🎥 Книжарницата на Литература.мк со пристор од 500 м2 нуди можност за литературни читања, поетски средби и промоции на книги

You must need to login..!

Опис

На вториот кат во Сити мол, на местото на поранешната игротека, пред два дена се отвори книжарницата на Литература.мк, која има богата понуда на книги за сите генерации на неколку јазици, програма за подароци, канцелариска и училишна опрема, играчки и кафе-бар. Карактеристично за оваа книжарница е тоа што е најголема во Македонија, и нуди можност за литературни читања, промоции на книги и поетски средби. Татјана Димовска Атанасовска денес во Утрински брифинг го појасни начинот на работа на книжарницата.

Отворањето на книжарницата беше планирано да се случи кон средината на март, но пандемијата на коронавирусот го одложи отворањето се до сега. Инаку на овој проект работевме околу две години. Оваа книжара ќе се разликува од останатите по тоа што просторот е значително поголем, понудата е побогата во однос на програма за подароци, имаме и простор за изложување на делата од уметници кои се уметност за занимаваат од хоби, но книжарницата ќе биде препознаѕлува и по кафе барот, во кој ќе можат посетителите да пијат кафе додека читаат книга, вели Татјана.

Таа додава дека периодов значително е зголемена побарувачката на книги.

-Морам да нагласам дека потребата на луѓето да се оддалечат од секојдневните вести поврзани со кризата, ги натера повеќе да читаат книги. Трилерите, биографиите на познати личности и историска фикција беа меѓу најбатаните жанрови изминатиов период. Исто така се бараше и детска литература, додава Атанасовa.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

17 + 16 =