Ви препорачуваме

image
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Шахпаска: 270 корисници чекаат сместување во домови

октомври 9, 2020

image
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Изјава на Заев за отворање на границите без ПЦР тест

октомври 1, 2020

image
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
ШЕЌЕРИНСКА: Да не ја ставаме политиката над армијата

септември 24, 2020

image
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Разговор со наставничка од ОУ „Круме Кепески“

септември 21, 2020

image
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Разговор со наставничка од СУГС „Никола Карев“

септември 21, 2020

image
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Ќе ги лимитираме износите за трошење на министрите

септември 18, 2020

image
Тема на денот
🎥📞 Ставовите на Мицкоски, случајот Боговиње, кривични за газдите „ескиватори“, активација на метлата во СДСМ – разговор со премиерот Спасовски

јули 31, 2020

Разговор во Утрински брифинг со премиерот на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски Мицковски најавува можни избори наесен -Изборите поминаа. Победникот е јасен, тоа е СДСМ. Ние сме насочени кон формирање на нова влада. Мора имаме функционални институции кои што ќе можат да носат одлуки. Тоа што Мицкоски го збори е дел од неговото секојдневие –... Read more »

image
Меѓународна актуелна сцена
🎥 Андоновиќ: Руската паравојска „ Вагнер Група“ го руши Лукашенко!

јули 31, 2020

Вагнер групата беше ангажирана во Сирија, Судан, Венецуела и Украина, каде се бореше за руските државни интереси но никогаш не беше сметана како официјално руско мешање воп внатрешните работи на овие држави. Белорусија се сомнева дека 33 осомничени руски платеници кои завчера беа уапсени во таа држава, планирале да изведат терористички акции во пресрет на... Read more »

image
Контрапункт
🎥 Николова од ДКСК: Комисијата нотира слабости во законите но и даде препораки како работењето на ДКСК да биде поефикасно

јули 31, 2020

Надлежноста за следење на изборите не е нешто ново за ДКСК, но со новиот закон надлежностие се многу зголемени, со рокови околу евентуални приговори. Законот врши разграничување. Пригиовор може да поднесе учесник или овластен набљудувач. Во таков случај доколку се работи на повреди на одредени членови ние мораме да постапиме во рок од 5 дена... Read more »

image
Општествена сцена
🎥📞 Стојанова: Строги здравствени протоколи на овогодинешното „Охридско лето“

јули 31, 2020

Настапите на уметниците ќе се одржуваат на Античкиот театар, предворјето на Св.Софија и Долни Сарај под строги здравствени протоколи. Ограничен број на гости, задолжително носење маска, физичка дистанца и постојана дезинфекција.На влез ќе се мери и температура на гостите, а постојано ќе се контролира и растојанието меѓу публиката. Селекторката на музичката програма Даница Стојанова во... Read more »

image
Да се мијам или да продолжам да спијам
🎥📞 Д-р Митов: Вакцината не е извадена како зајак од шеширот на магионичар – туку е еден многу сериозен процес од најмалку 6 месеци

јули 31, 2020

До пред неколку недели се поставуваше прашање дали ќе имаме вакцина, но сега таа неизвесност веќе ја нема. Според СЗО над 140 кандидати за вакцина се во фазие на обид. ВО првата фаза кога се тестира безбедноста во многу мали групи има 17 кандидати, уште 13 во втората и 5 во третата која е и... Read more »

image
Временска Прогноза
Следува период на исклучително топло време, но и дожд, грмежи и ветер – Славчо со деталите

јули 31, 2020

Денес времето во нашата држава ќе биде сончево и понатаму МНОГУ ТОПЛО со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен и од североисточен правец и истиот повремено на некои места ќе засилува. Во доцните попладневни и во вечерните часови, особено во северните предели ќе има локална нестабилност проследена со... Read more »

image
Голем Слајдер
Утрински брифинг 31.07.2020

јули 31, 2020

„Утрински брифинг“ е местото каде секој работен ден од 07:30-10:00 часот, низ динамична програма составена од актуелни информации, анализи и разговори со гости, ќе се постави општествено-политичката агенда на денот. Додека другите се будат, „Утрински брифинг“ работи за вас.

image
Тема на денот
🎥 ЕУ за аграрот многу, Северна Македонија одвај користи 50 насто

јули 30, 2020

Завршуваме недела во која ќе се заврши еден голе и значен прокет што на одреден начин е тест за македонските капацитетит и институционални и од аспект на идеи за реализација на проекти од ИПАРД фондовите. Развојот на аграрот и агро-механизацијата будат голем интерес. Гостин во Утрински брифинг беше директорот на АФПЗРР, Николче Бабовски. -Оваа мерка... Read more »

image
Скопски агол
🎥 Туристичките работници се уште очекуваат реакција од Владата, по вчерашниот мирен протест

јули 30, 2020

Ана Марија Алексова, еден од организаторите на вчерашниот мирен протест на туристичките работници, денеска во Утрински брифинг ги објасни барањата на туристичките работници, кои, како што рече уште во јуни биле доставени до Министерството за економија. – Со вчерашниот протест сакавме да испратиме порака дека постоиме, дека сме загрозена гранка која поради пандемијата е во... Read more »

image
Тема на денот
🎥📞 Кој ќе го има последниот збор за Универзална – Гостин во УБ Никола Наумовски, шеф на кабинетот на градоначалникот Шилегов

јули 30, 2020

-Сегашната „бука“ во јавноста, односно учеството на јавноста во овој процес е нешто што досега сме го немале иако многу слични објекти и згради поминале низ вакви постапки. -Во Скопје се рушени објекти од времето на солидарноста, па се сеќаваме дека и ГТЦ сакаа да го преоблечат без никаква консултација со јавноста. Ова што ние... Read more »

image
Меѓународна актуелна сцена
🎥 Андоновиќ: Ѓукановиќ ги обвини Москва и Белград дека ја користат СПЦ како последен адут за остварување на руското влијание на Балканот

јули 30, 2020

И покрај најавите , Црна гора не треба да размислува за одлагање на изборите, изјави црногорскиот претсдател Мило Ѓукановиќ . Оваа изјава Ѓукановиќ ја даде по повод најавите и расмилувања во јавноста дека е можно одлагање на редовни парламентарни избори во Црна гора закажани за 30 агуст, поради растечкиот број на заразени од коронавирусот. Ѓукановиќ... Read more »

image
Контрапункт
🎥 Пеце Суперхикс: Поради константен, испланиран и стратешки увоз на шунд и кич ни се случува она што ни се случува – нашите артисти да не бидат презентирани преку медиумите

јули 30, 2020

„Ние како држава назадуваме последнава декада а причината е едноставна – има еден магичен круг образование – медиуми – национален сервис. Поради оној константен испланиран и стратешки увоз на шунд и кич ни се случува она што ни се случува – нашите артисти да не бидат презентирани на медиумите, едноставно да ги нема“. Ова е... Read more »

image
Општествена сцена
🎥📞 Започнува со снимање долгометражниот филм, психолошката драма „Преекспонирано“

јули 30, 2020

Режисерката Елеонора Венинова на крајот на неделава во Скопје и во Охрид ќе почне да го снима својот прв долгометражен филм „Преекспонирано“, по нејзино сценарио, во продукција на Гоце Кралевски од „ДНФ филмс“. Станува збор за психолошка драма која е долгометражно деби на режисерката Елеонора Венинова, која го напиша и сценариото. -Проблематична тинејџерка ги истражува... Read more »

image
Добро утро за...
🎥📞 Д-р Артан Лимани: Нема издржлив економски развој се додека не направиме нешто да го подобриме целокупниот образовен систем

јули 30, 2020

Нашиот политички систем потпадна под политичко влијание во деведесетитте и со тоа застана како и сите елементи во нашето општество. Нема да имаме издржлив економски развој се додека не направиме нешто да го подобриме целокупниот универзитетски систем, изјави во Утрински брифинг докоторот на науки Артан Лимани. -Највеќе уназадуваме со истражувањата затоа што не се вметнати... Read more »

image
Скопски агол
🎥 МОН: Децата ќе бидат побезбедни во училиште, отколку во парковите и дискотеките

јули 29, 2020

Како последица на кризата предизвикана од вирусот Ковид 19, учениците од март до јуни наставата ја следеа од дома. Дали на ваков начин ќе се одвива образовниот процес и од септември, денеска во Утрински брифинг зборуваше заменик министерката за образование и наука, Елизабета Наумовска. -Министерството за образование овие денови интензивно работи на неколку понудени модели... Read more »

image
ВЕСТИ НА СЛОБОДНА ТВ
Свечен пречек на првачиња во ОУ „Јан Амос Коменски“

октомври 1, 2020