🎥 Андоновиќ: Пикантериите од книгата на Болтон, дополнителна закана за реизборот на Трамп

You must need to login..!

Опис

Поранешниот советник за национална безбедност во Белата куќа, Џон Болтон во серијата обвиненија за својот поранешен шеф, претседателот Доналд Трамп, напишани во неговите мемоари што деновиве треба да се објават, невдува дека Трамп на средбата минатата година, зад затворени врати со кинескиот претседател Си Џинпинг го замолил да му помогне да победи на изборите.Болтон, кој беше сменет од Трамп во септември минатата година, по 17 месеци минати во Белата куќа, исто така, го обвинува претседателот дека сака да ги прекине истрагите за „да им направи лична услуга на диктаторите што ги сака”, се наведува во делови од книгата на Болтон за што пишува „Њујорк Тајмс” .

Белата куќа се уште не ги коментира овие обвинувања.Наводите се дел од книгата, чие печатење американската администрација се обидува да го запре со тужба, тврдејќи дека содржи доверливи информации и ќе и наштети на националната безбедност. Од друга страна, самиот под наслов на книгата –Книга која ѐдоналд Трамп не сака да ја прочитате“укажува дека доколку книгата допре до јавноста , со сигурност ќе му направи проблеми на Трамп со неговиот ионака опаѓачки рејтинг во пресрет на изборите.

Според најновите анкети, поранешниот потпретседател Џо Бајден води со 13 проценти пред актуелниот претседател Доналд Трамп. Во најновата анкета на агенцијата Ројтерс и консултаните од „Ипсос”. Се наведува дека , 48 отсто од испитаниците изјавиле дека ќе гласаат за Бајден, веројатен кандидат за претседател на Демократската партија на изборите закажани во ноември, додека 35 проценти укажале дека ќа гласаат за Трамп. Претседателот на САД започна да ја губи поддршката во изминативе месеци, соочен со наплив од критики за тоа како неговата Администрација се справува со кризата предизвикана од коронавирусот и како одговори на бранот протести поради полициските убиства на Афроамериканци по смртаа на Џорџ Флојд. Трамп пак, е критички настроен кон демонстрациите, кои на моменти се насилни со ванадализирање и уништување на приватна и државна соптвеност.

Тој, повеќе пати досега се закани со употреба на воена сила за растерување на демонстрациите. Со рејтинг од само 38 отсто, популарноста на претседателот е најниска по мерењата на јавното мнение во ноември, за време на процесот за негов импичмент што тогаш беше отворен во Конгресот. Пикантериите од книгата на Болтон, дополнително може да го урне угледот на Трамп и да извлијае врз довербата на граѓаните на САД.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

6 + twelve =