🎥 Зоолошката градина се подготвува за отворање, ќе има строг протокол и ограничен број на посетители

You must need to login..!

Опис

Скопската зоолошка градина веќе два месеца е затворена за посетители, како превентива против ширење на коронавирусот. Мерките почнаа да олабавуваат, со што очекувањата се дека наскоро зоолошката ќе ги отвори вратите за посетителите. Портпаролката на ЗОО , Тина Мицковска, денеска во Скопски агол на Утрински брифинг, зборуваше за протоколот по кој ќе треба да се придржуваат посетителите.

Сите кои ќе доаѓаат во зоолошката ќе треба да ги почитуваат мерките за заштита. Ќе има и ограничување на бројот на посетители кои истовремено ќе можат да бидат во зоолошката, рече Мицковска. Таа дополни дека периодот без посетители го користат за изградба на живеалишта за пингвини и фламинга.

Периодов наместо посетители, зоолошката е полна со работници и мајстори кои активно работат на изградба на жибеалишта за фламинга и пингвини. Исто така имаме и многу новороденчиња, кенгурче, лемури и пони коњче, додаде Мицковски.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

20 − fourteen =