? ?Адамчевски: Коронавирусот покажува дека ќе бидат потребни уште средства и вложување во здравството во Русија

You must need to login..!

Опис

-Ако си види дијаграмот, за разлика од светот кривата експоненционално расте во Русија. Се смета дека токму асимптоматичните граѓани ги заразуваат луѓето. Се зголемува и бројот на тестови и веќе се забележува голем пораст на заразени, изјави за Утрински брифинг, новинарот Мирче Адамчевски, за состојбите во Русија.

Главното жариште е Москва, за разлика од другите региони каде бројот е помал. Бројот -на починати не е голем, но сепак се работи за една година земја и иако задоцнија ден, два, сепак сега за сега се справуваат добро, вели Адамчевски.

-Системот во Русија е како и во сите посткомунистички земји. Коронавирусот покажува дека ќе бидат потребни уште поголеми средства и вложување во здравството за да може подговтвено да се почитуваат ваквите појави, изјави Адамчевски.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

13 + fourteen =