври 30, 2020

Театарот за деца и млади го прослави својот 30 – годишен јубилеј со промоција на монографијата „30 години Театар за деца и младинци – Сон што трае“, а директорката Катерина Илиевска Силјановска се надева дека оваа лоша година со пандемијата нема да ја одвикне нивната публика да доаѓа во театар. „За иднината на Театарот е... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Мишев од ЕСЕ: Постои недостаток на политичка волја за избирање на независни членови на тела кои треба да ги штитат граѓаните од дискриминација

Од : октомври 30, 2020

-Јавноста имаше можност да слушне од страна на претставниците на политичките партии кои веќе алудираа со одредени имања кој би требал да биде Народен правобранител или кои треба да бидат членови на Комисијата за спречување и заштита од дискриминација. Ние како граѓанска организација долги години работиме на заштита на индивидуалните слободи и права на граѓаните,... Read more »

image Скопски агол
Скопски агол
Градоначалникот на Општина Илинден, Жика Стојановски е еден од иницијаторите за свикување на вонреден конгрес, за промена на претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицковски.

Од : октомври 30, 2020

Дали сеуште е на истиот став, и како функционира соработката помеѓу локалната и централната власт, која е припаѓа на друга политичка партија, денеска во Утрински брифинг, Стојановски утворено зборува во Утрински брифинг. -Јас сум во иницијативниот одбор за свикување на Конгрес, а Конгресот дава или не дава доверба на претседателот на партијата. Конгресот не треба... Read more »

image Бизнисот не спие
Бизнисот не спие
Проф. Ивановски: Социјални пакети, но и стимулација за инвестирање на приватниот капитал

Од : октомври 30, 2020

Очекување кај нас економистите беше појава на инфлација, но заради намалната потрошувачка се уште нивото на цените е ниско и за среќа не се појави и инфлацијата што ќе влијаеше негативно на економскиот амбиент. За тоа можеме да бидеме среќни а и политиката на НБРМ говори дека не треба да очекуваме инфлација, изјави за Утрински... Read more »

image Меѓународна актуелна сцена
Меѓународна актуелна сцена
Андоновиќ: Нападите во Франција последица од тензиите на Блискиот Исток

Од : октомври 30, 2020

Франција се наоѓа под жесток напад од радикалниот ислам. Оваа драматична изјава ја даде францускиот претседастел Емануел Макрон откако вчера 21 годишен напаѓач со потекло од Тунис обезглави една жена и уби уште две лица во црква во Ница. Човекот неодамна влегол во Франција од Италија, како емигрант кој бил згиожен од Црвениот крст. Неколку... Read more »

image Добро утро за...
Добро утро за...
Морачанин: Треба секој доктор да може да препишува лекови од канабис

Од : октомври 30, 2020

Под слоганот #ЛегализацијаСега, Здружението за канабис и зелени политики „БИЛКА“ на 30-31 октомври го организира првиот Македонски канабис форум, кој поради состојбата со Ковид пандемијата ќе биде во онлајн формат. -Форумот ќе се состои од прес конференција на која ‘БИЛКА’ ќе ги презентира своите барања пред јавноста во насока на подобрување на законските регулативи за... Read more »

image Спорт
Спорт
Димевски: Гангренозното ткиво кое го мачи македонскиот спорт се недоволно јасните и прецизни процедури

Од : октомври 30, 2020

Како и во секоја општествена сфера во нашава земја е присутна политиката. Јас сметам дека за неа место во спортот не смее да има, изјави во Утрински брифинг Даниел Димевски, претседател на МОК. -Ние што сме во спортот јасно ни беше дека е веќе подолго време е акумулиран еден антагониран помеѓу МОК и повеќе претходни... Read more »

image Да се мијам или да продолжам да спијам
Да се мијам или да продолжам да спијам
Маневски: Присуството на лажните вести дека короната не постои претставува голем проблем

Од : октомври 30, 2020

-Болничката лабараторија во болницата во Штип работи со ограничен капацитет откако шестмина лаборанти се позитивни на корона.Расте бројот и на други здравствени работници откако добиле позитивн итестови. Вкупната бројка е 13, во изолација 9. Потврден е уште еден случај во Општина Штип, трудовиот инспекторат, вработен во општинскиот затвор и три нови конфекции, воспитувачки во градинките.... Read more »

image Жените го вртат светот
Жените го вртат светот
Пачкова: Потребен е државен трансфер на средства наменет за еднородителските семејства

Од : октомври 29, 2020

Не постојат официјални податоци за тоа колку самохрани родители има во државата и за тоа со кои предизвици тие се соочуваат, вели за Утрински брифинг, Дороти Пачкова, претседателка на здружението „Една може“. „Во нашето последно истражување за тоа како влијае пандемијата врз функционирањето на еднородителските семејства, 270 испитанички одговорија дека влијае катастрофално, а тоа е... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Цветановска: Законот за спречување и заштита од дискриминацијата е голем исчекор во борбата за еднаквост

Од : октомври 29, 2020

Собранието го донесе Законот за спречување и заштита од дискриминацијата. Со ова ќе се обезбеди ефикасна регулатива која воведува принципи на еднаквост и ефикасна заштитата од секаков вид на дискриминација. Новиот Закон е целосно усогласен со правото на ЕУ и меѓународните стандарди и за него е добиено позитивно мислење од Венецијанската комисија, како и од... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Билатерален договор, интернационален проблем – Заев и Борисов не смеат да бидат заложници на историчарите – разговор со амбасадорот д-р Ѓорѓи Филипов

Од : октомври 29, 2020

-Не е точно дека проблемот со Бугарија е биалтерален. Договорот е билатерален, но ако ја земете ЕУ како сојуз на држави со кои што треба да преговараме, сепак тоа е на некој начин интернационален проблем и бидејќи се работи делумно и за историската наука и тука доаѓаме на едно интернационално ниво, изјави во Утрински брифинг,... Read more »

image Скопски агол
Скопски агол
Шахпаска: Не размислуваме за затворање на градинките, ситуацијата е под контрола

Од : октомври 29, 2020

Во изолација се 482 деца кои посетуваат градинка и 77 вработени во градинките. Вкупната бројка на позитивни од 9 септември до вчера е 26 позитивни деца и 92 вработени во градинките, кои не се само негуватели и воспитувачи, туку градинари, готвачки, хигиеничарки и друг персонал, рече денеска во Утрински брифинг министерката за труд и социјална... Read more »

image Бизнисот не спие
Бизнисот не спие
Војновиќ: Задолжувањата ќе продолжат, владата мора да има кредибилни политики – на сите ни треба поголема скромност

Од : октомври 29, 2020

Краткорочните ризици за момент беа ограничени од големите стимули кои ги дадоа Централните банки на најразвиените економии. Билансот на централната банка на Америка, за да имате претстава е илустративно прикажан со билансот на двете централни банки. Во тој период, од март, билансот е зголемен за 2,8 трилиони долари и е на ниво од 7 трилини... Read more »

image Меѓународна актуелна сцена
Меѓународна актуелна сцена
Андоновиќ: Карантин во Германија и Франција, Американците со страв излегуваат на избори

Од : октомври 29, 2020

Бројката на заразени со новиот вид на коронавирусот во светот надмина 44,7 милиони. Досега како последица оид заразата во светот починаа 1.179.232, повеќе од 32,7 милиони се оправиле а регистрирани се повеќе од 10, 8 , милиони активни случаи. Најтешко погодена држава во светот се САД со повеќе од 9,1 милион заразени и 233.130 починати. После... Read more »

image Добро утро за...
Добро утро за...
Маленко: Од денес „П“ од политика нема да има во МОК – верувам во новиот претседател

Од : октомври 29, 2020

Јас секогаш сум на страна на врвен спорт. Почитувам рекреација, хоби, а не почитувам лага, превара преку ментален склоп и медиумски и „експертски“ претставен како врвен спорт. Зошто е тоа така допрва ќе излегува во медиумите секако доколку имаме професионална седма сила и ја пренесува вистината за македонскиот спорт, изјави во Утрински брифинг Александар Маленко,... Read more »

image Да се мијам или да продолжам да спијам
Да се мијам или да продолжам да спијам
Скерлев: Обединетото кралство „разединето“- секоја држава со различни зони на антиковид мерки

Од : октомври 29, 2020

Состојбата во Лондон е флуидна. Се контролира за тоа кога поминуваме од една зона во друга да не се прекршат правилата. Така еден човек во Англија влезе во Велс. Во Англија беше втора зона додека во Велс трета зона. Го најдоа и го казнија. Англија донесува едни мерки, Велс други, Шкотска трети, Северна Ирска четврти.... Read more »

image Голем Слајдер
Голем Слајдер
Утрински брифинг 30.10.2020

Од : октомври 29, 2020

„Утрински брифинг“ е местото каде секој работен ден од 07:30-10:00 часот, низ динамична програма составена од актуелни информации, анализи и разговори со гости, ќе се постави општествено-политичката агенда на денот. Додека другите се будат, „Утрински брифинг“ работи за вас.

image Тема на денот
Тема на денот
Деспотовски: Иновациските ваучери се начин за формализирање на соработката помеѓу акадмеската фела и бизнисот

Од : октомври 28, 2020

Работата е кретивна онолку колку што ќе направите да биде. Може да практикувате еден традиционален начин на раководење, а тоа е возило, секретарка, кафе, убава канцеларија, односно да не брануваме или да се обидеме тие години за кој што е доверен мандат и за кој што добиваме месечна плата да направиме нешто. Мојата определба е... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Ризаов: Мора да бидеме прагматични, мудри во политиките за да ги избегнеме последиците од бугарските ставови

Од : октомври 28, 2020

-Природно е едно општество да реагира кога е под притисок поради непризнавање на некои идентитески посебности на нацијата. Тоа не е случај само во Македонија, туку и во целиот свет. Идентитскиот порив така се зголемува, па тоа е и случај со ова што се случува последно време во односите помеѓу Бугарија и Македонија кога одредени... Read more »

image Општествена сцена
Општествена сцена
Владимир Ангелов: Кинотеката чува 14 илјади филмски копии, а подготвена е да зачува и други аудиовизуелни материјали

Од : октомври 28, 2020

Одбележувајќи го Светскиот ден на аудивизуелното наследство, 27 октомври, Кинотеката на Северна Македонија промовираше ново ДВД-издание со пет македонски долгометражни играни филмови дигитално реставрирани. Се работи за два филма од хрватски режисери – „Три Ани” на Бранко Бауер од 1959 и „Македонски дел од пеколот” на Ватрослав Мимица од 1971 година, потоа „Жед” на Димитрие... Read more »

image Здрав живот со Д-р Митов
Здрав живот со Д-р Митов
Д-р Митов: Конечно медицината се приближи кон превентива

Од : октомври 28, 2020

Конечно медицината се приближи кон превентива. Парадигмата само да лекуваме а малку да спречуваме беше многу присутна. Важноста на превенцијата е исклучително важна. Факт е дека не се сите индустрии во крииза. Некои се офајдија. За среќа има многу студии кои укажуваат на земање на одредени додатоци или не. Така што не е само гол... Read more »

image Меѓународна актуелна сцена
Меѓународна актуелна сцена
Андоновиќ: Отфрлање на руското влијание или обид на Србија со прозападна влада да ги реализира национални интереси?

Од : октомври 28, 2020

Новиот состав на српската влада ги предизвика аналитичарите да започнат со шпекулации за тоа во која насока се движи Србија и нејзината политика. Не вклучувањето на кадри од коалиционите српски социјалисти кои важат за традиционалните лобисти на влијанието на Москва во Србија и Балканот, како и не избирањето на некои од поранешните министри блиски на... Read more »

image Скопски агол
Скопски агол
Георгиевски во Скопски агол: Поддршката од граѓаните е клучна за следните локални избори

Од : октомври 28, 2020

Успешно се реализира хуманитарната акција „Месец на хуманост – Гази Баба се грижи”, која општината за прв пат ја реализира со цел да им помогне на социјално загрозените семејства. -Акцијата започна на втори октомври и ќе трае до втори ноември, собрани се 1.000 гилограми прехрамбени продукти, повеќе од 150 кг. облека, 250 кг. хигиенски средства,... Read more »

image Добро утро за...
Добро утро за...
Клупата на Горан Стефановски е готова, едвај чекам да си дојде во Дебар Маало, вели Игор Стефановски

Од : октомври 28, 2020

Клупата на Горан Стефановски е сосема готова! Едвај чекам да си дојде на своето предвидено место и да можеме да си седнуваме на неа со него. Е сега, не се знае кога ќе имаме можност да се собереме во Дебар Маало за поставувањето, ама важно е готова, напиша на Фејсбук неговиот син Игор Стефановски. Во... Read more »

image Спорт
Спорт
Андоновски: ФФМ ги решава крупните проблеми, потребно е поактивно вклучување и на општините

Од : октомври 28, 2020

Фудбалската федерација на Македонија го заврши својот дел од договорот, во Тетово официјално пуштен во употреба најмодерниот терен со тревна подлога во Македонија. Истото е направено и во Битола. Прилеп е дел завршен, што е исполенто од страна на ФФМ и овој период се работи на пуштање на трибина во Чаир, Охрид, Струмица, истакна портпаролот... Read more »

image Добро утро за...
Добро утро за...
Таравари: Во Комисијата членуваат луѓе кои од 2017 се назначени а се немаат појавено, ниту учестувано во нејзината работа

Од : октомври 28, 2020

Гостивар е меѓу градовите кои што има помал број на активн случаи. Како локална администрација одлучивме да работиме во смени, во денови. Имаме комуникација со гостиварската болница. Одделот за инфективни болести е 80% исполнет, но и другите оддели се спремни да интервенираат доколку е потребно, изјави во Утрински брифинг градоначалникот на Гостивар, д-р Арбен Таравари.... Read more »

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Не постигнавме договор со градоначалникот Шилегов

Од : октомври 27, 2020

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
На пожарникарите им нудиме медиација, не ја прифаќаат

Од : октомври 27, 2020

image Тема на денот
Тема на денот
Симоновски: Сметам дека ќе изнајдеме добро решение и за пожарникарите и за градот

Од : октомври 27, 2020

Скопските пожарникари вчера одржаа предупредувачки протест во кругот на противпожарната бригада во Автокоманда, со барање во платата за октомври да биде внесен додатокот за опасност при работа. Гостин во Утрински брифинг беше командантот на Противпожарната бригада на Град Скопје, Владимир Симоновски кој изјави дека овој проблем не од пред годин и пол туку од 2014... Read more »

image Бизнисот не спие
Бизнисот не спие
Ангел Димитров: Не може приватниот сектор да трпи затоа што јавниот сектор не си ги плаќа обврските

Од : октомври 27, 2020

Нашата текстилна индустрија, а особено производството на облека која зазема 92% од вкупнот текстилно производство во Македонија од 2010 има еден слободен пад, 3 до 5%. Извозот паѓа со помали стапки, но се разбира дека ковид кризата и овде негативно влијаеше на многу сектори, па дури и за оние кои произведуваа облека за болниците во... Read more »

image Силиконска долина
Силиконска долина
Мирослав Јовановиќ: „Чиста 5Г мрежа“ – безбедносен асет надополнет со драматична брзина и големи придобивки

Од : октомври 27, 2020

Република Северна Македонија и САД потпишаа меморандум за разбирање за безбедност на 5Г технологии. Со потпишувањето на овој документ земјата се приклучи на низата европски држави кои имаат склучено вакви спогодби со Вашингтон со кои им се оневозожува на непроверени и небезбедни произведувачи да продаваат и инсталираат чувствителна комуникациска опрема која може да биде искористена... Read more »

image Меѓународна актуелна сцена
Меѓународна актуелна сцена
Андоновиќ: Рестрективните мерки против Ковид- тест за трпението на луѓето во светот

Од : октомври 27, 2020

Расатечкиот број на заразени и починати лица во вториот бран на ковид – 19 во светот ги принуди државите низ сите континенти да започнат со воведување на поригорозни мерки, со цел да се спречи ширењето на вирусот. Во очекување на долгонајавуваната вакцина, засега како главна мерка во сузбивањето на пандемијата се спроведува носење на заштини... Read more »

image Жените го вртат светот
Жените го вртат светот
Марија Савовска: Жените треба да стекнат доверба во себе и во институцииите за да се застапуваат за своите потреби

Од : октомври 27, 2020

Жените во руралните средини се исклучени од граѓанското учество, економското учество, а соочени се и со социјална изолација. Тие се во фокусот на Акција Здруженска, која развива програми специјализирани за жените самите да ги надминат бариерите и недовербата кон институциите и самите да ги застапуваат своите потреби. „Работиме во 33 села во државата во еден... Read more »

image Добро утро за...
Добро утро за...
Д-р Балевски: Единствена вакцина во моментов е почитување на мерките за справување со КОВИД-19

Од : октомври 27, 2020

-Во охридската болница сите капацитети се исполнети. Одделенијата се преадаптирани. Во од правиме реорганизација, и сме во состојба да примиме 40-45 пациенти, а притоа да оставиме болницата да може да ги лекува и другите пациенти со различни болести, изјави во Утрински брифинг Директорот на ЈЗУ Општа Болница Горан Балевски. -Акцент е ставен на интерните одделенија... Read more »

image Скопски агол
Скопски агол
Во Скопје се одржува фестивал на грчка храна

Од : октомври 27, 2020

На 24 октомври во Скопје започна фестивал на грчка храна, под мотото „Недела на грчки вкусови, квалитет што можете да си го дозволите“. Станува збор за иницијатива на Канцеларијата за економски и трговски работи на грчката амбасада во Скопје, која е под покровителство на амбасадорот Димитрис Јанакакис. Бети Ларда, шеф на Канцеларијата за економски и... Read more »

image Спорт
Спорт
Кој е најдобриот Ф1 возач на сите времиња – спортскиот новинар Арсов во УБ

Од : октомври 27, 2020

Неблагодарно е да се дебатира кој е најдобар во Ф1. Во другите спортови тоа и би можело да се отвори како дебата, но во Ф1 е малку поинаку. Се работи за спорт каде што не се инволвирани само возачите, тука е технолошкиот напредок, правилата, различните мотори на моќност на болидите. Затоа не би се осмелил... Read more »

image Да се мијам или да продолжам да спијам
Да се мијам или да продолжам да спијам
Петковски од Ајде Македонија: Ме радува што кај граѓаните има интерес да донираат и да помогнат онаму каде што е напотребно

Од : октомври 27, 2020

Ајде Македонија – Сите сити е граѓанска мрежа, која започна во 2011 година, кога различни граѓански организации низ Македонија се обединија заедно за да ја исчистат целата земја во еден ден. Оттогаш, Ајде Македонија го прошири овој модел и почна да работи на проблемот од коренот на причината – производителите на отпад, наместо само да... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Долг пат за изводи од матичните книги – гостин во УБ, портпаролка на Управата за водење матични книги, Битровска

Од : октомври 26, 2020

Голем број документи на документи кои се потребни за многу работи (извод од матична книга на родените, умрените, венчаница). Документи кои порано се вадеа за пет минути, сега граѓаните чекаат подолго време да ги добијат. За тоа која е процедурата, дали и каде е проблемот гостин во Утрински брифинг беше Катерина Битровска , портпаролка на... Read more »

image Општествена сцена
Општествена сцена
Сашко Коцев: Актерската мајсторија во краткиот филм е да знаеме каква приказна правиме

Од : октомври 26, 2020

Актерот Сашко Коцев за главната улога во краткиот филм „Налепница“ ја доби наградата за најдобар актер на фестивалот „Social World Film Festival“, кој се одржуваше во Берлин, Германија. Тој за Утрински брифинг вели дека наградата за него била изненадување. Но филмот „Налепница“ во режија на Георги Унковски веќе освои повеќе меѓународни награди меѓу кои и... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Ралев: Погром на архитектурата во Македонија, чувари на јавниот интерес треба да бидат планерите, проектантите но и општините и градовите

Од : октомври 26, 2020

-Имаме една многу кратка историја на архитектонско творење, почнувајќи од фактот дека првата школа е 1949. Првите архитекти излезени од таа школа се нашите први современи творци и нивните дела се битни за нашата национална култура и нашиот национален идентите. Кога ќе се прешкртаат тие дела вие го прешкртувате и идентитетот. Затоа погромот на архитектурата... Read more »

image Скопски агол
Скопски агол
ЈСП пушти во сообраќај дополнителни 50 автобуси

Од : октомври 26, 2020

Откако минатата недела Владата донесе одлука автобусите на ЈСП Скопје да сообраќаат со половина од капацитетот, со цел да се спречи ширење на Коронавирусот, граѓаните се жалат дека не можат навреме на стигнат на работните места, бидејќи, како што велат, не им е дозволено да влезат во автобусот. Дали раководството на ЈСП има план да... Read more »

image Контрапункт
Контрапункт
Спасовски: Полицијата ќе интервенира на секоја пријава или допрен глас за кршење на антиковид мерките

Од : октомври 26, 2020

-Имавме седница на главниот кризен штаб и се уште немаме нови препораки кои подразбираат порадикални мерки. Но ништо не се исклучува, изјави за Утрински брифинг, министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски. Говорејќи околу зачестените полициски контролни екипи на градските улици, Спасовски истакна дека МВР продолжува со активностите во делот на сообраќајните прекршоци. -Контроли се прават... Read more »

image Меѓународна актуелна сцена
Меѓународна актуелна сцена
Андоновиќ: Различните позиции околу геостратешките интереси причина за ескалација на односите меѓу Франција и Турција

Од : октомври 26, 2020

Турција ја обвини Европа за плашење на муслиманите поистоветувајќи ги со она што на Евреите им се случуваше во 20 век, изјавуваат турските официјални преставници. Според нив „навредливите карикатури“ на пророкот Мухамед се користат за заплашување на муслиманите во Европа под изговор на слобода на говорот. Париз пак, го повлече својот амбасадор од Анкара, што... Read more »

image Меѓународна актуелна сцена
Меѓународна актуелна сцена
Ајдини: Поврзаноста на одредени политичари со евентуални судења во Меѓународниот суд – во центарот на вниманието во Косово

Од : октомври 26, 2020

Состојбата со КОВИД-19 во Косово, изненадувачки, не ескалира. Има предупредувања дека се очекува бранот што ја зафаќа Европа да го зафати и Косово, изјави за Утрински брифинг аналитичарот Илир Ајдини. Но покрај темите поврзани со КОВИД-19, трибуналот во Хаг и поврзаноста на одредени политичари со евентуални судења е во центарот на вниманието во Косово. Во... Read more »

image Спорт
Спорт
Ќумбев: ФФМ да иницира вклучување на ВАР технологијата во домашниот фудбал

Од : октомври 26, 2020

Користењето на ВАР технологијата во Македонија. За предностите и недостатоците во Утрински брифинг говореше поранешниот репрезентативец на Македонија и претседател на синдикатот на фудбалери на Македонија, Панче Ќумбев. Бев скептик кога се донесе користењето на ВАР технологијата, но од денешен агол донекаде го оправдувам нејзиното користење. Сметам дека во Англија најдобро се имплементира. Од нашите... Read more »

image Да се мијам или да продолжам да спијам
Да се мијам или да продолжам да спијам
Орданоски: Импресивните бројки од крајот на првата сезона направија „притисок“ втората сезона на Утрински брифинг да трае подолго

Од : октомври 26, 2020

– Бројките кои што ги сумиравме на крајот од првата сезона на Утрински брифинг се импресивни. Имавме еден „притисок “ програмата да трае подолго, така што оваа сезона Утрински брифинг ќе трае три часа. Ја збогативме програмата со повеќе рубрики. Покрај спортот, оваа сезона ќе имаме и рубрика која што ќе ги опфаќа „женските прашања“,... Read more »

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Заев: Сиромаштија е во државата затоа не се купуваше на викенд без ДДВ

Од : октомври 16, 2020

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Караџовски: Ќе доставиме предлог да се зголеми бројот на автобуси на ЈСП

Од : октомври 16, 2020

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Караџовски: Полициски час е можен ако растат бројките, засега не размислуваме за тоа

Од : октомври 16, 2020

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Шахпаска: 270 корисници чекаат сместување во домови

Од : октомври 9, 2020

image АНКЕТИ
АНКЕТИ
„Слободен печат“ прашува: Што мислат граѓаните за новите рестриктивни мерки

Од : октомври 9, 2020

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Студентските домови ги отворија вратите за студентите

Од : октомври 6, 2020

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Заев: Одлуката на ВМРО-ДПМНЕ да не гласа за потврдување на вонредните состојби е неодговорна

Од : октомври 1, 2020

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Изјава на Заев за отворање на границите без ПЦР тест

Од : октомври 1, 2020

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ШЕЌЕРИНСКА: Да не ја ставаме политиката над армијата

Од : септември 24, 2020

image АНКЕТИ
АНКЕТИ
Што мислат граѓаните за најавениот пакет мерки против ковид-19

Од : септември 24, 2020

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Сопругот на починатата родилка правдата ќе ја бара на суд

Од : септември 23, 2020

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Разговор со наставничка од ОУ „Круме Кепески“

Од : септември 21, 2020

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Разговор со наставничка од СУГС „Никола Карев“

Од : септември 21, 2020

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Ќе ги лимитираме износите за трошење на министрите

Од : септември 18, 2020

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Децата со посебни потреби не можат да добијат образовни асистенти

Од : септември 16, 2020

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Онлајн наставата не е соодветна за децата со посебни потреби

Од : септември 16, 2020

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Градинките повторно ги отворија вратите, се мереше температура на секое дете

Од : септември 15, 2020

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Членовите на новоизбраната Влада на прием кај Пендаровски

Од : август 31, 2020

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Прес конференција на Независниот синдикат на полицијата

Од : август 31, 2020

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Делење флаери за за