🎥 Андоновиќ: Зачестените анкети на јавното мислење креираат се поизвесен пораз на Трамп

You must need to login..!

Опис

На точно 100 дена пред претседателските избори во ноември повеќето Американци сметаат дека САД одат во погрешен правец, отколку во било кој момент претходно за време на мандатот на претседателот Доналд Трамп. Оваа констатација е резултат на најновата накета спроведена од Асошиетед прес и НОРЦ Центарот за јавно истражување, според која само 32 проценти од американците го подржуваат начинот на кој претседателот се бори против коронавирусот.

Сепак намелен е процентот на подршка на оние американски граѓани кои сметаат дека Трамп добро ја води американската економија, сгмент кој се смета за најјакатакомпонента во време на неговиот четиригодишен претседателски мандат Иако се обидува да се фокусира на трката против најверојатниот противник од редовите на демократите, Џо Бајден, на разни културни теми и пораки за „законот и редот”, шансите на Трамп за реизбор ќе бидат тесно поврзани со тоа како се бори против пандемијата и дали гласачите ќе веруваат дека земјата ќе се врати во нормала под негово раководство,анализираат американските аналитичари.

Оваа анкета укажува ио дека осум од 10 Американци сметаат дека земјата оди во полош правец, што е повисоко ниво отколку кога Трамп ја презеде функцијата.Од истражувањето се гледа дека 38 проценти од Американците сметаат дека националната економија е во добра форма, што е пад од јануари, пред пандемијата, кога 67 проценти го сметале истото.Околу 38 проценти од Американците го поддржуваат начинот на кој работи претседателот, што, исто така, е пад од почетокот на пандемијата Со оваа анкета, како и со анкетите кои изминативе недели зачестено се спроведуваат, се укажува дека Трамп очигледно ја губи подршката кај граќаните во рпесрет на изборите закажани за ноември.

Најновитѕе граѓански немири и судири кои повеќе од 50 дена траат низ американсите градови, пандемијата на коронавирусот, како и неговата трговска војна со Кина, предизвикаа пад нанеговиот рејтинг кај америкљнцските граѓани во однос на неговиотдемократски опонент Џозеф Бајдфен. АНкетата која беше објавена минатата недела покажа дека Бајден во моментов ужива 8 процетна предност во однос на довербата која ја ужива Трамп.

-На другиот дел од светот, во Украина по 6 години вооружени судири и борби помеѓу украинската армија и проруските сепаратистички сили во источната украинска област Луганск и Доњетрск од утринава на сила стапи примирје помеќу завојуваните страни.

Украинската влада соопшти дека примирјето е резултат на допговорот за шпрекин на огнот склучен помеѓу Москва и Киев. Овоиј договор е резултат на повеќе меселччните обиди, двете страни да се договорат и да започнат да го реализираат прекинот на огнот, што е предуслов за натамошните преговори според мировниот договор во Минск од 2015 година.Во судирите во двата украински региони од 2014 година се убиени повеќе од 13.000 лица.

Русија тогаш изврши анексија на Крим и проруските сили во источна Украина, познат како Донбас, се кренаа против Киев.Украинскиот претседател Владимир Зеленски во пресрет на примријето вчера телефонски разговораше со рускиот претседател Владимир Путин и ги поздрави напорите за решавање на конфликтот меѓу украинските и проруските сили

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

fifteen + 2 =