Арсовска и Павловски за УБ: Владеее хаос во културата, мора да ги оствариме своите права

You must need to login..!

Опис

„Владеее хаос во културата, мора да ги оствариме своите права, ова не е борба за поголеми плати, ова е борба за регулирање на нашите права“, е една од пораките кои во Утрински Брифинг ги испратија актерката и претседателка на Синдикатот на културата Сања Арсовска, и археологот Гоце Павловски, пред утрешниот генерален штрајк во сите институции од културата.

Вработените бараат потпишување на колективен договор со кој се регулираат нивните права и обврски.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

5 − 2 =