Ви препорачуваме

image
Скопски агол
Во паркот “Јане Сандански” во Аеродром денеска во 12 часот се одбележува 100 години од раѓањето на Блаже Конески

јуни 11, 2021

Во 12 часот во паркот „Јане Сандански“ се оджува централна манифестација по повод сто годишнината од раѓањето на големиот великан Блаже Конески. -Ние како општина имаме чест да бидеме домаќини на оваа манифестација, бидејќи на наша територија се наоѓа едно од училиштата кои го носат името на Блаже Конески.  Поканети се градоначалниците на Прилеп, Велес... Read more »

image
Тема на денот
Исени: Скептичен сум дека реформите ќе се случат во Јавниот сервис и откако ќе се избере новото раководство – партиите мора да седат на страна од МРТВ

јуни 11, 2021

Законската одредба која предвидува дека 80 пратеници треба да гласаат за новиот состав на Советот во МРТВ е причината поради која се одлговлекува овој процес, но мислам дека и намерно истиот се одолговлекува. Сепак главниот проблем на Јавниот сервис останува да биде политизацијата на истиот и на програмскиот Совет. Знаеме дека членовите на сегашниот Совет... Read more »

image
Собраниски брифинг
Михаиловска: Со измените на ЗРО ќе се овозможи продолжување на работниот однос во високото образование и здравството

јуни 11, 2021

На комисијата за Здравствена заштита на дневен ред е законот за работни односи за пензионирање на здравствените работници и соработници. Се предвидува да им биде дозволено да го продолжат работниот однос до 67 годишна возраст, за да се овозможи континуирана здравствена заштита на осигурениците на целата територија на државата.. Со ова усогласување на законот за... Read more »

image
Тема на денот
Халили: Наредбата на Бајден е директен удар против оние кои активно или пасивно работат против ЕУ интеграциите

јуни 11, 2021

Декретот е мерка што претседателите на САД ја поставиле како избвршна наредба уште од 2001 година, кога во нашата земја за жал имавме недоразбирања, преточени во конфликт и оттогаш САД ги следат сите напори и збиднувања кои се случуваат на Западен Балкан. Аналогно на тоа после владеењето на Трамп кој не беше многу заинтересиран за... Read more »

image
Општествена сцена
Димитар Башевски: Управниот одбор на НУБ „Св. Климент Охридски“ предупредуваше на состојбите, за тоа има документи

јуни 11, 2021

Димитар Башевски: Управниот одбор на НУБ „Св. Климент Охридски“ предупредуваше за состојбите, за тоа има документи Откако медиумите објавија фотографии кои ја прикажуваат руинираноста на читалната и другите простории во Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ (НУБ), а комисијата на Министерството за култура утврдила бројни слабости.во работењето на институцијата, претседателот на Управниот одбор на... Read more »

image
Бизнисот не спие
Кутревски: „Пекабеско“ и во кризата инвестираше во производство и извоз

јуни 11, 2021

Состојбата со пандемијата не беше очекувана. Се боревме против непознат непријател, не знаевм,е какви мерки да преземеме, се тоа го учевме во од. Тука морам да ја пофалам нашата Стопанска комора која секојдневно со соопштенија и укази не информираше и ние учевме како да постапуваме и полека се адаптиравме на постоечката положба. Се тоа беше... Read more »

image
Добро утро за...
Ревизорите предупредуваат: Во државава со години нема доволно инспектори, збунувачки процедури и илјадници дивоградби во Охрид и Струга

јуни 11, 2021

Согласно годишната програма за работа на ДЗР за 2020 предвидовме и реализиравме две ревизии на усогласеност на условите начинот и постапкките за утврдување на правниот статус како и за санкционирање на бесправно изградените објекти на територија на општина Охрид и општина Струга. Под бесправно изграден објект с е подразбира објект кој е изграден без одобрение... Read more »

image
Меѓународна актуелна сцена
Андоновиќ: Увертира во пресрет на средбата со Путин, Бајден на средба со државите од Г7

јуни 11, 2021

По минатогодишното одложување на состанокот на државите од Г 7 поради пандемијата на Ковид, денска во британија започнува состанокот на индустриски најразвиените земји познати како Г-7. САД, Британија, Канада, Франција, Германија, Италија и Јапонија членкии на оваа група ќе разговараат на глобални теми Ова е прв самит на американскиот претседател откако пред пет месеци ја... Read more »

image
Временска Прогноза
Славчо најавува променливо време и дожд за викендов – од понеделник стабилизација на времето

јуни 11, 2021

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Од пладневните часови ќе биде нестабилно на повеќе места со пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за локална појава на град. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 22 до 30 степени. Во Скопје и околината времето ќе биде променливо облачно со сончеви... Read more »

image
Голем Слајдер
Утрински брифинг 11.06.2021

јуни 11, 2021

„Утрински брифинг“ е местото каде секој работен ден од 07:30-10:00 часот, низ динамична програма составена од актуелни информации, анализи и разговори со гости, ќе се постави општествено-политичката агенда на денот. Додека другите се будат, „Утрински брифинг“ работи за вас.

image
Тема на денот
Беговиќ од Синдикатот на Клинички: Приоритет ни е покачување на платите на здравствените работници – со К-15 да бидат опфатени сите вработени во Јавниот сектор

јуни 10, 2021

Во изборната програма и предизборните настапи партијата на власт СДСМ вети 40% покачување на платите на здравствените и соработници во ЈЗ и кандоидатот за премиер на ДУИ вети 600 евра плата за медицинските сестри. Тоа е едно сериозно ветување кое привлече голем дел од нашето членство да гласа за овие две партии и имаше директно... Read more »

image
Собраниски брифинг
Иљас: Демократизацијата на нашето општество од политички аспект е далеку од тоа што треба да биде

јуни 10, 2021

Ние како Демократска партија на Турците во минатите мандати со нашите поранешни претставници секогаш бевме иницијатори на промената на изборниот законик зошто сметаме дека ваков модел на изборен законик не ја претставува волјата на граѓаните во Собранието. Проблемите настануваат од тоа што за жал демократизацијата на нашето општество особено од политички аспект уште е далеку... Read more »

image
Жените го вртат светот
Весна Попоска: Мора да ги опфатиме женските аспекти во се’ што правиме за да постигнеме реални промени

јуни 10, 2021

„Без оглед на која категорија припаѓате, на Балканот не можете да ги избегнете стереотипите“, смета Весна Попоска, прва жена деканка на Правниот факултет на Меѓународниот универзитет „Визион“ и првата жена која докторирала на Воената академија во Скопје. „Јас сум феминистка. Секоја жена што се застапува за себе, за другите жени или за општествените промени е... Read more »

image
Тема на денот
Павиќевиќ: Сојузот на средношколци мора да биде партиски независен и не смее да биде исполитизиран, мора да биде прикажан автентичниот глас на средношколците

јуни 10, 2021

На Вториот конгрес на Сојузот на средношколци, Лука Павиќевиќ беше избран за нов претседател на Сојузот на средношколци со освоени 69 отсто од сите претставници што учествуваа на физичкото и онлајн гласање. Противкандидатот Емира Хусовиќ на гласањето освои 31 отсто од гласовите. Како избран претседател на Сојузот на средношколци, Павиќевиќ должноста ќе ја преземе на... Read more »

image
Бизнисот не спие
Д-р Дединец: Во наредните 5 години најмалку 4 милијарди евра инвестиции во енергетиката – зелен заем и задруги како можност да се стимулираат и граѓаните за профитни инвестиции

јуни 10, 2021

Енергетиката се наметнува како еден од главните приоритети во делот на инвестиции во Македонија. Со помош на британската Влада беше изработена стратегијата за енергетика и од Владата беше усвоена во 2019. Поради импликациите поврзани со Ковид се направи ажурирање на таа стратегија за енергетика и се виде кое е влиојанието на Ковид кое што може... Read more »

image
Скопски агол
Дисовска: Националната платформа за женско претприемништво ќе им помогне на жените кои почнуваат бизнис

јуни 10, 2021

Националната платформа за женско претприемништво која неодамна беше промовирана има за цел да ги соедини сите активни чинители што можат да помогнат за развојот на женското претприемништво и да направи добра подлога за развој на женското претприемништво, рече денеска во Утрински брифинг, претседателката на платформата, Валентина Дисовска. -Во рамки на Националната платформа за женско претприемништво... Read more »

image
Добро утро за...
Османи: С Македонија ги има исполнето условите, алармот е подигнат во секој главен град во ЕУ – кредибилитетот на процесот на проширување влегува во критична точка

јуни 10, 2021

Денеска е долгоочекуваната посета на премиерот во Париз каде што ќе имаме работна вечера со претседателот Макрон и мислам дека е навремена и многу важна посета. Јас потоа продолжувам една турнеја со посети бидејќи активностите се зголемуваат во текот на јуни, во пресрет на јунскиот Самит, животот се враќа во нормала после пандемијата, па сите... Read more »

image
Меѓународна актуелна сцена
Андоновиќ: Се радикализираат „црвените линии“ во пресрет на средбата Бајден – Путин

јуни 10, 2021

Американскиот претседател Џо Бајден ја започна својата европска турнеја , со посета на Велика Британија, што е прво негово официјално патување во странство, откако е избран за претседател. Тој ќе приуствува на состанокот на Г-7. каде главна тема на Самитот да биде процесот на вакцинација, корона-кризата, трговијата и климатските промени. Повеќе од извесно е дека... Read more »

image
Временска Прогноза
Славчо најавува променливо време со пороен дожд во попладневните часови

јуни 10, 2021

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Локално и тоа особено во попладневните часови ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за локална појава на град. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 23 до 31 степен. Во Скопје и околината времето ќе биде променливо облачно со... Read more »

image
Тема на денот
Сугаревски: Царината е најспремна институција утре да го отпочне и заврши поглавјето во делот на преговори со ЕУ

јуни 9, 2021

Функциите кои што ги обавувам се сериозен предизвик и се многу важни во државата. Секогаш сум настојувал тие функции да ги обавувам со чесен пристап, со се она што сметам дека треба да се сработи, документирано, за медиумите и граѓаните да бидат навремено и правилно информирани, изјави во Утрински брифинг директорот на Царинската управа Горан... Read more »

image
Собраниски брифинг
Муцунски: Протестот е политичко предупредување за заштита на националниот интерес

јуни 9, 2021

Овој протест е во форма на политичко предупредување… Од страна на Република Бугарија имаме една доста предвидлива и транспарентна позиција, Бугарија останува на декларацијатаусвоена во бугарскиот парламент. На сите ни е јасно кои се преговарачките позиции на Софија. Од страна на Република Македонија имаме флоскули имаме многу кажани зборови многу работи ветени, но никако цврсто... Read more »

image
Општествена сцена
Нова книга од Људмил Спасов: Ова е документ за развојот на македонската научна мисла за јазикот и културата

јуни 9, 2021

„Ј·А·С – Години плодни“ на професорот Људмил Спасов е книга што ја сумира неговата животна и професионална биографија. Издавач е „Антолог“, а книгата излегува во рамки на одбележувањето на 100-годишнината од раѓањето на Блаже Конески. „Книгата ја содржи мојата библиографија, но и раскажувања за моите почетоци, животот и учењето и мојата научна дејност, така што... Read more »

image
Тема на денот
Штерјова од ХОПС: Целта е граѓаните да имаат олеснет, легален и поевтин пристап до канабисот – предрасудите и табуата да се тргнат на страна

јуни 9, 2021

„Со задоволство можам да кажам пред јавноста дека, за прв пат во Македонија, заедно со доносителите на одлуки, заедно со сите експерти сме собрани на едно место да може отворено и да речам со приближени ставови да разговараме. Ставовите на Граѓанскиот сектор многу пати ги искажавме и преку операција ослободување, секоја од организациите нели посебно,... Read more »

image
Скопски агол
Се отвора мини зоолошка градина во ветеринарното училиште “Браќа Миладиновци”

јуни 9, 2021

Несекојдневната идеја да се создаде мини зоолошка градина во дворот на средното ветеринарно и земјоделско училиште „Браќа Миладиновци“ конечно дојде до реализација. Иако оваа зоолошка градинка со околу педесетина животни функционира веќе неколку години и е исклучиво наменета за практичната работа на учениците, утре истата ќе биде свечено отворена за посетители. Влезот ќе биде слободен,... Read more »

image
Здрав живот со Д-р Митов
Д-р Митов: Превенцијата од рак на кожа е најбитна – ако до сега не сте биле на дерматолог да ги прегледа бемките, овој месец отидете

јуни 9, 2021

Ракот на кожа, иако е најчест, свесноста не е на ниво на која што треба да биде. Нешто што толку лесно може да се види, па и лаик ќе познае, штета е да умираат луѓе и смртноста да биде толку висока, изјави во Утрински брифинг Д-р Александар Митов. Ракот на кожата, меланомот до пред десетина... Read more »

image
Меѓународна актуелна сцена
Андоновиќ: Операција Ајронсајд: Зададен најсофистицираниот светски“ удар врз организираниот криминал

јуни 9, 2021

Повеќе од 800 осомничени криминалци се уапсени ширум светот откако биле измамени да користат апликација за шифрирани пораки управувани од ФБИ Интерпол. Американските и австралиските власти упаднале во апликација која криминалците ја користат за читање милиони шифрирани пораки, што овозможило стотици апсења на осомничени за организиран криминал во 18 земји, соопштија австралиските власти. Полициската акција... Read more »

image
Добро утро за...
Тунева: Да се избегне непрофесионалното и сензационалистичко известување – потребна е крајна внимателност при известувања за лични трагедии или самоубиства

јуни 9, 2021

Здружението на новинарите (ЗНМ) и Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) по повод известувањето на дел од медиумите во врска обидите за самоубиство ги повикуваат новинарите на максимално почитување на етичките стандарди и норми и воздржување од сензационалистичко информирање. Во повеќе медиуми забележавме дека се известува на сензационалистичи начин околу обидот за самоубиство... Read more »

image
Временска Прогноза
Славчо најавува променливо време со сончеви периоди – попладне дожд, засилен ветер и услови за појава на град

јуни 9, 2021

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Локално и тоа особено во попладневните часови ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за локална појава на град. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 22 до 30 степени. Во Скопје и околината времето ќе биде променливо облачно со... Read more »

image
Тема на денот
Ременски: Македонија е земја каде сѐ уште параполициски, обвинителски и судски структури местат процеси

јуни 8, 2021

-Една од моите тези зошто јас сум во ваква ситуација и аргументираме правосуден, судски процес кој што од ден на ден добива на својата апсурдност е можеби затоа што не молчам и можеби затоа сум до тука , во оваа ваква постапка. Тоа е одговорот на сите можеби злонамерни коментари кои велат дека јас од... Read more »

image
Собраниски брифинг
Ѓавочанова: Мицкоски само опструира – за македонскиот идентитет и јазик не се преговара

јуни 8, 2021

Во изминатиот поериод ние сме сведоци дека ВМРО – ДПМНЕ единствено што правеше се блокади, деструкции, опструирања едноставно на се што е во корист на граѓаните и на државата. Сметам дека на граѓаните веќе јасно им е како бел ден дека Мицкоски работи контра македонските интереси и на штета на државата. Искрено од ова ВМРО... Read more »

image
Тема на денот
Омбудсманот Зибери: Најголем број претставки околу работата на извршителите

јуни 8, 2021

Согласно Законот за Народниот правобранител, Народниот правобранител еднаш годишно пред Собранието го доставува на разгледување Годишниот извештај за степенот на заштита на човековите слободи и права. Тој Извештај на 31.02.2021 беше доставен до Собранието и за првата наредна седница која е закажана на 10.06.2021 е ставен на дневен ред, пратениците треба да го разгледаат и... Read more »

image
Жените го вртат светот
Коцевска: Годинашниов фестивал „Прво па женско“ се фокусира на грижата за јавното добро

јуни 8, 2021

Деветтото издание на Фестивалот за феминистичка култура „Прво па женско“, во организација на Тиииит! Инк, ќе се одржи од 10 до 16 јуни на повеќе локации во Скопје. Годинава Фестивалот се фокусира и го преиспитува концептот на јавното добро, во контекст на светска пандемија, но и локално. „Годинава, фестивалот за феминистичка култура и акција „Прво... Read more »

image
Меѓународна актуелна сцена
Андоновиќ: По 533 дена судење и десет години зад решетки, конечна пресуда на Младиќ: Доживотен затвор или ново судење

јуни 8, 2021

Меѓународниот суд во Хаг денеска ќе ја изрече конечната пресуда за поранешниот командант на Армијата на Република Српска (ВРС), Ратко Младиќ, кој беше осуден на доживотен затвор во прв степен за геноцид и злосторства против човештвото против не Србите за време на војната во БиХ. Бранителите и обвинителите на Младиќ ja oбжалија првостепената пресуда. Одбраната... Read more »

image
Скопски агол
Иницијативата против урбаното дивеење во Ѓорче Петров, ќе бара средба со Заев

јуни 8, 2021

Од Иницијативата против урбаното дивеење во Ѓорче Петров која викендов по втор пат организираше протест против изградбата на нови згради во Општина Ѓорче Петров велат дека ќе побараат средба со премиерот Зоран Заев, бидејќи средбата која ја имале пред неколку месеци со министерот за транспорт и врски Благој Бочварски не ги дала очекуваните резултати. Горан... Read more »

image
Добро утро за...
Лазаревски: ДУП за Хром е направен со темелна анализа и редовна комуникација со жителите – генерираме раст и развој на Ѓорче Петров

јуни 8, 2021

Од прв ден знаевме што правиме. Овие три години работиме интензивно. Од прв ден како администрација знаеме што правиме, од прв ден знаевме дека ќе генерираме раст и од прв ден како администрација ветивме дека после четири години ќе земаме силен замав, за во наредните четири години да го стигнеме еден Карпош. Не сметаа за... Read more »

image
Да се мијам или да продолжам да спијам
Мерко: Струга е цел на неосновани напади од поединци и групи – ги повикувам институциите да дојдат и да установат што е тоа што ја пореметува заштитата на природното и културно наследство

јуни 8, 2021

Секогаш сме почитувале планови, особено обврски кога е во прашање заштита на Светското културно и природно наследство, но и секоја заштита која оди во прилог на заштита на животот на граѓаните, поколенијата, да се заштитити се што е добро за векови, изјави во Утрински брифинг градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко. Радождани во тоа место се... Read more »

image
Временска Прогноза
Славчо најавува променливо време со пороен дожд, грмежи и засилен ветер

јуни 8, 2021

До крајот на оваа недела времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Локално ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, особено во попладневните часови. Ќе има услови и за појава на локално НЕВРЕМЕ проследено со силен ветер и појава на град. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 21... Read more »

image
Тема на денот
ЕкоВита против „гасна централа“ во Неготино, бара поддршка од винариите и адвокатите

јуни 7, 2021

Имавме состанок со градоначалникот на општина Неготино и претседателот на Советот во врска со последните најави за изградба на гасна централана која што ќе работи на согорување на комунален отпад од цела Македонија. Сакавме да добиеме информации за што конкретно се работи, но за жал не добивме конкретни информации. Дали општината се уште не знае... Read more »

image
Собраниски брифинг
Аџиоски: Неработењето на градоначалниците од СДСМ не доведе да мора да го продолжиме рокот за легализација

јуни 7, 2021

Измените на стариот закон за легализација се наметнаа од потребата за продолжување на рокот во кој што општините беа должни да ги решат доставените комплетирани барања од граѓаните, тој рок беше до трети март 2021 година. Министерството за тренспорт и врски излезе со информација дека има околу 130 илјади нерешени предмети од граѓаните тука се... Read more »

image
Општествена сцена
Даница Стојанова: Секогаш имам предвид дека на Охридско лето треба да настапат најдобрите светски музичари

јуни 7, 2021

Годинашното 61. издание на Охридско лето кое ќе се одржи од 12 јули до 20 август, ќе собере околу 500 уметници од 18 земји во светот. Отворањето е со проектот „Големиот Чајковски“ на Националната опера и балет. Се работи за балетската трилогија со најубавите дела на рускиот композитор Петар Илич Чајковски, „Лебедово езеро“, „Оревокршачка“ и... Read more »

image
Тема на денот
Дувњак: И покрај декларативните заложби, „невидливите“ раце на политиката сѐ уште успеваат да се вмешаат во судските одлуки

јуни 7, 2021

И покрај тоа што на прв поглед станува збор за две идентични ситуации во суштина се многу различни. Во случајот со Рашковски, предметот е во фаза на истрага и допрва ќе треба да се утврдува неговата вина и дали има елементи и сомнежи за отворање постапка, додека кај поранешниот прв човек на тајната полиција, Сашо... Read more »

image
Скопски агол
Државен испитен центар: Нити еден матурант не отсуствуваше од полагање поради коронавирус

јуни 7, 2021

Ниту еден пријавените 15.294 матуранти не отсуствувал од полагањето на државна матура поради изолација како последица на коронавирус, информираше денеска во Утрински брифинг директорката на Државниот испитен центар, Елизабета Наумовска. -Од информациите кои ги добиваме од терен, досега ниту еден ученик не се пријавил дека ќе отсуствува од тестирањето поради изолација или затоа што е... Read more »

image
Бизнисот не спие
Јовановски: Зелената енергија крие еколошки бомби бо преработките на отпадите или црната металургија

јуни 7, 2021

Интервентниот план за инвестиции е среднорочен, шест годишен. Тие 8 милијарди кои што ги најави премиерот Заев не се очекува да дојдат годинава, ниту наредната. Распределени се во периодот до 2026-27 година, така што има простор да се бараат извори на средства. Друго е прашањето какви се околностите во кои е сега Македонија и економијата... Read more »

image
Добро утро за...
Незири: Ребрендирањето и внатрешната реформа е вовед во посуштинска коалиција меѓу СДСМ и ДУИ

јуни 7, 2021

-На 19. роденден на ДУИ започнуваме нова политика, нов начин на водење политика и директно дејствување, политика за еколошка правда и квалитетен живот. Зелената агенда станува дел од Демократската унија за интеграција”, рече во саботата (5 јуни 2021) во обраќањето по повод роденденот на партијата лидерот на ДУИ Али Ахмети, објавувајќи ја зелената агенда како... Read more »

image
Меѓународна актуелна сцена
Андоновиќ: Наркокартелите убија 97 политичари за време на најрквавите избори во историјата на Мексико

јуни 7, 2021

Непознати сторители фрлиле човечки глави на две избирачки места во Тихуана а било пукано и врз партиските канцеларии на претседателот на Мексико Обрадор. Реггистрирани украдени гласачките ливчиња на повеќе избирачки места низ Мексико. Во ваков дух поминаа вчершното гласање на на парламентарните и локалните избори, што е тест во средината на мандатот на претседателот Андрес... Read more »

image
Временска Прогноза
Славчо најавува облачно и нестабилно време со повремен пороен дожд, грмежи и засилен ветер

јуни 7, 2021

Времето во Македонија денеска ќе биде променливо облачно и нестабилно, на повеќе места со пороен дожд, грмежи и заслен ветер. Локално ќе има услови за појава на НЕВРЕМЕ проследено со интензивен пороен дожд, силен ветер, електрични празнења и појава на град. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 21 до 29 степени. Во Скопје и... Read more »

image
Тема на денот
Паскали: Ние сме една држава која што стана депонија – Охридското езеро е во фаза на неповрат, Вардар стана индустриско течение

јуни 4, 2021

Ние сме една држава која што стана депонија. Моја област е заштита на водите, а највеќе сум насочен кон заштита на Охридското езеро. Единствена работа која може да не спаси од ова лудило со ѓубрето е тргање на пластиката за еднократна употреба од нашите животи. Користење на органски материјали, некористење на пластика, тоа е спасот.... Read more »

image
Собраниски брифинг
Крмов: Опасна е тенденцијата сите услови за добивање државјанство да се намалат

јуни 4, 2021

Законот е ефективно блокиран, Димитар Апасиев зеде збор и според деловникот тој може да зборува колку што сака. Неговиот говор може да трае до бескрај и со тоа законот е ефективно блокиран. Тоа е основата на филибастерот или оној т.н. традиционален филибастер кој што потекнува уште од римското право кога Като помладиот го блокирал Цезар... Read more »

image
Тема на денот
„Кинетикс“ фитнес студио – Фитнесот еден од начините за подобар и поздрав животот

јуни 4, 2021

Редовното вежбање и практикувањето некаква физичка активност покрај тоа што е добро за здравјето, може да има позитивен ефект на повеќе сегменти од животот. Но како пандемијата од Ковид -19 влијаеше врз фитнес студијата. „Кинетикс“ е фитнес студио чија главна цел е да ги научи своите вежбачи како до поздраво, посилно и позгодно тело притоа... Read more »

image
Скопски агол
Со кршење на предмети до ослободување од стресот и бесот-Smash It Up собата најмногу ја посетуваат жени

јуни 4, 2021

Дали некогаш сте биле толку бесни што ви дошло нешто да скршите? Таква можност нуди Горан Бошковски во неговата антистрес соба Smash It Up. Тој денеска во Утрински брифинг рече дека најголем процент од посетителите на собата за кршење се жени, но доаѓаат заедно брачни парови и двојки, како и другарки.  -Безбедноста е загарантирана, на... Read more »

image
Бизнисот не спие
Проф. Ивановски: Курсот на денарот ке остане стабилен – инвестицискиот план од 8 милијарди евра е темпиран популистички проект пред избори

јуни 4, 2021

Пандемијата остави тешки последици на гобалната економија и оттука македонската економија не може д аја третираме како исклучок и јасно е дека опоравувањето не може да се заврши брзо, но генерално очекувањата се дека враќањето на состојбата од 2019 може да се очекува дури кон крајот на 2022 година. Ова е предвидување речиси идентично за... Read more »

image
Општествена сцена
Сани Саиди: „Вардар филм“ ќе биде модерен филмски центар, како што беше во времето на поранешна Југославија

јуни 4, 2021

Во „Вардар филм“, некогашната најголема продуцентска куќа во државата, за еден месец повторно ќе почне да работи кино со 49 седишта, а веќе е оспособено и тонско студио. „За жал, кога во април ја презедов раководната позиција, институцијата ја најдов во лоша состојба, во една неповолна ситуација, целосно пасивна, како да не постои. Откако ја... Read more »

image
Добро утро за...
Хајредини: Корупцијата е метастазирана и е присутна насекаде во државата – од доле па се до врвот

јуни 4, 2021

Шпекулациите излегоа, станува збор за кандидирање на градоначалник на Скопје, Албанец. Мене ме чуди и не можам да ја разберам изјавата на Заев, дека го бендисувало тоа што вака се размислувало во највисоките органи на тела на ДУИ и дека ќе оставел партијата да го соопшти ставот бидејќи тоа е нивна агенда, изјави во Утрински... Read more »

image
Меѓународна актуелна сцена
Андоновиќ: Мегусебно признавање на Србија и Косово единствено решение според САД

јуни 4, 2021

Специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан Метју Палмер по средата со српскиот државен врв во Белград изјави дека Приштина не е подготена да преговара оклу границите и територијата но и дека но исто така смета дека е „апсолутно можно“ српскиот претседател Александар Вучиќ и премиерот Министерот за привремени институции на Приштина, Албин Курти, годинава... Read more »

image
Временска Прогноза
Славчо најавува стабилно и сончево време – од недела нова дестабилизација

јуни 4, 2021

Денес и утре времето во Македонија ќе се задржи претежно стабилно, суво и сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северен правец. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 23 до 31 степен. Во Скопје и околината времето ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност... Read more »

image
Жените го вртат светот
Маја Балшиќевска: Институциите допрва треба да направат програми за реинтеграција на жените жртви на насилство

јуни 3, 2021

Поимот на реинтеграција на жените жртви на родово базирано насилство и семејно насилство не е многу познат во нашето општество, а всушност претставува важен дел од процесите за справувањето со насилството врз жените. „Реинтеграцијата редовно оди со процесот на рехабилитација на жените кои преживеале насилство и всушност со овие два процеси се прави целосно вклучување... Read more »

image
Тема на денот
Таци Трајко Симоновски: Новите мерки носат конфузија кај музичарите – на протестот ќе молчиме

јуни 3, 2021

Поради дел од новите ковид-мерки, со кои жива музика е дозволена на свадби и прослави, но не и во секојдневието, во угостителските објекти, музичарите повторно излегуваат на протест. Според музичарите, тие во времето на пандемијата изгубиле многу пари, особено оние кои живеат од своите „тезги“ и настапи, со оглед на тоа што поголем дел од... Read more »

image
Собраниски брифинг
Рамбабова: Со измените на Законот за работни односи се отстрануваат недостатоците од членот 104 односно нарушувањето на принципот на двостраност

јуни 3, 2021

Предлог законот за изменување и дополнување на Законот за работни односи е предложен од пратеничката група на СДСМ, а целта е да бидат отстранети одредени недостатоци кои што ги има постоечкиот закон за работни односи. -Таму во членот 104 се регулира престанокот на работниот однос на вработениот со истекот на 64 години старост или 15... Read more »

image
Тема на денот
Дамир Имамовиќ: Кога политичарите ќе „заглават“, ја повикуваат културата на помош и тоа не е фер

јуни 3, 2021

Наградите се убаво признание за работатa, поготово кога доаѓаат во прилично ужасно време кога сите ние музичарите сме осудени да седме дома. Концертите и уметничкиот живот на сите ни недостасува и наградата „The Best of Europe” претставува поддршка за мојот минат труд, изјави во Утрински брифинг музичарот од БиХ, Дамир Имамовиќ. -Јас бев дете кога... Read more »

image
Бизнисот не спие
Рафајловски: Криминалот и нефункционалното Собрание ќе го блокира планот за инвестиции од 8 милијарди евра

јуни 3, 2021

-Секогаш сите во светот сакаат да читаат бајки. Затоа и толку години се читат и Андерсен и Ла Фонтен, браќата Грин. Но ние сме во ситуација на бајката „Штурчето и мравката“. Македонија повеќе ја гледам како штурчето, цело е време е во лето, свири и мисли дека и е добро, но кога ќе дојде зимата... Read more »

image
Добро утро за...
Државата подеднакво да се грижи за сите свои граѓани, децата фантоми заглавени во институционалните лавиринти, разговор со Магдалена Чадиноска Кузманоски

јуни 3, 2021

Најмалку 700 лица во Северна Македонија се без документ. Нема податоци колку од нив се деца. Загрижувачки е и податокот дека сивата бројка се смета за далеку поголема и се движи од неколку илјади лица. Недостигот на едукација кај ромската популација е еден од главните проблеми кои го посочуваат невладините организации. Токму и кај нив... Read more »

image
Меѓународна актуелна сцена
Андоновиќ: Опозицијата се договори – Нетанјаху без нов мандат?

јуни 3, 2021

Противниците на премиерот Бенјамин Нетанјаху постигнаа договор за формирање на нова владејачка коалиција, која може да му го одземе добивањето на новиот мандат на долгогодишниот израелски лидер, кој повеќе од 12 години е на чело на владата во Израел. Лидерите на крајната десница Јамина и центристичката партија Јеш Атид, Нафтали Бенет и Јаир Лапид и... Read more »

image
Временска Прогноза
Славчо најавува стабилно, суво и сончево време – од недела нова дестабилизација проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер

јуни 3, 2021

До сабота времето во Македонија ќе биде претежно стабилно, суво и сончево со мала локална облачност и со слаб до умерен ветер претежно од северен правец. Истиот особено долж повардарието повремено ќе засилува. Температурите ќе бележат тенденција на пораст и ќе се искачуваат во интервалот од 21 до 30 степени. Во Скопје и околината времето... Read more »

image
Тема на денот
Алаѓозовски: Соработката со Груби ни е добра – Рамковниот остави трајни позитивни последици за иднината на државата и треба да го прославиме – не е битно која политичка партија ќе ги „земе“ поените

јуни 2, 2021

Темата за едно општество, за интеркултурализмот, еднаквоста, недискриминацијата и надминувањ ена поделенсота е круцијална и се генеричките поими кои што се кријат зад брендот и концепцијата на „едно општество“ и се согласувам дека државите се распаѓаат доколку немаат кохезивни елчементи во оптеството. Државите низ светот, особено во Европа се бројат на држави кои што имаат... Read more »

image
Собраниски брифинг
Стојановски: Со помош на експерти треба да се договорат заеднички амандмани кои ќе бидат донесени консензуално

јуни 2, 2021

Онаа заедничка прес конференција која ја држеше Зоран Заев заедно со претставниците на Алијанса за Албанците и Алтернатива ни укажа дека и ние како ВМРО – ДПМНЕ, како најголема пратеничка група во Собранието со 44 пратеници ќе бидеме консултирани за овие предлог амандмани и морам да кажам дека до овој момент ние не сме консултирани... Read more »

image
Тема на денот
Зафировски: „Хард“ дисконтите со фасцинатен раст во 2020 – влезот на „Лидл“ ќе ги „размрда“ домашните ланци на маркети

јуни 2, 2021

2020 година беше пандемиска година, јавното мислење е дека маркетите „згазија“, што донекаде можеби е реално, но интересно е дека генерално целиот сектор трговија н ахрана, пијалоци, тутун е во пад што е во спротивно што КАМ и други дисконти бележат голем раст на самиот промет. И ако ги анализираме само приходите на маркети ќе... Read more »

image
Општествена сцена
Семенпеева: Илустрацијата кај нас е потценета, со “Литера” сакаме тоа да го промениме и да произведеме квалитет

јуни 2, 2021

Третото издание на Фестивалот за литература и илустрација за деца „Литера 2021“, кој годинава е во ново руво и траење, се отвора на 3 јуни со голема изложба на доајенот на македонската илустрација за деца, Младен Туниќ. Изложбата ќе биде отворена во Чифте амам. „Уште на Факултетот за ликовна уметност, заедно со колегите бевме последната... Read more »

image
Здрав живот со Д-р Митов
Д-р Митов: Водењето здрав живот како клучен фактор и во превенцијата од деменција – картите ги држиме во раце, како ќе играме од нас зависи

јуни 2, 2021

Деменција е состојба која измачува многумина од повозрасната категорија на луѓе. Нормално е со текот на стареењето да опаѓа интелектуалниот капацитет, но деменцијата не е тоа. Со поимот деменција се опишуваат збир од знаци/симптоми што се предизвикани од нарушувања што го засегаат мозокот. Тоа не е некоја точно одредена болест. Деменцијата влијае на размислувањето, однесувањето... Read more »

image
Меѓународна актуелна сцена
Андоновиќ: Политичарите на РС бараат помош од Белград поради контроверзното назначување на високиот претставник во БиХ

јуни 2, 2021

Политичари од Република Српска, без оглед дали се на власт или во опозиција, бараат од српскиот претседател Александар Вучиќ дипломатска и правна заштита и помош со цел да се спречи кризата која е се поизвесна во БиХ, со назнчувањето на новиот, висок претставник на меќунардната заедница Кристијан Шмит кој оваа функција ќе ја преземе од... Read more »

image
Добро утро за...
Неискористената експертиза – студија за учеството на жените во ТВ дебатите, разговор со Ивана Јордановска

јуни 2, 2021

Медиумите се креатори на јавното мислење и ако како општество се надеваме да ги сфатиме жените како експертки, како искусни и професионални во своите области, медиумите имаат многу значајна улога во сето тоа. Затоа „Инситутот Преспа“ направи мониторинг да видиме колку се застапени жените во најразлични области како експертки на дебатните емисии, изјави во Утрински... Read more »

image
Да се мијам или да продолжам да спијам
Дрпљанин од Хелсиншки: Криминалот од омраза не се случува случајно, туку е насилна манифестација на поделби, стереотипи и предрасуди

јуни 2, 2021

Негативната „традиција“ бројот на пријавените злосторства од омраза вообичаено да надминува три цифри, од кои злосторствата на етничка и политичка основа се особено бројни, продолжи и во текот на пандемиската 2020 година, соопшти Хелсиншкиот комитет за човекови права. Комитетот има регистрирано вкупно 104 вакви инциденти. Под „криминал од омраза“ во извештајот се подразбира злосторство мотивирано... Read more »

image
Временска Прогноза
Славчо најавува сончево и топло време – температурите од 20 до 28°C

јуни 2, 2021

Од денеска до сабота времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северен и од северозападен правец и истиот особено долж повардарието повремено ќе засилува. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 20 до 28 степени. Во Скопје и околината времето ќе биде... Read more »

image
Тема на денот
Муцунски: Нема суштински реформи и напредок во владеењето на правото – имаме апстрактни ветувања без опиплива реализација

јуни 1, 2021

Во Собранието не мислам дека има бојкотирање и блокирање, има користење на механизми кои се типични за параментаризмот, а ако говориме за правење или неправење на кворум тоа е средство кое ВМРО-ДПМНЕ го користи, но е и средство кое што во овој парламентарен состав и СДСМ и ДУИ го коистат. Најбитно е тие што се... Read more »

image
Собраниски брифинг
Ристовски: Актуелните измени на Законот за животна средина се согласно со препораките на ЕУ

јуни 1, 2021

Предлог законот за изменување и дополнување на Законот за животна средина се однесува на измени во неколку точки меѓутоа она што е најважно е дефинирањето на контаминирано подрачје. Новиот Закон опфаќа начини за постапување, воведува контролни механизми и превентивни мерки во делот на постапување и управување со таканаречено претходно дефинирано контаминирано подрачје. Она што е... Read more »

image
Тема на денот
Гаши: Во мултиетничко општество нема место за застарените идеи за отцепување – се што е радикално не е здраво за мултиетнички држави

јуни 1, 2021

Јас политичката партија и самата политика ја гледам подлабоко и подолгорочно, затоа и 2014 кога ја формиравме партијата и 2018 кога го направивме првиот Конгрес, 2019 кога се ребрендиравме, беа тие мали предизвици за големата визија за напата политика, за нашата држава, мисла и идеја која треба да се развие, мислиме дека партијата е поставена... Read more »

image
Жените го вртат светот
Стојан Мишев: Бараме да се формира посебен државен фонд за помош на жените жртви на насилство

јуни 1, 2021

Здружението за еманципација, солидарност и еднаквост на жените (ЕСЕ) спроведе истражување со цел да се утврди влијанието врз жените на кризата со Ковид-19 пандемијата. „Истражувањето е спроведено на примерок од 2272 жени на национално ниво, а сегментите што посебно ги испитувавме беа влијанието на кризата врз здравствената заштита на жените, влијанието врз оние кои претрпеле... Read more »

image
Скопски агол
На 3 јуни на Школка во парк ќе се промовираат три нови романи за деца

јуни 1, 2021

Познатите македонски писатели Венко Андоновски, Винка Саздова и Јагода Михајловска – Георгиева за прв пат напишаа романи за деца. Промоцијата на трите романи ќе се случи во четврток на трети јуни во Градскиот парк на Школка. Настанот насловен како „Качи се на ѕведите со Стела и Сани – на небото трепкаат нови книги“ кој ќе... Read more »

image
Меѓународна актуелна сцена
Андоновиќ: Затворање на косовскиот замрзнат конфликт пред тој неконтролирано да се одмрзне

јуни 1, 2021

Специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Белград-Приштина, Мирослав Лајчак и заменик помошникот државен секретар на САД, Метју Палмер, се во посета на Косово каде разговараа со највисоките косовски функционери. Лајчак и Палмер вчера разговараа со претседателката на Косово Вјоса Османи Садриу и со премиерот Албин Курти кој ја поздрави соработката и координацијата меѓу Европската унија... Read more »

image
Добро утро за...
Сулемани: ЕЛЕМ турс да се тргне од менаџирањето со Шапка – потоа Владата да бара различни инвеститори

јуни 1, 2021

Инвестиции во вкупна вредност од 8 милијарди и 175 милиони евра се предвидени со Интервентниот план за инвестиции 2021-2027. 5 милијарди и 791 милиони евра се јавни инвестиции, додека 2 милијарди и 384 милиони евра се планирани приватни инвестиции. Во овој пакет пред завршна финална фаза е и постигнување финален правен договор за инвестиција во... Read more »

image
Да се мијам или да продолжам да спијам
Адамчевски: Односите САД-Русија ескалираат – многу е важно на Самитот во Љубљана и Американците и Русите да излезат со отворени карти

јуни 1, 2021

Од 2014 година навака после операцијата на Русија во Укрина односите Москва – Вашингтон се заладуваат. До кде ќе одат јас не моам да претпоставам, но има изблици од двете страни кои не навестуваат нешто добро. Последниот случај со „киднапирањето“ на авионот на „Рајан ЕР“ во Минск, зборува за уште еден вид на ескалација на... Read more »

image
Временска Прогноза
Славчо најавува облачно време со сончеви периоди – температурите од 14 до 23 степени

јуни 1, 2021

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно и свежо со сончеви периоди и со повремен локален дожд. Ќе има услови и за ретка појава на грмежи а ќе дува и слаб до умерен, долж повардарието повремено засилен ветер од северен и од северозападен правец. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 14 до 23... Read more »

image
Општествена сцена
Славчо Димитров: Неоспорен факт е дека Викендот на гордоста секоја година има се’ повеќе публика

мај 31, 2021

Деветтиот по ред Викенд на гордоста Скопје, ќе се одржи од 2 до 9 јуни, во Музејот на современа уметност, КСП „Центар – Јадро“ и кафе барот „Шортбас“. Викендот на гордоста Скопје е фестивал за квир култура, уметност и теорија, годинава со тема „Настрано заедничко: Политики на пријателство, љубов и афекти. „Сакавме да се надоврземе,... Read more »

image
Тема на денот
Трим Ќемали: Со јасна стратегија за развој на бањскиот туризам до продор на странскиот пазар – природните убавини се ресурс кој мора да се искористи

мај 31, 2021

Пет члена на одборот на директори на „Дебарски бањи – Цапа“ се откажале од своите плати и надоместоци лани за да обезбедат средства на плати на вработените на оваа компанија – прочуена по лековитите својства на минералните води со кои стопанисува. Според официјалните податоци достапни во годишниот извештај за работењето на компанија петмината членови на... Read more »

image
Собраниски брифинг
Ибрахим: Според извештајот на Судскиот совет на земјава и недостигаат судии

мај 31, 2021

Секоја година Собранието ги разгледува извештаите на работата на судскиот совет но што се однесува до извештајот на 2020 година, тука ги гледаме и новите методологии за работата на судиите и претседателите на судиите, гледаме дека според извештајот фалат и судии во нашата држава, во однос на 2019 година имаме помалку 12 судии, немаме доволна... Read more »

image
Тема на денот
Пролет – време на алергии и како да се справиме, разговор со Д-р Димова

мај 31, 2021

Се поголем број од популацијата станува погодена од пролетните алергии пред се заради тоа што со зголемувањето на аерозагадувањето, осетливоста на организмот се зголемува. Една голема група на луѓе што имаат алергиски реакции се всушност децата и тогаш најчество почнуваат да се јавуваат пролетните алергии, односно вообичаено од периодот од втората до петтата година. Сепак... Read more »

image
Скопски агол
Дино паркот во Скопје-нова атракција за најмладите

мај 31, 2021

За само два дена од отворањето, Дино паркот го посетиле околу 8.000 посетители, што е показател за неговата атрактивност, рече денеска во Утрински брифинг директорот на Зоолошката градина, Ѓорѓи Галетановски. -Ме радува тоа што посетителите внимаваа на протоколите, скоро и да не можеше да се сретне некој без маска, се одржуваше ред и дистанца. Позитивни... Read more »

image
Добро утро за...
Рангеловиќ: Национален консензус е најмоќното оружје

мај 31, 2021

Во овие моменти најважно е македонскат ајавност да знае дека европската иницијатива прекку португалската дипломатија не нуди конкретно решение на спорот со Бугарија, туку би понудиле некаков патоказ, платформа или методологи преку кој би се решиол спорот со Бугарија. Наивно е да иочекуваме суштинско решение, смета дека во моментов ЕУ гледа како да го зацврсти... Read more »

image
Меѓународна актуелна сцена
Андоновиќ: Победа на демократската опција против популизмот – резултат од локалните избори во Хрватска

мај 31, 2021

Нов градоначалник на Загреб е Томислав Томашевиќ од левичарската платформа „Можеме“, по убедливата победа над вечниот губитник на изборите, пејачот Мирослав Шкоро, а најголемото изненадување на локалните избори во Хрватска е победата на професорот по физика либералот Ивица Пуuлак во Сплит. Ова е конечниот исход од вчерашниот втор круг на локалните избори во Хрватска. Владеачката... Read more »

image
Добро утро за...
Вардјан: Се врши огромен притисок врз медиумите, Словенечката информативна агенција се финансира со пари од донации

мај 31, 2021

Најмалку 20.000 демонстранти во Словенија повикаа на оставка на владата и предвремени избори, објави словенечката телевизија – организаторите велат дека имало 40.000. Синдикатите и опозициските партии учествуваа на собирот во главниот град Љубљана. Демонстрантите извикуваа „избори сега“. На еден транспарент пишуваше „Смрт за фашизмот, слобода за сите“. Многу демонстранти дојдоа со велосипеди, симбол на антивладиното... Read more »

image
Да се мијам или да продолжам да спијам
Ризвановиќ: Ставот на ЕУ во целата „приказна“ со Бугарија е прилично дволичен

мај 31, 2021

Она што се случуваше во авионот за време на заедничкото чествување на Св. Кирил и Методиј во Рим беше запознавање на македонските новинари со бугарскиот претседател Радев и на бугарските колеги со претседателот Пендаровски. Во Рим очекувавме да имаме повеќе време со Претседателите односно да ги прашаме прашања кои земјава ја мачат, дали ќе добиеме... Read more »

image
Временска Прогноза
Славчо најавува облачно и свежо време со повремен дожд – од среда стабилизирање и пораст на температурите

мај 31, 2021

Денес и утре времето во Македонија ќе се задржи променливо облачно и свежо со повремен локален дожд и со услови за ретка појава на грмежи. Ќе дува слаб до умерен, а долж повардарието повремено засилен ветер од северозападен правец. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 15 до 24 степени. Во Скопје и околината времето... Read more »

image
Собраниски брифинг
Шапуриќ: Една изборна единица значи демократизација, застапеност и поголема вредност на секој глас на граѓаните

мај 28, 2021

Ставовите на ЛДП се за отворени листи на советничките листи на локалните избори, изборот на градоначалник да биде во два изборни круга и сме за една изборна единица на парламентарните избори. Она што беше до сега кажано дека сите изборни модели до сега се менуваа со консензус на поголемите политички партии или барем на оние... Read more »

image
Тема на денот
Атанасовски: Очекувам засилена дипломатска активност – ЕУ е свесна за опасностите од блокадата на Бугарија

мај 28, 2021

Позицијата на бугарскиот претседател Радев е арогантна – не се потребни преведувачи, дали со тоа сака да инсинуира дека ние сме два исти народи кои во минатото биле исти, што имаат ист или многу сличен јазик. Бугарските позиции се многу познати – тие постојано повторуваат дека ние сме т.н одродени Бугари, така што оваа изјава... Read more »

image
Скопски агол
Сезоната на алергии е во тек, родителите да препознаат дали се работи за вирус или алергиска реакција

мај 28, 2021

Кашлицата која е еден од првите симптоми на вирусот ковид-19, е исто така и показател за алергиска реакција. Со цел да нема забуна кај родителите, дали нивното дете е позитивно на коронавирус или пак покажува алергија, денеска во Утрински брифинг доктор Јасна Јермилова, долгогодишен педијатар ги објасни разликите и симптомите помеѓу вирусната и алергиската реакција.... Read more »

image
Тема на денот
Проф. д-р Бранимир Јовановиќ: Оваа Влада нема кредибилитет за прогресивно оданочување на богатите и профитерите

мај 28, 2021

Целта на студијата беше неколку кратна. Првата цел беше да се истражи таа теза што е актуелна меѓу економиситите кои се заниимаваат со меѓунрадната економија, а тоа е дека по корна кризава ќе гледаме одредена преселба на капиталот, на пороизводството од делечните дестинации како Азија кон поблиски дестинации до западно-европските држави. Веќе во изминативе 10... Read more »

image
Општествена сцена
Срѓан Јаниќијевиќ: „Енциклопедија на мртвите“ е претстава која предупредува што може да ни се случи

мај 28, 2021

Новата претстава на режисерот Срѓан Јаниќијевиќ, „Енциклопедија на мртвите, според лавиринтите на Данило Киш“, која премиерно беше изведена на 25 мај, може да се гледа исклучиво онлајн во реално време. Претставата е во продукција на Културно – информативниот центар на Србите во Р.С. Макдонија, со поддршка на Министерството за култура. „Беше голем предизвик да се... Read more »

image
Бизнисот не спие
Гацов: Сивата економија и кеш пазарот се под партиско менторство

мај 28, 2021

Падот на економијата предизвикан од пандемијата на Ковид-19 создаде сериозен притисок на македонските јавни финансии што се ефектуираше преку намалување на буџетските приходи и зголемени буџетски расходи направени заради поддршка на компаниите и граѓаните. Плановите на Владата се состојбата да се стабилизира преку креирање повисоки стапки на економски раст, но и даночни реформи за кои... Read more »

image
Добро утро за...
Велковска: Отсуствува волја кај советниците во Град Скопје да го слушнат гласот и пораките на граѓаните

мај 28, 2021

Граѓаните на Скопје нема да добијат ниту субвенции за стерилизирање на домашни и маалски миленици, ниту пристапни улици и тротоари, а уште помалку студентски град на место на стара фабрика. Сите предлози кои беа доставени преку платформата „Мој Град“, а кои се однесуваа на подобрување на условите за живот на скопјани, беа одбиени на седница... Read more »

image
Меѓународна актуелна сцена
Андоновиќ: Нови обвиненија против новинарот, војна околу цивилните рути над небото на Белорусија

мај 28, 2021

Белорускиот опозиционен новинар и блогер Роман Протасевиќ се соочува со нови обвиненија. Протасевиќ, кој беше уапсен од полицијата откако белоруските власти пирнудно го спуштија авионот на компанијата Рајан ер во Минск, е обвинет дека бил припадник на десничарската паравоена формација, батаљон Азов се борел во војната во Донбас, каде што дури бил и ранет. Оваа... Read more »

image
Временска Прогноза
Славчо најавува облачно време со услови за дожд, викендов претежно стабилно и суво време

мај 28, 2021

Денеска времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со услови за повремен локален дожд и локална појава на грмежи. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од западен и од северозападен правец. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 22 до 28 степени. Во Скопје и околината времето ќе биде променливо облачно... Read more »

image
Скопски агол
“Рециклирај и донирај” хуманитарен проект на “Суниленс”

мај 27, 2021

Познато е дека употребеното масло за јадење има голема улога врз загадувањето на животната средина. Со цел да се намали загадувањето на водите и почвата се препорачува селектирање и рециклирање на маслото за јадење.  Рециклирањето има и хумана мисија доколку се одлучите маслото од вашето домаќинство да го предадете на компанијата „Саниленс“ а за возврат... Read more »

image
Собраниски брифинг
Каевски: Предлог промената на Законот за студентски оброк предвидува парите да легнат директно на сметката на секој студент

мај 27, 2021

Се надевам дека за бзро ќе заврши пандемијата, дека нема да има нов бран и дека повторно од семптември учебната година ќе започне онака како шпто треба и засручениците и за студентите, но тоа се претпоставнки кои никој не може со сигурност да каже дека така ќе биде. Токму затоа како група пратеници поднесовме предлог... Read more »

image
Тема на денот
Спасевска: Печатени учебници мора да има, дигиталниот уред да биде дополнителна алатка која што ќе се користи во образовниот процес

мај 27, 2021

Граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ до Собранието по втор пат поднесе предлог за покренување иницијатива за распишување референдум за одлучување по нацрт-законот за учебници и наставни материјали во основното и средното образование. Овластениот застапник на иницијативата, Драгана Спасевска за Утрински брифинг изјави дека не е во ред дете од кревет да се... Read more »

image
Тема на денот
Д-р Петличковски: Научните докази се многу убедливи – сите вакцини одобрени од СЗО се исклучително ефикасни во намалување на тежината на болеста

мај 27, 2021

Во тек е масовна имунизација против Ковид-19, бројките на новозаразени и хоспитализирани се намалуваат, што дава надеж за скорешно завршување на епидемијата. Д-р Александар Петличиковски од Институтот за имунологија при Медицинскиот факултет за Утрински брифинг изјави дека имунизацијата оди добро и сега имаме добри шанси со релатовно кратко време, со задржување на ова темпо од... Read more »

image
Добро утро за...
Илијевски: Македонија подаде рака на пријателство – гест кој е прифатен во регионот и Европа

мај 27, 2021

Туристите од Србија во Северна Македонија ќе бидат ослободени од плаќање патарина од 15 јуни до 15 август, одлучи владата во Скопје. Според изјавата, Министерството за финансии е надлежно за префрлање на 172 милиони денари на сметката на владата за набавка на 200.000 „М-смарт картички“ за бесплатни патарини за возила на српски туристи кои ќе... Read more »

image
Жените го вртат светот
Режисерката Драгана Гунин: Повеќето од нас биле жртви на сексуално вознемирување

мај 27, 2021

Режисерката Драгана Гунин со перформансот „Место за поддршка“ проговори за сексуалното вознемирување и уценување на жените на работно место. Перформансот беше изведен во центарот на Скопје, каде во излогот на еден од дуќаните стоеја девојки со пораки, кои всушност се извадоци од сведоштва на жени кои биле жртви на насилство на своите работни места. „Перформансот... Read more »

image
Меѓународна актуелна сцена
Андоновиќ: Нови 9 жртви – Бранот убиства во САД не покажува знаци за намалување

мај 27, 2021

Едногодишниот бран убиства со оружје ширум САД не покажува знаци на намалување. најновите убиставс е случија рано утринава во калифорнијскиот град Сан Хозе каде осум лица загинаа во пукотницата на железничка станица во Сан Хозе, по што осомничениот за пукањето откако застрела осум ица и смаиот си го одзеде животот. ПОлицијата соопшти дека осомничениот бил... Read more »

image
Да се мијам или да продолжам да спијам
Фоторепортерката Мехмети: Фотографијата овековечи еден историски момент во кој живееше целиот свет

мај 27, 2021

Новинарскиот тим на Истражувачката репортерска лабораторија (ИРЛ) ја освои наградата „Никола Младенов 2020“ за Најдобра истражувачка сторија, за серијалот текстови „Пандемско профитерство – другата страна на приказната за ковид-19“. Фоторепортерката Арбнора Мехмети ја освои наградата за најдобра репортерска фотографија за „Две патки поминуваат на пешачки премин во време на полициски час“ објавена во „Слободен печат“.... Read more »

image
Временска Прогноза
Славчо најавува сончево и топло време – попладне дожд, грмежи и засилен ветер

мај 27, 2021

Времето денеска во Македонија ќе биде сончево и топло со мала локална облачност. Попладне и во вечерните часови на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за локална појава на град. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 24 до 31 степен. Во Скопје и околината времето ќе биде... Read more »

image
Тема на денот
Муратов: Ако сакаме да бидеме дел од Европа мора да се напушти концептот на фаворизирање етникуми и национализам, да се вратиме кон почитување на различностите, културите и почитување на способноста

мај 26, 2021

Јас сум позитивниот пример и можност да се каже дека постои возможна мисија да успееш како Ром, во неромски средини. Кај нас имаме една перцепција да бидеме моноетнички – имаме невладини организации само со Роми, медиуми само со една или друга етничка заедница. Затоа велам дека јас сум еден од ретките примери каде што работав... Read more »

image
Собраниски брифинг
Реџепи: Со законот за државјанство целта беше да се реши статусот на лицата без државјанство

мај 26, 2021

Законот за државјанство беше наше предизборно ветување кон граѓаните дека во првите сто дена ќе го поднесеме било да сме дела од власта или опозицијата… Сега како дел од опозицијата го поднесовме овој прелог закон и вопшто не очекувавме истиот да се исполитизира. Се исполитизира од сите политички фактори и од власта и од опозицијата... Read more »

image
Општествена сцена
И покрај турбуленциите на домашната архитектонска сцена, несомнено е дека треба да учествуваме и понатаму на Венециското биенале

мај 26, 2021

На 20 мај во Венеција беше отворен македонскиот павилјон на 17-то Венециско биенале на архитектура. Проектот „Сега“ на Бирото за иновативна архитектура (БИНА) и кураторите Бекир Адеми и Јордан Шишоски заедно со поголема екипа соработници. Македонскиот павилјон се наоѓа во Регионалната канцеларијата на УНЕСКО во Венеција, палатата „Зорзи“. „Како што предвидовме и на почетокот, просторот... Read more »

image
Тема на денот
Ивановска од ДКСК: Оптимист сум, гледам расположение да се поправи нешто во врска со Предлог Законот за легализација на дивоградбите

мај 26, 2021

Да се повлече актуелниот Предлог закон за легализација на бесправно изградените објекти, да се направи попис и категоризација на дивоградбите за да се утврди нивниот точен број, па потоа да се изработи ново законско решение во кое точно ќе се прецизира кој и каков објект, како и каде и под кој услови ќе може да... Read more »

image
Здрав живот со Д-р Митов
Работното место – одлична локација каде можеме да го подобриме здравјето на вработениот, разговор со Д-р Митов

мај 26, 2021

Според сите статистики кои ги имаме во изминатите две децении се испоставува дека работното место и тоа како било една одлична локација каде можеме да го подобриме здравјето на вработениот. Во тие осум часа на ден, ако барем еден мал дел се инвестира во здравјето на раотениот секако дека ќе даде резултати. Се испоставува дека... Read more »

image
Меѓународна актуелна сцена
Андоновиќ: Враќање на предвидливоста и стабилноста на состојбата – Најавена средба Путин и Бајден

мај 26, 2021

Советот за Безбедност на ОН денеска зад затвореи врати расправа за состојбта во Белорусија и идните мерки кои светската организација планир даги преземе поради апсењето на белорускиот опозиционен новинар Роман Проташевич и неговата девојка кои во саботата на спеткакуларен начин беа уапсени, приземјувајќи го патничкиот авион на аердромот во Минск во кој патувале, а чија... Read more »

image
Добро утро за...
Кузмановски: Со укинувањето на чл. 163 став 3 од Законот за банки не се загрозува стабилноста на банкарскиот систем, ниту пак Фондот се става во критична позиција

мај 26, 2021

Уставниот суд на Република Северна Македонија го укина член 163 став 3 од Законот за банките. Иницијативата за оценување на уставноста ја поведе Уставниот суд на седница одржана на 21 април 2021 година, според кој побарувањата на Фондот осигурување на депозити врз основа на исплати на осигурени депозити се исплаќаат пред побарувањата на останатите доверители.... Read more »

image
Да се мијам или да продолжам да спијам
Бислимовски: Втората половина на јуни ќе се знае конечната цена на електричната енергија

мај 26, 2021

Ние кон крајот на минатата недела го добивме барањето од МЕПСО и воочивме одредени математички пропусти на начинот како е побарана нивната цена, така што до крајот на неделата ќе го проверуиме ова уште еднаш и ќе кажеме колку тоќно МЕПСО бара зголемување и кои се главните причини заради побараното гфолемување. МЕПСО бара зголемување на... Read more »

image
Временска Прогноза
Славчо најавува облачно време – попладне дожд, грмежи и засилен ветер

мај 26, 2021

Денеска времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Попладне локално ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за појава на град. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 26 до 32 степени. Во Скопје и околината времето ќе биде сончево и топло со мала до... Read more »

image
Тема на денот
Нова партија која ќе се бори за правда, економски и граѓански слободи, разговор со лидерот на ДПС, Един Јакуповиќ

мај 25, 2021

Формирана е нова партија во Македонија, Движење за демократија, права и слобода – ДПС. На основачкото собрание одржано во Битола за претседател на ДПС е избран долгогодишниот борец за човекови права и граѓански активист Един Јакуповиќ. -Ова движење опстојува и функционира повеќе од неколку години, иако сакавме д аостанем во сенка и далеку од очите... Read more »

image
Собраниски брифинг
Јорданов: Усогласување на законот за финансирање на единиците на локалната самоуправа пред избори само по себе остава одреден сомнеж

мај 25, 2021

Станува збор за трето усогласување на законот за финансирање на единиците на локалната самоуправа што само по себе остава одреден сомнеж. Иако на денешната комисиска расправа ова усогласување практично на законот за прекршоци со законот за финансирање на единиците на локалната самоуправа е една законска обврска која што е една чиста формалност, јас само сакам... Read more »

image
Скопски агол
Започна аплицирањето за ваучери за туризам, право на учество имаат хотели од туристички центри

мај 25, 2021

Министерството за економија објави јавен повик за пријавување на интерес од страна на угостителските објекти за сместување за прием на гости кои ќе добијат потврда за одмор на работници со ниски приходи во вредност од 12.000 денари. Раководителот на сектор за туризам Беким Хаџиу денеска во Утрински брифинг рече дека угостителските објекти за сместување (хотели)... Read more »

image
Тема на денот
Босилков: „Мојот град“ е платформа за директна демократија – колективно изнаоѓање на практични решенија за урбаните предизвици

мај 25, 2021

Зелените партии се враќаат на сцена како резултат на целиот колапс на животната средина на локално ниво и на климатскиот колапс на глобално ниво. Луѓето стануваат свесни за тоа кај нас и го гледаат тоа во секојдневниот живот. Можеме колку сакаме да да зборуваме за други теми, но ако ги немаме основите за здрав живот... Read more »

image
Жените го вртат светот
Цветковска: Забременуваат девојчиња на 13 години, меѓу најголемите причини е неинформираноста

мај 25, 2021

Секоја година во светот, повеќе од два милиони девојчиња стануваат мајки пред да наполнат 15 години. Процентот на малолетни девојчиња кои забременуваат на возраст од 13 до 17 години алармантно е зголемен. Слична е ситуацијата и кај нас. Со години податоците за малолетничката бременост се загрижувачки. Според едно истражување од 2016 и 2017 година, повеќе... Read more »