🎥 Андоновиќ: Руската паравојска „ Вагнер Група“ го руши Лукашенко!

You must need to login..!

Опис

Вагнер групата беше ангажирана во Сирија, Судан, Венецуела и Украина, каде се бореше за руските државни интереси но никогаш не беше сметана како официјално руско мешање воп внатрешните работи на овие држави.

Белорусија се сомнева дека 33 осомничени руски платеници кои завчера беа уапсени во таа држава, планирале да изведат терористички акции во пресрет на претседателските избори закажани за 9 август годинава.

На 10 дена пред одржувањето на изборите, каде според очекувањата ќе се изврши само резибор на досегашпниот претседател Александар Лукашенко, руските платеници според белоруските власти, имале за задача да направат хаос и да го оневозможат Лукашенко да добие уште еден претседателски мандат.

Белоруските безбедносни власти соопштија дека имаат сознанија дека низ Белорусија се распоредени најмалку уште 200 платеници од редовите на „Вагнер групата“ и дека во моментов белоруската полиција трага по нив.

Амбасадорот на Русија во Минск итно е повикан на информативен разговор за да образложи што е намерата на Москва, соопшти белоруската влада. Москва соопшти дека засега нема информации за тоа што се случува во Белорусија и дека ги проверува овие обвинувања од страна на Минск.

Во Белорусија за 9 август се закажани редовни престедателски избори на кои судејќи според досегашните случувања, единствен кадндиат најверојатно ќе биде актуелниот претседател Александар Лукашенко.

Лукашенко кој на претседателската функција се наоѓа точно 25 години најуави дека очекува резибор и продолжување на, како штио изјави досегашните успешни политики за напредок на оваа поранешна советска република. Другите двајца кандидати, кои како дел од опозицијата , требаше да излезат и да се приотстават на актуерлниот претседател, се оневозможени да учествуваат во изборниот процес.

Опозициониот лидер Валери Цепкало, кој минатиот месец ја напушти Белорусија, изјави дека белоруските власти не му даваат да се врати во земјата и дека му се закануваат дека ќе го уапсат.

Цепкало е поранешен белоруски амбасадор во САД и се сметаше за главен политички опонент и единсствен кандидат кој има шанси да го порази Лукашенко во претседателската трка. Но, пред две недели, властите во Минск му го ускратија правото неговото име да се најде на гласачкото ливче и да биде понудено како изборна опција на граѓаните на Белорусија.

Останатите кандидати на опозицијата кои требаше да се соочат со Лукашенко на овие избори Виктор Барбико и Сергеј Тикановски неодамна беа уапсени. Лукашенко е на власт полни 25 години во кои е соочен со жестоки критики од меѓународната заедница која го смета за диктатор.

Изминатиов период Лукашенко ги залади односите и со Москва, обвинувајки го претседателот Путин лично, дека се обидува да ја спои Белорусија со Русија и така да ја укине државноста на Белорусија. Изминатиот период Лукашенко јавно ја нападна Москва дека ги зголемува џцените на нафтата и гасот, со цел да го принуди Минск да ја прифати понудата Белорусија да стане составен дел од Русија.

Сепак јавноста се увери во расколот меѓу Лукашенко и Русија кога, на одбележувањето на денот на победат над фашизмот и воената парада во Москва, Путин одби да се ракува со Лукашенко, упатувајки сигнал дека Лукашенко веќе нема руска подршка.

Од тогаш, Минск обвинува дека Русија и Путин сакаат да да го сменат Лукашенко, кого0 го нарекуваат и последниот диктатор во Европа. Сега Лукашенко, раководејки се по примерот на Црна гора, кога пред 4 години исто така Русија беше обвинета дека се обидела да направи државен удар и да го спречи влегувањето на Црна Гора во НАТО, сега обвинуива дека се исплатени над 200 припадници на озогласената Вагнер група да го ликвидира и да влијае врз изборот на новиот белоруски претседател.

Инаку, Вагнер групата е составена од врвно обучени воени платеници, повеќето поранешни припадници на спецјалните рускии воени и полициски сили, кои за огромни финансиски средства се изнајмуваат за изведување на воерни операции во странство. Вагнер групата според извештаите се ангажира таму, каде регуларната руска армија не смее да интервенира, или каде Москва треба да ги заштити своите интереси, но како неофицијална политка.

Оваа паравоена формација е во сопствеништво на Јевгениј Пигожин, човек близок до рускиот претседателм Путин. Вагнер групата беше ангажирана во Сирија, Судан, Венецуела и Украина, каде се бореше за руските државни интереси но никогаш не беше сметана како официјално руско мешање воп внатрешните работи на овие држави. Примерот за тоа е анексијата на полуостѕровот Крим, кога бројни воени сили , бездржавно обележје го окупираа овој дотогаш Украински полуостров и подоцна го припоија кон Русија.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

4 × three =