🎥 Андоновиќ: Aнтирасистички протести и обид за промени во американското општество

You must need to login..!

Опис

Властите на американскиот град Хјустон во државата Тексас одлучија да го прогласат 9 јуни за Ден на Џорџ Флојд, чија смрт во Минеаполис при полициско апсење предизвика масовни протести во САД и низ светот. Флојд, кој почина н 46-годишна возраст, е роден во државата Северна Каролина, но израснал и повеќето време живеел во Хјустон, од каде во 2014 година се преселил во Минеаполис. Вчера тој беше погребан во предградие на Хјустон. Хјустон го прогласи 9 јуни за Ден на Џорџ Флојд.

Полициската бруталност и убиството на Флојд предизвика обид за промени во американското општествоп. По Минеаполис, Хјустон , и Вашингтон и Њујорк најавија коренити реформи во полицијата, барање кое беше упатено од страна на демонстрантите по убиството на Џорџ Флојд. Американските медиуми наведуваат дека новите измени вклучуваат, меѓу другото, забрана за полицијата за употреба на задушувачки зафати за време на приведување како и употреба на гумени куршуми и хемикалии при растерување демонстранти.

Измените ги обврзуваат, меѓу другото, градските власти во рок од 72 часа да ги објават имињата на полицајците кои извршиле дисциплински прекршувања, како и на видео-снимките од камерите поставени на нивните униформи. И самиот претседател Доналд Трамп најави дека наскоро ќе има список со предлози за реформа во полицијата што може да се постигне преку комбинација на извршни и законодавни активности. Дел од нив се совпаѓаат со предлозите на демократите, наведуваат америанските медиуми.

Најавата на Трамп се толкѕува како негов обид да ги смири тензиите и да им се додвори на граѓаните, пред се на афроамериканската заедница, кај која во рпесрет на изборите во ноември, нема никаква популарност. Аналитичаритѕе наведуваат дека во трката за реизборот , Трамп се соочува со Три истовремени кризи– смртоносна пандемија, економски очај и распространети социјални немири Во меѓувреме, протести инцирани од полициската бруталност и убиството на Флојд има и во Европа. По Лондон, Париз , Берлин, и во Белгискиот град Антверпен се рпотестираше против расизмот. Демонстрантите го запалија споменикот нма белгискиот крал Леополд втори кој преставува синоним на колонијалната ера на Белгија , и под чие 23 годишно владеење со африканската држава Конго. биле убиени над 10 милиони луѓе.

Ваков обид за бришење на расистичкото минато, е регистрирано и во останатите европски држави кои во еден дел од својата историја, важеле за колонијални империи. Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш повика на глобална борба против расизмот и дискриминацијата по „убиствениот чин на полициска бруталност“ против Џорџ Флојд, Гутереш во писмото до својот персонал пишува дека „ставот на Обединетите нации за расизмот е кристално јасен: ова ја крши Повелбата на Обединетите нации и ги уништува темелите на нашите основни вредности“… Според него централниот проблем не е само полициската бруталност, туку „тешкотиите со кои се соочуваат многу власти во справувањето со различностите.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

14 + 8 =