НАЈГЛЕДАНИ СОДРЖИНИ

All Videos :  Videos posted

image Погледни видео
2
Д-р Мехмедовиќ: Да не креваме паника околу Мајмунските сипаници, но треба да бидеме внимателни

Дамјан Варошлија

мај 26, 2022

7411

-Нема време за паника околу Мајмунските сипаници. Повеќе е информациски афирмирана работата отколку што би требало да биде. Ние стручните лиц

Погледни видео
image Погледни видео
2
Шурбе: Програмата на ОФФ Фест е лепеза на интересни и возбудливи музички примери од целиот свет

Ивана М. Лазаревиќ

мај 26, 2022

6432

На први јуни стартува 21. издание на ОФФ-Фест 2022 ќе се одржува во Националната опера и балет и во МКЦ. Влезниците се пуштени во продажба и може да

Погледни видео
image Погледни видео
3
Петковски за проблемите во НСДП: Создадов простор за натпревар меѓу сите членови

Дамјан Варошлија

мај 26, 2022

7081

-Јас од самиот почеток на отворањето на постапката на редовен Конгрес решив партијата да биде транспарента, што би ја красело една демократск

Погледни видео
image Погледни видео
4
Дувњак: За жал кај нас корупцијата стана начин на живеење

Дамјан Варошлија

мај 26, 2022

6639

Законот за спречување корупција треба да е во согласност со законот за свиркачи. Бројките се поразителни колку малку се пријавува и колку мал

Погледни видео
image Погледни видео
4
Над 100 професионални тенисери од светот во јуни и јули ќе дојдат во Скопје на три меѓународни турнири

Дамјан Варошлија

мај 26, 2022

7081

Во С Македонија, месеците јуни и јули ќе бидат во знакот на професионалниот тенис. Над 100 професионални тенисери од целиот свет, ќе учествуваат

Погледни видео
image Погледни видео
5
Андоновиќ: Русите нападнаа 40 градови во Донбас, Северодонецк наскоро би можел да биде отсечен

Ивана М. Лазаревиќ

мај 26, 2022

6436

РУСКИ сили нападнаа повеќе од 40 градови во источните региони Доњецк и Луганск, соопшти утрово украинската армија. Во текот на изминатиот месе

Погледни видео
image Погледни видео
2
Славчо најавува многу топло време – температурите до 36 степени

Дамјан Варошлија

мај 26, 2022

75

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и МНОГУ ТОПЛО со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер претежно од северозап

Погледни видео
image Погледни видео
4
Државата ја води јазичната политика, лекторатите се мостови на пријателство не на разединување

Дамјан Варошлија

мај 25, 2022

7017

-Спорот со Бугарија потекнува од крајот на 19-от век. Од моментот кога се одделува македонската национална мисла, во формирање на желбата на фор

Погледни видео
image Погледни видео
7
Ѓоргевски: Народот беше клучен фактор-никогаш не отстапи од својата црква колку и да беше оспорувана

Дамјан Варошлија

мај 25, 2022

7028

-Спорот трае 55 години. Тој е еден огромн период во кој се тестираа сите можни решенија. Последниве година-две немавме ниту најави дека ќе случи

Погледни видео
image Погледни видео
2
Несериозно е информирањето да им го отстапиме на социјалните мрежи и непроверени портали на сметка на весниците

Дамјан Варошлија

мај 25, 2022

6442

-Асоцијацијата на печатени медиуми се формираше по иницијатива на ЗНМ. Тогаш ни беше обезбедена техничка поддршка за регистрација на Асоција

Погледни видео
image Погледни видео
6
Андоновиќ: Порфириј, Умерен патријарх, флексибилен и без тврди ставови

Ивана М. Лазаревиќ

мај 25, 2022

6344

Четириесет шестиот српски патријарх Порфириј (секуларно име Првослав Периќ) се смета за релативно умререн црковен великодостојник, за разлик

Погледни видео
image Погледни видео
4
Јовановски: Не сум лудо задоволен, ниту многу разочаран од работата на Советот на Град Скопје

Дамјан Варошлија

мај 25, 2022

6972

-Почетокот е во ред. Се запознаваме со структурата. Треба да има кохезија. Не сум лудо задоволен, ниту многу разочаран. Мислам дека претседател

Погледни видео
image Погледни видео
5
Славчо најавува сончево и многу топло време

Дамјан Варошлија

мај 25, 2022

75

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и МНОГУ ТОПЛО со мала локална облачност и со слаб до умерен ветер претежно од западен и од југозап

Погледни видео
image Погледни видео
7
Македонците од Југославија го зедоа најлошото – корупција и турбофолк, а Словенците прогресивните работи

Дамјан Варошлија

мај 23, 2022

48

-Искажаниот став секогаш чини многу. Но што се однесува на музичкиот концепт, ние многу компромиси не сме праве, изјави во Утрински брифинг Гор

Погледни видео
image Погледни видео
8
Славчо најавува сончево и топло време

Дамјан Варошлија

мај 23, 2022

163

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и ТОПЛО со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер од северен и од северозапад

Погледни видео
image Погледни видео
Поповски: Путин може да бара почит од сите, ама не до степен на „мајчинска љубов“

Дамјан Варошлија

мај 23, 2022

7887

Темата со Украина никако не стивнува. Мирче Адамчевски коментира дека ова се претвора во пропагандна војна бидејќи врвот на кризата некако се

Погледни видео
image Погледни видео
„Стихови на душа“, традиционална поетска манифестација во организација на о. Илинден

Ивана М. Лазаревиќ

мај 23, 2022

10088

По 22 пат во Домот на култура во о. Илинден се одржува традициналната манифестација „Илинден 2021“. Покровител на манифестацијата е Општина Или

Погледни видео
image Погледни видео
Николовски: ЕУ повторно направи историска грешка со Македонија

Дамјан Варошлија

мај 23, 2022

10230

Секој здраворазумен човек не може да свати што Бугарија бара од Македонија.. Претседателот Радев вчера даде една триумфалистичка популистичк

Погледни видео
image Погледни видео
Андоновиќ: ЕУ не сака состанок со Путин: Сметаат дека сеуште е рано, и не гледаат никакви промени во неговото однесување

Ивана М. Лазаревиќ

мај 23, 2022

10318

Европската унија во петокот ја отфрли можноста за состанок на самитот со рускиот Владимир Путин бидејќи, како што рекоа лидерите по Европскио

Погледни видео
image Погледни видео
Славчо најавува променливо време со пороен дожд во попладневните часови

Дамјан Варошлија

мај 23, 2022

4625

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Локално и тоа особено во попладневните часови ќе биде нестабилно с

Погледни видео
image Погледни видео
Со кршење на предмети до ослободување од стресот и бесот-Smash It Up собата најмногу ја посетуваат жени

Ивана М. Лазаревиќ

мај 23, 2022

11003

Дали некогаш сте биле толку бесни што ви дошло нешто да скршите? Таква можност нуди Горан Бошковски во неговата антистрес соба Smash It Up. Тој дене

Погледни видео
image Погледни видео
Деспотовски: Три инвестиции потврдени во првите три месеци, има најави за уште 15 други наскоро

Дамјан Варошлија

мај 23, 2022

7160

Стабилен број на работни места и покрај падовите со пандемијата и економската криза. Во првиот квартал, бројките покажуваат тренд на раст. Во

Погледни видео
image Погледни видео
Мемети: Дискриминацијата е резултат на онаа свест која што владее во општеството

Дамјан Варошлија

мај 23, 2022

4686

За поздрав е тоа што во извештајот на Амнести интернешнл се нотираат сите индивидуални случаеви кои треба да бидат и се патоказ за институции

Погледни видео
image Погледни видео
Новиот пакет и ефектите од досегашните 4 економски пакети, разговор со Ристески од КСОМ

Дамјан Варошлија

мај 23, 2022

7575

Ние како независни синдикати веќе сме докажани. Нашите настапи се јавни и видливи за работниците. Ако некој мисли дека независните синдикаи ќ

Погледни видео
image Погледни видео
Д-р Пановски: Колективен имунитет е делумно создаден – да издржиме овие два месеци и да ја дочекаме пролетта со ниски бројки

Дамјан Варошлија

мај 23, 2022

8429

Да се надеваме дека бројките нема да растат. Колективен имунитет е делумно создаден кај одредени групи на популацијата или во одредени населе

Погледни видео
image Погледни видео
Рангеловиќ: Се гледаат и првите контури на американската надворешна политика, добро е што се враќаат на светската политичка сцена

Дамјан Варошлија

мај 23, 2022

7469

За почетокот очекувано беше од Бајден да потпише Укази кои се очекува да преминат во легислативи. Во тој контекст ќе видиме каква поддршкла ќе

Погледни видео
image Погледни видео
Разговор со Калиа Димитрова за Медуза.мк – единствениот феминистички портал во земјава

Ивана М. Лазаревиќ

мај 23, 2022

6467

Единствениот феминистички портал во земјава, Медуза. мк одбележува двегодишнина од своето работење, а уредничката Калиа Димитрова вели дека

Погледни видео
image Погледни видео
Ристовски: СДС и ДПНЕ имаат иста политичка матрица што не познава владеење на правото

Дамјан Варошлија

мај 23, 2022

8242

На политичката сцена се бориме. Интегра чекори во втората година, ги поминавме детските болести, грабиме напред, раководството е освежено, изј

Погледни видео
image Погледни видео
Шевченко: Имаме јуниори тенисери кои покажуваат дека се врвни во Европа

Дамјан Варошлија

мај 23, 2022

20667

Тенисот е индивидуален спорт каде блискиот контакт е одалечен. Како федерација успеавме со пишување на одредени протоколи и уште од средиант

Погледни видео
image Погледни видео
🎥📞Голем чин на културолошка интеграција -Портрет на Блаже Конески во грчкото списание „Карта“

Дамјан Варошлија

мај 23, 2022

17909

Грчкото месечно електронско списание за литература „Карта“ објави феноменален портрет на Блаже Конески насловен „Житија на Блаже Конески

Погледни видео