Ацо Костов за УБ: Потребни се реформи во заштитата на културното наследство

You must need to login..!

Опис

Директорот на Управата за заштита на културното наследство, Ацо Костов, вели дека е потребен нов закон за заштита на културното наследство, но и реорганизација на институциите што се занимаваат со ова.

„Последните 15 – тина години има доста проблеми од вакаов вид“, рече Костов.

Тој најави брзо решавање на проблемите со заштитата на аквадуктот и Курбиново. Костов рече дека Охрид сепак нема да го изгуби статусто на светско наследство на листата на УНЕСКО.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

five × 2 =