🎥 Андоновиќ: Преседани во внатрешната политика на најмоќните

You must need to login..!

Опис

Иако се уште неформален кандидат за претседател на САД од редовите на демократите, Џо Бајден изјави дека е загрижен што Трамп ќе се обиде да ги „украде“ изборите во ноември. Но овој песимизам на Бајден сепак е неутарлизиран со неговата увереност дека војската на САД ќе го изнесат од Белата куќа, доколку ги загуби изборите и одбие да го признае резултатот.

Трамп во неколку наврати го критикуваше гласањето по пошта, велејќи , иако без никаков доказ, дека поголем процент на гласачките ливчиња ќе доведе до кражба на изборите на 3 ноември…

Бајден претходно јавно предупреди дека Трамп би можел да се служи со измами на изборите, а неговата реторика се заостри во последните месеци, во време кога анкетите покажуваат дека води пред актиелниот претседател. Изјавата на Трамп малку потстетува на традициите на некои од државите во светот, со помал степен на демократија, каде речиси секогаш кога актуелниот претседател ќе ги загуби изборите, одбив смена и оставка по мирен пат.

Се работи за преседан , барем што се однесува до американската полтика, каде речиси никогаш во минатото немало волкава тензија помеѓу ривалите во трката за освојување на Белата куќа. Во функција на некаква улога на американската армија во политчките настани во САД доаѓа и признавањето на началникот на Генералштабот на САД Марк Мили кој изјави дека погрешил кога чекорел покрај претседателот Доналд Трамп до црквата оштетена од демонстрантите и пред која Трамп беше сликан со Библијата в рака.

Тој вели дека овој настан создал „перцепција дека војската е вклучена во домашната политика, рече генералот Мили кој признава дека направил погрешна проценка со своето присуство. Трамп беше придружуван од генералот Мили во воена униформа, што критичарите го протолкуваа како знак дека тој го поддржува планот на Трамп за испраќање војска на демонстрантите. Како дополнителен преседан во моменталната американска политка е и и иницијативата на Претседателката на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, Ненси Пелоси, симболите на генералите кои се бореле на страната на Конфедеративните американски држави за време на американската граѓанска војна да бидат отстранети.

Изјавата на пелоси се однесува на бројните споменици на овие генерали и политчари поставени во Капитол Хил но и за бројните американските воени бази кои се нарекуваат по имиња на овие историски личности. Тенденцијата за уривање на сите спомени од колонијалната и робовладетелска историја на САД ја започнаа гневните демонстранти кои испровоцирани од бруталното полициксо убиство на афроамњериканецот Џорџ Флојд започнаа да уриваат бисти и споменици на личностите кои во историјата имале колонизаторска и робовладетелска улога.

Овие споменици беа подигнати во нивна чест како дел од одредена фаза на историјата на формирањето и развивањето на американската држава. Токму одстранувањето на спомениците и пред се на имињата на воените бази предизвика негодување на американскиот претседател Трамп кој изјави дека се противи на евентуалните преименувања и бришење на историјата. Се очекува овој став дополнително да му ја намали популарноста на Трамп, чиј рејтинг одамна е паднат во очите на афроамериканската заедница во САД. И како дополнителен преседан доаќа и барањето на Францускиот преседател Емануел Макрон кој заедно со германската канцаларка Ангела Меркел пред два дена упатија писмо до челниците на ЕУ од кои бараат ЕУ подобро да се подготви за следниот бран на пандемијата на корона вирусот. Во писмото Макрон и Мекрел оценуваат дека хаотичниот одговор на пандемијата на корона вирусот од кој до сега починаа повеќе од 184.000 луѓе, ги покрена прашањата за подобро и поорганизирано справување и подобар заеднички евриопски пристап за ваков тип на состојби особено поради фактот дека е можен втор бран на заразата со Ковид-19.

Ова барање на лидерите на германија и Франција предизвика дилема во одреден дел на светската јавност дека Можеби Макрон и Меркел знаат нешто повеќе поради што и го очекуваат вториот бран на пандемијата. Останува дилемата колкава е способноста на најмоќните држави во светот во иднина да се справуваат со глобалните закани.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

sixteen − 9 =