Гаши за УБ: Албанците бараат сериозна политичка алтернатива за ДУИ – до средината на јануари ќе објавиме коалиција

You must need to login..!

Опис

-Се надевам дека ќе има избори. Нема причина за одложување. Субјективна оценка на Заев е дека изборите може да се одложат доколку не се усвојат одредени закони. Битно е да се носат квалитетни закони, ова во Утрински брифинг го истакна првиот човек на „Алтернатива“ Африм Гаши.

Преговараме со албански политички партии и блиску сме до договор. До средината на јануари може и да објавиме коалиција. Јавноста знае дека со Села преговараме, а понатаму ќе вдиме дали ќе го прошириме блокот. Кај Албанците постои расположение за промена. Очигледно е дека некои Албанци станаа традиционални гласачи на СДСМ“, изјави Гаши, претседател на Алтернатива.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

2 × five =