Ви препорачуваме

image
Тема на денот
Опозицијата не е таа која што прави опструкции на “недела како работен ден”

септември 23, 2021

Изминатата недела беше бурно во Собранието, со многу препукувања, но и блокирања на одредени закони. Седницата закажана во вторникот беше одложена, а до почетокот на кампањата за локалните избори има само уште неколку дена. На теми поврзани со работата на Собранието во Утрински брифинг разговаравме со Дафина Стојановска, пратеничка од ВМРО-ДПМНЕ. Според информациите што пратеничката... Read more »

image
Жените го вртат светот
Марија Савовска: Нема жени на позициите кои реално имаат моќ и контрола врз ресурси и донесување одлуки

септември 23, 2021

Податокот дека на престојните локални избори од 301 кандидат за градоначалники функции само 25 се жени е илустрација на тоа дека доколку нема квоти нема ни да ги има жените на одлучувачки позиции, смета Марија Савовска, претседателка на граѓанската организација „Здруженска“. „За советничките места имаме квоти од најмалку 40 отсто застапеност на жени, за градоначалничките... Read more »

image
Тема на денот
Трнлив патот до изборите: Зелен хуман град ќе настапуваат за друг имиџ на Скопје

септември 23, 2021

Процедурата за собирање потписи не ни беше позната на почеток особено по двата обиди за измени во Изборниот законик едниот непосредно пред избори другиот во тек на веќе распишани избори. Првиот беше поврзан со поткревање на прагот на потребни потписи собрани за некој да може да се кандидира, а втората измена беше поврзана со тоа... Read more »

image
Тема на денот
Шахпаска: Децата и градинките засега сигурни, ако е потребно ќе се воведе целосна вакцинација

септември 23, 2021

Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за работните односи, со кој се дефинира дека недела е ден на неделен одмор останува блокиран на Комисијата за труд и социјална политика, поради процедурални забелешки. Не беше овозможено да се отвори расправа за ова законско решение кое го очекуваат работниците и кое требаше да почне да се... Read more »

image
Скопски агол
Еко логик: Вело училишта, начин за развој на мобилноста кај децата

септември 23, 2021

Здружението Еко логик кое беше дел од Европската недела на мобилност, ги вклучи и училиштата во одбележувањето на неделата на мобилноста. Андријана Зафирвска, претставник од здружението денеска во Утрински брифинг рече дека оваа година акцентоит е ставен на најмладите. -Отворивме литературен и ликовен конкурс за учениците од основните училишта на тема: Велосипедот од моите соништа,... Read more »

image
Тема на денот
Босилков: Политички игри околу независните листи и кандидати за градоначалници

септември 23, 2021

Има незадоволство кое што се шири и се менува разбирањето на политиката и како таа треба да се води. Ова со независните листи мислам дека е дојдено до ниво на феномен и гледаме како дискурсивно се кооптира од партиите,изјави за Утрински брифинг професорот Иво Босилков од Американскиот универзитет во Скопје. Тоа звучи и инспиративно и... Read more »

image
Меѓународна актуелна сцена
Андоновиќ: Германија се соочува со пост- „меркелизмот“ Во пресрет на изборите поголемиот дел од гласачите се неопределени

септември 23, 2021

Овој викенд граѓаните на Германија ќе гласаат на изборите за Бундестагот, со кои ќе се открие името на новиот канцелар, но за разлика од минатите години, овојпат канцеларката во заминување Ангела Меркел нема да биде меѓу кандидатите за оваа позиција. Меркел ќе се повлече од политичката сцена во моментот кога ќе бидат објавени резултатите од... Read more »

image
Добро утро за...
Дувњак: Уставниот суд мора да биде вистински чувар на уставноста и законитоста

септември 23, 2021

Уставниот суд е несомнено една од најважните институции во секој правосуден систем и една од институциите кои имаат долга трададиција и кај нас, изјави за Утрински брифинг новинарката Гордана Дувњак, главен уредник во „Фокус“. Уставниот суд е чувар на уставноста и законитоста во државата. Прашањето е колку Уставен суд е ефикасен во заштитата на човековите... Read more »

image
Добро утро за...
Кузмановски за случајот „Еуростандард“: Одлуката на Уставниот суд ќе мора да се спроведе

септември 23, 2021

Стечајната постапка за Еуростандард банка тече според Законот за стечај. Но нешто спектакуларно во делот за кривичниот прогон не се случува. Од Обвинителството немаме конкретни и нформации, но она што може да дознаеме од јавноста и од некои приватни релации се уште нема постапки во тој дел, изјави во Утрински брифинг Љупчо Кузмановски, адвокат. Целиот... Read more »

image
Добро утро за...
САД завршува ера на непрекината војна – започнува ера на неуморна дипломатија

септември 23, 2021

Американците се повлекоа од Авганистан на театрален начин и сметам дека десетина години нема да се мешаат во тој дел од меѓународната политика, изјави во Утрински брифинг Борис Камчев, дописник на МИА од Вашингтон. Бајден рече – го завршуваме дваесет годишниот конфликт во Авганистан и завршуваме ера на непрекината војна, а започнуваме ера на неуморна... Read more »

image
Да се мијам или да продолжам да спијам
Новата грејна сезона можно е да почне и порано согласно утврдените регулативи според кои работи компанијата

септември 23, 2021

На стартот на новата грејна сезона сме, а според најавите од Балкан Енерџи Груп доколку временските прилики го наложат тоа можно е таа да почне и порано согласно утврдените регулативи според кои работи компанијата. Од БЕГ информираат дека се прават и последните проверки на мрежата за доставување топлинска енергија со цел да се отстранат сите... Read more »

image
Голем Слајдер
Утрински брифинг 23.09.2021

септември 23, 2021

„Утрински брифинг“ е местото каде секој работен ден од 07:30-10:00 часот, низ динамична програма составена од актуелни информации, анализи и разговори со гости, ќе се постави општествено-политичката агенда на денот. Додека другите се будат, „Утрински брифинг“ работи за вас.

image
Временска Прогноза
Славчо најавува сончево, но свежо време

септември 23, 2021

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и СВЕЖО со мала до умерена локална облачност и со умерен, долж повардарието повремено засилен ветер од северен правец. Претпладнево локално се уште ќе има нешто повеќе облачност. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 14 до 23 степени. Во Скопје и околината претпладнево се уште ќе има... Read more »

image
Скопски агол
Утрински брифинг на терен со попишувачи: досега се се одвива во најдобар ред

септември 22, 2021

Екипата на Утрински брифинг денеска го посети семејстото на Мире и Олгица Ѓореви, и  тоа во моментот додека кај нив се одвиваше попис.  – Во ниту еден момент не се двоумевме дали да му ја отвориме вратата од нашиот дом на попишувачот, нема ниту едно прашање што е несоодветно, се е како што треба, кратко... Read more »

image
Тема на денот
Димовски: Итно да се прекине со партиските препукувања и да се откочи законското решение „недела неработен ден“

септември 22, 2021

Во Собранието се блокира Законот за работни односи со кој што се регулира предлогото „неработен ден“. -Се уште според мене и според ССМ има време да се донесе законското решение за недела неработен ден, изјави за Утрински брифинг Дарко Димовски, претедсател на ССМ. Ја користам оваа прилика сите оние што ни мислат лошо внатре во... Read more »

image
Бизнисот не спие
Дачевски : Политиката и администрацијата се главни кочничари за дигитално образование, електронско гласање и попис

септември 22, 2021

Каде е Северна Македонија во процесот на дигитализација. Има две информации – дека ИТ индустријата има брзо растечки тренд и дека во ова ковид и пост-ковид време се уште држи темпо на своите извозни потенцијални, а втората е врзана за примена на европски стандарда откако вчеа во во владата разговараа естонските и владините претставници за... Read more »

image
Општествена сцена
Ана Франговска: И во уметноста главна тема станува екологијата затоа што состојбата е алармантна

септември 22, 2021

Изложбата „Допир“, која до 15 октомври ќе биде поставена во Мала станица е дел од проектот „Ние сме тука: идни екологии“, соработка на Националната галерија на РСМ во партнерство со Британскиот совет и британската агенцијаза подвижни слики „Лукс“. Покрај делата на британските автори: Уриел Орлоу, Шарлот Проџер, Луис Хендерсон и Бен Риверс, како и делото... Read more »

image
Тема на денот
Муслиу: Изразито нагласен рурален политички дискурс

септември 22, 2021

Дуелот Мицковски- Заев не даде елан и не подигна расположение кај граѓаните. Лидерот на опозицијата требаше да придобие поени, имаше можност, требаше да ја искористи, но сепак се лимититираа на теми кои не беа најбитни, изјави во Утрински брифинг, политичкиот аналитичар Алберт Муслиу. Мицкоски инсистираше на теми како на пример град Скопје, каде што немаат... Read more »

image
Меѓународна актуелна сцена
Aндоновиќ: Историјата на импреријалниот ривалитет меѓу Париз и Лондон се повторува, во регионот пак, борба за доминација меѓу Белград и Загреб

септември 22, 2021

Париз се уште не може да се помири со фактот дека зад грб, сојузниците Лондон и Вашингтон, формираа стратешкиот сојуз со Австралија и Велика Британија, што доведе до тоа Австралија да го раскине огромниот договор за набавка на подморници од Франција. Нарушувањето на односите на сојузниците е серизен удар врз понатамошната идна соработка, оценија францускуте... Read more »

image
Добро утро за...
Спасов: Очекувам малите партии и независните да им ги поматат сметките на големите партии

септември 22, 2021

Мислам дека просторот кој што има се дозволува на социјалните мрежи дефитивно е почната пред кампања. Во последните години се зголеми динамиката на комуникацијата на сите политичари и функциониери и тоа може да оди само во нагорна линија, изјави за Утрински брифинг Никола Спасов од „Рејтинг“. Овие локални избори се интересни затоа што имаме најголем... Read more »

image
Добро утро за...
Легендата Стефановски: Пливањето е спорт број 1 за здравјето на децата – потребна е сериозна промена во системското раководење со спортот

септември 22, 2021

Охридскиот маратон е „мајката на маратоните„. Тоа се маратоните во Аргентина, Кана, Капри Наполи и Охридскиот маратон, изјави за Утрински брифинг Томи Стефановски, најдобриот маратонски пливач. Имам убава историја во маратонското пливање, жал ми е што тоа не полод на некоја визија или стратегија, туку се е индивидуално. Во последните 15 години јас бев тој... Read more »

image
Да се мијам или да продолжам да спијам
Непрописно паркирани возила честа слика во главниот град

септември 22, 2021

Непрописно паркирани возила на места кои не се предвидени за таа намена, или на паркинзи резервирани за резидентно население не е ретка слика на територијата на Скопје. Само минатата недела во Општина Центар регистрирани биле 171 ваков случај. Од јавното претпријатие Градски паркинг апелираат граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила со цел одржување на редот... Read more »

image
Временска Прогноза
Славчо најавува променливо облачно и посвежо време

септември 22, 2021

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно и СВЕЖО со умерен, долж повардарието повремено засилен ветер од северен и од северозападен правец. Особено попладне и во вечерните часови ќе има повремен локален дожд. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 15 до 23 степени. Во Скопје и околината времето ќе биде променливо облачно и... Read more »

image
Жените го вртат светот
Нушкова Аврамовска: Позитивни се измените во Кривичниот законик против насилство врз жените, но потребно е да се вклучат повеќе дела

септември 21, 2021

Статистиките и истражувањата и на светско ниво и кај нас покажуваат дека насилството врз жените е генерален општествен проблем и тоа насилство најчесто потекнува од брачен или вонбрачен партнер. Со измените во Кривичниот законик кои се наоѓаат во собраниска процедура се предвидува родово сензитивен речник наместо родово неутрален, а се воведуваат и нови кривични дела.... Read more »

image
Скопски агол
Бесник Зеќири: Децата во болница Козле иако се позитивни на Ковид, придружувани се од еден родител

септември 21, 2021

Денеска во болницата за белодробни заболувања кај децата Козле, која е пренаменета во Ковид центар, хоспитализирани се 19 деца позитивни на коронавирус, од кои четири се на кислородна поддршка. Сите се во стабилна состојба, вклучувајќи ги и децата кои се на кислордна поддршка. Ова денеска во Утрински брифинг го изјави директорот на болницата, д-р Бесник... Read more »

image
Меѓународна актуелна сцена
Андоновиќ: Битка за регистерски таблици на Косово

септември 21, 2021

Нова криза на Косово, како што тврди Белград, загрозени се правата на Србите, прекршени се сите договори за слобода на движење. Приштина пак со контра обвинување- Белград лаже бидејќи штотуку започнува имплементацијата на договорот што Србија го потпишала во 2016 година. Од вчера наутро возилата со српски регистрации не можат да влезат и да се... Read more »

image
Добро утро за...
Бухова: Ковид одделенијата имаат апсолутна забрана за било каква посета

септември 21, 2021

Вонрендни инспекциски надозри ДСЗИ изврши во сите модуларни болници. Генерално тоа што првичнио во надзорот е констатирано дека модуларните болници во Битола, Гостивар и Кочани немаат хоспитализирано пациенти. Модуларната болница во Дебар од своето пуштање во функција на ден 21.03 била затворена, а потоа продуолжува да работи како пункт за вакцинација, изјави за Утрински брифинг... Read more »

image
Да се мијам или да продолжам да спијам
Алкалоид прослави 85-годишен јубилеј

септември 21, 2021

Една од најголемите компании во државава, Алкалоид, вчера во Музејот на Град Скопје, како дел од одбележувањето на 85 години постоење и дејствување, изложи дел од своите продукти и нивниот развој низ годините, од пакување до квалитет на производот. Компанијата на изложбата презентираше и дел од машините со кои работеле низ годините, постигнатите успеси, а... Read more »

image
Да се мијам или да продолжам да спијам
Во тек е аплицирањето за престој во студентските домови за бруцошите

септември 21, 2021

Во тек е аплицирањето за престој во студентски дом за бруцошите кои оваа година имаат запишано високо образование. Кои се условите, критериумите и потребните документи за остварување на правото на сместување во студентски дом и колку места се на располагање, на оваа тема разговараме со Евгенија Јанакиеска – Службеник за млади во МОН. Целиот разговор... Read more »

image
Временска Прогноза
Славчо најавува значително посвежо време

септември 21, 2021

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно и ЗНАЧИТЕЛНО ПОСВЕЖО со сончеви периоди. Ќе има услови и за локален краткотраен дожд, а ќе дува и слаб до умерен, а долж повардарието повремено засилен ветер од северен и од северозападен правец. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 22 до 30 степени. Во Скопје и... Read more »

image
Тема на денот
Илијевски: Македонија и Србија имаат различни податоци колку Македонци живеат во Србија!

септември 20, 2021

Сакам да се заблагодарам што почнавме да ја попишуваме и дијаспората. Тоа беше и моја идеја. Огромни се потенцијалите на македонската дијаспора. За жал не ги разбирам сонародниците од Австралија и САД да не прифаќаат да се самопопишат. Се бустаме дека сме големи патриоти, но пред тоа треба да бидеме Македонци. 95% Македонци во Србија... Read more »

image
Тема на денот
Миливојевиќ: Секое отворање на Балканот е добредојдено

септември 20, 2021

Целосно интервју со Срѓан Миливојевиќ – Демократска партија, Србија -Никогаш во историјата на Србија, а можеби и на Балканот и на овој дел од Европа, во ниту една држава не постоела ваква спрега меѓу организираниот криминал и врвот на власта. Тоа е дефиниција за мафија. Спрегата на властите и режимот со таков наплив на органзиран... Read more »

image
Тема на денот
Трошански: Револтот и разочараноста на граѓаните – причина за најголема конкуренција од страна на незавизни политички опции

септември 20, 2021

Појавата на независните кандидати значи природен след на нештата кога со години барањата на граѓаните се игнорирани од страна на партиите, граѓаните не чувствуваат дека се претставени нивните интереси, изјави за Утрински брифинг Марко Трошански, директор на Институот за демократија. Граѓаните гледаат и соучестништво помеѓу партиите без оглед кој е опозиција или власт во дел... Read more »

image
Тема на денот
Пешева: Итно е потребен систем на казни кон причинителите на загадувањето

септември 20, 2021

Пластичните кеси од 1 декември се забрануваат, а на пазарот ќе се продаваат биоразградливи ќеси за 15 денари по парче кои ќе треба да бидат произведени според пропишани стандарди за биоразградливост.Ова се предвидува во Законот за управување со пакување и отпад од пакување кој го донесе Собранието. Но, од Иницијативата за забрана за пластични кеси... Read more »

image
Скопски агол
Аваја: Очекуваме пописот да покаже дека во Македонија живеат 4 посто Роми

септември 20, 2021

Неколку инциденти поврзани со попишувањето на ромското население ставаат сенка врз пописот. Инцидентите се однесуваат на непопишување на Роми како Роми, како и на правење притисок да се попишуваат како друга националност. Ова денеска во Утрински брифинг го истакна Денис Селмани од здружението Аваја. – Јасно е дека станува збор за манипулација на дел од... Read more »

image
Тема на денот
Бочварски: Немаме ден за губење, Кичево – Охрид треба да се заврши час поскоро

септември 20, 2021

Голема трагедија е тоа што се случи во Тетово и очекувам државата преку институциите на системот да утврди што точно се случило, да се бодениме, а не д аимаме политички препукувања на таа тема., изјави за Утрински брифинг министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски. Говорејќи за капиталните инвестиции како многу важен аспект во развојот... Read more »

image
Општествена сцена
Скулптурите на Петар Хаџи Бошков го оживеаја Стоби

септември 20, 2021

Скулптурите од Петар Хаџи Бошков распоредени низ археолошкиот локалитет, вечерва го оживеаја древното Стоби и на посетителите им понудија вонвременско доживување на спој помеѓу два света – античкиот и модерниот. Врвулица од посетители се движеа по улиците на Стоби – од полукружниот плоштад, Виа сакра, сцената на Античкиот театар и коридорот под гледалиштето, храмот на... Read more »

image
Добро утро за...
Гаши: Ние сме против насилство, но потребно е итно лоцирање на одговорноста и прифаќање на оставката на Филипче

септември 20, 2021

Јас и како човек и политичар внимавам да избегнам политиканство трагедија на човечки животи. Не би сакал да бидат ваквите примери или наста предмет на политички препукувања. Но секако треба да се држиме до таа морална компонента кога се случува нешто такво д аима одговрност. Ние веќе година ипол функционираме како коалиција, но во некои... Read more »

image
Меѓународна актуелна сцена
Андоновиќ: Единствена Русија освои 47 од гласовите на изборите кои се обележани со обвинувања за нерегуларности

септември 20, 2021

Пет партии – „Единствена Русија”, Комунистичката партија на Руската Федерација, Либерално – демократската партија, „Праведна Русија – за вистината” и „Нови луѓе” влегуваат во Државната дума по обработката на 40 отсто од гласовите, покажуваат податоците на Централната изборна комисија на Русија. Конечниот одѕив на тридневните парламентарни избори ќе биде објавен денеска, кој е многу низок... Read more »

image
Добро утро за...
Екслузивно: Анкета на БРИМА за Утрински брифинг и Слободен печат – СДСМ во водство пред ВМРО-ДПМНЕ, разговор со аналитичарот Петар Арсовски

септември 20, 2021

Редовниот политички барометар на агенцијата „Брима“ за политичките ставови на населението во Република Северна Македонија во пресрет на локалните избори во државата е теренско истражување, спроведено во периодот од 27 август до 9 септември годинава на национално репрезентативен примерок (анкетата е направена според методот лице-в-лице, во домот на испитаникот), со запазаување на сите демографски карактеристики... Read more »

image
Временска Прогноза
Временска прогноза со Славчо: Денес ќе имаме четири годишни времиња

септември 20, 2021

Денес времето во Македонија ќе се задржи сончево и натпросечно топло со умерена локална облачност и со умерен, повремено засилен ветер од југозападен правец. Особено во западните предели ќе има услови за локален краткотраен дожд. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 26 до 34 степени. Во Скопје и околината времето ќе биде сончево и... Read more »

image
Тема на денот
Ангелов: Имаме скромни капацитети, но доволни за справување со одредени кризни состојби, но понекогаш е потребна и меѓународна помош

септември 17, 2021

НАТО цивилната вежба која ќе се оддржи во Охрид и Струга е планира од поодамна и не доаѓа по големите пожари. Нејзината организација бара долготрајни подготовки бедејќи ќе учествуваат држави од сите континенти. Очекува да дојде и Џон Менза кој што е асистент на генералниот секретар на НАТО за операции, но и други 33 ВИП... Read more »

image
Општествена сцена
Блерим Груби: Музиката ќе го обедини Балканот

септември 17, 2021

На 20 септември (понеделник), со почеток од 19 часот ќе се одржи четвртото издание на Интернационалниот скопски фестивал на камерна музика („Skupi kamerfest 2021“). Публиката во малата сала на Македонската Филхармонија ќе има прилика да слушне музичари од Србија, Грција, Бугарија, Косово, како и домашни изведувачи. „Како уметници се обидуваме да создадеме уште едно место... Read more »

image
Тема на денот
Д-р Докиќ: Да бидеме претпазливи и да се спремиме за уште поголем број на пациенти

септември 17, 2021

Тешко е да се прогнозира, бидејќи сите бранови ако ги анализирате имаа еден првичен нагол скок, па лесно паѓањње, па повторно уште еден пик, како двогрба камила, но тешко е да предвидиме каде се наоѓаме во овој момент. Сите математички прогнози не секогаш излегуваат во реалноста. Треба да бидеме претпазливи и да се спремиме за... Read more »

image
Бизнисот не спие
Градежните парцели достигнаа и до 1000 евра квадрат – Цените во Скопје ќе растат – Зошто „Гранит“ не гради магистрални патишта

септември 17, 2021

Тенденцијата дека градежништвото е моторната сила во содавањето на БДП со учество и до 10% на бруто домашниот производ изгледа дека се враќа и во пост ковид кризата. Но она што е атрактивно е што се случува со становите, цените и станбената изградба, особено во Скопје. Од каде налетот на навестување на галопирачки раст на... Read more »

image
Скопски агол
А. Д. Бутел: Свесни сме дека гробиштата не се чистат редовно, немаме доволно вработени

септември 17, 2021

Зголемениот број на погреби, најмногу поради пандемијата од Ковид -19 не значи зголемен профит за а.д. Бутел, затоа  што претпријатието не ги зголеми услугите за  погребение, рече денеска во Утрински брифинг Анета Стефановска, раководител во служба во а.д. Бутел. – Ние работиме врз основа на цени кои се утврдени со одлука на Управниот одбор за... Read more »

image
Тема на денот
Јовановски: Многу преживеавме, малку научивме

септември 17, 2021

Многу преживеавме, малку научивме. Доста време потрошивме, многу препреки проживеавме, затворени граници итн. Имавме фундаметални поместување. Но мислам дека за разлика од други земји со кои заедно живеевме во поранешната држава не смогнавме сила да се договориме внатре во државата, за тоа што се договараме, без разлика кој е на власт. Тоа е практично клучниот... Read more »

image
Општествена сцена
Битола ќе гледа филм, ќе дише филм, ќе раскажува филм, ќе живее филм, ќе пее филм – разговор со Влатко Галевски

септември 17, 2021

Започна 42.издание на ИФФК „Браќа Манаки“ со традиционалното доделување на наградите „Златна камера 300 за животно дело“, „Голема ѕвезда на македонскиот филм“ и проекцијата на филмот „Сестри“ на режисерката Дина Дума. „Битола овие денови ќе гледа филм, ќе дише филм, ќе раскажува филм, ќе живее филм, ќе пее филм“, најавија од фестивалот, чие мото годинава... Read more »

image
Меѓународна актуелна сцена
Андоновиќ: Борба за доминација во индо – пацифичкиот регион

септември 17, 2021

Геополитичките амбиции на Кина се соочуваат со нов тежок предизвик откако Соединетите држави одлучија да и помогнат на Австралија да изгради најмалку осум подморници со нуклеарен погон и да ја снабди со ракети „Томахавк“ со голем дострел. Договорот, дел од новото трилатерално безбедносно партнерство кое ја вклучува Британија, ќе и овозможи на Австралија да проектира... Read more »

image
Добро утро за...
Ивановска од ДКСК: Се прави збрка во јавноста помеѓу оставка од морален аспект и професионална одговорност

септември 17, 2021

ДКСК секогаш остава простор самите политичари да изгреагираат (околу оставките на функцинерите), а потоа го кажуваме нашиот став. Мислам дека најмногу се прави збрка во јавноста помеѓу оставка од морален аспект и професионална одговорност. Можеби и за тоа таа оставка ни се чини како задоцнета, но е понудена и треба да се прифати, а истрагата... Read more »

image
Добро утро за...
Милевска: За Западен Балкан заминувањето на клучна фигура како Меркел е и еден вид на дестабилизација

септември 17, 2021

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лaјен ќе го посети Западен Балкан од 28 до 30 септември, за да ја потврди посветеноста на европските институции за прием на земјите во Европската унија. „Ќе отпатувам во регионот за да испратам силен сигнал за нашата посветеност кон процесот на пристапување“, изјави Фон дер Лајен за време... Read more »

image
Да се мијам или да продолжам да спијам
Необележани велосипедски патеки, поставени контејнери, непрописно паркирани автомобили, дел од поплаките на социјалните мрежи

септември 17, 2021

Со какви се проблеми и предизвици се соочуваат граѓаните кога се вклучуваат во активниот сообраќај со својот велосипед. Необележани велосипедски патеки, поставени контејнери, непрописно паркирани автомобили, се само дел од поплаките на социјалните мрежи. На оваа тема гостин во Утрински брифинг беше Дарко Арсовски Петровски од граѓанската иницијатива „На точак“. Целиот разговор погледнете го во... Read more »

image
Да се мијам или да продолжам да спијам
Одважи се, вози велосипед!

септември 17, 2021

Возењето велосипед може да го спаси светот и да го направи Вашиот живот подобар! Одважи се, вози велосипед! Ова е пораката што ја испраќаат од РСБСП во знак на одбележувањето на „Европската недела на мобилност“ што секоја година од 16 ти до 22 ри септември се одбележува со низа активности и едукативни програми на иницијатива... Read more »

image
Временска Прогноза
Славчо најавува топло време со услови за ретка појава на краткотраен дожд

септември 17, 2021

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и понатаму натпросечно топло со умерена облачност. Ќе дува умерен, повремено на некои места засилен ветер од западен и од југозападен правец. Попладне ќе има услови за ретка појава на краткотраен дожд и грмежи. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 28 до 37 степени. Во Скопје и... Read more »

image
Тема на денот
Богојески: Доаѓа крај на несовесните и антидемкоратски политики на бугарската Влада и оваа генерација на политичари

септември 16, 2021

Треба да се знае дека паралелно со македонскиот Попис има и попис во Република Бугарија. Јас би ги повикал сите македонци во Бугарија да се попишат како Македонци. Тоа го нема графата во Бугарија, во системот, но можат да се попишат како други, останати а текстуално да појаснат дека се Македонци, изјави во Утрински брифинг... Read more »

image
Тема на денот
Проф д-р Бојаџиев: Начинот на кој што ќе функционираат организациите после пандемијата ќе биде сосема различен – свет 2.0

септември 16, 2021

Ние сме посебно горди што 16 пат ја оддржуваме традициналната конференција за проширување на Европа, што е за нас посебно значајно и се разгледуваат различни аспекти кои што се релевантни за Европа. 2010-2011 имавме 2 конференции поврзани на големата финансиска криза. Сега оваа конференција ни е посветена на здравствената, изјави во Утрински брифинг проф. д-р... Read more »

image
Бизнисот не спие
Економијата во процес на рехабилитација – Нема закана од инфлација и турбуленции во банкарскиот сектор

септември 16, 2021

Ги имаме податоците за вториот квартал од годинава и таму иимаше многу висока стапка од 13,5% во однос на истиот квартал минатата години и таму се согледуваат тие цифри за високиот раст на извозот и увозот каде што припаѓаат компаниите кои што работат во ТИРЗ, изјави за Утрински брифинг проф. Марјан Петревски. На прв поглед... Read more »

image
Општествена сцена
Теа Беговска: Со фестивалот „Театарски европски алтернативи“ сакаме да ги преиспитаме новите уметнички форми

септември 16, 2021

На 17 септември почнува првото издание на онлајн интернационалниот алтернативен фестивал „Тетарски европски алтернативи”. Оваа година фестивалот ќе претстви над 70 учесници во различни уметнички области. Публиката ќе има можност да гледа 11 театарски продукции во интернационална и студентска програма од: Србија, Бугарија, Црна Гора, Романија, Словенија, Словачка, Италија, Франција, Австрија и Англија. Мотото на... Read more »

image
Тема на денот
Симовски: Постојат одредени структури кои што не сакааат пописот да се спроведе, но населението масовно ја прифаќа оваа операција

септември 16, 2021

-Текот на пописот е во рамките на она што го очекувамвме па дури и со темпо кое што мислиме дека е подобро од очекуваното. Добро е што е така, бидејќи имавме неколку дневен не прекин, туку намален интензитет на попишување од причини кои што ги објаснив – од технички карактер кои се надминети, изјави за... Read more »

image
Меѓународна актуелна сцена
Андоновиќ: Анти -ваксерите иницијална каписла за рушење на Јанша

септември 16, 2021

Противниците на мерките за сузбивање на ковид-19 синоќа се собраа на плоштадот „Република“ во Љубљана. Протестот започна со критики на Владата, при што се скандираше за оставка, а по два часа дел од присутните запалија факели и почнаа да ги фрлаат кон словенечкиот парламент. Полицијата одговори со солзавец и водени топови. Демонстрантите побараа промена на... Read more »

image
Тема на денот
Логично е Камчев со сите средства да го напаѓа обвинителството – го чека и „Империја“

септември 16, 2021

За волја на вистината некако во изминатиов период фокусот и на новинаррите и на јавноста беше за оние предмети или произлезени од СЈО, а секојдневно низ судските згради стотици предмети се решаваат. Како што знаете еден од првите предмети кој што се продолжи беше „Плацовите на Водно“, изјави во Утрински брифинг, новинарката и одговорен уредник... Read more »

image
Скопски агол
Народниот правобранител се надева дека МОН позитивно ќе реагира на забелешките во однос на протоколите во наставата

септември 16, 2021

Деновиве Народниот правобранител испрати допис до Министерството за образование и наука во врска со начинот на следење на наставата за време на пандемија. Народниот правобранител самоиницијативно отвори предмет на оваа тема, оти една од неговите надлежности е и зачувување на правата на децата. Правото на образование е едно од нив. -Лани бевме неспремни за почетокот... Read more »

image
Добро утро за...
Локвенец: Железниците сами по себе претставуваат суштински стожерен дел од критичната инфраструктура на секоја држава – имаме јасна оперативна стратегија

септември 16, 2021

Состанокот во Белград беше организиран од Европската транспортна заедница, најверојатно како никогаш до сега присутни беа буквално сите. Присутни беа соодветните министри кои ја покриваат оваа област, моите колеги и меѓународните финансиски институции под покровителство на ЕУ. Сетоа тоа беше одлична можност за размена на идеи и креирање на планови за идно функционирање, изјави во... Read more »

image
Добро утро за...
Пировска: Меркел прати јасна порака – местото на Западен Балкан е во ЕУ

септември 16, 2021

Одмана не сум чувстувала таква возбуда при средба со некој функционер. Сепак не станува збор за било која жена, станува збор за жена која пред се ги сруши предрасудите за тоа дека жената може исто така добро да се носи во политиката како и мажите. Таа беше најмоќната жена на светот и оној момент кога... Read more »

image
Да се мијам или да продолжам да спијам
Центар за противпожарна обука и спасување по светски стандарди, современо опремен и подготвен за користење

септември 16, 2021

Гостин во Утрински брифинг беше менаџерот на компанијата Коузон, Зоран Кочовски. Иако на повеќето оваа компанија им е позната како лидер во посредување при вработување во бродските „Cruises“ компании сепак во Утрински брифинг со Кочоски поразговаравме околку најавите на компанијата за развивање и формирање на концептот Центар за противпожарна обука и спасување. Имено изминатиот период... Read more »

image
Да се мијам или да продолжам да спијам
Под мотото „Биди херој во своето училиште“ Црвениот крст го одбележува Светскиот ден на Првата помош

септември 16, 2021

Под мотото „Биди херој во своето училиште“ Црвениот крст на град Скопје заедно со општинските организации денеска го одбележува Светскиот ден на Првата помош. Знаењата и вештините за укажување прва помош треба да бидат дел од сечие секојдневие, бидејќи се применуваат во секој сегмент во животот. За таа цел Црвениот крст денешниот ден ќе го... Read more »

image
Временска Прогноза
Славчо најавува сончево и натпросечно топло време

септември 16, 2021

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и натпросечно топло со умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од западен правец. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 27 до 35 степени. Во Скопје и околината времето ќе биде сончево и топло со умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер... Read more »

image
Скопски агол
Досега се попишани 618 000 граѓани, 105 000 попишани има само од вчера

септември 15, 2021

Десеттиот ден од почетокот на пописот е заокружен со 618.000 попишани граѓани од кои 105. 000 се попишани само во текот на вчерашниот ден, изјави за Утрински брифинг портпаролката на Државниот завод за статистика, Јасмина Ѓоргиева. – На терен имаме над 4.000 попишувачи, а дополнителен број на луѓе се и техничка поддршка на целиот процес,... Read more »

image
Тема на денот
Проф. Стојановски: Миграциските бранови стануваат реалност и треба да се навикнеме да живееме со тоа

септември 15, 2021

Треба да се навикнеме да живееме со тоа дека миграциските бранови ќе се случуваат секогаш последователно на одредени воени жаришта. Во последниве 2-3 децении доволно е да се потсетиме на она што се случуваше во Ирак, Сирија, Авганистан. Кога имате жариште кое подразбира сериозна загрозеност на човечките животи тоа подразбира и одредени миграциски текови. 2015... Read more »

image
Општествена сцена
Борјан Зафировски: Новата генерација на македонските филмаџии ги крши клишеата за балканските филмови

септември 15, 2021

Деновиве филмот „Ефектот на среќата“ на режисерот Борјан Зафировски победи на 11. издание на Балканскиот филмски фестивал во Поградец, Албанија беше прогласен за најдобар филм во конкуренција на 40 филмски остварувања. Филмот својата премиера ја имаше на крајот на 2019 година кратко време потоа се случи пандемијата, се затворија кината, се одложија фестивалите. „Сега првпат... Read more »

image
Тема на денот
Димовски: Се грижиме за максимална безбедност на учениците

септември 15, 2021

Учебната година започна со физичко присуство во училиштата, почитувајќи ги сите протоколи кои беа препорачани од страна на министерството, кризниот штаб. Во функција се три влеза во училиштето, доколку влезете ќе наидете на чиста средина, дезинфицирана, се проветруваат просториите, редовно се мери температура, така што се грижиме за максимална безбедност на учениците, изјави во Утрински... Read more »

image
Тема на денот
Заштита од пожар во модуларните уште при проектирањето, разговор со Јанковски, сопственик на ВЕДА

септември 15, 2021

На почеток на појава на пожар доаѓа до создавање на штетни гасови и обично прво луѓето се загушуваат, за да после тоа изгорат. Редоследот на на фази е тој, особено во простории во кои има можности да се појават некои штетни гасови, изјави во Утрински брифинг, Борис Јанковски, сопственик на фирмата ВЕДА. Во случајот (пожарот... Read more »

image
Тема на денот
Даштевски: ДИК е подготвена за успешно организирање на изборите

септември 15, 2021

Увидот во избирачкиот список заврши. Експертите сметаат дека пандемијата, овој бран ќе заврши до крајот на септември, па претпоставувам дека ќе треба мерки на заштита, но тоа ќе бидат истите кои што беа како лани , изјави за Утрински брифинг Александар Даштевски, претседател на Државната изворна комисија. Мора да признаам дека сум изненаден од големата... Read more »

image
Меѓународна актуелна сцена
Андоновиќ: САД се соочува со последиците на политката на Трамп – Пјонгјанг истрела два проектила, Стејт депатметнот се брани заради хаотичното повлекување од Авганистан

септември 15, 2021

Северна Кореја лансираше 2 ракетни проектили, два дена по тестирањето на нова ракета Северна Кореја во понеделникот соопшти дека тестирала новоразвиена крстосувачка ракета двапати во текот на викендот, а државните медиуми ја опишаа ракетата како „стратешко оружје од големо значење“. Два дена откако Пјонгјанг потврди дека е тестирана нова ракета, прва по шест месеци. Експертите... Read more »

image
Здрав живот со Д-р Митов
Д-р Митов: Рефлекторите ги свртивме кон здравјето – Мислам дека здравствената култура се дигна на повисоко ниво

септември 15, 2021

Дојде до поистоветување на пролонгирата состојба на пандемијата со самите лекари. И порано кај нас кон медицинската професија има амбивалентни ставови и довербата се враќа само со ригорозни акции. Од друга страна и лекарите го чувствуваат тој удар на дел од јавноста и тоа пополнително ги деморализира. Мислам дека е голема грешка што се случи... Read more »

image
Добро утро за...
Димитров: Грција нѐ поддржува на патот кон ЕУ, но Балканците загубија верба – нон-пејперот е балканска ујдурма

септември 15, 2021

Грчкиот министер за Европа го покани Балканот на средба во Солун да поразговараме за иднината на Европа. Ветувањето на ЕУ кон Балканот беше направено во Солун пред 18 години. Овој собир се случува во момент кога тоа ветување најблаго кажано е поразнишано. Многу од граѓаните на Балканот веќе не се уверени дека ЕУ е сериозна... Read more »

image
Добро утро за...
Јанев: Морално-политички последици од оставка – потребно е системски да градиме збир на вредности, одговорности, задачи без кои не може да се оди понатаму

септември 15, 2021

После 30 години ние се уште немаме дефиниција што ја дефинира нашата заедница, бидејќи ние општеството не го преведуваме во глава што значи оопштеството. Етимолошки може да влечете корен од заедништво, општествено, општество или може да влечете корен од општо, јавно. Ниту едното ниту другото го имаме предвид кога ја градиме самостојната држава. Она што... Read more »

image
Да се мијам или да продолжам да спијам
Ангеловски: Имаме енормно зголемена безбедност на патиштата

септември 15, 2021

-Продолжуваме со континуираните сообраќајни контроли. Имаме енормно зголемена безбедност на патиштата. За три пати е намален бројот на жртви на патиштата, изјави за Утрински брифинг портпаролот на МВР, Тони Ангеловски. -Мораме да сфатиме дека правилата мора да се почитуваат. Имало и ќе има прекршители. Но ефектот од контролите се гледа од намалениот број на жртви.... Read more »

image
Тема на денот
Корупцијата води до директни жртви – не смееме да дозволиме политичарите да се мешаат во истрагата

септември 13, 2021

Корупцијата е присутна во сите земји, а единствен начин да се сузбие е преку транспарентност и одвојување на трите власти – вели во интервју за Утрински брифинг првиот човек на Советот на Европски синдикати, Рикардо Валадас. Со него разговаравме на неколку теми, меѓу кои и за корупцијата. Корупцијата е како правата на полициските службеници, тоа... Read more »

image
Општествена сцена
Актерите Ајдини и Абази и продуцентот Антов: Изборот во главната програма во Венеција е наш голем успех

септември 7, 2021

Косовско – македонско – албанската копродукција е дебитантски филм на режисерката Калтрина Красниќи и е поддржан од Агенцијата за филм на Северна Македонија. Филмот е избран во главната програма на 78. издание на Венецискиот филмски фестивал, во трка за „Златен лав“. Светската премиера на „Вера сонува за морето“ ќе се одржи во Венеција на 8... Read more »

image
Општествена сцена
Тануровска, Димитров: Школата „Курирање во контекст“ понуди знаења и критички алатки што ги нема во формалното образование

септември 3, 2021

Во Скопје се одржува Летната школа „Курирање во контекст“ која нуди критичка рефлексија за различните социо-политичките и економските контексти и која иако неформална, понуди сериозна програма и светски реномирани предавачи. „Школата за курирање дојде како резултат на двегодишни истражувања и практично од полето на изведувачките уметности во кое подолго време дејствуваме, таа е збир на... Read more »

image
Општествена сцена
Ана Голејшка Џикова: Со новиот скопски поетски фестивал сакаме да комуницираме со светот

септември 2, 2021

Неколку македонски поети од помладата генерација го започнаа Скопскиот поетски фестивал, чиешто прво издание се одржува од 1 до 3 септември во МКЦ. „Новото време ни даде слобода на изразување, хибридни комбинации, луѓе кои говорат и други јазици, коишто пишуваат на различни јазици и мислам дека нашата најголема сила во целата работа, освен ентузијазмот што... Read more »

image
Општествена сцена
Артан Садику: На општеството му се потребни нови идеи, почнува КРИК фестивал за критичка култура

септември 1, 2021

„Јазол – привремено постоење, анксиозност и загубена иднина“ е темата на шестото издание на „КРИК“ – фестивал за критичка култура кој започна на 31 август и ќе се одржува до 25 септември. Организатор на фестивалот е „Контрапункт“. „Темата на фестивалот ја осмислувавме минатата година, која беше година на безилез, кој и сега се враќа и... Read more »

image
Тема на денот
Атанасовски: Резолуцијата е добредојдена, но е задоцнета

јули 9, 2021

Неколку пати сум велел дека оваа Резолуција е добредојдена, бидејќи се наоѓаме во еден период на тотална блокада на нашите евроинтеграциите од страна на целата бугарска политичка елита, но во исто време сум велел дека Резолуцијата и тоа како е задоцнета. Сметам дека оваа предложена Резолуција од страна на опозицијата ќе беше многу државнички, свесно... Read more »

image
Собраниски брифинг
Бандиловска: Ја поддржувам Резолуцијата затоа што претставува обединување што недостасува

јули 9, 2021

Прашањето за Резолуцијата, за црвените линии е политичко прашање. Лично како македонист кој што го предава македонскиот јазик сметам дека мене лично не ми е потребна една таква Резолуција, затоа што црвените линии се дел од мојата професија, се дел од мене, формирани се уште многу одамна уште во текот на моето студирање, во текот... Read more »

image
Општествена сцена
Тодорче Тасевски: Многу поети најавија дека ќе дојдат на Струшките вечери на поезијата

јули 9, 2021

Јубилејното 60-то издание на поетскиот фестивал Струшки вечери на поезијата, годинава ќе се одржи од 26 до 30 август. „И ова јубилејно издание на Струшките вечери на поезијата го одбележуваме во услови на пандемија а кое што го засега фестивалот на повеќе нивоа. Меѓу другото и на ниво на буџетот кој оваа година е скратен... Read more »

image
Тема на денот
Филиповски: Моја обврска и приоритет е да го направам Аеродром подобро место за живеење

јули 9, 2021

Александар Филиповски бара поддршка од СДСМ во трката за градоначалник на Аеродром на претстојните локални избори во Македонија. Вели оти има квалитетна програма на која работел во изминатиот период, а во насока на Општината да биде сервис на граѓаните во вистинска смисла. -До овој момент колку што сум информиран иамме четири заинтересирани лица кои сакаат... Read more »

image
Бизнисот не спие
Бочварски: Патиштата се национален интерес бр. 1 – ставаме ред во урбанизмот и градежништвото

јули 9, 2021

Патиштата се национален стратешки интерес број 1. Очекувањата се дека ова не е проект на Владата туку на сите политички партии. Потпретседтелот Артан Груби разговараше со политичките субјекти и во моментов прокетот поврзан со патната инфраструктура и компанијата Бектел Енка е во Собранието. Знам дека јавноста е сензитивна во делот на корупцијата, но кога искрени... Read more »

image
Скопски агол
Ангелов: Не сум оптимист дека летово ќе помине без пожари

јули 9, 2021

Центарот за управување со кризи, МВР, Дирекцијата за заштита и спасување и Национални шуми преку кампања повикуваат на одговорно и внимателно однесување на граѓаните при движење во шума, со цел да се избегне ризикот од пожари. Директорот на ЦУК денеска во Утрински брифинг рече дека хеликоптерите за гасење на пожар треба да бидат последна опција.... Read more »

image
Добро утро за...
Спасовски за УБ: Нема селективно постапување, кој сака и од каде сака нека е, ако грешел пред правдата тој ќе одговара

јули 9, 2021

Направивме оперативен план уште во септември 2020, се со цел да имаме стратешки пристап за апсење на лица кои се бараат по потерници и можам да кажам дека овој тим кој што е оформен при оперативните акции се луѓе кои се исклучителни професионалци и дадоа сериозни резултати. Огромна е бројката – околу 200 (од септември... Read more »

image
Меѓународна актуелна сцена
Андоновиќ: Брисел во обид да ги дисциплинира непослушните Будимпешта и Варшава

јули 9, 2021

ЕУ се обидува да ги стави во колосек Унгарија и Полска, земји членки чии влади сериозно одстапуваат од европската либерална политика и европските вредности зацртани од гарнитурата политичари во ЕУ. Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, се закани дека ќе поведе прекршочна постапка против Унгарија поради законот за ЛГБТИ заедницата. Од Унгарија се... Read more »

image
Временска Прогноза
Славчо најавува многу топло време, кон крајот на денот и викендов нестабилно со дожд, грмежи и појава на град

јули 9, 2021

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и МНОГУ ТОПЛО со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец. Кон крајот на денот локално ќе биде нестабилно со улсови за појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Температурата ќе се движи во интервалот од 31 до 38 степени.... Read more »

image
Тема на денот
Илиевска од „Поинаку“: На локалните избори во Битола ќе победат граѓаните и идејата, не партијата

јули 8, 2021

Не можеш да бидеш партиски човек и партиски да ги водиш работите ако сакаш градот да оди напред. Оттука и идејата дека во општинските Совети треба да има луѓе кои имаа тнезависни ставови, надвор од влијанијата на партиите, изјави во Утрински брифинг Габриела Илиевска, советничка во општина Битола. -Мора да почнеме да функционираме поинаку. Самото... Read more »

image
Собраниски брифинг
Костадинов: Ако на Мицкоски му треба дополнителна гаранција ние ќе ја поддржиме резолуцијата

јули 8, 2021

Апсолутно нема потреба од отварање или измени на Уставот во овој момент во таа смисла тоа значи дека апсолутно отфрлено е укажувањето на една политичка партија… Во однос на резолуцијата која што преку вас медиумите се информиравме дека ВМРО – ДПМНЕ ќе ја поднесува апсолутно се уште нема правно – формално ништо доставено до Собрание,... Read more »

image
Тема на денот
Инвестициските фондови шанса за македонската економија и активирање на мртвите штедни влогови на граѓаните

јули 8, 2021

Вега како групација оваа година почнува со работа, приватните фондови се почнати при крај на 2020, сега почнавме и со отворените фондови. Инвестициските фондови како возило можат да бидат употребувани за повеќе намени, меѓу кои и за проекти од инфраструктурни инвестиции и ќе стануваат се поважен дел во опоравувањето во економијата, изјави во Утрински брифинг... Read more »

image
Бизнисот не спие
Арсовска: Економијата не заздравува, идеи има, изостанува реализација

јули 8, 2021

Одликата на ребалнсите е да се корегира сето она што не било реализирано, а било претџодно зацртано со самото креирање и носење на буџетот. Реализацијата можеби не била толку возможна поради ситуацијата која што ја имавме со пандемијата, но генерално она што е секогаш критично со носењето на ребалансите е реализацијата. Кај нас секогаш иам... Read more »

image
Скопски агол
„Стихови на душа“, традиционална поетска манифестација во организација на о. Илинден

јули 8, 2021

По 22 пат во Домот на култура во о. Илинден се одржува традициналната манифестација „Илинден 2021“. Покровител на манифестацијата е Општина Илинден и градоначалникот Жика Стојановски, кој во интервју за Утрински брифинг вели дека несебичното одделеување од буџетските средства за зачувување на традицијата, ја направило оваа манифестација долгогодишна. – Манифестацијата започна вчера, со одбележување 100... Read more »

image
Добро утро за...
Лидерот на Демократи, Огненовски дециден: Коалиција со СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ не доаѓа предвид – подобро огнот да не изгори отколку да дадеме легитимитет на злосторничкиве здруженија

јули 8, 2021

На претстојните локални избори ние ќе настапиме во општините, каде ќе се водиме според квалитетот на луѓето. Ќе има јавен повик, секој чесен граѓанин да ни достави свое резиме и ние да го избереме најдобриот кандидат, изјави во Утрински брифинг Јорго Огненовски, претседател на политичката партија Демократи. -Главанта цел е да имаме озбилни кандидати, било... Read more »

image
Меѓународна актуелна сцена
Андоновиќ: Со Хаити веќе нема кој да владее

јули 8, 2021

Советот за безбедност на Обединетите нации го осуди атентатот врз претседателот на Хаити, Жoвовнел Моиз и ги повика сите страни во земјата да останат смирени и воздржани и да избегнуваат каков било чин што може да придонесе за понатамошна нестабилност. СБ на ОН повика извршителите да бидат изведени пред лицето на правдата. Претседателот Моис беше... Read more »

image
Временска Прогноза
Славчо најавува сончево и многу топло време

јули 8, 2021

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и МНОГУ ТОПЛО. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен и од североисточен правец. Температурата ќе се движи во интервалот од 32 до 40 степени. Во Скопје и околината времето ќе биде сончево и МНОГУ ТОПЛО. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен и од североисточен... Read more »

image
Добро утро за...
„Covidmembrance“ – мемории од пандемијата за промените кај луѓето

јули 7, 2021

Со цел да се остави меморија во однос на борбата против светска пандемија, тим од неколку ентузијасти, новинари и дигитални уметници, работат на мултимедијален проект наречен „Covidmembrance“. Се работи за пет 12-минутни документарни филмови кои ги разработуваат социо-економските и психолошките промени кај луѓето низ експертска анализа и лични сведоштва. Истите ќе се најдат на виртуелниот... Read more »

image
Тема на денот
Коцевски: Го наследив Велес со огромни долгови, работите одат кон подобро – ставам точка на градоначалникувањето, кандидатот кој ќе добие најголема поддршка во анкетите тој ќе биде и кандидат за градоначалник

јули 7, 2021

Последните информации се дека пациентот на кој муи е дијагностициран индискиот сој на вирус уште од првиот ден кога е во болницата е во добра здравствена земја, што значи нема потреба да се преземаат било какви дополнителни мерки. Неговата сопруга нема симптоми, но не треба да се олабавувавме. Вршиме притоск врз централната власт. Успеавме д... Read more »

image
Собраниски брифинг
Азири: Ги разбираме нашите сограѓани и ние се бориме за местото на албанскиот јазик во Уставот

јули 7, 2021

Ние се уште немаме одлука бидејќи се работи за исклучително важен документ кој се однесува на иднината на државата. Се надевам дека до крајот на неделата ќе донесеме одлука бидејќи и ние имаме политичка академија имаме и научницишто ќе работат на резолуцијата, и ќе видиме каков ќе биде нашиот придонес за да го надополниме овој... Read more »

image
Тема на денот
Секирарска: Се наоѓаме на „минско“ ковид поле – Потребна е сеопфатна анализа и директна соработка за тоа како ќе се започне со новата учебна година

јули 7, 2021

Она што е сигурно и јас постојано го повторувам низ овој мачен пандемичен период е фактот дека не постои учител на кого не му недостасува училницата. Искрено жалам што можеби се создаде атмосфера во која ние како наставници имавме незаслужен статус како луѓе кои не сакаат да одат на работа. Тука зборам за тивката или... Read more »

image
Општествена сцена
Анета Георгиевска Шајн: Денешната состојба со нашето културно наследство е последица на долгогодишно погрешно постапување

јули 7, 2021

Професорката на Мериленд Универзитетот во САД, која долги години живее и работи во САД, Анета Георгиевска Шајн смета дека состојбата со заштитата на културното наследство не може да се промени преку ноќ, бидејќи е резултат на долгогодишни погрешни постапки. Неодамна таа изработи интернет страница посветена на познатиот иконописец од 19-от век, Дичо Зограф и која... Read more »

image
Скопски агол
Катедрата за педијатрија денеска организира крводарителска акција

јули 7, 2021

Денеска во просториите на амфитеатарот на Катедрата за педијатрија се одржува крводарителска акција во соработка со Универзитетската клиника за детски болести и Институтот за трансфузиона медицина. Акцијата е на иницијатива на раководителката на Катедрата за педијатрија, проф-др. Соња Кираџиевска. – Катедрата за педијатрија како една високо образовна едукативна установа која е во состав на медицинскиот... Read more »

image
Добро утро за...
Османи: Нема силна Унија без Балканот – „Преспа форумот“ е проект за европеизација на регионот, тесно-партиските интереси не смеат да го нарушат изградениот државен консензус

јули 7, 2021

На „Преспа Форумот“ работевме доста време за да создадеме една платформа каде што ќе се покаже нашата приказна пред светот и мислам дека и по однос на одзивот на луѓето кои што дојдоа да покажат почит кон нашата приказна, но и да ги дадат пораките за тоа што се случува по однос на нашето досие,... Read more »

image
Меѓународна актуелна сцена
Андоновиќ: Епидемија на насилство, во Њујорк состојба на вонредна катастрофа

јули 7, 2021

Повеќе од 180 лица беа убиени и 516 ранети од огнено оружје за време на тридневната прослава на Денот на независноста во Соединетите држави. За 72 часа, на територијата на оваа земја беа убиени 189 лица во вкупно 540 стрелања регистрирани на територијата на САД. Според американските медиуми, во првите пет дена од јули имало... Read more »

image
Временска Прогноза
Топлотниот бран продолжува

јули 7, 2021

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и МНОГУ ТОПЛО. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од североисточен правец. Температурата ќе се движи во интервалот од 31 до 39 степени. Во Скопје и околината времето ќе биде сончево и МНОГУ ТОПЛО. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен и од североисточен правец. Максималната... Read more »

image
Тема на денот
Скриено филмско богатство ги открива тајните на Скопје

јули 6, 2021

Тајните на градот и неговиот развој низ децениите е темата на краткиот филм „Тајните архиви на Скопје“, инициран, конципиран и координиран од Катерина Габунија. Целта на проектот е да им се претстави и доближи на младите генерации Скопје од пред неколку децении. -Одзивот ме изненади. Оваа година имаме доста материјали собрано. Оваа година гледав да... Read more »

image
Собраниски брифинг
Лефков: Резолуцијата ќе биде доставена во Собрание по завршувањето на состаноците со сите политички партии

јули 6, 2021

ВМРО – ДПМНЕ веќе подолго време зборува дека е потребно токму овде од Собранието како претставник на законодавната власт да се донесе една резолуција односно да се донесе еден акт којшто ќе биде задолжителен и за Владата, за МНР, и за сите други институции коишто се занимаваат со надворешната политика, со што ќе ги поставиме... Read more »

image
Тема на денот
Царовска: Нема простор за бојкот, стручната јавност ја поддржува дигитализацијата

јули 6, 2021

Темата е значајна. И професори и академици пишуваат колку е значајно да имаме реформи во образовниот систем од најниската возраст кај учениците, за да можеме да постигнеме подобар човечки потенцијал, а со тоа и напредок на државата. Сите процеси кои се започнати за реформирање на основното образование од прво до четврто одделение си течат без... Read more »

image
Жените го вртат светот
Разговор со Кристина Божурска, која пет години собираше сведоштва на работничките во Куманово и други градови

јули 6, 2021

Книгата „15 хорор приказни на работнички“, од Кристина Божурска, уметница, културолог и наставничка по уметност е избор на сведоштва на жени кои таа ги собирала од 2015 до 2020 година. „Веќе подолго време преку својата уметност се обидувам да актуелизирам женски теми и женското прашање, кое мислам дека е многу значајно и секогаш релевантно и... Read more »

image
Скопски агол
Општина Центар: Не е точно дека дрвата ги исековме поради паркинг или згради

јули 6, 2021

За 20 проценти општина Центар ќе го зголеми зеленилото долж улицата „Орце Николов“, а на местото на исечените дрва ќе се насадат нови, информира портпаролот на Општината, Емил Лазаревски. – Со ребалансот на Буџетот се донесе одлука за распишување на јавниот повик за санација на покриви и лифтови. Во изминатите три години субвенцонирани се 77... Read more »

image
Добро утро за...
Милевски: Потребна е интензивна погранична соработка и развој на Преспанскиот регион

јули 6, 2021

Со поддршка на ЕУ и името на самиот форум „Преспа Форум“ укажува дека сите држави се заинтересирани во инвестирање на инфраструктурните проекти, но за жал од соседните држави имаше премиери од Албанија, Косово и Србија, но за жал немаше високи претставници од Бугарија и Грција. И досега имаме одлична прекугранична соработка со Грција. Општина Ресен... Read more »

image
Меѓународна актуелна сцена
Андоновиќ: Вирусот Делта се шири низ Русија, но властите засега не се осмелуваат да прогласат карантин поради најавените избори

јули 6, 2021

Рекорден број на заразени во Русија, но тамошните власти засега не размислуваат за воведување нов карантин. Следејќи го примерот на Израел, претседателот Владимир Путин им препушти на локалните власти да воведат индивидуални мерки.Причина за овој потег на Путин е затоа што тој не сака да ја ризикува ионака веќе нарушената популарност на неговата партија во... Read more »

image
Временска Прогноза
Славчо најавува НОВ ТОПЛОТЕН БРАН во земјава

јули 6, 2021

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува умерен, долж повардарието повремено засилен ветер од северен правец. Температурата ќе се движи во интервалот од 28 до 37 степени. Во Скопје и околината времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен,... Read more »

image
Тема на денот
Рангеловиќ: Консензусот е еден механизам во кој треба да размислувате наднационално – Бугарија не е држава која во моментов е спремна на такво нешто

јули 5, 2021

Репозиционирање на македонската дипломатија пред сѐ кон Вашингтон, потоа кон Брисел – од Софија не гледам веќе што може да бараме Организацијата и целокупното ниво на „Преспа форумот“ е за поздравување. Штета што недостасуваше опозицијата, штета што Бугарија нема претставници, особено во вакви сентиментални моменти. Она што мене ми го привлече вниманието е тоа што... Read more »