Featured Posts

It is a long established fact that a reader

image Општествена сцена
Општествена сцена
Старова Ќерими: Годинава ќе се реновира спомен куќата на Лазар Личеноски

Од : јануари 15, 2021

Спомен куќата „Музеј на Лазар Личеноски“ е еден од најважните проекти на Националната галерија на Република Северна Македонија и годинава таа ќе почне да се реновира, вели директорката Дита Старова Ќерими. „Ова е приоритет како за Националната галерија , така и за целокупната културна јавност во земјава заради што постојано поттикнува голем интерес. Но воедно... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Првиот човек на Агеинцијата за филм, Лазаревски: Нема да се дозволи филмските работници да останат без работа

Од : јануари 15, 2021

Формула за исплата на плати на вработените се пронајде преку Министерството за Култура и УЈП, но во делот на конкурсите, затоа што недостасуваше првиуот човек на самата агенција не можеше д асе најде решение. Тоа се изнајде по моето стапување на функција на 15.12.2020. Јас веднаш по стапувањето на функцијата испратив барање до стручните служби... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Како се гради маркетинг агенција со светски успех во Македонија, разговор со Молеровиќ, основач на маркетинг-агенцијата LeanSEM

Од : јануари 15, 2021

Ненад Молеровиќ е Македонец кој се враќа од Америка каде што работел како дигитал маркетинг-директор во повеќе компании, меѓу кои и UpWork. Таму ја согледал потребата од премиум дигитал-маркетинг агенција, која ќе работи со дигиталните компании од Силициумската Долина, на начин каков се бара во 21 век. Се враќа во Македонија за да креира тим... Read more »

image Бизнисот не спие
Бизнисот не спие
Како до консолидација и редефинирање на фискалната позиција на државата, разговор со проф. Треновски

Од : јануари 15, 2021

Неопходно ќе биде да се воведе корона данок, по примерот на воениот данок од 2001 година и радикално да се реструктуира стопанството, но и образованието кое треба да се прилагоди на новото време, новите технологии и трендови. Поуките кои веќе се гледаат и ќе бидат потврдени од анализите кои се прават и претсојат покажуваат дека... Read more »

image Скопски агол
Скопски агол
Пандемијата ги одложи културните настани во социјалниот центар „Дуња“

Од : јануари 15, 2021

Единствениот социјалниот центар во Македонија „Дуња“ кој постои од 2016 година, поради глобалната пандемија предизвикана од коронавирусот, ги одложи сите културни настани. Џејлан Велиу, која е дел од колективот на „Дуња“ денеска во Утрински брифинг нагласи дека сите поетски читања, театарски претстави и концерти се одложени и ќе почекаат, како што вели таа, подобри времиња.... Read more »

image Добро утро за...
Добро утро за...
Проф. Тодороска: Најавената квази реформа во образованието е обезличување на македонскиот народ

Од : јануари 15, 2021

По официјалното промoвирање на Концепцијата за основно образование од Министерството за образование и наука, дел од научниот и професорски кадар на Институтот за национална историја, како и поранешни директори и прoфесори во пензија, го изразија својот став на неприфаќање на предложениот модел на системско реформирање на основното образование, кој се однесува на спојување на предметот... Read more »

image Меѓународна актуелна сцена
Меѓународна актуелна сцена
Андоновиќ: Кина ја саботира истрагата на СЗО во Вухан – втората година од пандемијата ќе биде потешка

Од : јануари 15, 2021

По речиси година дена Тимот на лекари од СЗО конечно доби дозвола да пристигне во Вухан каде ќе имаат еден месец да утврдат како настанала и како се прошрила короната во светот. Тимот има задача да го посети пазарот кој се посочуаше дека е главното жариште и од каде започна пандемијата на КОВИД 19. Светските... Read more »

image Временска Прогноза
Временска Прогноза
Славчо Попоски: Викендов сончево и многу студено време

Од : јануари 15, 2021

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и студено со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен и од североисточен правец. Во вечерните и ноќните часови облачноста ќе се зголеми и ќе има услови за слаби локални врнежи од снег, особено во јужните предели. Температурите на воздухот ќе се... Read more »

image Голем Слајдер
Голем Слајдер
Утрински брифинг 15.01.2021

Од : јануари 15, 2021

„Утрински брифинг“ е местото каде секој работен ден од 07:30-10:00 часот, низ динамична програма составена од актуелни информации, анализи и разговори со гости, ќе се постави општествено-политичката агенда на денот. Додека другите се будат, „Утрински брифинг“ работи за вас.

image Тема на денот
Тема на денот
Велковска од Охрид SOS: Ние сме земја на демагогија – на терен гледаме корупција, криминал, а институциите ништо не преземаат

Од : јануари 14, 2021

Институциите добија нов извештај од УНЕСКО за состојбата во Охрид, со што останува неизвесно дали регионот ќе биде впишан на листата на светско природно и културно наследство во опасност, бидејќи прашање е дали во рок од неколку месеци властите ќе можат да направат напредок во однос на препораките на организацијата на Обединетите нации. Во извештајот,... Read more »

image Жените го вртат светот
Жените го вртат светот
Разговор со Сара Миленковска за акцијата Сподели авторка

Од : јануари 14, 2021

Идејата на иницијативата „Сподели авторка“ е да се најде начин како да се обезбеди феминистичка литература и да се приближи женското творшетво до сите заинтересирани во помалите градови во државата односно да се обезбеди основна феминистичка литература во градските библиотеки. „Се’ започна кога една со една девојка почнавме да разговараме за тоа каде можат да... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Бабовски: Граѓаните јадат безбедно овошје и зеленчук

Од : јануари 14, 2021

Целиот процес на работа се одвива нормално. Увозот и извозот на прехранбени продукти се одвива тековно, секако како што налага ситуацијата. Нема рестрикција на вработени, луѓето професионално си ја работат работата. Секојдневно се вршат испитувањата во маркетите, пиљарите, се врши редовна контрола и никогаш не бил бројот на мострите земен да повеќе од десет мостри... Read more »

image Бизнисот не спие
Бизнисот не спие
Како до правилна распределба на парите од државната помош, разговор со финасискиот консултант Гацов

Од : јануари 14, 2021

Барањето парите од петтиот пакет мерки на владата да легнуваат на сметките на работниците има социјална димензија и е со цел да се избегне бројката на компании кои добиваат финансиска поддршка од државата а парите не ги исплаќаат. Јас сметам дека потребно е ново софтверско решение за да се примени ваквата форма на помош. Се... Read more »

image Скопски агол
Скопски агол
Банка за храна Македонија: Огромни количини употреблива храна завршува на депониите

Од : јануари 14, 2021

Граѓанската организација „Банка за хранаМакедонија“ веќе десет години се обидува да направи конекција помеѓу храната што се фрла од една страна и гладните луѓе кои не можат да си дозволат оброк од друга страна. Претседателот на организацијата, Душко Христов, денеска во Утрински брифинг рече дека застрашувачи е податокот дека околу 80.000 луѓе јадат само два-три... Read more »

image Меѓународна актуелна сцена
Меѓународна актуелна сцена
Андоновиќ: Еден мандат , две отповикувања

Од : јануари 14, 2021

Доналд Трамп стана првиот американски претседател во историјата на државата против кого двапати во еден мандат е спроведен процес на импичмент откако Претставничкиот дом го обвини за „поттикнување бунт“ за неговата улога во упадот на толпа негови приврзаници во Капитол минатата недела. Во упадот загинаа пет лица, меѓу кои и еден полицаец. Долниот дом на... Read more »

image Добро утро за...
Добро утро за...
Дарувај Крв – мобилна апликација за сите крводарители, разговор со Александар Богданоски

Од : јануари 14, 2021

„Да спасиме живот, да донираме крв! Преземи ја ДарувајКрв денес!“ е мотото на развивачите на новата мобилна апликација „ДарувајКрв“. Апликација е наменета за сите оние што даруваат или сакаат да даруваат крв. Зад неа стои активистот и програмер Горјан Јовановски, заедно со Александар Богданоски и Стефан Велковски, како и здружението на крводарители и поддржувачи на... Read more »

image Спорт
Спорт
Марјан Колев за УБ: Оној кој ќе се концентрира на играта и ги има сите играчи на располагање е фаворит за добар успех

Од : јануари 14, 2021

Заморот од патот ќе има влијание врз играта, но сите се во иста кондиција, играчите се спремни. Познавајќи го ракометот и големите натпреварувања, сакам да потенцирам дека за Македонија е ова голема прилика, голема шанса и за поздравување е целаиот ангажман на федерацијата. Ова е супер шанса, мислам дека потсвесно и се надевавме на учество... Read more »

image Да се мијам или да продолжам да спијам
Да се мијам или да продолжам да спијам
Градоначалникот на Вевчани за УБ: Апелирам политичките копја да не се кршат преку Вевчани

Од : јануари 14, 2021

Со карневалски маски и маски за заштита од ковид-19 и под силно полициски обезбедување во тензична атмосфера дел до Василичарите продефилираа низ Вевчани како дел од традционалниот карневал. За време на дефилето настана и инцидент поради судир со полицијата. Од МВР велат дека интервенцијата била поради непочитување на мерките, односно непочитување на забраната за групирање... Read more »

image Временска Прогноза
Временска Прогноза
Славчо најавува многу студено време – температурите и под -15 степени

Од : јануари 14, 2021

Времето денес во Македонија во претпладневните часови ќе биде сончево со умерена локална облачност, додека во попладневните и во вечерните часови облачноста ќе се зголеми и ќе има нови врнежи кој ќе бидат од снег и во поголем дел од државава ќе се формира снежна покривка. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од западен и... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Проф. Трајковски: Оптимист сум – четвртиот пик нема да ја има силината на претходниот, поминавме околу 89 до 90% од пандемијата

Од : јануари 13, 2021

До пред 4-5 дена намалувањето на епидемијата одеше регуларно со постојано намалуање на двните бројки. Но во последните 3-4 дена забележуваме извесен пораст на тој репродукционен број, кој се уште е во прифатлива територија под 1. Но доколку продолжи оваа негативна тенденција можеби и ќе дојде до извезно зголемување на бројките, изјави во Утрински брифинг... Read more »

image Општествена сцена
Општествена сцена
Сара Климоска: Нема формула за успешна улога, но она што е неминовно е многу работа и посветеност

Од : јануари 13, 2021

Македонската актерка Сара Климоска е избрана меѓу 10-те најдобри актерски таленти во Европа за годинава на 71. Берлинале и ќе ја добие наградата „Шутинг старс“ (Shooting Stars), што ја доделува организацијата Европска филмска промоција (ЕФП). ЕФП ги објави имињата на 10- те актери кои за првпат во 24-годишното доделување на оваа награда, ќе бидат претставени... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
За фашизмот на Каракачанов и делбите во Македонија како и потребата од реакција на Пендаровски, разговор со проф. Славески

Од : јануари 13, 2021

Професорот Бучковски нема причина да не го сакаме. Проблемот е што се гледа дека државата нема систематски пристап кон прашањето со Бугарија. Погледнете кој ги исцрта црвените линии на Бугарија – Бугарската акаадемија на науките со која што нашата МАНУ флертуваше, а сега кога ни ја удрија шлаканицата, некои наши академици ја правдаат позицијата дека... Read more »

image Здрав живот со Д-р Митов
Здрав живот со Д-р Митов
Улогата на исхраната, внесувањето на витамини и причините за падот на новоинфицирани со Ковид-19 – разговор со Д-р Митов

Од : јануари 13, 2021

Бројките кај нас паѓаат заради две причини. Првата е дека имаме значителен дел од популацијата кој бил зарзен, прележал и создал имунитет. Ако одиме според литературата, односно епидемиологијата, она што го имаме како бројка на заразени е десет до дваесет пати поголем. Ако земате предвид дека одреден период имавме и 30% позитивни од тестираните, тоа... Read more »

image Скопски агол
Скопски агол
Рецепт од нутриционистката Цвета Динева за зголемување на имунитетот во борба против Ковид-19

Од : јануари 13, 2021

Нутриционистката Цвета Динева денеска во Утрински брифинг зборуваше за придобивките од здравата храна во борбата против Ковид-19 пандемијата.  -Иако речиси на сите им е познато дека мора да примат голема доза на витамин Ц, на дневна основа, речиси никој не знае дека ако не е доволно хидриран, тој нема да се врзе со организмот. Водата,... Read more »

image Меѓународна актуелна сцена
Меѓународна актуелна сцена
Андоновиќ: САД се подготвуваат во исто време за инагурација на нов и за импичмент на стариот претседател

Од : јануари 13, 2021

За прв пат во историјата САД се сочуваат со подготовка за инагурација на нов претседател и за отповикување на стариот И покрај не давањето на согласност на републиканските преставници, Претставничкиот дом на Конгресот усвои резолуција за отповикување на Доналд Трамп врз основа на 25-от амандман Резолуцијата го повикува потпретседателот Мајк Пенс да поведе постапка предвидена... Read more »

image Добро утро за...
Добро утро за...
Д-р Сотирова – Бухова: Одлично се справивме со новонастанатата ситуација, но нема простор за опуштање – мерките мора да се почитуват

Од : јануари 13, 2021

Почитување на протоколите и мерките кои ги препорача комисијата носи и покажува ефект. Но јас сѐ уште не сакам и не можам да кажам дека имаме терен за опуштање, затоа што не знаеме што понатака може да не очекува, изјави во Утрински брифинг Д-р Ирина Сотирова – Бухова. ДЗСИ е орган кој го контролира спроведувањето... Read more »

image Спорт
Спорт
Секуловски: Амбициите на Брегалница се влез во Првата лига, каде чекор по чекор до значајна улога во шампионатот

Од : јануари 13, 2021

Брегалница под водство на шефот на стручниот штаб, Марјан Секуловски ги започна подготовките за пролетниот дел од сезоната во Втората лига – Исток. Единствено од тимот, во однос на есенскиот дел, си замина Сашо Шоповски, а за наредниот период од клубот најавуваат и освежување на играчките редови со неколку нови фудбалери. Утврден е планот и... Read more »

image Да се мијам или да продолжам да спијам
Да се мијам или да продолжам да спијам
Деркоски: Се надевам дека ќе дојдеме во ситуација стриктно професионалци да ја водат ДИК

Од : јануари 13, 2021

Можам да кажам, а во исто време да им се заблагодарам на колегите за одличната соработка, иако бевме состав од различна политичка провиниенција. Сметам дека завршивме добра работа овие две и пол години – референдумот, па претседателските избори и предвремените парламентарни избори во услови во пандемија, изјави за Утрински брифинг Оливер Деркоски поранешниот претседател на... Read more »

image Временска Прогноза
Временска Прогноза
Славчо најавува: Од денеска очекувајте снег и минусни температури

Од : јануари 13, 2021

Денес времето во државава ќе биде променливо облачно со умерен, долж Повардарието повремено засилен ветер од северен и од северозападен правец. Попладне и во вечерните часови ќе има врнежи кој на пониските места ќе бидат најпрвин од дожд и полека ќе преминуваат во снег, додека на повисоките места и на планините врнежите ќе бидат од... Read more »

image Скопски агол
Скопски агол
Градежната сезона не запре и во зима – се реконструира бул. „Босна и Херцеговина“

Од : јануари 12, 2021

Скопски агол со слика од Бул. „Босна и Херцеговина“, кој е во втората фаза од својата изградба. Портпаролот на Град Скопје Ваљон Салиху со повеќе детали околу изградбата на нова инфраструктура на територија на град Скопје. -Ова е првиот дел од Бул. Босна и Херцеговина кој беше пуштен пред од прилика месец дена. По завршувањето... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Суштинско е да имунизираме население, не е суштинско да се тркаме кој попрво ќе стигне до вакцините – борбата со вирусот не е да се вакцинираат 10 или 100 луѓе, туку 40 до 60% од населението

Од : јануари 12, 2021

Говорејќи за вакцинацијата, за Утрински брифинг заменикот министерот за здравство д-р Илир Хасани изјави дека дека се работи за една „дива трка“ во модерниот свет за тоа кој што ќе грабне. -Ова го осеќаме деновиве, кој прв ќе стигне до вакцина без разлика на тоа како се води „војната“. Генерално им „завидувам“ на таа „гордост“... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Хасани: Заедно со Филипче даваме максимални напори – не сме најдобри во светот, но сигурно дека сме многу добри во регионот

Од : јануари 12, 2021

Можеби се очекува од мене да кажам дека состојбата во здравствениот систем е многу добра. Геенрално ние се бориме, тоа е најважно. Заедно со министерот Филипче ние секојдневно се бориме максимално за здравствениот систем да го издржи овој напад, овој бокс кој што го добивме од нигде некаде. Ова е тешка ситуација во која што... Read more »

image Жените го вртат светот
Жените го вртат светот
Пачкова: Историска шанса е парламентарците да ги вклучат самохраните мајки во новиот закон за спречување на семејно насилство

Од : јануари 12, 2021

Не се доволно разбрани самохраните родители при доделувањето на еднократна помош како делод мерките за справување со последиците од пандемијата а за тоа говори фактот дека се работи за еднократна помош во висина од 6000 денари и тоа само на исклучително мала група од големиот број самохрани родители, смета Дороти Пачкова, претседателка на здружението „Една... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
САД после Трамп, санацијата на раните од американскиот популизам – процес кој ќе трае

Од : јануари 12, 2021

Она што требаше да изгледа како нормална транзиција на власта во САД изгледа дека не е. Гледајќи ги и читајќи ги светските медиуми се заклучува дека ситуацијата е далеку од готова. Мислам дека таму се уште не се знае како ќе се развиваат работите. Предупредувањето на ФБИ во својот внатрешен билтен дека во сите престолнини... Read more »

image Меѓународна актуелна сцена
Меѓународна актуелна сцена
Андоновиќ: Републиканците одбија, демократите сами ќе гласаат за импичмент на Трамп

Од : јануари 12, 2021

Републиканците во Претставничкиот дом го блокираа барањето на демократите за итна расправа околу прогласување на импичмент на престедателот во заминување Доналд Трамп. Демократите бараа резолуцијата да биде ставена веднаш на расправа но тоа беше одбиено од страна на републиканските преставници. И покрај тоа, демократскте сентарои најавија дека утре ќе бараат гласање за резолуцијата за отповикување... Read more »

image Добро утро за...
Добро утро за...
Богоевски: Последните вести што ги имаме се дека Олимпијадата во Токио сигурно ќе се одржи

Од : јануари 12, 2021

Секојдневно сме во контакт со Меѓународниот олимписки комитет и последните вести што ги имаме се дека Олимпијадата сигурно ќе се одржи. Она што во последно време се пишува и доаѓаат вести од Јапонија е анкета која е направена меѓу населението дали се расположени или не да се одржат. Проблемот е што има пораст на пандемијата... Read more »

image Спорт
Спорт
Димитров-Чурино стана специјален претставник за традиционалното борење во Оман

Од : јануари 12, 2021

Македонскиот борец и тренер кој работи во Оман, битолчанецот Ристо Димитров – Чурино, за Божик доби престижно признание, тој е избран за специјален претставник за гуверноратот на Мускат за традиционалното борење „алмокабаш“ кое е слично на џудото. Овој традиционален спорт најмногу се практикуваш во Јужен Оман, во Дхофар и особено во регионот Салалах. Веќе 4... Read more »

image Да се мијам или да продолжам да спијам
Да се мијам или да продолжам да спијам
Галевски: МКЦ беше и остана единствена институција која се занимава со производство и дистрибуција на култура

Од : јануари 12, 2021

„Драг МКЦ“ е насловен специјалниот повик на Младински културен центар (МКЦ) до пошироката јавност, соработниците и сите поединци кои имаат некаква приказна поврзана со институцијата да ја раскажат во вид на писмо. Акцијата е поврзана со јубилејниот, 50. роденден на МКЦ, што ќе се одбележува во 2022, кога покрај мноштво планирани настани, ќе се издаде... Read more »

image Временска Прогноза
Временска Прогноза
Славчо најавува студена воздушна маса која се спушта од Арктикот – температурите ќе одат и под -15 степени

Од : јануари 12, 2021

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно и постудено со услови за локални и послаби врнежи од дожд, додека на планините ќе има слаби врнежи од снег. Особено Долж Повардарието ќе дува умерен, повремено засилен ветер од северен правец. Макисмалните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 4 до 11 степени. Во Скопје... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Лагите и манипулациите на Трамповиот популизам

Од : јануари 11, 2021

Бидејќи ние го прележавме тој „вирус“ пред 3-4 години, нам ни се чини дека се ова што го гледаме во САД е логична последица на тоа како владееше Трамп во последните четири години. Кај нас тоа траеше една деценија и практично со истиот контекст и истииот предтекст с енаправи тој упад во нашето Собрание. Ние... Read more »

image Општествена сцена
Општествена сцена
Нела Витошевиќ: Театарот допрва ќе се соочува со променетата реалност

Од : јануари 11, 2021

Независниот театар „Вондерленд“ и режисерката Нела Витошевиќ истражувајќи го она што се случува денес ги направија едночинките „Дневна доза апсурд“, според кусите раскази на познатиот автор на руската авангарда, Данил Хармс. Целата оваа ситуација предизвикана од коронавирусот како да го фрли во сенка театарот и целокупниот театарски живот, односно како еден голем црн, маглив облак... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Стефановски: Во овој асиметричен спор притисокот треба да дојде од Брисел – да се убеди Софија колкава штета се прави на самата ЕУ

Од : јануари 11, 2021

Очигледно е дека некакви преговори и договори има и покрај тоа што од нашата македонска страна слушаме малку какакафонична дискусија – одредени функционери велат дека треба да се забави темпото, други сметаат дека треба да се интензивираат преговорите. Во секој случај позициите на Бугарија се прилично апсолутистики, многу тешки за прифаќање и во моментов не... Read more »

image Меѓународна актуелна сцена
Меѓународна актуелна сцена
Андоновиќ: СЗО влегува во Вухан, Грција на туристите ќе им бара Ковид пасоши?

Од : јануари 11, 2021

Тимот на светската Здравствена организација на 14 јануари конечно ќе има можност да влезе во Вухан, кинески град од каде пред околу година дена започна пандемијата на Ковид 19. Цела година властите во Пекинг одбиваа да им дадат дозвола на претсавниците на СЗО да дојдат на, за многумина ,, местото на злосторот“, местото кое се... Read more »

image Бизнисот не спие
Бизнисот не спие
Како да се стави крај на бруталноста во наплаќањето на застарените долгови, разговор со Самка Ибраимоски

Од : јануари 11, 2021

Јас не измислувам ништо ново. Јас сум „социјален“ пратеник. Лидер сум на сиромашна партија и мора да ги штитам интересите на таа категорија на граѓани. Поената е да ги извлечеме граѓаните од сиромаштијата. Во Законот за обликациони односни има член во кој јасно пишува дека предметите за наплата на долгови застаруваат за 10 години, но... Read more »

image Скопски агол
Скопски агол
Д-р. Чибишев од Токсикологија: На клиниката мора да има обезбедување поради честите инциденти

Од : јануари 11, 2021

Условите за работа во Клиниката за Токсикологија се приспособени за работа во време на пандемија. За време на Новогодишните и Божиќните празници очекувавме поголем наплив на пациенти, и бевме подговени за прием на пациентите, но за среќа за време на празниците на Токсикологија беше мирно, дежурните екипи се соочуваа само со вообичаена патологија, рече денеска... Read more »

image Добро утро за...
Добро утро за...
Барлаковски: Прогресивната интелектуална елита во Бугарија е загушена од „романтичните“ изјави на луѓе кои држат радикални ставови

Од : јануари 11, 2021

За среќа во Бугарија има голем број на интелектуалци кои ја притискаат Бугарија да биде пофлексибилна со Македонија и да се откаже од ветото кое го наметна. За несреќа нивниот одзив во јавноста е загушен од многу поголемиот број на „романтични“ изјави и изјави на луѓе кои држат радикални ставови, изјави за Утрински брифинг директно... Read more »

image Спорт
Спорт
Терзиевска: Женската одбојкарска репрезентација работи напорно и се надеваме на успеси

Од : јануари 11, 2021

Младата женска одбојкарска репрезентација на Македонија за одбојкарки до 19 години, под водство на селекторот Ненад Михајловиќ ги продолжува подоготовките за настапот на Европското првенство 2022, чијшто организатор ќе биде ОФМ. Празничниот јануарски период за нив минува во базата во Берово каде што стручниот штаб првпат има можност на натпревар да ги тестира квалчитетите на... Read more »

image Да се мијам или да продолжам да спијам
Да се мијам или да продолжам да спијам
Случувањата со „Глобал“ ја покажуваат неопходноста од дописниците од внатрешноста, разговор со Сузана Мицева

Од : јануари 11, 2021

Процесот на чистење е процес кој ќе потрае. Има неверојатно многу отпад, така што најавите се дека до вторник-среда ќе биде исчистен отпадот за да може потоа да се прејде кон санирање на објектот. Денеска треба да биде отворена посебната сметка за солидарен фонд преку кој ќе може да се донираат средства за санирање на... Read more »

image Uncategorized
Uncategorized
Славчо најавува уште поинтензивни врнежи во скопскиот регион

Од : јануари 11, 2021

Денес нашата територија и понатаму ќе се наоѓа под влијание на циклонска активност и на изразена влажна воздушна маса која ќе услови облачно време со ПОИНТЕНЗИВНИ врнежи од дожд и до крајот на денов локално ќе наврнат нови над 30 л/м2 воден талог. Локално ќе има услови и за ретка појава на грмежи а услови... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Адеми: Политика треба да ја интерпретира сегашноста и да ја проектира иднината – историјата да ја оставиме на историчарите

Од : јануари 5, 2021

И како Влада во изминативе четири години покажавме дека сме отворени кон регионална поинтензивна соработка. Иницијатива 8 е тесно врзана со трасата на Коридорот 8 кое го поврзува Црното со Јадранско море и оваа иницијатива на министерот за надворешни работи е практично во делот на зајакнувањето на таа соработка. не само во делот на инфраструктурата... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Дац низ смеа во празничното интервју за Утрински брифинг: Со Борисов сме на „мацо“

Од : јануари 5, 2021

Уметниците, спортистите, секогаш биле најголемите амбасадори на земјите. За починатиот Марадона сите знаеме дека беше од Аргентина. Беше најголем. Тој ја прослави својата земја со своето име. Значи спортистите, уметниците, глумците тоа се амбасадори. Каде и да појдат на нив поинаку се гледа, со други очи и ја претставуваат земјата со се она што го... Read more »

image Меѓународна актуелна сцена
Меѓународна актуелна сцена
Андоновиќ: Мутираниот Ковид ја стави Британија во нов „лок даун“- Вашингтон се подготвува за утрешните протести

Од : јануари 5, 2021

Велика Британија до средината на март ќе биде во карантин. Бртианснскиот премиер Борис Џонсон во синоќешното телевизиско обраќање најави дека новите мерки ќе траат барем до средината на февруари, иако Велика Британија го забрза процесот на вакцинација, со што стана првата земја во светот што користи вакцина од Астразенека и Универзитетот Оксфорд. Џонсон рече дека... Read more »

image Временска Прогноза
Временска Прогноза
Славчо најавува променливо време и релативно високи температури за Божиќ

Од : јануари 5, 2021

Денес времето во државава ќе биде сончево со умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од југозападен правец кој на некои места повремено ќе засилува. Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 5 до 13 степени. Во Скопје и околината времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со... Read more »

image Општествена сцена
Општествена сцена
Интервју со Тамара Котевска, дел од режисерскиот тандем на „Медена земја“ –

Од : јануари 4, 2021

Целата кампања за Оскар е една авантура која што можеби еднаш во живото се случува, но исто така е многу напорна. Бара многу внимание, притисок од јавноста и филмаџиите кои се решиле да се занимаваат со креативна работа не се баш спремни за вакво нешто, им треба малку подготовка и ние таа подготовка ја имавме... Read more »

image Меѓународна актуелна сцена
Меѓународна актуелна сцена
Андоновиќ: Дали новиот претседател на САД може да биде прогласен од сенатска комисија? Трамп и лојалистите се обидуваат да ја оспорат победата на Бајден

Од : јануари 4, 2021

На три дена пред потврдата за изборната победа на Џо Бајден група од 12 сенатори на републиканската партија најавува дека на заедничката седница на двата дома на американскиот парламент на јануари на која треба да се потврдат изорните резултати на Електорскиот колеџ до 3 јануари, ќе побараат формирање ба избрна комисија , со целонси властувања... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Интервју со Даниела Рангелова – поранешна пратеничка во Собранието на Северна Македонија

Од : јануари 4, 2021

Имавме увид на дел од тоа што беше изнесено на Комисијата за надворешни работи. Мислам дека дел од членовите – пратеници го разгледуваа договорот и имаа забелешки во однос на тој Договор, но сепак мислам дека главната одговорност во тој момент беше на власта бидејќи, тие преземаа одговорност дека ако го потпишат тој Договор за... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Добитничката на признанието „Успешни млади“, Моника Ѓорѓиева за УБ: Научната фела мора да биде потранспарентна во комуникацијата со јавноста

Од : јануари 4, 2021

Претседателот Стево Пендаровски денеска за прв пат го додели признанието „Успешни млади“ на 8 добитници, во рамки на проектот инициран за поттикнување на научната, истражувачката и креативна работа на младите луѓе од земјава. Во своето обраќање тој изрази уверување дека преку оваа иницијатива ќе се придонесе кон вреднување на трудот и знаењето на младите, зголемувајќи... Read more »

image Временска Прогноза
Временска Прогноза
Славчо најавува интензивни врнежи од дожд и снег на планините

Од : јануари 4, 2021

Под влијание на циклонска активност и на влажен воздушен бран времето денес во државава ќе биде облачно со врнежи од дожд кој локално ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ и се очекува да наврнат над 30 л/м2 воден талог. На планините и на повисоките места во западните предели ќе има врнежи од снег каде снежната покривка ќе се... Read more »

image Бизнисот не спие
Бизнисот не спие
Интервју со д-р Бранимир Јовановиќ од Виенскиот институт за меѓународни економски студии.

Од : декември 31, 2020

Одлично се вклопив во Виена. овие два – три месеци сум презадоволен од работата овде. Самата содржина на работата многу ми одговора, затоа што се прават економски истражувања кои се и теоретски, но и доста застапена е и економската политка, што за мене претставува идеален спој. Значи не само чиста теорија што ги интересира еконо... Read more »

image Меѓународна актуелна сцена
Меѓународна актуелна сцена
Андоновиќ: Година на живеење во услови на пандемија – го смени начинот на живот и функционирањето на светот

Од : декември 31, 2020

Годината што измина помина во целосна доминација на Коронавирусот и пандемијата која веќе цела година трае низ сите држави во светот Во 2020 година коронавирусот целосно го смени начинот на живот и функционирање на светот. Над 82 милиони луѓе во светот се инфицирани со Ковид-19. Досега починаа 1, 8 милиони луѓе а од вирусот се... Read more »

image Спорт
Спорт
Интервју со селекторот на македонската фудбалска репрезентација Игор Ангеловски – Мрме

Од : декември 31, 2020

„Дечки, сето она што направивте го направивте заедно. Вие сте среќа за илјадници луѓе и голема гордост за вашите фамилии. Со вас создадовме едно семејство, не само заради вашиот талент, туку и поради вашите човечки вредности и позитивен дух. Денес, после 5 години вие сте едно тело. Денес Горан е Барди, денес Барди е сите... Read more »

image Скопски агол
Скопски агол
Голем интерес за купување државни станови

Од : декември 30, 2020

Агенцијата за стопанисување со станбен и деловен простор гради социјални згради на повеќе локации низ земјава за домување на семејства кои се наоѓаат во социјален ризик. Денеска во Утрински брифинг директорот на Агенцијата најави дека во 2021 година ќе бидат готови повеќе згради во Македонија кои имаат намена социјална намена.  -Вакви згради се градат во... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Економско резиме на 2020-та и очекувањата за 2021-та, гостин во УБ проф. Марјан Петрески

Од : декември 30, 2020

Поминавме низ една исклучително турбулентна година, како што досега не сме виделе. СО истите маки влегуваме и во 2021 година. Нормално е да се прашаме каде е крајот? Нема дилема дека тоа е во вакцината и тоа е клучно за економијата и конелчно да почен да се гледа светлото од ткрајот на тунелот и да... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Интервју со претседателот на Собранието на Северна Македонија, Талат Џафери

Од : декември 30, 2020

Овој парламент е со нов состав и има пратеници кои за прв пат се во Собранието и не до крај ги познаваат сите прописи и регулативи. Водени од желбата да се докажат уште на почетокот некогаш ги преминуваат оние етички и колегијални норми. Но тие и индивидуално одговраат пред граѓаните, а јас сум должен да... Read more »

image Меѓународна актуелна сцена
Меѓународна актуелна сцена
Андоновиќ: Вчерашниот земјотрес во Петриња меѓу 25 најсилни земјотреси кои беа активни оваа година во светот

Од : декември 30, 2020

Централна Хрватска рано утрово беше погодена од два нови силни земјотреси со епицентар во областа Петриња, со интензитет од 4, 7 и 4, 8 степени според Рихтеровата скала. Хрватската служба соопшти дека потресите биле почствувани утринава во 6:15 часот со епицентар во областа Петриња, каде вчера земјотрес со јачина од 6 ,3 степени по Рихтер... Read more »

image Здрав живот со Д-р Митов
Здрав живот со Д-р Митов
Д-р Митов: Внимателно за време на празниците – големо опуштање може да не внесе во т.н „трет бран“

Од : декември 30, 2020

За жал календарски ќе ја завршиме годината, но некаде ќе се најдеме на средината на она што е пандемија. Бројките кај нас паѓаат, но не е готово. Во Велика Британија вчера имаше и рекордни бројки. Настанува мртва трка помеѓу вакцинирањето и самата пандемија. Би било добро да се потсетиме дека големо опуштање сега, за време... Read more »

image Добро утро за...
Добро утро за...
Градот кој многу страдаше во војната сега погоден од земјотрес – Хрватска се дигна на нозе, помош пристигнува од сите страни, разговор со Зринка Врабец Мојзеш

Од : декември 30, 2020

И денеска имаше два земјотреси. Но она што се случи вчера беше страшно. Најголемата тага во таа приказна што тоа е подрачје кое многу страдаше во војната. И сега згора на се доаѓа и земјотресов. Луѓето едвај почнаа да се враќаат во нормала се случи оваа катастрофа, изјави во Утрински брифинг, Зринка Врабец Мојзеш, новинарка... Read more »

image Да се мијам или да продолжам да спијам
Да се мијам или да продолжам да спијам
„Хомо“ на Изи ќе има светска премиера во Гоа, на најпрестижниот фестивал во Азија

Од : декември 30, 2020

Она што е важно за нас е дека одиме на фестивал што се одржува во традиционална форма. Кога го снимавме филмот се беше нормално, имавме сосема други планови, но фестивалите во Европа почнаа да се рушат како домино. Нашата стратегија беше да почекаме, да видиме што ќе се случува, барајќи ја среќата на оние места... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Работничките права во 2020-та, ударот и предизвиците од корона-кризата во годината која доаѓа

Од : декември 29, 2020

Корона кризата не затекна сите, вклучително и работниците. Работниците се соочија со многу сериозен предизвик пред нив – губење на работните места уште од самиот старт на кризата. Тоа ние како ССМ укажавме дека генерално беше од многу несовесни работодавачи. Точно е дека се носеа низа на мерки и решенија. Ние како ССМ уште на... Read more »

image Скопски агол
Скопски агол
Наградата од Сеул, за најдобра жена пронајдувач во Македонија ја донесе Филимена Божиновска

Од : декември 29, 2020

Филимена Божиновска е добитничка на награда за најдобра жена пронајдувач, во организација на Коранската организација на жени пронајдувачи KWIA и светската организација за интелектуална сопственост WIPO. На натпреварот кој се одржа во Сеул, Кореја во конкуренција од 373 пронајдувачи од 28 земји, таа освои два медала за нејзините пронајдоци, за вечно млада кожа. За натпреварувањето... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Сотировски: Сите забрани во религијата не се повисоки од животот на луѓето – вакцинацијата е нужна и како лек треба да ја прифатат сите

Од : декември 29, 2020

Верските заедници најдобро знаат колку се контактирани и колкава е потребата на верниците. Сите истражувања кои ги правиме е дека државата се одликува со население кое е верски определено и тоа во висок процент во споредба со другите држави во регионот. Оттука и претпоставувам дека на кризата граѓаните што се верски определени и приоѓаат на... Read more »

image Жените го вртат светот
Жените го вртат светот
Аврамоска Нушкова: Семејното насилство може да се зголеми за време на празничните денови

Од : декември 29, 2020

Секој што ќе биде сведок на насилство врз жени или семејно насилство треба да го пријави, бидејќи според досегашните искуства на организациите кои работат во оваа сфера има поголем број пријави токму во деновите кога целото семејство е дома. А како што велат, насилството не е приватен проблем. „Нашите бројки од периодот на карантинските денови... Read more »

image Меѓународна актуелна сцена
Меѓународна актуелна сцена
Андоновиќ: Трамп не се предава – ги повика своите приврзаници на митинг во Вашингтон на 6 јануари да го оневозможат доаѓањето на Бајден

Од : декември 29, 2020

Американскиот претседател Доналд Трамп ги повика своите приврзаници да се соберат во Вашингтон на 6 јануари во последен обид да извршат притисок врз Конгресот да не ја одобри победата на Џо Бајден на претседателските избори. Илјадници демонстранти се очекуваат во главниот град на САД на тој датум да изразат поддршка за претседателот во заминување и... Read more »

image Добро утро за...
Добро утро за...
Зафировски: Следува тешка 2021 – економскиот удар следи, бизнисот мора да го искористи потенцијалот

Од : декември 29, 2020

За да видиме кој беше точниот ефект од кризата ќе мора да почекаме до мај и да видиме дали „плачењето“ е реално или не. Годината беше многу интересна, тешка економски, психички, здравствено. Но како и секоја криза од претходно така и оваа имаше потенцијал за раст. Да бидеме реални, има фирми и индивидуалци што заработија... Read more »

image Спорт
Спорт
Ангеловски: Атакуваме на второ Европско првенство

Од : декември 29, 2020

Македонските одбојкари се уште некомплетни се подготвуваат за настапот во јануарските квалификации за Европското првенство наредната година. По тренинзите коишто почнаа на 16-ти овој месец, пред нив е поинтересниот период со четирите контролни натпревари против Бугарија. Македонската репрезетација на шести и на седми јануари ќе биде во Софија за две нови контроли со Бугарија, тогаш... Read more »

image Да се мијам или да продолжам да спијам
Да се мијам или да продолжам да спијам
Ременски: Земање отисок од прст за идентификација е криминалистичка метода, никако не е статистичка операција како што е пописот

Од : декември 29, 2020

Многу бргу се влета во дебата за предлог кој не е проучен и изанализиран. Но и позицијита и опозицијата не го исклучуваат како можност земањето отисоци од прст заради идентифдиација на граѓаните при спорведување на пописот. Јас сум единствено согласна со ставот дека попис мора да има, но не сум согласна дека отисоците од прсти... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Спасовски: Граѓаните на 0800-00-201 да пријават таму каде што ќе има организирани настани и прослави

Од : декември 28, 2020

Полицијата заедно со Агенцијата за национална безбедност работи континуирано, заради ота што проблемот со тероризмот е секојдневен предизвик. Имавме активности вчера, извршени се претреси на повеќе локации во Куманово, Скоје и приведени се неколку лица кои што имаат директна поврзаност за контакти односно за соработка со групата која што претходно беше уапсена во Куманово. Сакам... Read more »

image Општествена сцена
Општествена сцена
Диздаревиќ: Катастрофа е што во книжарниците не можат да се најдат класичните дела од македонската книжевност

Од : декември 28, 2020

Овој месец се навршуваат сто години од смртта на Марко Цепенков, најпознатиот собирач на народни умотворби и еден од првите прозаисти и раскажувачи во македонската книжевна историја. Издавачката куќа „Арс Ламина“ одбележувајќи ја годишнината неодамна ја објави неговата автобиографија. „Се работи за помалку позната книга од опусот на Цепенков, таа е повеќе позната на експртската... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Милосавлески: Македонија има потенцијал да биде аутсорсинг земја

Од : декември 28, 2020

Живееме во време каде што дигиталното присуство е особено важно за компаниите. Кризата предизвикана од пандемијата остави еден празен простор на пазарот кој претприемачите прирордно е да најдат начин како да го пополнат. Дигиталната инфраструктура овозможи начин на комуникација кој е безбеден, сигурен и бррз и паметните претприемачи тоа го искористија. Оние кои с и... Read more »

image Бизнисот не спие
Бизнисот не спие
Проф. Наков: Потребно е компаниите да се посветат на сопствениот развој и примената на меѓународните практики

Од : декември 28, 2020

Денешната криза не е само економска туку поседува многу елементи на здравствено-социјална. Она што на почетокот на нејзиното појавување во нашата држава изгледаше како краткотрочна проекција за намалување на клучните економски индикатори, сведоци сме дека ќе се провлекува во 2021 година. Ние сме зависни од меѓународните тенденции на опоравување, но повеќе фактори придонесуваат кон очекувањата... Read more »

image Скопски агол
Скопски агол
Над 200 пакетчиња собрани во хуманитарна акција на навивачката група на ФК Македонија Ѓорче Петров

Од : декември 28, 2020

Навивачките групи Лавови Ѓорче и Дивизија Ханриево Младина организираат новогодишна хуманитарна акција за собирање на новогодишни пакетчиња, облека и мебел. Од каде се појавила желбата за организирање на ваков хуманитарен настан денеска во Утрински брифинг зборуваше еден од организаторите на акцијата, Стефан Копчаревски. -Идејата е моја, јас сум вработен во Завод за рехабилитација и говор... Read more »

image Добро утро за...
Добро утро за...
Станоевиќ: Добро е што бизнис секторот се повеќе е вклучен во носењето на законски решенија

Од : декември 28, 2020

Проектот „Партнерство за подобра бизнис регулатива“ е поддржан од УСАИД и е спроведуван заедно со партнерство со четирите најактивни стопански комори. Базна година беше 2016, доста турбулентна година. Резултатите тогаш покажаа дека компаниите сметаат дека бизнис климата е најлоша. Но оттогаш бизнис климата секоја година се подобрува. Оваа година под влијание на ковид кризата компаниите... Read more »

image Меѓународна актуелна сцена
Меѓународна актуелна сцена
Андоновиќ: Терористички напад – без познати мотиви

Од : декември 28, 2020

Американските безбедносните служби го идентификуваа бомбашот кој ја активираше експлозивната направа поставена во кампинг возило во центарот на Нешвил, Тенеси за време на божикните празници Се работи за 67 годишниот Ентони Варнер пезниониран компјутерски ескепрт.Засега не се познати причините зошто Варнер во раните утрински часови на денот на празнувањето на Божиќ ја активирал експлозивната направа... Read more »

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Чолакова: Неопходно е да се вработат луѓе кои ќе се јавуваат на телефон во ординациите

Од : декември 25, 2020

image Општествена сцена
Општествена сцена
Промоции, награди и книжевни експерименти на Малиот новогодишен саем на книги

Од : декември 25, 2020

Од 24 до 27 декември, на влезот во Градскиот парк во Скопје по единаесетти пат се одржува Малиот новогодишен саем на книги. Работното време е од 10.30 до 16 часот. На саемот со свои изданија се претставуваат издавачките куќи: Темплум, Гаврош, Сказнувалка, Бегемот, Или-или, ПНВ Публикации, Бункер, Чудна шума, Слово и, по прв пат на... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Штетните влијанија на хидро-електраните врз еко системите, но и човечките животи, разговор со Чоловиќ Лешоска од Еко – свест

Од : декември 25, 2020

Оваа недела испративме писмо до премиерот, објаснувајќи ги штетните влијанија на хидро-електраните врз еко системите, но и човечките животи. Побаравме укинување н аконцесиит екои веќе се дадени, конкретно за Шар планина, и побаравме прекинување на механизмот на субвенционирање на малите хидро-електрани, изјави во Утрински брифинг, Ана Чоловиќ Лешоска, Еко – свест. Има повеќе аспекти на... Read more »

image Меѓународна актуелна сцена
Меѓународна актуелна сцена
Андоновиќ: Велика Британија се стекна со своја независност

Од : декември 25, 2020

За 10 часот и 30 мин е закажана средбата на Амбасадорите на земјите од Европската унија во Брисел кои ќе гразговараат за трговскиот договор за напуштањето на Велика Британија на Унијата. . Амбасадорите на ЕУ почнуваат да го разгледуваат договорот меѓу ЕУ и Велика Британија“,откако вчера постигнаа трговски договор, само една недела пред крајот на... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Д-р Солески: Нема место за паника, мутациите се нешто што е нормално за вирусите

Од : декември 25, 2020

Во последно време има се повеќе информации околу новите видови на SARS-CoV-2, но тие не се неочекувани. До сега се детекритани илјадници видови, но тие не го менуваат функционално овој вирус. За разлика од вирусот на сезонскиот грип кој мутира многу почесто, SARS-CoV-2 мутира многу побавно и затоа би рекол дека нема место за паника,... Read more »

image Бизнисот не спие
Бизнисот не спие
„Стартапи“ се бизнисите што ќе ја менуваат македонската економија, разговор со Игор Маџов

Од : декември 25, 2020

Стартап индустријата во Македонија зема замав. Креативноста кај младите зборува дека се создаваат финансиски услови за нов почеток. Предвидувањето дека ова ќе биде посебна година за стартап навистина се остварија. Дадени се одредени индикатори дека тоа што го имавме како цел ќе се исполни. Компаниите се се погласни и се повеќе се зборува за нив.... Read more »

image Скопски агол
Скопски агол
За Нова година граѓаните најмногу ќе отпатуваат во Албанија и Турција

Од : декември 25, 2020

Интересот на граѓаните за патување е во согласност со ситуацијата во која се наоѓаме. Не велам дека нема интерес, но тој е значително помал во споредба со минатите години, рече денеска директорот на туристичката агенција Савана, кој зборуваше во име на Стопанската комора за туризам.  -Не можеме да кажеме дека не постојат услови за патување,... Read more »

image Добро утро за...
Добро утро за...
Костадинов: Реформите ќе продолжат, иако ВМРО-ДПМНЕ како расипан грамофон врти исти тези, дејстува како банда без команда, спречува носење на итни и битни закони

Од : декември 25, 2020

Добро позната пракса на ВМРО-ДПМНЕ е да се блокира буквално се што може да се блокира. Вчера стануваше збор за Закон за инвалидни органзации. кој што всушност се усогласуваше со законот за прекршоци. Ние предизбори ветивме дека ќе ги намалуваме казните, дека принципот ќе биде опомена па казна, го донесовме законот за прекрошоци, но мора... Read more »

image Скопски агол
Скопски агол
Наумоски: Реализирани се 80 проценти од проектите што ги ветив

Од : декември 24, 2020

„Корзото“ во Ѓорче Петров е во крајна фаза. Досега ќе беше пуштено во употреба да не се случеше пандемијата, која значително ги намали градежните активности, не само за изградба на Корзото, туку воопшто и за останатите проекти, рече денеска градоначалникот на Општина Ѓорче Петров, Александар Наумоски. – Корзото е речиси завршено но неговото официјално пуштање... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Луѓето се повеќе избираат и бараат квалитетна храна – неповторливиот „Шеф“, Марк де Јонг, во Утрински брифинг

Од : декември 24, 2020

Во Македонија навиките се да се оди во кафиќ, во ресторан, да се мези, да се јаде. Но сега работното време е ограничено. Во Белгија е бетер. Ништо не работи, се е затворено. Повеќе од 40% од објектите ќе бидат целосно затворени и по завршувањето на пандемијата. Готвачката сцена многу се смени во последниве 7... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Николов: Работа, ефективност, продуктивност за функционален Штип

Од : декември 24, 2020

Утринава имав средба со вработените во комунална хигиена, чистачите. Разговаравме за тоа какви се ивните услови за работа и дали имаат се што им е потребно. Потоа имав средба со директорите на јавните претпријатија, потоа на ред се директорите на воспитно-образовните институции, изјави во Утрински брифинг, градоначалникот на Штип, Сашко Николов. Ситуација со ковид-19 во... Read more »

image Жените го вртат светот
Жените го вртат светот
Разговор со Калиа Димитрова за Медуза.мк – единствениот феминистички портал во земјава

Од : декември 24, 2020

Единствениот феминистички портал во земјава, Медуза. мк одбележува двегодишнина од своето работење, а уредничката Калиа Димитрова вели дека значајно ваков вид на теми да се достапни на македонски јазик „Мора да имаме на ум дека некои девојки и жени немаат пристап до странски портали, а со оглед на тоа дека кај нас има поголем број... Read more »

image Бизнисот не спие
Бизнисот не спие
Економските предизвици за време на пандемија и после ветото од Бугарија, разговор со Мирче Јовановски

Од : декември 24, 2020

Се наоѓаме во една специфична ситуација – последиците кои ги предизвика падемијата, дополнително и неуспехот да добиеме датум за преговори со ЕУ. Мислам дека нас не чека тешка и неизвесна 2021 година. И покрај тоа што владата вели дека буџетот е во добра кондиција, дека се обезбедени средства и за натамошно функционирање, мислам дека ветото... Read more »

image Добро утро за...
Добро утро за...
Царовска: Со реформите правиме позитивно, тектонско поместување на воспитно-образовниот систем

Од : декември 24, 2020

Ако некој мисли дека може да предложи суштинска реформа која прави тектонски поместувања на одреден систем и таа да биде дочекана без реакција то значи дека реформата не предвидува ништо суштинско. Но секако, најголем дека од јавноста ја поддржува, особено наставниците и тоа се гледа во дневната комуникација со нив, особено со експертите по педагогија... Read more »

image Спорт
Спорт
Шампионот во друмски велосипедизам, Лука Димитријоски, гостин во Утрински брифинг

Од : декември 24, 2020

Велосипедист кој изминативе години е на тронот на друмскиот велосипедизам во Македонија. Освоено над 60 медали и пехари, од кои повеќето златни. Победник на ранг-листа во друмски велосипедизам во 2015 година, категорија до 13 години, го задржува местото и во 2016 година. 2017-та е победник на ранг-листа во друмски велосипедизам, категорија до 15 години, во... Read more »

image Меѓународна актуелна сцена
Меѓународна актуелна сцена
Андоновиќ: Последните потези на Трамп – вето на буџетот за одбрана и нови санкции за ,,Севен ток 2“

Од : декември 24, 2020

Американскиот претседател Доналд Трамп стави вето на буџетот за одбрана, кој претходно беше одобрен од Конгресот Трамп смета дека одобрениот буџет од страна на Конгресот претставува „подарок“ за Русија и Кина. Трамп го најави ветото на буџетот за одбрана во износ од 740 милијарди долари кој веќе беше одобрен од Конгресот, и покрај фактот што... Read more »

image Општествена сцена
Општествена сцена
Ивановски и Јаќовски: Дигитално ја презентираме историјата на македонскиот анимиран филм

Од : декември 23, 2020

Проектот „Македонски анимиран филм 1971 – 1991 – Помеѓу златно доба и заборав“ ќе се обиде да ја пополни празнината, да ја запознае денешната јавност, да им даде признание на пионерите и великаните, велат Иван Ивановски и Слободан Јаќовски, кои во рамките на актиностите на Друштвото на филмски работници на Македонија кој ќе го одбележи... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Турција ја враќа ЕУ на својата агенда – порака и за Софија и за Скопје

Од : декември 23, 2020

Во Македонија сите етнички заедници, по некоја мода, шема, измислија некој датум за нивни национален празник, но јас не знам што добиваме со тоа. 21.12.1944 наводно почнала прв паат да се изведува настава на турски јазик во Македонија. Но постојат докумнети, факти и сведоци дека и претхоно имало настава на турски јазик во Македонија. Но... Read more »

image Скопски агол
Скопски агол
Комунална хигиена: Употребените маски ставете ги во ќеса пред да ги фрлите во контејнер

Од : декември 23, 2020

Откако носењето на заштитни маски е задолжително и на отворено, значително се зголеми обемот на отпад од заштитни маски кои се фрлаат во контејнерите и корпите за отпад. Проблемот е во тоа што маските кои можеби се заразни се фрлаат незаштитени, и претставуваат ризик за вработените во ЈП „комунална хигиена“. Портпаролката на претпријатието Ана Марија... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Младен Чадиковски и Александра Данаиловска за новинарството во 2020 година

Од : декември 23, 2020

Новинарството оваа година помина низ повеќе фази кои можеби не ги видовме или не беа толку изразени. За жал се уште новинарството во голема мера зависи од начинот на однесување на политичарите. Тие на некој начин диктираат наративи во современото новинарство, кои често можат да бидат и лажни. Во оваа година се соочивме со голем... Read more »

image Здрав живот со Д-р Митов
Здрав живот со Д-р Митов
Д-р Митов: Кампањата за вакцини да се води со едукација и емпатија, без напади

Од : декември 23, 2020

Недовербата кон цел систем се чини дека се интензивираше за време на пандемијата. Работите беа нови, се презентираа различни информации, како одевме така и учевме и секој кој што не е навикнат на таква ативност создаде дополнителна недоверба и сомнеж. Се остави впечаток дека научниците не се баш сигурни во тоа што го говорат, изјави... Read more »

image Меѓународна актуелна сцена
Меѓународна актуелна сцена
Андоновиќ: Албин Курти би можел повтрно да стане премиер на Косово

Од : декември 23, 2020

Лидерот на ,,Самоопределување“ Албин Курти најверојатно ќе биде идниот премиер на Косово. Ова се темели на фатот дека тој и неговата партија имаат најголема подршка помеќу гаќаните кои во наредниве 40 дена на избори треба да излезат и да ја изгласаат новата власт Уставниот суд на Косово синоќа го прифати барањето на опозициското Движење самоопределување... Read more »

image Добро утро за...
Добро утро за...
Секирарска: Имаме проблем со целиот воспитно-образовен систем – промени и реформи во образованието се неопходни

Од : декември 23, 2020

Она што е сигурно е дека реформите во образованието се неопходни. Целата фела е свесна дека треба нешто да се менува. Сосема друго е форматот на реформите. Можеби недостасуваше да се испита пулсот со базата пред да се излезе со предлогот. Мислам дека можеби би требало да се пушти како пилот во некое од училиштата... Read more »

image Спорт
Спорт
Кикбоксерот Илиоски: Спремен сум да покажам дека сум еден од најдобрите борци

Од : декември 23, 2020

Бобан Илиоски се соочи со ново одложување на борба која требаше да се одржи на 27 декември во Белград, Србија. За среќа, на истиот датум во Нови Сад се одржува кик бокс настанот Пилот настан 2 на Батл нет чемпионшип, па така нема да останат залудни подоготовките. Илиоски во категоријата до 81 килограм во К1... Read more »

image Да се мијам или да продолжам да спијам
Да се мијам или да продолжам да спијам
Ампева: Работниците да си ги бараат правата, институциите да постапуваат – има и други фирми кои ја злоупотребуваат државната помош

Од : декември 23, 2020

Работничка ја доби првата кривична пресуда за кршење на работничките права за време на корона-кризата, изјави за Утрински брифинг Кристина Ампева од „Гласен текстилец“-Штип. Станува збор за работничка од приватен сектор од Куманово, која останала без работа за време на корона-кризата бидејќи ја користела владината мерка за ослободување од работа на бремените жени. „Гласен текстилец“... Read more »

image Добро утро за...
Добро утро за...
Скерлев: „Ковид – 20“ предизвика вистински „егзодус“ во Лондон

Од : декември 22, 2020

Откривањето на подвидот на вирусот ковид-19, што на социјалните мрежи го нарекоа ковид-20 и фактот што тој се шири за 70% побрзо ја натера владата на Џонсон овој пат да преземе брзи потези и да блокира голем дел од југоисточниот дел на островот, со најава дека за Нова година цело Обединето кралство ќе биде сосема... Read more »

image Спорт
Спорт
Стоиков: Амбициите на ФК Осогово е оваа натпреварувачка година да опстане во втората лига

Од : декември 22, 2020

Зад ФК Осогово стои голем број на луѓе кои работат на волонтерска база. Кај нас пред забраната поради ковид-19 имаше по 600-700 луѓе на стадион. Имаме верни навивачи на клубот што одеа по гостински натпревари и качени на падини, бандери го следа клубот, изјави во Утрински брифинг Симеончо Стоиков, генерален секретар на ФК Осогово. Амбициите... Read more »

image Да се мијам или да продолжам да спијам
Да се мијам или да продолжам да спијам
Бислимоски: Во 2021 очекуваме зголемена потрошувачка на електрична енергија и природен гас

Од : декември 22, 2020

Производството што го предвиде ОПЕК во декември го промени и го намали и очекуваме зголемување на цената на нафтата на светските берзи што ќе се рефлектира и кај нас. Поради поголемата цена на дизелот на светските берзи, вчера кај нас акцизата беше намалена за еден денар. Тоа е концептот кој што е воведе – како... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Легализација на марихуана: „За и против“, разговор со Борјан Јовановски

Од : декември 22, 2020

Се поизвезно е разлабавување на законските регулативи кои се однесуваат на производството и употребата на канабис за лични потреби и во медицински цели, откако денеска премиерот Зоран Заев најави дека оваа индустрија е еден од приоритетите на Владата за наредната 2021 година. Приходи од милиони евра во Буџетот, нови работни места како и декриминализација и... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Проф. д-р Барбареев: Концептот за реформи во образование не навлага во содржините од темите по историја и географија

Од : декември 22, 2020

Мислам дека сите сме свесни дека клучната тема, која е најважна и приоритетна е реформата во образованието. Реформа е потребна. Она што се случува во последниве години само покажува колку државата имала визија кон тоа во што да ги става своите приоритети и она што ни се случува е последица на многу фактори кои придонеле... Read more »

image Жените го вртат светот
Жените го вртат светот
Ана Василева: Со ПичПрич ги нормализираме личните женски искуства

Од : декември 22, 2020

Вечерва ќе се одржи онлајн издание на настанот ПичПрич на тема „Школски приказни“ кој ќе се занимава со типичните женски доживувања поврзани со образованието од различни аспекти и улоги. „Една од причините што се одлучивме за оваа тема е што школството е претежно женска гранка, бидејќи голем број жени се вработени во школството, дури тоа... Read more »

image Скопски агол
Скопски агол
Инсулин нема – пациентите купуваат лажни опасни лекови против дијабет

Од : декември 22, 2020

Според информации од Интернационалната дијабетес федерација во Македонија скоро 13 проценти од популацијата боледува од дијабетес, што ја прави најголема група на хронично болни водржавата, рече денеска во Утрински брифинг Наташа Деспотовска Димитриевска, претседател на Асоцијацијата за детски дијабетес и мајка на дете со дијабет. -За жал ние немаме официјален регистар на лица со дијабетес... Read more »

image Меѓународна актуелна сцена
Меѓународна актуелна сцена
Андоновиќ: Падна владата на косовскиот премиер Абдула Хоти – Косово оди на вонредни избори

Од : декември 22, 2020

Косовскиот Уставен суд ја прогласи Владата на Абдула Хоти за нелегитимна, откако гого прифати барањето на опозициското Движење Самоопределување за прогласување за неважечки на еден од гласовите на пратениците за избор на владата на Абдулах Хоти и одлучи дека треба да се организираат вонредни парламентарни избори Вонредните избори, според одлуката на Судот, треба да се... Read more »

image Општествена сцена
Општествена сцена
Франговска: Уметноста во овие тешки времиња едуцира, анимира и ги олеснува траумите на реалноста

Од : декември 21, 2020

Во овие тешки времиња, во кои општото функционирање е отежнато со секојдневното соочување со пандемијата на ковид-19, културата се бори да опстои и со своите програми да понуди содржини на публиката кои едуцираат, анимираат, нудат отклон од секојдневното соочување со буквалноста на реалноста, вели Ана Франговска, кустос во Националната галерија каде се отворени четири изложби.... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Кордалов: Борбата со лажните вести подразбира сеопфатен фронт, вклучување на сите граѓани и институции

Од : декември 21, 2020

Добро е луѓето осознаваат нови платформи, кои користат во секојдневното функционирање. Втората придобивка е дигиталната писменост и начинот на кој што треба правилно да ги користиме и ползуваме придобивките на новите медиуми, а не да бидеме робови ние на нив, и тоа е нешто на кое што секој индивидуално треба да работи. Според многу истражувања... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Д-р. Беќаровски: Прашање на ден е кога новата мутација на ковид-19 ќе стаса и кај нас

Од : декември 21, 2020

Ова не е официјално прва докажана мутација на ковид-19. Претходно имаше една таква врзана со Каталонија, па со Данска, така што ова е трета. За среќа претходните мутации покажаа дека се слични по карактеристиките со оригиналниот вирус. За последнава се смета дека има многу поголема контагиозност односно дека може во исто време да зарази поголем... Read more »

image Бизнисот не спие
Бизнисот не спие
Деспотовски: Во ТИРЗ нема отпуштања – странците ќе ги зголемуваат капацитетите

Од : декември 21, 2020

Компаниите во зоните учествуваат со некаде 45% во вкупниот износ во државата. Но што фали тука? Треба да видиме која е таа додадена вредност што реално се создава во Северна Македонија, што создаваат македонските работници кои се ангажирани во зоните и што излегува како готов производ. Податоците покажуваат дека се уште има значителен нето износ.... Read more »

image Добро утро за...
Добро утро за...
Костовски: Без став и кооперативност, на дело гледаме игнорантско, арогантно и неодговорно однесување на опозицијата

Од : декември 21, 2020

Имавме дијаметрално спротивни ставови со опозицијата во нашата обврска да се донесе буџетот. Дефинитивно многу пати и на Комисиската расправа, па и на Собраниската расправа, потенциравме дека распределбата на буџетот е за заздравување на економијата од пандемијата, за спроведување на важните реформи поврзани со ЕУ. Опозицијата целиот овој период се однесуваше крајно неодговорно, арогантно и... Read more »

image Спорт
Спорт
Шевченко: Имаме јуниори тенисери кои покажуваат дека се врвни во Европа

Од : декември 21, 2020

Тенисот е индивидуален спорт каде блискиот контакт е одалечен. Како федерација успеавме со пишување на одредени протоколи и уште од средианта н амај добивме зелено светло од владата и продолживме со тренажниот процес. Во средината од јули можевме и турнири да организираме. Така што оваа година тенисот може да се пофали дека се реализирани 58... Read more »

image Меѓународна актуелна сцена
Меѓународна актуелна сцена
Андоновиќ: Новиот вид вирус но и Брегзитот без договор ја стави Британија под целосна блокада

Од : декември 21, 2020

Откривањето на новиот вид на коронавирус во Велика Британија и неговото брзо ширење исплаши многу европски земји, кои веќе презедоа одредени мерки и донесоа одлуки за привремено запирање на воздушниот сообраќај со Островот. Особено загрижувачко беше предупредувањето од британскиот министер за здравство, Мет Хенкок, кој кажа дека „новиот вид на вирус е надвор од контрола“,... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Милевска: Можно е германското претседателство да знаело дека вето на блокадата од Бугарија ќе направат други членки на ЕУ

Од : декември 18, 2020

Потегот на Чешка и Словачка можеше да се предвиди. Мене ме изненади фактот што германското претседателство не го предвиде, бидејќи знаеа колку прашањето е чувствително. Блокадата дојде во последен момент. Амбасадорите го добија драфтот, сите начелно дадоа согласност, но откако излезе информацијата кај нас во медиумите, се крена узбуна и дојде инструкција од највисоко ниво,... Read more »

image Општествена сцена
Општествена сцена
Георгиевски: Јубилејот на Славко Јаневски се одблежа само со три книги, мора да научиме дека нашите херои се од нашата култура

Од : декември 18, 2020

Во текот на 2020 година, ниту една институција во земјава не направи позначајно одбележување на 100-годишнината од раѓањето на писателот Славко Јаневски и 20-годишнина од неговата смрт, вели Ѕвездан Георгиевски, новинар и претседател на Фондацијата „Славко Јаневски“. „Мора да научиме дека нашите херои се од нашата култура и многу со радикален по тоа прашање. На... Read more »

image ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Коронакризата ја зголеми сиромаштијата

Од : декември 18, 2020

image Тема на денот
Тема на денот
Проф. Атанасов: Грешка или избрзано е интегрирањето на историјата во рамките на друг предмет – особено во оваа фаза од развојот на државата

Од : декември 18, 2020

Внимателно ја гледав презентацијата од МОН. Се работи за крупна промена. Направен е обид да се поместат работите и да се направи чекор напред во наставниот план за основно образование. Може да се види дека се вклучени некои од елемените за кои со години наназад зборувавме дека се потребни, дека се слаби точки. Работите од... Read more »

image Бизнисот не спие
Бизнисот не спие
„Разбистри сé“ – да се покренат прашањата за управувањето со природните ресурси и инспекцискиот надзор

Од : декември 18, 2020

Институтот за комуникациски студии ја промовираше кампањата „Разбистри се“ која ќе се фокусира на два специфични проблеми, управување со водни ресурси и инспекциски надзор против прекумерното искористување на природните ресурси. Во Северна Македонија недостасува легислатива за заштита на водните ресурси, но и сериозен инспекциски надзор сметаат експертите. Свеста кај граѓаните не е на доволно високо... Read more »

image Меѓународна актуелна сцена
Меѓународна актуелна сцена
Андоновиќ: Сајбер нападот во САД е најголем разузнавачки пропуст во историјата по 11 септември

Од : декември 18, 2020

САД се соочуваат со голем хакерски напад врз сајбер мрежите на американската влада и врз неколку приватни компании. Американската влада потврди дека се работи за „голем и долг“ кибер напад против нејзини мрежи, од страна на хакери за кои се верува дека работат за Русија. Тие според првичните информации го следеле испраќањето на имејли во... Read more »

image Добро утро за...
Добро утро за...
Николов: Демократијата победи, продолжуваме со проектите за доброто на штипјани

Од : декември 18, 2020

Изборите поминаа во една демократска атмосфера. Сите кандидати на еден современ начин ја презентираа својата кампања. Јас за секоја точка од програмата дискутирав со членовите на СДСМ, за тоа поуспешно и поразбирливо да биде пренесено на граѓаните, изјави во Утрински брифинг д-р Сашко Николов, градоначалник на Штип. Проценот на излезност беше очекуван, на крајот победи... Read more »

image Спорт
Спорт
Разговор со Ива Пројковска, најдобрата интернационална фудбалска судијка

Од : декември 18, 2020

Најдобрата македонска судијка, интернационалката Ива Пројковска доби уште едно големо признание од страна на Судиската комисија на УЕФА по нејзините годинашни добри арбитражи на меѓународната сцена. Таа беше главен судија на мечот од Лигата на шампиони за жени меѓу Барселона и холандскиот првак ПСВ Ајдховен. Како мала тренирав многу спортови, но професионално се најдов најмногу... Read more »

image Да се мијам или да продолжам да спијам
Да се мијам или да продолжам да спијам
Бејтули-Кица: Легендите го одржаа овој простор од духовен аспект

Од : декември 18, 2020

Изложбата со наслов „Пеплосување и благородност“ на Невзат Бејтули-Кица е поставена во Националната галерија – објект Мала станица. На изложбата се претставени слики, цртежи, графички мапи и еден видео проект. Ова е последен дел од фазата на циклусот „Човек и коњ“. Повеќето слики се посветени на легенди се дел од духовната приказна на Балканот. Балканот... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Села: Правната држава тешко се гради, а лесно се руши со „финти“ – неодговорни луѓе мислат дека се треба да се прости

Од : декември 17, 2020

За жал прашањата околу 100 дена влада се клише па такви се и одговорите. но реално овие 100 дена се денови во кои за ажл ние се соочивме со вето од страна на Бугарија. Едно од најјаките карти кои ги користеше Заев пред изборите не успеа да го испорача и да почне првата меѓувладина конференција... Read more »

image Тема на денот
Тема на денот
Габер: Двојните државјанства на дипломатите ќе направат дополнителни проблеми

Од : декември 17, 2020

Предлогот за промена на законот за надворешни работи не може да се извлече од целиот процес на градење на диломатијата кој што, за жал, поминуваше низ многу развојни периоди со многу турбуленции. Се уште не е променет тој психолошки приод кон тоа што претставува дипломатијата во општеството. Се смета дека тоа е една привилегирана функција... Read more »