Ви препорачуваме

Општествена сцена

All Videos : 257  Video Posted

image Погледни видео
6
Скулптурите на Петар Хаџи Бошков го оживеаја Стоби

Ивана М. Лазаревиќ

септември 20, 2021

6641

Скулптурите од Петар Хаџи Бошков распоредени низ археолошкиот локалитет, вечерва го оживеаја древното Стоби и на посетителите им понудија во

Погледни видео
image Погледни видео
7
Блерим Груби: Музиката ќе го обедини Балканот

Ивана М. Лазаревиќ

септември 17, 2021

6819

На 20 септември (понеделник), со почеток од 19 часот ќе се одржи четвртото издание на Интернационалниот скопски фестивал на камерна музика („Skupi

Погледни видео
image Погледни видео
9
Битола ќе гледа филм, ќе дише филм, ќе раскажува филм, ќе живее филм, ќе пее филм – разговор со Влатко Галевски

Дамјан Варошлија

септември 17, 2021

6494

Започна 42.издание на ИФФК „Браќа Манаки“ со традиционалното доделување на наградите „Златна камера 300 за животно дело“, „Голема ѕвезда на м

Погледни видео
image Погледни видео
4
Теа Беговска: Со фестивалот „Театарски европски алтернативи“ сакаме да ги преиспитаме новите уметнички форми

Ивана М. Лазаревиќ

септември 16, 2021

6751

На 17 септември почнува првото издание на онлајн интернационалниот алтернативен фестивал „Тетарски европски алтернативи”. Оваа година фе

Погледни видео
image Погледни видео
5
Борјан Зафировски: Новата генерација на македонските филмаџии ги крши клишеата за балканските филмови

Ивана М. Лазаревиќ

септември 15, 2021

6665

Деновиве филмот „Ефектот на среќата“ на режисерот Борјан Зафировски победи на 11. издание на Балканскиот филмски фестивал во Поградец, Албан

Погледни видео
image Погледни видео
9
Актерите Ајдини и Абази и продуцентот Антов: Изборот во главната програма во Венеција е наш голем успех

Ивана М. Лазаревиќ

септември 7, 2021

6308

Косовско – македонско – албанската копродукција е дебитантски филм на режисерката Калтрина Красниќи и е поддржан од Агенцијата за филм на С

Погледни видео
image Погледни видео
8
Тануровска, Димитров: Школата „Курирање во контекст“ понуди знаења и критички алатки што ги нема во формалното образование

Ивана М. Лазаревиќ

септември 3, 2021

6680

Во Скопје се одржува Летната школа „Курирање во контекст“ која нуди критичка рефлексија за различните социо-политичките и економските конт

Погледни видео
image Погледни видео
14
Ана Голејшка Џикова: Со новиот скопски поетски фестивал сакаме да комуницираме со светот

Ивана М. Лазаревиќ

септември 2, 2021

6195

Неколку македонски поети од помладата генерација го започнаа Скопскиот поетски фестивал, чиешто прво издание се одржува од 1 до 3 септември во

Погледни видео
image Погледни видео
9
Артан Садику: На општеството му се потребни нови идеи, почнува КРИК фестивал за критичка култура

Ивана М. Лазаревиќ

септември 1, 2021

6813

„Јазол – привремено постоење, анксиозност и загубена иднина“ е темата на шестото издание на „КРИК“ – фестивал за критичка култура кој запо

Погледни видео
image Погледни видео
53
Тодорче Тасевски: Многу поети најавија дека ќе дојдат на Струшките вечери на поезијата

Ивана М. Лазаревиќ

јули 9, 2021

8057

Јубилејното 60-то издание на поетскиот фестивал Струшки вечери на поезијата, годинава ќе се одржи од 26 до 30 август. „И ова јубилејно издание на

Погледни видео
image Погледни видео
9
Анета Георгиевска Шајн: Денешната состојба со нашето културно наследство е последица на долгогодишно погрешно постапување

Ивана М. Лазаревиќ

јули 7, 2021

6521

Професорката на Мериленд Универзитетот во САД, која долги години живее и работи во САД, Анета Георгиевска Шајн смета дека состојбата со зашти

Погледни видео
image Погледни видео
9
Лидија Димковска: Пишувам исклучиво на македонски јазик и тоа е моја политичка одлука

Ивана М. Лазаревиќ

јули 5, 2021

6732

„Гранична состојба“ e новата стихозбирка на Лидија Димковска, еден од најзначајните авторски современи книжевни гласови, беше промовирана д

Погледни видео

No more postsLoading posts ...Load More

No more postsLoading posts ...Load More