🎥 Атанасоски: Договорот со Бугарија не значи ништо ако ние одиме во насока на раздразнување на односите и преговорите

You must need to login..!

Опис

Бугарија сметам дека се чувствува силна, после решавањето на апсурдниот спор со името, и условува со користење на инструментот вето. Нивната теза и историографија се темели дека сите македонски дејци се за ослободување на Македонија и припојување кон Бугарија.

Како што имам информации, нашиот главен преговарач во комисијата за решавање на идентитетски и историски настани, проф. Драган Георгиев, на средбата во Охрид дал предлог и прифатил ние да го чествуваме Гоце Делчев заеднички и да прифатиме дека тој е е дел од меморискиот национален код и на Македонија и на Бугарија.

-Имено, доколку Бугарите сметаат дека тој е вреден за чествување во нивната држава да си го чествуваат како Бугарин, а ние како Македонец. Но како што имам информации Бугарите не се сложиле околу овој предлог и изричито инсистирале ние да прифатиме дека Гоце Делчев бил Етнички Бугарин, изјави за Утрински брифинг Благојче Атанасоски, историчар.

-Дури сметам и дека е попуштање од наша страна да ние прифатие дека некој деец кој се борел на територијата на Македониа да биде чествуван и во друга држава, вели Атанасоски и додава дека наметнувањето јазикот да го именувате различно од македонски, сите дејци да бидат наметната како етнички Бугари е неприфатливо и со оваа политика смета дека тензиите и нервозата може да се зголемат токму околу овие прашања.

-Јас секогаш сум говорел дека сите спорови се поминорни во однос на патот кој ги спојува Скопје и Софија. Значи треба да се создаде позитивна клима меѓу двете држави и народи. Договорот е бизарно наречен „Договор за пријателствои добрососедство, бидејќи од првиот моемнт кога е потпишан ние не можеме да седнеме како нормални пријатели и соседи и да разговараме без да има иритирачки и заканувачки тонови од бугарската страна.

Јас гледам добра волја кај нашиот преговарачки тим. Нашите историчари, па и поранешниот премиер Заев и министерот за надворешни работи Димитров гледале во рамките да не даваат изјави со кои би ја „иритирале“ бугарската страна, но од друга страна јас кајк КАрачанов, Захариева и Борисов гледам тонови со кои како да се сака намерно да се изиритира македонското општество.

-Тој Договор не мора да значи ништо ако ние одиме во насока на раздразнување на преговорите, на одвојување на точките кои што може да не сврзат и на крајот ништо да не постигме или што е пострашно уште повеќе да ги затегнеме односите и да влеземе во судир со Бугарите каде тие би сакале да стават рампа или вето на нашите евро-пристапни преговори, а со тоа Бугарија да стане „првиот непријател на македонскиот народ и македонската држава“, а тоа до сега била Грција., вели за Утрински брифинг политикологот и историчар Благојче Атанасоски.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

2 × 3 =