Арифи: Рамковниот, Преспанскиот и Договорот со Бугарија се стожерни и меѓународно признати

You must need to login..!

Опис

„Рамковниот, Преспанскиот и Договорот со Бугарија се стожерни и меѓународно признати.

Тие и овозможија на Македонија да постигне внатрешна стабилност и да биде дел од НАТО и да бара перспектива во ЕУ“.

Ова за УБ го изјави Теута Арифи и додаде дека ДУИ очекува како партнер во идната влада да бидат политичките сили што ќе го почитуваат континуитетот на договорите во Македонија и со Меѓународната заедница.

Арифи не исклучува и формирање на втор блок во албанското избирачко тело и потоа да се разговара за перспективата на внатрешните етнички и политички односи.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

fifteen + 10 =