Анализа во УБ: Трамп нема да ризикува голема воена акција во пресрет на претседателските избори во САД

You must need to login..!

Опис

Иран соопшти дека во нападите биле убиени 80 американски војници. Информацијатата е демантирана од страна на САД кои засега не соопштува за евентуални жртви и материјална штета. Дел од светските медиуми не исклучуваат можност дека во нападите ззагинале дел од ирачкиот воен и цивилен персонал во двете бази.

Во меѓувреме агенциите јавуаат за земјотрес од 4,9 степени чиј епицентар е во реонот на една од нуклеарните бази во Иран. Веднаш по нападите утринава падна и патнички авион на украинска авио-компанија каде е потврдено дека загинаа сите 170 патници.

Трамп нема да ризикува голема воена акција во пресрет на претседателските избори во САД. Нападите на Иран претставуваат обид за враќање на достоинството и авторитетот на иранските власти, кои беа нарушени со ликвидацијата на вториот човек на Ирак, генералот Сулејмани и поради кој Иран ги подигна  воените тензии со САД.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

2 × 2 =