Featured Posts

It is a long established fact that a reader

image Тема на денот
Тема на денот
Деспотовски: Иновациските ваучери се начин за формализирање на соработката помеѓу акадмеската фела и бизнисот

Од : октомври 28, 2020

Работата е кретивна онолку колку што ќе направите да биде. Може да практикувате еден традиционален начин на раководење, а тоа е возило, секретарка, кафе, убава канцеларија, односно да не брануваме или да се обидеме тие години за кој што е доверен мандат и за кој што добиваме месечна плата да направиме нешто. Мојата определба е... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Ризаов: Мора да бидеме прагматични, мудри во политиките за да ги избегнеме последиците од бугарските ставови

Од : октомври 28, 2020

-Природно е едно општество да реагира кога е под притисок поради непризнавање на некои идентитески посебности на нацијата. Тоа не е случај само во Македонија, туку и во целиот свет. Идентитскиот порив така се зголемува, па тоа е и случај со ова што се случува последно време во односите помеѓу Бугарија и Македонија кога одредени... Read more »

image Општествена сцена
Општествена сцена
Владимир Ангелов: Кинотеката чува 14 илјади филмски копии, а подготвена е да зачува и други аудиовизуелни материјали

Од : октомври 28, 2020

Одбележувајќи го Светскиот ден на аудивизуелното наследство, 27 октомври, Кинотеката на Северна Македонија промовираше ново ДВД-издание со пет македонски долгометражни играни филмови дигитално реставрирани. Се работи за два филма од хрватски режисери – „Три Ани” на Бранко Бауер од 1959 и „Македонски дел од пеколот” на Ватрослав Мимица од 1971 година, потоа „Жед” на Димитрие... Read more »

image Здрав живот со Д-р Митов
Здрав живот со Д-р Митов
Д-р Митов: Конечно медицината се приближи кон превентива

Од : октомври 28, 2020

Конечно медицината се приближи кон превентива. Парадигмата само да лекуваме а малку да спречуваме беше многу присутна. Важноста на превенцијата е исклучително важна. Факт е дека не се сите индустрии во крииза. Некои се офајдија. За среќа има многу студии кои укажуваат на земање на одредени додатоци или не. Така што не е само гол... Read more »

image Меѓународна актуелна сцена
Меѓународна актуелна сцена
Андоновиќ: Отфрлање на руското влијание или обид на Србија со прозападна влада да ги реализира национални интереси?

Од : октомври 28, 2020

Новиот состав на српската влада ги предизвика аналитичарите да започнат со шпекулации за тоа во која насока се движи Србија и нејзината политика. Не вклучувањето на кадри од коалиционите српски социјалисти кои важат за традиционалните лобисти на влијанието на Москва во Србија и Балканот, како и не избирањето на некои од поранешните министри блиски на... Read more »

image Скопски агол
Скопски агол
Георгиевски во Скопски агол: Поддршката од граѓаните е клучна за следните локални избори

Од : октомври 28, 2020

Успешно се реализира хуманитарната акција „Месец на хуманост – Гази Баба се грижи”, која општината за прв пат ја реализира со цел да им помогне на социјално загрозените семејства. -Акцијата започна на втори октомври и ќе трае до втори ноември, собрани се 1.000 гилограми прехрамбени продукти, повеќе од 150 кг. облека, 250 кг. хигиенски средства,... Read more »

image Добро утро за...
Добро утро за...
Клупата на Горан Стефановски е готова, едвај чекам да си дојде во Дебар Маало, вели Игор Стефановски

Од : октомври 28, 2020

Клупата на Горан Стефановски е сосема готова! Едвај чекам да си дојде на своето предвидено место и да можеме да си седнуваме на неа со него. Е сега, не се знае кога ќе имаме можност да се собереме во Дебар Маало за поставувањето, ама важно е готова, напиша на Фејсбук неговиот син Игор Стефановски. Во... Read more »

image Спорт
Спорт
Андоновски: ФФМ ги решава крупните проблеми, потребно е поактивно вклучување и на општините

Од : октомври 28, 2020

Фудбалската федерација на Македонија го заврши својот дел од договорот, во Тетово официјално пуштен во употреба најмодерниот терен со тревна подлога во Македонија. Истото е направено и во Битола. Прилеп е дел завршен, што е исполенто од страна на ФФМ и овој период се работи на пуштање на трибина во Чаир, Охрид, Струмица, истакна портпаролот... Read more »

image Добро утро за...
Добро утро за...
Таравари: Во Комисијата членуваат луѓе кои од 2017 се назначени а се немаат појавено, ниту учестувано во нејзината работа

Од : октомври 28, 2020

Гостивар е меѓу градовите кои што има помал број на активн случаи. Како локална администрација одлучивме да работиме во смени, во денови. Имаме комуникација со гостиварската болница. Одделот за инфективни болести е 80% исполнет, но и другите оддели се спремни да интервенираат доколку е потребно, изјави во Утрински брифинг градоначалникот на Гостивар, д-р Арбен Таравари.... Read more »

image Голем Слајдер
Голем Слајдер
Утрински брифинг 28.10.2020

Од : октомври 28, 2020

„Утрински брифинг“ е местото каде секој работен ден од 07:30-10:00 часот, низ динамична програма составена од актуелни информации, анализи и разговори со гости, ќе се постави општествено-политичката агенда на денот. Додека другите се будат, „Утрински брифинг“ работи за вас.

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Не постигнавме договор со градоначалникот Шилегов

Од : октомври 27, 2020

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
На пожарникарите им нудиме медиација, не ја прифаќаат

Од : октомври 27, 2020

image Тема на денот
Тема на денот
Симоновски: Сметам дека ќе изнајдеме добро решение и за пожарникарите и за градот

Од : октомври 27, 2020

Скопските пожарникари вчера одржаа предупредувачки протест во кругот на противпожарната бригада во Автокоманда, со барање во платата за октомври да биде внесен додатокот за опасност при работа. Гостин во Утрински брифинг беше командантот на Противпожарната бригада на Град Скопје, Владимир Симоновски кој изјави дека овој проблем не од пред годин и пол туку од 2014... Read more »

image Бизнисот не спие
Бизнисот не спие
Ангел Димитров: Не може приватниот сектор да трпи затоа што јавниот сектор не си ги плаќа обврските

Од : октомври 27, 2020

Нашата текстилна индустрија, а особено производството на облека која зазема 92% од вкупнот текстилно производство во Македонија од 2010 има еден слободен пад, 3 до 5%. Извозот паѓа со помали стапки, но се разбира дека ковид кризата и овде негативно влијаеше на многу сектори, па дури и за оние кои произведуваа облека за болниците во... Read more »

image Силиконска долина
Силиконска долина
Мирослав Јовановиќ: „Чиста 5Г мрежа“ – безбедносен асет надополнет со драматична брзина и големи придобивки

Од : октомври 27, 2020

Република Северна Македонија и САД потпишаа меморандум за разбирање за безбедност на 5Г технологии. Со потпишувањето на овој документ земјата се приклучи на низата европски држави кои имаат склучено вакви спогодби со Вашингтон со кои им се оневозожува на непроверени и небезбедни произведувачи да продаваат и инсталираат чувствителна комуникациска опрема која може да биде искористена... Read more »

image Меѓународна актуелна сцена
Меѓународна актуелна сцена
Андоновиќ: Рестрективните мерки против Ковид- тест за трпението на луѓето во светот

Од : октомври 27, 2020

Расатечкиот број на заразени и починати лица во вториот бран на ковид – 19 во светот ги принуди државите низ сите континенти да започнат со воведување на поригорозни мерки, со цел да се спречи ширењето на вирусот. Во очекување на долгонајавуваната вакцина, засега како главна мерка во сузбивањето на пандемијата се спроведува носење на заштини... Read more »

image Жените го вртат светот
Жените го вртат светот
Марија Савовска: Жените треба да стекнат доверба во себе и во институцииите за да се застапуваат за своите потреби

Од : октомври 27, 2020

Жените во руралните средини се исклучени од граѓанското учество, економското учество, а соочени се и со социјална изолација. Тие се во фокусот на Акција Здруженска, која развива програми специјализирани за жените самите да ги надминат бариерите и недовербата кон институциите и самите да ги застапуваат своите потреби. „Работиме во 33 села во државата во еден... Read more »

image Добро утро за...
Добро утро за...
Д-р Балевски: Единствена вакцина во моментов е почитување на мерките за справување со КОВИД-19

Од : октомври 27, 2020

-Во охридската болница сите капацитети се исполнети. Одделенијата се преадаптирани. Во од правиме реорганизација, и сме во состојба да примиме 40-45 пациенти, а притоа да оставиме болницата да може да ги лекува и другите пациенти со различни болести, изјави во Утрински брифинг Директорот на ЈЗУ Општа Болница Горан Балевски. -Акцент е ставен на интерните одделенија... Read more »

image Скопски агол
Скопски агол
Во Скопје се одржува фестивал на грчка храна

Од : октомври 27, 2020

На 24 октомври во Скопје започна фестивал на грчка храна, под мотото „Недела на грчки вкусови, квалитет што можете да си го дозволите“. Станува збор за иницијатива на Канцеларијата за економски и трговски работи на грчката амбасада во Скопје, која е под покровителство на амбасадорот Димитрис Јанакакис. Бети Ларда, шеф на Канцеларијата за економски и... Read more »

image Спорт
Спорт
Кој е најдобриот Ф1 возач на сите времиња – спортскиот новинар Арсов во УБ

Од : октомври 27, 2020

Неблагодарно е да се дебатира кој е најдобар во Ф1. Во другите спортови тоа и би можело да се отвори како дебата, но во Ф1 е малку поинаку. Се работи за спорт каде што не се инволвирани само возачите, тука е технолошкиот напредок, правилата, различните мотори на моќност на болидите. Затоа не би се осмелил... Read more »

image Да се мијам или да продолжам да спијам
Да се мијам или да продолжам да спијам
Петковски од Ајде Македонија: Ме радува што кај граѓаните има интерес да донираат и да помогнат онаму каде што е напотребно

Од : октомври 27, 2020

Ајде Македонија – Сите сити е граѓанска мрежа, која започна во 2011 година, кога различни граѓански организации низ Македонија се обединија заедно за да ја исчистат целата земја во еден ден. Оттогаш, Ајде Македонија го прошири овој модел и почна да работи на проблемот од коренот на причината – производителите на отпад, наместо само да... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Долг пат за изводи од матичните книги – гостин во УБ, портпаролка на Управата за водење матични книги, Битровска

Од : октомври 26, 2020

Голем број документи на документи кои се потребни за многу работи (извод од матична книга на родените, умрените, венчаница). Документи кои порано се вадеа за пет минути, сега граѓаните чекаат подолго време да ги добијат. За тоа која е процедурата, дали и каде е проблемот гостин во Утрински брифинг беше Катерина Битровска , портпаролка на... Read more »

image Општествена сцена
Општествена сцена
Сашко Коцев: Актерската мајсторија во краткиот филм е да знаеме каква приказна правиме

Од : октомври 26, 2020

Актерот Сашко Коцев за главната улога во краткиот филм „Налепница“ ја доби наградата за најдобар актер на фестивалот „Social World Film Festival“, кој се одржуваше во Берлин, Германија. Тој за Утрински брифинг вели дека наградата за него била изненадување. Но филмот „Налепница“ во режија на Георги Унковски веќе освои повеќе меѓународни награди меѓу кои и... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Ралев: Погром на архитектурата во Македонија, чувари на јавниот интерес треба да бидат планерите, проектантите но и општините и градовите

Од : октомври 26, 2020

-Имаме една многу кратка историја на архитектонско творење, почнувајќи од фактот дека првата школа е 1949. Првите архитекти излезени од таа школа се нашите први современи творци и нивните дела се битни за нашата национална култура и нашиот национален идентите. Кога ќе се прешкртаат тие дела вие го прешкртувате и идентитетот. Затоа погромот на архитектурата... Read more »

image Скопски агол
Скопски агол
ЈСП пушти во сообраќај дополнителни 50 автобуси

Од : октомври 26, 2020

Откако минатата недела Владата донесе одлука автобусите на ЈСП Скопје да сообраќаат со половина од капацитетот, со цел да се спречи ширење на Коронавирусот, граѓаните се жалат дека не можат навреме на стигнат на работните места, бидејќи, како што велат, не им е дозволено да влезат во автобусот. Дали раководството на ЈСП има план да... Read more »

image Контрапункт
Контрапункт
Спасовски: Полицијата ќе интервенира на секоја пријава или допрен глас за кршење на антиковид мерките

Од : октомври 26, 2020

-Имавме седница на главниот кризен штаб и се уште немаме нови препораки кои подразбираат порадикални мерки. Но ништо не се исклучува, изјави за Утрински брифинг, министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски. Говорејќи околу зачестените полициски контролни екипи на градските улици, Спасовски истакна дека МВР продолжува со активностите во делот на сообраќајните прекршоци. -Контроли се прават... Read more »

image Меѓународна актуелна сцена
Меѓународна актуелна сцена
Андоновиќ: Различните позиции околу геостратешките интереси причина за ескалација на односите меѓу Франција и Турција

Од : октомври 26, 2020

Турција ја обвини Европа за плашење на муслиманите поистоветувајќи ги со она што на Евреите им се случуваше во 20 век, изјавуваат турските официјални преставници. Според нив „навредливите карикатури“ на пророкот Мухамед се користат за заплашување на муслиманите во Европа под изговор на слобода на говорот. Париз пак, го повлече својот амбасадор од Анкара, што... Read more »

image Меѓународна актуелна сцена
Меѓународна актуелна сцена
Ајдини: Поврзаноста на одредени политичари со евентуални судења во Меѓународниот суд – во центарот на вниманието во Косово

Од : октомври 26, 2020

Состојбата со КОВИД-19 во Косово, изненадувачки, не ескалира. Има предупредувања дека се очекува бранот што ја зафаќа Европа да го зафати и Косово, изјави за Утрински брифинг аналитичарот Илир Ајдини. Но покрај темите поврзани со КОВИД-19, трибуналот во Хаг и поврзаноста на одредени политичари со евентуални судења е во центарот на вниманието во Косово. Во... Read more »

image Спорт
Спорт
Ќумбев: ФФМ да иницира вклучување на ВАР технологијата во домашниот фудбал

Од : октомври 26, 2020

Користењето на ВАР технологијата во Македонија. За предностите и недостатоците во Утрински брифинг говореше поранешниот репрезентативец на Македонија и претседател на синдикатот на фудбалери на Македонија, Панче Ќумбев. Бев скептик кога се донесе користењето на ВАР технологијата, но од денешен агол донекаде го оправдувам нејзиното користење. Сметам дека во Англија најдобро се имплементира. Од нашите... Read more »

image Да се мијам или да продолжам да спијам
Да се мијам или да продолжам да спијам
Орданоски: Импресивните бројки од крајот на првата сезона направија „притисок“ втората сезона на Утрински брифинг да трае подолго

Од : октомври 26, 2020

– Бројките кои што ги сумиравме на крајот од првата сезона на Утрински брифинг се импресивни. Имавме еден „притисок “ програмата да трае подолго, така што оваа сезона Утрински брифинг ќе трае три часа. Ја збогативме програмата со повеќе рубрики. Покрај спортот, оваа сезона ќе имаме и рубрика која што ќе ги опфаќа „женските прашања“,... Read more »

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Студентските домови ги отворија вратите за студентите

Од : октомври 6, 2020

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Заев: Одлуката на ВМРО-ДПМНЕ да не гласа за потврдување на вонредните состојби е неодговорна

Од : октомври 1, 2020

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Изјава на Заев за отворање на границите без ПЦР тест

Од : октомври 1, 2020

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ШЕЌЕРИНСКА: Да не ја ставаме политиката над армијата

Од : септември 24, 2020

image АНКЕТИ
АНКЕТИ
Што мислат граѓаните за најавениот пакет мерки против ковид-19

Од : септември 24, 2020

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Сопругот на починатата родилка правдата ќе ја бара на суд

Од : септември 23, 2020

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Разговор со наставничка од ОУ „Круме Кепески“

Од : септември 21, 2020

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Разговор со наставничка од СУГС „Никола Карев“

Од : септември 21, 2020

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Ќе ги лимитираме износите за трошење на министрите

Од : септември 18, 2020

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Децата со посебни потреби не можат да добијат образовни асистенти

Од : септември 16, 2020

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Онлајн наставата не е соодветна за децата со посебни потреби

Од : септември 16, 2020

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Градинките повторно ги отворија вратите, се мереше температура на секое дете

Од : септември 15, 2020

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Членовите на новоизбраната Влада на прием кај Пендаровски

Од : август 31, 2020

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Прес конференција на Независниот синдикат на полицијата

Од : август 31, 2020

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Делење флаери за заштита од Ковид-19 во општина Карпош

Од : август 27, 2020

image АНКЕТИ
АНКЕТИ
Што мислат граѓаните за забраната за сушење алишта во дворови кои гледаат на улица во Ѓорче Петров?

Од : август 27, 2020

image Тема на денот
Тема на денот
🎥📞 Ставовите на Мицкоски, случајот Боговиње, кривични за газдите „ескиватори“, активација на метлата во СДСМ – разговор со премиерот Спасовски

Од : јули 31, 2020

Разговор во Утрински брифинг со премиерот на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски Мицковски најавува можни избори наесен -Изборите поминаа. Победникот е јасен, тоа е СДСМ. Ние сме насочени кон формирање на нова влада. Мора имаме функционални институции кои што ќе можат да носат одлуки. Тоа што Мицкоски го збори е дел од неговото секојдневие –... Read more »

image Меѓународна актуелна сцена
Меѓународна актуелна сцена
🎥 Андоновиќ: Руската паравојска „ Вагнер Група“ го руши Лукашенко!

Од : јули 31, 2020

Вагнер групата беше ангажирана во Сирија, Судан, Венецуела и Украина, каде се бореше за руските државни интереси но никогаш не беше сметана како официјално руско мешање воп внатрешните работи на овие држави. Белорусија се сомнева дека 33 осомничени руски платеници кои завчера беа уапсени во таа држава, планирале да изведат терористички акции во пресрет на... Read more »

image Контрапункт
Контрапункт
🎥 Николова од ДКСК: Комисијата нотира слабости во законите но и даде препораки како работењето на ДКСК да биде поефикасно

Од : јули 31, 2020

Надлежноста за следење на изборите не е нешто ново за ДКСК, но со новиот закон надлежностие се многу зголемени, со рокови околу евентуални приговори. Законот врши разграничување. Пригиовор може да поднесе учесник или овластен набљудувач. Во таков случај доколку се работи на повреди на одредени членови ние мораме да постапиме во рок од 5 дена... Read more »

image Општествена сцена
Општествена сцена
🎥📞 Стојанова: Строги здравствени протоколи на овогодинешното „Охридско лето“

Од : јули 31, 2020

Настапите на уметниците ќе се одржуваат на Античкиот театар, предворјето на Св.Софија и Долни Сарај под строги здравствени протоколи. Ограничен број на гости, задолжително носење маска, физичка дистанца и постојана дезинфекција.На влез ќе се мери и температура на гостите, а постојано ќе се контролира и растојанието меѓу публиката. Селекторката на музичката програма Даница Стојанова во... Read more »

image Временска Прогноза
Временска Прогноза
Следува период на исклучително топло време, но и дожд, грмежи и ветер – Славчо со деталите

Од : јули 31, 2020

Денес времето во нашата држава ќе биде сончево и понатаму МНОГУ ТОПЛО со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен и од североисточен правец и истиот повремено на некои места ќе засилува. Во доцните попладневни и во вечерните часови, особено во северните предели ќе има локална нестабилност проследена со... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
🎥 ЕУ за аграрот многу, Северна Македонија одвај користи 50 насто

Од : јули 30, 2020

Завршуваме недела во која ќе се заврши еден голе и значен прокет што на одреден начин е тест за македонските капацитетит и институционални и од аспект на идеи за реализација на проекти од ИПАРД фондовите. Развојот на аграрот и агро-механизацијата будат голем интерес. Гостин во Утрински брифинг беше директорот на АФПЗРР, Николче Бабовски. -Оваа мерка... Read more »

image Скопски агол
Скопски агол
🎥 Туристичките работници се уште очекуваат реакција од Владата, по вчерашниот мирен протест

Од : јули 30, 2020

Ана Марија Алексова, еден од организаторите на вчерашниот мирен протест на туристичките работници, денеска во Утрински брифинг ги објасни барањата на туристичките работници, кои, како што рече уште во јуни биле доставени до Министерството за економија. – Со вчерашниот протест сакавме да испратиме порака дека постоиме, дека сме загрозена гранка која поради пандемијата е во... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
🎥📞 Кој ќе го има последниот збор за Универзална – Гостин во УБ Никола Наумовски, шеф на кабинетот на градоначалникот Шилегов

Од : јули 30, 2020

-Сегашната „бука“ во јавноста, односно учеството на јавноста во овој процес е нешто што досега сме го немале иако многу слични објекти и згради поминале низ вакви постапки. -Во Скопје се рушени објекти од времето на солидарноста, па се сеќаваме дека и ГТЦ сакаа да го преоблечат без никаква консултација со јавноста. Ова што ние... Read more »

image Меѓународна актуелна сцена
Меѓународна актуелна сцена
🎥 Андоновиќ: Ѓукановиќ ги обвини Москва и Белград дека ја користат СПЦ како последен адут за остварување на руското влијание на Балканот

Од : јули 30, 2020

И покрај најавите , Црна гора не треба да размислува за одлагање на изборите, изјави црногорскиот претсдател Мило Ѓукановиќ . Оваа изјава Ѓукановиќ ја даде по повод најавите и расмилувања во јавноста дека е можно одлагање на редовни парламентарни избори во Црна гора закажани за 30 агуст, поради растечкиот број на заразени од коронавирусот. Ѓукановиќ... Read more »

image Контрапункт
Контрапункт
🎥 Пеце Суперхикс: Поради константен, испланиран и стратешки увоз на шунд и кич ни се случува она што ни се случува – нашите артисти да не бидат презентирани преку медиумите

Од : јули 30, 2020

„Ние како држава назадуваме последнава декада а причината е едноставна – има еден магичен круг образование – медиуми – национален сервис. Поради оној константен испланиран и стратешки увоз на шунд и кич ни се случува она што ни се случува – нашите артисти да не бидат презентирани на медиумите, едноставно да ги нема“. Ова е... Read more »

image Општествена сцена
Општествена сцена
🎥📞 Започнува со снимање долгометражниот филм, психолошката драма „Преекспонирано“

Од : јули 30, 2020

Режисерката Елеонора Венинова на крајот на неделава во Скопје и во Охрид ќе почне да го снима својот прв долгометражен филм „Преекспонирано“, по нејзино сценарио, во продукција на Гоце Кралевски од „ДНФ филмс“. Станува збор за психолошка драма која е долгометражно деби на режисерката Елеонора Венинова, која го напиша и сценариото. -Проблематична тинејџерка ги истражува... Read more »

image Добро утро за...
Добро утро за...
🎥📞 Д-р Артан Лимани: Нема издржлив економски развој се додека не направиме нешто да го подобриме целокупниот образовен систем

Од : јули 30, 2020

Нашиот политички систем потпадна под политичко влијание во деведесетитте и со тоа застана како и сите елементи во нашето општество. Нема да имаме издржлив економски развој се додека не направиме нешто да го подобриме целокупниот универзитетски систем, изјави во Утрински брифинг докоторот на науки Артан Лимани. -Највеќе уназадуваме со истражувањата затоа што не се вметнати... Read more »

image Скопски агол
Скопски агол
🎥 МОН: Децата ќе бидат побезбедни во училиште, отколку во парковите и дискотеките

Од : јули 29, 2020

Како последица на кризата предизвикана од вирусот Ковид 19, учениците од март до јуни наставата ја следеа од дома. Дали на ваков начин ќе се одвива образовниот процес и од септември, денеска во Утрински брифинг зборуваше заменик министерката за образование и наука, Елизабета Наумовска. -Министерството за образование овие денови интензивно работи на неколку понудени модели... Read more »

image Голем Слајдер
Голем Слајдер
ИНТЕРВЈУ со Радмила Шекеринска Вицепремиер

Од : мај 27, 2016

Погледнете го најновот интервју со Министерот за одбрана Радмила Шеќеринска

It is a long established fact that a reader

image Тема на денот
Тема на денот
Деспотовски: Иновациските ваучери се начин за формализирање на соработката помеѓу акадмеската фела и бизнисот

Од : октомври 28, 2020

Работата е кретивна онолку колку што ќе направите да биде. Може да практикувате еден традиционален начин на раководење, а тоа е возило, секретарка, кафе, убава канцеларија, односно да не брануваме или да се обидеме тие години за кој што е доверен мандат и за кој што добиваме месечна плата да направиме нешто. Мојата определба е... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Ризаов: Мора да бидеме прагматични, мудри во политиките за да ги избегнеме последиците од бугарските ставови

Од : октомври 28, 2020

-Природно е едно општество да реагира кога е под притисок поради непризнавање на некои идентитески посебности на нацијата. Тоа не е случај само во Македонија, туку и во целиот свет. Идентитскиот порив така се зголемува, па тоа е и случај со ова што се случува последно време во односите помеѓу Бугарија и Македонија кога одредени... Read more »

image Општествена сцена
Општествена сцена
Владимир Ангелов: Кинотеката чува 14 илјади филмски копии, а подготвена е да зачува и други аудиовизуелни материјали

Од : октомври 28, 2020

Одбележувајќи го Светскиот ден на аудивизуелното наследство, 27 октомври, Кинотеката на Северна Македонија промовираше ново ДВД-издание со пет македонски долгометражни играни филмови дигитално реставрирани. Се работи за два филма од хрватски режисери – „Три Ани” на Бранко Бауер од 1959 и „Македонски дел од пеколот” на Ватрослав Мимица од 1971 година, потоа „Жед” на Димитрие... Read more »

image Здрав живот со Д-р Митов
Здрав живот со Д-р Митов
Д-р Митов: Конечно медицината се приближи кон превентива

Од : октомври 28, 2020

Конечно медицината се приближи кон превентива. Парадигмата само да лекуваме а малку да спречуваме беше многу присутна. Важноста на превенцијата е исклучително важна. Факт е дека не се сите индустрии во крииза. Некои се офајдија. За среќа има многу студии кои укажуваат на земање на одредени додатоци или не. Така што не е само гол... Read more »

image Меѓународна актуелна сцена
Меѓународна актуелна сцена
Андоновиќ: Отфрлање на руското влијание или обид на Србија со прозападна влада да ги реализира национални интереси?

Од : октомври 28, 2020

Новиот состав на српската влада ги предизвика аналитичарите да започнат со шпекулации за тоа во која насока се движи Србија и нејзината политика. Не вклучувањето на кадри од коалиционите српски социјалисти кои важат за традиционалните лобисти на влијанието на Москва во Србија и Балканот, како и не избирањето на некои од поранешните министри блиски на... Read more »

image Скопски агол
Скопски агол
Георгиевски во Скопски агол: Поддршката од граѓаните е клучна за следните локални избори

Од : октомври 28, 2020

Успешно се реализира хуманитарната акција „Месец на хуманост – Гази Баба се грижи”, која општината за прв пат ја реализира со цел да им помогне на социјално загрозените семејства. -Акцијата започна на втори октомври и ќе трае до втори ноември, собрани се 1.000 гилограми прехрамбени продукти, повеќе од 150 кг. облека, 250 кг. хигиенски средства,... Read more »

image Добро утро за...
Добро утро за...
Клупата на Горан Стефановски е готова, едвај чекам да си дојде во Дебар Маало, вели Игор Стефановски

Од : октомври 28, 2020

Клупата на Горан Стефановски е сосема готова! Едвај чекам да си дојде на своето предвидено место и да можеме да си седнуваме на неа со него. Е сега, не се знае кога ќе имаме можност да се собереме во Дебар Маало за поставувањето, ама важно е готова, напиша на Фејсбук неговиот син Игор Стефановски. Во... Read more »

image Спорт
Спорт
Андоновски: ФФМ ги решава крупните проблеми, потребно е поактивно вклучување и на општините

Од : октомври 28, 2020

Фудбалската федерација на Македонија го заврши својот дел од договорот, во Тетово официјално пуштен во употреба најмодерниот терен со тревна подлога во Македонија. Истото е направено и во Битола. Прилеп е дел завршен, што е исполенто од страна на ФФМ и овој период се работи на пуштање на трибина во Чаир, Охрид, Струмица, истакна портпаролот... Read more »

image Добро утро за...
Добро утро за...
Таравари: Во Комисијата членуваат луѓе кои од 2017 се назначени а се немаат појавено, ниту учестувано во нејзината работа

Од : октомври 28, 2020

Гостивар е меѓу градовите кои што има помал број на активн случаи. Како локална администрација одлучивме да работиме во смени, во денови. Имаме комуникација со гостиварската болница. Одделот за инфективни болести е 80% исполнет, но и другите оддели се спремни да интервенираат доколку е потребно, изјави во Утрински брифинг градоначалникот на Гостивар, д-р Арбен Таравари.... Read more »

image Голем Слајдер
Голем Слајдер
Утрински брифинг 28.10.2020

Од : октомври 28, 2020

„Утрински брифинг“ е местото каде секој работен ден од 07:30-10:00 часот, низ динамична програма составена од актуелни информации, анализи и разговори со гости, ќе се постави општествено-политичката агенда на денот. Додека другите се будат, „Утрински брифинг“ работи за вас.

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Не постигнавме договор со градоначалникот Шилегов

Од : октомври 27, 2020

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
На пожарникарите им нудиме медиација, не ја прифаќаат

Од : октомври 27, 2020

image Тема на денот
Тема на денот
Симоновски: Сметам дека ќе изнајдеме добро решение и за пожарникарите и за градот

Од : октомври 27, 2020

Скопските пожарникари вчера одржаа предупредувачки протест во кругот на противпожарната бригада во Автокоманда, со барање во платата за октомври да биде внесен додатокот за опасност при работа. Гостин во Утрински брифинг беше командантот на Противпожарната бригада на Град Скопје, Владимир Симоновски кој изјави дека овој проблем не од пред годин и пол туку од 2014... Read more »

image Бизнисот не спие
Бизнисот не спие
Ангел Димитров: Не може приватниот сектор да трпи затоа што јавниот сектор не си ги плаќа обврските

Од : октомври 27, 2020

Нашата текстилна индустрија, а особено производството на облека која зазема 92% од вкупнот текстилно производство во Македонија од 2010 има еден слободен пад, 3 до 5%. Извозот паѓа со помали стапки, но се разбира дека ковид кризата и овде негативно влијаеше на многу сектори, па дури и за оние кои произведуваа облека за болниците во... Read more »

image Силиконска долина
Силиконска долина
Мирослав Јовановиќ: „Чиста 5Г мрежа“ – безбедносен асет надополнет со драматична брзина и големи придобивки

Од : октомври 27, 2020

Република Северна Македонија и САД потпишаа меморандум за разбирање за безбедност на 5Г технологии. Со потпишувањето на овој документ земјата се приклучи на низата европски држави кои имаат склучено вакви спогодби со Вашингтон со кои им се оневозожува на непроверени и небезбедни произведувачи да продаваат и инсталираат чувствителна комуникациска опрема која може да биде искористена... Read more »

image Меѓународна актуелна сцена
Меѓународна актуелна сцена
Андоновиќ: Рестрективните мерки против Ковид- тест за трпението на луѓето во светот

Од : октомври 27, 2020

Расатечкиот број на заразени и починати лица во вториот бран на ковид – 19 во светот ги принуди државите низ сите континенти да започнат со воведување на поригорозни мерки, со цел да се спречи ширењето на вирусот. Во очекување на долгонајавуваната вакцина, засега како главна мерка во сузбивањето на пандемијата се спроведува носење на заштини... Read more »

image Жените го вртат светот
Жените го вртат светот
Марија Савовска: Жените треба да стекнат доверба во себе и во институцииите за да се застапуваат за своите потреби

Од : октомври 27, 2020

Жените во руралните средини се исклучени од граѓанското учество, економското учество, а соочени се и со социјална изолација. Тие се во фокусот на Акција Здруженска, која развива програми специјализирани за жените самите да ги надминат бариерите и недовербата кон институциите и самите да ги застапуваат своите потреби. „Работиме во 33 села во државата во еден... Read more »

image Добро утро за...
Добро утро за...
Д-р Балевски: Единствена вакцина во моментов е почитување на мерките за справување со КОВИД-19

Од : октомври 27, 2020

-Во охридската болница сите капацитети се исполнети. Одделенијата се преадаптирани. Во од правиме реорганизација, и сме во состојба да примиме 40-45 пациенти, а притоа да оставиме болницата да може да ги лекува и другите пациенти со различни болести, изјави во Утрински брифинг Директорот на ЈЗУ Општа Болница Горан Балевски. -Акцент е ставен на интерните одделенија... Read more »

image Скопски агол
Скопски агол
Во Скопје се одржува фестивал на грчка храна

Од : октомври 27, 2020

На 24 октомври во Скопје започна фестивал на грчка храна, под мотото „Недела на грчки вкусови, квалитет што можете да си го дозволите“. Станува збор за иницијатива на Канцеларијата за економски и трговски работи на грчката амбасада во Скопје, која е под покровителство на амбасадорот Димитрис Јанакакис. Бети Ларда, шеф на Канцеларијата за економски и... Read more »

image Спорт
Спорт
Кој е најдобриот Ф1 возач на сите времиња – спортскиот новинар Арсов во УБ

Од : октомври 27, 2020

Неблагодарно е да се дебатира кој е најдобар во Ф1. Во другите спортови тоа и би можело да се отвори како дебата, но во Ф1 е малку поинаку. Се работи за спорт каде што не се инволвирани само возачите, тука е технолошкиот напредок, правилата, различните мотори на моќност на болидите. Затоа не би се осмелил... Read more »

image Да се мијам или да продолжам да спијам
Да се мијам или да продолжам да спијам
Петковски од Ајде Македонија: Ме радува што кај граѓаните има интерес да донираат и да помогнат онаму каде што е напотребно

Од : октомври 27, 2020

Ајде Македонија – Сите сити е граѓанска мрежа, која започна во 2011 година, кога различни граѓански организации низ Македонија се обединија заедно за да ја исчистат целата земја во еден ден. Оттогаш, Ајде Македонија го прошири овој модел и почна да работи на проблемот од коренот на причината – производителите на отпад, наместо само да... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Долг пат за изводи од матичните книги – гостин во УБ, портпаролка на Управата за водење матични книги, Битровска

Од : октомври 26, 2020

Голем број документи на документи кои се потребни за многу работи (извод од матична книга на родените, умрените, венчаница). Документи кои порано се вадеа за пет минути, сега граѓаните чекаат подолго време да ги добијат. За тоа која е процедурата, дали и каде е проблемот гостин во Утрински брифинг беше Катерина Битровска , портпаролка на... Read more »

image Општествена сцена
Општествена сцена
Сашко Коцев: Актерската мајсторија во краткиот филм е да знаеме каква приказна правиме

Од : октомври 26, 2020

Актерот Сашко Коцев за главната улога во краткиот филм „Налепница“ ја доби наградата за најдобар актер на фестивалот „Social World Film Festival“, кој се одржуваше во Берлин, Германија. Тој за Утрински брифинг вели дека наградата за него била изненадување. Но филмот „Налепница“ во режија на Георги Унковски веќе освои повеќе меѓународни награди меѓу кои и... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Ралев: Погром на архитектурата во Македонија, чувари на јавниот интерес треба да бидат планерите, проектантите но и општините и градовите

Од : октомври 26, 2020

-Имаме една многу кратка историја на архитектонско творење, почнувајќи од фактот дека првата школа е 1949. Првите архитекти излезени од таа школа се нашите први современи творци и нивните дела се битни за нашата национална култура и нашиот национален идентите. Кога ќе се прешкртаат тие дела вие го прешкртувате и идентитетот. Затоа погромот на архитектурата... Read more »

image Скопски агол
Скопски агол
ЈСП пушти во сообраќај дополнителни 50 автобуси

Од : октомври 26, 2020

Откако минатата недела Владата донесе одлука автобусите на ЈСП Скопје да сообраќаат со половина од капацитетот, со цел да се спречи ширење на Коронавирусот, граѓаните се жалат дека не можат навреме на стигнат на работните места, бидејќи, како што велат, не им е дозволено да влезат во автобусот. Дали раководството на ЈСП има план да... Read more »

image Контрапункт
Контрапункт
Спасовски: Полицијата ќе интервенира на секоја пријава или допрен глас за кршење на антиковид мерките

Од : октомври 26, 2020

-Имавме седница на главниот кризен штаб и се уште немаме нови препораки кои подразбираат порадикални мерки. Но ништо не се исклучува, изјави за Утрински брифинг, министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски. Говорејќи околу зачестените полициски контролни екипи на градските улици, Спасовски истакна дека МВР продолжува со активностите во делот на сообраќајните прекршоци. -Контроли се прават... Read more »

image Меѓународна актуелна сцена
Меѓународна актуелна сцена
Андоновиќ: Различните позиции околу геостратешките интереси причина за ескалација на односите меѓу Франција и Турција

Од : октомври 26, 2020

Турција ја обвини Европа за плашење на муслиманите поистоветувајќи ги со она што на Евреите им се случуваше во 20 век, изјавуваат турските официјални преставници. Според нив „навредливите карикатури“ на пророкот Мухамед се користат за заплашување на муслиманите во Европа под изговор на слобода на говорот. Париз пак, го повлече својот амбасадор од Анкара, што... Read more »

image Меѓународна актуелна сцена
Меѓународна актуелна сцена
Ајдини: Поврзаноста на одредени политичари со евентуални судења во Меѓународниот суд – во центарот на вниманието во Косово

Од : октомври 26, 2020

Состојбата со КОВИД-19 во Косово, изненадувачки, не ескалира. Има предупредувања дека се очекува бранот што ја зафаќа Европа да го зафати и Косово, изјави за Утрински брифинг аналитичарот Илир Ајдини. Но покрај темите поврзани со КОВИД-19, трибуналот во Хаг и поврзаноста на одредени политичари со евентуални судења е во центарот на вниманието во Косово. Во... Read more »

image Спорт
Спорт
Ќумбев: ФФМ да иницира вклучување на ВАР технологијата во домашниот фудбал

Од : октомври 26, 2020

Користењето на ВАР технологијата во Македонија. За предностите и недостатоците во Утрински брифинг говореше поранешниот репрезентативец на Македонија и претседател на синдикатот на фудбалери на Македонија, Панче Ќумбев. Бев скептик кога се донесе користењето на ВАР технологијата, но од денешен агол донекаде го оправдувам нејзиното користење. Сметам дека во Англија најдобро се имплементира. Од нашите... Read more »

image Да се мијам или да продолжам да спијам
Да се мијам или да продолжам да спијам
Орданоски: Импресивните бројки од крајот на првата сезона направија „притисок“ втората сезона на Утрински брифинг да трае подолго

Од : октомври 26, 2020

– Бројките кои што ги сумиравме на крајот од првата сезона на Утрински брифинг се импресивни. Имавме еден „притисок “ програмата да трае подолго, така што оваа сезона Утрински брифинг ќе трае три часа. Ја збогативме програмата со повеќе рубрики. Покрај спортот, оваа сезона ќе имаме и рубрика која што ќе ги опфаќа „женските прашања“,... Read more »

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Заев: Сиромаштија е во државата затоа не се купуваше на викенд без ДДВ

Од : октомври 16, 2020

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Караџовски: Ќе доставиме предлог да се зголеми бројот на автобуси на ЈСП

Од : октомври 16, 2020

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Караџовски: Полициски час е можен ако растат бројките, засега не размислуваме за тоа

Од : октомври 16, 2020

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Шахпаска: 270 корисници чекаат сместување во домови

Од : октомври 9, 2020

image АНКЕТИ
АНКЕТИ
„Слободен печат“ прашува: Што мислат граѓаните за новите рестриктивни мерки

Од : октомври 9, 2020

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Студентските домови ги отворија вратите за студентите

Од : октомври 6, 2020

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Заев: Одлуката на ВМРО-ДПМНЕ да не гласа за потврдување на вонредните состојби е неодговорна

Од : октомври 1, 2020

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Изјава на Заев за отворање на границите без ПЦР тест

Од : октомври 1, 2020

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ШЕЌЕРИНСКА: Да не ја ставаме политиката над армијата

Од : септември 24, 2020

image АНКЕТИ
АНКЕТИ
Што мислат граѓаните за најавениот пакет мерки против ковид-19

Од : септември 24, 2020

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Сопругот на починатата родилка правдата ќе ја бара на суд

Од : септември 23, 2020

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Разговор со наставничка од ОУ „Круме Кепески“

Од : септември 21, 2020

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Разговор со наставничка од СУГС „Никола Карев“

Од : септември 21, 2020

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Ќе ги лимитираме износите за трошење на министрите

Од : септември 18, 2020

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Децата со посебни потреби не можат да добијат образовни асистенти

Од : септември 16, 2020

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Онлајн наставата не е соодветна за децата со посебни потреби

Од : септември 16, 2020

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Градинките повторно ги отворија вратите, се мереше температура на секое дете

Од : септември 15, 2020

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Членовите на новоизбраната Влада на прием кај Пендаровски

Од : август 31, 2020

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Прес конференција на Независниот синдикат на полицијата

Од : август 31, 2020

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Делење флаери за заштита од Ковид-19 во општина Карпош

Од : август 27, 2020

image АНКЕТИ
АНКЕТИ
Што мислат граѓаните за забраната за сушење алишта во дворови кои гледаат на улица во Ѓорче Петров?

Од : август 27, 2020

image Тема на денот
Тема на денот
🎥📞 Ставовите на Мицкоски, случајот Боговиње, кривични за газдите „ескиватори“, активација на метлата во СДСМ – разговор со премиерот Спасовски

Од : јули 31, 2020

Разговор во Утрински брифинг со премиерот на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски Мицковски најавува можни избори наесен -Изборите поминаа. Победникот е јасен, тоа е СДСМ. Ние сме насочени кон формирање на нова влада. Мора имаме функционални институции кои што ќе можат да носат одлуки. Тоа што Мицкоски го збори е дел од неговото секојдневие –... Read more »

image Меѓународна актуелна сцена
Меѓународна актуелна сцена
🎥 Андоновиќ: Руската паравојска „ Вагнер Група“ го руши Лукашенко!

Од : јули 31, 2020

Вагнер групата беше ангажирана во Сирија, Судан, Венецуела и Украина, каде се бореше за руските државни интереси но никогаш не беше сметана како официјално руско мешање воп внатрешните работи на овие држави. Белорусија се сомнева дека 33 осомничени руски платеници кои завчера беа уапсени во таа држава, планирале да изведат терористички акции во пресрет на... Read more »

image Контрапункт
Контрапункт
🎥 Николова од ДКСК: Комисијата нотира слабости во законите но и даде препораки како работењето на ДКСК да биде поефикасно

Од : јули 31, 2020

Надлежноста за следење на изборите не е нешто ново за ДКСК, но со новиот закон надлежностие се многу зголемени, со рокови околу евентуални приговори. Законот врши разграничување. Пригиовор може да поднесе учесник или овластен набљудувач. Во таков случај доколку се работи на повреди на одредени членови ние мораме да постапиме во рок од 5 дена... Read more »

image Општествена сцена
Општествена сцена
🎥📞 Стојанова: Строги здравствени протоколи на овогодинешното „Охридско лето“

Од : јули 31, 2020

Настапите на уметниците ќе се одржуваат на Античкиот театар, предворјето на Св.Софија и Долни Сарај под строги здравствени протоколи. Ограничен број на гости, задолжително носење маска, физичка дистанца и постојана дезинфекција.На влез ќе се мери и температура на гостите, а постојано ќе се контролира и растојанието меѓу публиката. Селекторката на музичката програма Даница Стојанова во... Read more »

image Временска Прогноза
Временска Прогноза
Следува период на исклучително топло време, но и дожд, грмежи и ветер – Славчо со деталите

Од : јули 31, 2020

Денес времето во нашата држава ќе биде сончево и понатаму МНОГУ ТОПЛО со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен и од североисточен правец и истиот повремено на некои места ќе засилува. Во доцните попладневни и во вечерните часови, особено во северните предели ќе има локална нестабилност проследена со... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
🎥 ЕУ за аграрот многу, Северна Македонија одвај користи 50 насто

Од : јули 30, 2020

Завршуваме недела во која ќе се заврши еден голе и значен прокет што на одреден начин е тест за македонските капацитетит и институционални и од аспект на идеи за реализација на проекти од ИПАРД фондовите. Развојот на аграрот и агро-механизацијата будат голем интерес. Гостин во Утрински брифинг беше директорот на АФПЗРР, Николче Бабовски. -Оваа мерка... Read more »

image Скопски агол
Скопски агол
🎥 Туристичките работници се уште очекуваат реакција од Владата, по вчерашниот мирен протест

Од : јули 30, 2020

Ана Марија Алексова, еден од организаторите на вчерашниот мирен протест на туристичките работници, денеска во Утрински брифинг ги објасни барањата на туристичките работници, кои, како што рече уште во јуни биле доставени до Министерството за економија. – Со вчерашниот протест сакавме да испратиме порака дека постоиме, дека сме загрозена гранка која поради пандемијата е во... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
🎥📞 Кој ќе го има последниот збор за Универзална – Гостин во УБ Никола Наумовски, шеф на кабинетот на градоначалникот Шилегов

Од : јули 30, 2020

-Сегашната „бука“ во јавноста, односно учеството на јавноста во овој процес е нешто што досега сме го немале иако многу слични објекти и згради поминале низ вакви постапки. -Во Скопје се рушени објекти од времето на солидарноста, па се сеќаваме дека и ГТЦ сакаа да го преоблечат без никаква консултација со јавноста. Ова што ние... Read more »

image Меѓународна актуелна сцена
Меѓународна актуелна сцена
🎥 Андоновиќ: Ѓукановиќ ги обвини Москва и Белград дека ја користат СПЦ како последен адут за остварување на руското влијание на Балканот

Од : јули 30, 2020

И покрај најавите , Црна гора не треба да размислува за одлагање на изборите, изјави црногорскиот претсдател Мило Ѓукановиќ . Оваа изјава Ѓукановиќ ја даде по повод најавите и расмилувања во јавноста дека е можно одлагање на редовни парламентарни избори во Црна гора закажани за 30 агуст, поради растечкиот број на заразени од коронавирусот. Ѓукановиќ... Read more »

image Контрапункт
Контрапункт
🎥 Пеце Суперхикс: Поради константен, испланиран и стратешки увоз на шунд и кич ни се случува она што ни се случува – нашите артисти да не бидат презентирани преку медиумите

Од : јули 30, 2020

„Ние како држава назадуваме последнава декада а причината е едноставна – има еден магичен круг образование – медиуми – национален сервис. Поради оној константен испланиран и стратешки увоз на шунд и кич ни се случува она што ни се случува – нашите артисти да не бидат презентирани на медиумите, едноставно да ги нема“. Ова е... Read more »

image Општествена сцена
Општествена сцена
🎥📞 Започнува со снимање долгометражниот филм, психолошката драма „Преекспонирано“

Од : јули 30, 2020

Режисерката Елеонора Венинова на крајот на неделава во Скопје и во Охрид ќе почне да го снима својот прв долгометражен филм „Преекспонирано“, по нејзино сценарио, во продукција на Гоце Кралевски од „ДНФ филмс“. Станува збор за психолошка драма која е долгометражно деби на режисерката Елеонора Венинова, која го напиша и сценариото. -Проблематична тинејџерка ги истражува... Read more »

image Добро утро за...
Добро утро за...
🎥📞 Д-р Артан Лимани: Нема издржлив економски развој се додека не направиме нешто да го подобриме целокупниот образовен систем

Од : јули 30, 2020

Нашиот политички систем потпадна под политичко влијание во деведесетитте и со тоа застана како и сите елементи во нашето општество. Нема да имаме издржлив економски развој се додека не направиме нешто да го подобриме целокупниот универзитетски систем, изјави во Утрински брифинг докоторот на науки Артан Лимани. -Највеќе уназадуваме со истражувањата затоа што не се вметнати... Read more »

image Скопски агол
Скопски агол
🎥 МОН: Децата ќе бидат побезбедни во училиште, отколку во парковите и дискотеките

Од : јули 29, 2020

Како последица на кризата предизвикана од вирусот Ковид 19, учениците од март до јуни наставата ја следеа од дома. Дали на ваков начин ќе се одвива образовниот процес и од септември, денеска во Утрински брифинг зборуваше заменик министерката за образование и наука, Елизабета Наумовска. -Министерството за образование овие денови интензивно работи на неколку понудени модели... Read more »

image Uncategorized
Uncategorized
Високи температури и УВ индекс над 9 – Славчо со деталите

Од : јули 29, 2020

Денес, и во следните неколку денови, нашата територија ќе се наоѓа под влијание на многу топла воздушна маса која, како што веќе кажавме, продира од северните предели на Африка. Времето ќе биде сончево и многу топло со максимални дневни температури кои ќе се искачуваат во интервалот од 32 до 40 степени. За време на викендот,... Read more »

image Uncategorized
Uncategorized
📞 Славчо најавува продор на нов африкански бран

Од : јули 20, 2020

Денес, како и во следните неколку денови нашата територија ќе се наоѓа под влијание на стабилна, сува и значително потопла воздушна маса која продира од северните предели на Африка. Времето ќе биде сончево и топло со мала локална облачност и со слаб до умерен ветер од северен правец, ветерот особено долж повардарието повремено ќе засилува.... Read more »

image Uncategorized
Uncategorized
🎥 Костов: Потребен е нов закон за заштита на културното наследство, но и реорганизација на институциите што се занимаваат со ова

Од : јули 13, 2020

Започнати се подготвителни активности и превентивна заштита на ѕидното сликарство на црквата св. Ѓорѓи во с. Курбиново. Според предвидената динамика во фази, во моментот се работи на јужниот ѕид во наосот на црквата, каде се поставува заштитна газа, која ќе го обезбеди ѕидното сликарство во процесот на инектирање на ѕидните маси. Истиот овој процес ќе... Read more »

image Uncategorized
Uncategorized
🎥 Туристичко – угостителска комора: Или зелено светло за свадби, или протест на угостителите в среда

Од : јули 6, 2020

Откако комисијата за заразни болести донесе одлука со која се овозможи организирање на концерти на отворено, а од одлуката ги изостави рестораните за организација на семејни прослави, Туристичко- угостителската комора при Сојузот на стопански комори подготвува протест, кој е најавен за в среда. Мартин Ангеловски, потпретседател на Сојузот, денеска во Утрински брифинг ги објасни деталите.... Read more »

image Uncategorized
Uncategorized
🎥 Костов: Наша заложба е фунционирање на правната држава и стоп за корупцијата

Од : јули 1, 2020

Власите се фактор на стабилност и прогрес во Македонија. Состојбата не е подалеку од другите етникуми. Ние сите живееме под ова небо и под ова сонце, изјави за Утрински брифинг Мите Костов, партија на Власите. -Ние сме центар-десно ориентирана партија и како такви сме заедно во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ. Нашата партија и наша заложба е... Read more »

image Uncategorized
Uncategorized
🎥📞Националните установи до 1 август ќе ја доставуваат нацрт-програмата до Министерството за култура

Од : јуни 25, 2020

Културата е поврзана со публиката. Владата донесе Уредба со законска сила, за примена на Законот за култура за време на вонредна состојба, со цел, наместо рокот за донесување на нацрт-годишните програми за работа на националните установи од областа на културата за 2021 година да биде до крајот на јуни, тој се пролонгира до 1 август,... Read more »

image Uncategorized
Uncategorized
🎥 Избори за политички линч, а не за економски и демократски развој

Од : јуни 24, 2020

Македонската економија го фати последниот воз со овие избори. Да се потсетиме дека политичката динамика пред дефинирањето на датумот пред 15 јули, (ставот на ВМРО-ДПМНЕ) беше што покасно да бидат изборите. Тие лиферуваа дури и шпекулативно инсистираа октомври на избори. Нивната политичка теза беше дека што подоцна тоа подобро за нив како партија, без разлика... Read more »

image Uncategorized
Uncategorized
🎥📞 Д-р Андоновски: Изморени сме, но сме со голем ентузијазам затоа што само ние сме – борбата продолжува

Од : јуни 24, 2020

Треба да се знае дека една болница кога станува КОВИД центар како што е Инфективната клиника, како што е „8 септември“ оние прегледи кои што се од нормален тип, кај деца без температура лекувањето ќе премине во вид на триажа. Тоа значи дека само деца со температура, респираторен проблем, тие деца ќе бидат хоспитализирани до... Read more »

image Uncategorized
Uncategorized
🎥 Марковиќ: СДСМ и ВМРО имаат еден премолчен договор – избегнување на ДУИ како коалиционен партнер

Од : јуни 24, 2020

Во Македонија има еден дополнителен проблем кој што не можеме да го видиме. Излезе ранглиста – каде што Македонија е последна или претпоследна во медиумска писменост. Само 25% од населението може да препознае лажни вести и истите да ги игнорира. Мислам дека ова е врзано со функционалната писменост. Критичката оштрица во последно време е затапена.... Read more »

image Uncategorized
Uncategorized
🎥 Неформалното образование, се поактуелно кај граѓаните

Од : јуни 22, 2020

По завршувањето на првиот уписен рок, резултатите покажуваат дека и оваа година, идните средношколци најголем интерес покажуваат за гимназиско образование. Сепак, сите кои не успеваат да ја реализираат својата кариера, се одлучуваат за неформално образование. Љубица Трифунова Ѓорѓиева, менаџер и едукатор во Центар за едукации, Акт, во Скопски агол на Утрински брифинг зборува за интересот... Read more »

image Uncategorized
Uncategorized
🎥 Зголемен интересот за запишување во стручните училишта, во Михајло Пупин пополнети скоро сите места

Од : јуни 18, 2020

Зголемен интерес за упис во средното електротехничко училиште, Михајло Пупин, е забележан уште во првиот уписен рок. Како што информора директорот, Димитар Ѓорѓиев, првиот уписен рок во ова училиште е завршен, а пријавени се 219 ученика. Ова е наш рекорд, имаме најдобар упис во последните години. Досега се пријавени 219 ученика, што значи намален е... Read more »

image Uncategorized
Uncategorized
🎥 Андоновиќ: Преседани во внатрешната политика на најмоќните

Од : јуни 12, 2020

Иако се уште неформален кандидат за претседател на САД од редовите на демократите, Џо Бајден изјави дека е загрижен што Трамп ќе се обиде да ги „украде“ изборите во ноември. Но овој песимизам на Бајден сепак е неутарлизиран со неговата увереност дека војската на САД ќе го изнесат од Белата куќа, доколку ги загуби изборите... Read more »

Watch News

It is a long established fact that a reader

Uncategorized

image Uncategorized
Uncategorized
Високи температури и УВ индекс над 9 – Славчо со деталите

Од : јули 29, 2020

Денес, и во следните неколку денови, нашата територија ќе се наоѓа под влијание на многу топла воздушна маса која, како што веќе кажавме, продира од северните предели на Африка. Времето ќе биде сончево и многу топло со максимални дневни температури кои ќе се искачуваат во интервалот од 32 до 40 степени. За време на викендот,... Read more »

image Uncategorized
Uncategorized
📞 Славчо најавува продор на нов африкански бран

Од : јули 20, 2020

Денес, како и во следните неколку денови нашата територија ќе се наоѓа под влијание на стабилна, сува и зн