🎥 Шешов: Науката созрева, стандардите се прекрути – време е да почнеме да ги применуваме европските прописи за проетирање

You must need to login..!

Опис

Како Институт за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија во светот се многу малку. Корените се тесно поврзани со катастрофалниот земјотрес што ’63 го погоди нашиот град.

-Првата генерација имала огромна помош од странски професори, еексперти од Јапонија, САД кои ги едуцирале моите професори, изјави во утрински брифинг Проф. д-р Влатко Шешов директор на Институт за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија.

-После искуството со скопскиот земјотрес се собра едно знаење кое се преточи во стандарди кои за жал и ден денес се актуелни. Науката созрева и тие стандарди се прекрути. Тие се доста квалитетни за тој период, но ќе повторам се прекрути.

-Ако мене ме прашате не треба воопшто да чекаме и треба да почнеме да ги применуваме европските прописи за проетирање и тоа би било голем квалитет и исчекор.

Целиот разговор со проф. д-р Влатко Шешов директор на Институт за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија погледнете го во видеото.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

19 − fifteen =