Ви препорачуваме

Силиконска долина

All Videos : 13  Video Posted

image Погледни видео
8
Тасевски: Со санкциите руските граѓани останаа без вистински информации за конфликтот во Украина

Дамјан Варошлија

април 12, 2022

7065

Во изминатиот период единствено Кина успеа да изгради сопствен интернет и тие долго време го развиваа тоа и годишно се трошат милијарди долар

Погледни видео
image Погледни видео
11
Тасевски за хакерските напади врз Украина: Целта беше да се направи непоправлива штета на системот

Дамјан Варошлија

февруари 22, 2022

6979

Украина подолг период наназад беше мета на руски хакери при што во хакерските мрежи освен владините институции беа таргетирани и приватни ко

Погледни видео
image Погледни видео
13
Тасевски: Издадени се лажни и дупли сертификиати за криптовалути

Дамјан Варошлија

февруари 1, 2022

6979

Биткоинот почна да се враќа, се приближува до 40.000 долари. Јавноста сака да заработи со инвестирање во криптовалутите, изјави за Утрински брифи

Погледни видео
image Погледни видео
13
Тасевски: Криптовалутите како инвестиција, а не како потенцијално средство за плаќање

Дамјан Варошлија

јануари 25, 2022

6890

Пооптимистичко сценарио е каде што голем дел од експертите меѓу кои што има лидери кои сериозно инвестираат во крипто светот кажуваат дека вс

Погледни видео
image Погледни видео
12
Зошто авиокомпаниите се спротивставуваат на 5Г технологијата, разговор со Христијан Тасевски

Дамјан Варошлија

јануари 20, 2022

6872

-Не станува збор само американските, туку најавија суспензија на летовите како што се британската авиокомпанија, емирати од Дуба, Ер Индија, к

Погледни видео
image Погледни видео
13
Шурбановски: И по ова јубилејно издание ќе продолжиме да го одржуваме квалитетот на Скопскиот џез фестивал што не е лесна работа

Ивана М. Лазаревиќ

октомври 20, 2021

6804

Од денеска до 24 октомври во Националната опера и балет и кино Фросина ќе се одржи 40-тото издание на Скопскиот џез фестивал, на кој ќе настапат 11

Погледни видео
image Погледни видео
9
Дигиталниот отпечаток и можноста за неговата злоупотреба

Дамјан Варошлија

февруари 23, 2021

7277

Често се трудам кога разговараме за интернет светот да направам парлела за реалниот свет – доколку ја фатиме чашката и оставаме отпечаток,

Погледни видео
image Погледни видео
10
Веб апликација – моќна алатка во современиот свет, разговор со Христијан Тасевски

Дамјан Варошлија

февруари 16, 2021

6975

Генерално кога разговраме за веб апликација, може да се подели на два сегменти, односно еден сегмент е функционалниот дел, програмскиот код и

Погледни видео
image Погледни видео
16
Криптовалути – што треба да знаеме пред да ги користиме, разговор со Христијан Тасевски

Дамјан Варошлија

февруари 9, 2021

7474

Kриптовалутите или така наречените виртуелни валути се дигитални средства за размена создадени и користени од приватни лица или групи, во про

Погледни видео
image Погледни видео
23
Моќта, одговорноста и отчетноста на социјалните медиуми, разговор со Стојановски од „Метаморфозис“

Дамјан Варошлија

јануари 26, 2021

7513

Работата е поголема од само со случајот со Трамп. Се работи практично за процес на дефинирање на која е всушност улогата на овие платформи (ФБ,

Погледни видео
image Погледни видео
17
Булдиоски: Се почесто изворот на лажна вест не е Фејсбук или Твитер – меинстрим медиумите предничат во „трката“

Дамјан Варошлија

ноември 10, 2020

7314

Едно е сигурно – притисокот што се случи после 2016 заврши. Се случија огромни проблеми, поместувања, притисоците врз големите технолошки ком

Погледни видео
image Погледни видео
14
Зафировски: Во услови на криза има две опции – да клекнеш и да плачеш или да засукаш ракави и да работиш

Дамјан Варошлија

ноември 3, 2020

7333

-Преферирањето на тврдите дисконти во Македонија не е послдица заради финансиските можности на луѓето, едноставно тоа е тренд во Европа. Се сл

Погледни видео

No more postsLoading posts ...Load More

No more postsLoading posts ...Load More