Ви препорачуваме

Општествена сцена

All Videos : 230  Video Posted

image Погледни видео
1
Марија Апчевска: Во Кан одиме релаксирано со надеж дека ќе се претставиме најдобро што може

Ивана М. Лазаревиќ

јуни 25, 2021

6413

Краткиот игран филм „Северен пол“ на македонската режисерка Марија Апчевска влезе во селекцијата за Златна палма на престојниот 74. Кански ф

Погледни видео
image Погледни видео
2
Василевска: „Златна рамка“ е ретка можност да се видат сите најнови македонски филмови

Ивана М. Лазаревиќ

јуни 23, 2021

6732

Од 25 до 27 јуни, во организација на Друштвото на филмски работници на Македонија (ДФРМ) ќе се одржи третото издание на „Златна рамка“, филмскат

Погледни видео
image Погледни видео
5
Русе Арсов: Ова лето МКЦ ќе понуди богата програма

Ивана М. Лазаревиќ

јуни 21, 2021

6760

Младинскиот културен центар (МКЦ) за престојното лето го најавува Фестивалот на европски филм „Синедејс“, музичкиот фестивал „Здраво млади

Погледни видео
image Погледни видео
6
Билјана Јуруковски: Сакам да покажам една поинаква Африка, ме фасцинира креативноста и убавината на тие луѓе

Ивана М. Лазаревиќ

јуни 14, 2021

6683

Изложбата „Африкански лица“ со фотографии на реномираната македонска фотографка Билјана Јуруковски, каде ќе бидат претставени повеќе дела

Погледни видео
image Погледни видео
9
Димитар Башевски: Управниот одбор на НУБ „Св. Климент Охридски“ предупредуваше на состојбите, за тоа има документи

Ивана М. Лазаревиќ

јуни 11, 2021

6514

Димитар Башевски: Управниот одбор на НУБ „Св. Климент Охридски“ предупредуваше за состојбите, за тоа има документи Откако медиумите објавиј

Погледни видео
image Погледни видео
4
Нова книга од Људмил Спасов: Ова е документ за развојот на македонската научна мисла за јазикот и културата

Ивана М. Лазаревиќ

јуни 9, 2021

6692

„Ј·А·С – Години плодни“ на професорот Људмил Спасов е книга што ја сумира неговата животна и професионална биографија. Издавач е „Антолог“

Погледни видео
image Погледни видео
5
Даница Стојанова: Секогаш имам предвид дека на Охридско лето треба да настапат најдобрите светски музичари

Ивана М. Лазаревиќ

јуни 7, 2021

6665

Годинашното 61. издание на Охридско лето кое ќе се одржи од 12 јули до 20 август, ќе собере околу 500 уметници од 18 земји во светот. Отворањето е со п

Погледни видео
image Погледни видео
16
Сани Саиди: „Вардар филм“ ќе биде модерен филмски центар, како што беше во времето на поранешна Југославија

Ивана М. Лазаревиќ

јуни 4, 2021

7539

Во „Вардар филм“, некогашната најголема продуцентска куќа во државата, за еден месец повторно ќе почне да работи кино со 49 седишта, а веќе е о

Погледни видео
image Погледни видео
10
Семенпеева: Илустрацијата кај нас е потценета, со “Литера” сакаме тоа да го промениме и да произведеме квалитет

Ивана М. Лазаревиќ

јуни 2, 2021

6683

Третото издание на Фестивалот за литература и илустрација за деца „Литера 2021“, кој годинава е во ново руво и траење, се отвора на 3 јуни со гол

Погледни видео
image Погледни видео
8
Славчо Димитров: Неоспорен факт е дека Викендот на гордоста секоја година има се’ повеќе публика

Ивана М. Лазаревиќ

мај 31, 2021

6657

Деветтиот по ред Викенд на гордоста Скопје, ќе се одржи од 2 до 9 јуни, во Музејот на современа уметност, КСП „Центар – Јадро“ и кафе барот „Шор

Погледни видео
image Погледни видео
8
Срѓан Јаниќијевиќ: „Енциклопедија на мртвите“ е претстава која предупредува што може да ни се случи

Ивана М. Лазаревиќ

мај 28, 2021

6733

Новата претстава на режисерот Срѓан Јаниќијевиќ, „Енциклопедија на мртвите, според лавиринтите на Данило Киш“, која премиерно беше изведена

Погледни видео
image Погледни видео
3
И покрај турбуленциите на домашната архитектонска сцена, несомнено е дека треба да учествуваме и понатаму на Венециското биенале

Ивана М. Лазаревиќ

мај 26, 2021

6707

На 20 мај во Венеција беше отворен македонскиот павилјон на 17-то Венециско биенале на архитектура. Проектот „Сега“ на Бирото за иновативна ар

Погледни видео

No more postsLoading posts ...Load More

No more postsLoading posts ...Load More