🎥 Андоновиќ: Во Бугарија и Русија протести- Борисов во понеделник на гласање доверба во парламентот

You must need to login..!

Опис

Во Бугарија седми ден по ред траат протестите на приврзаниците на бугарскиот претседател Румен радев предизвикани од обидот на владата на Бојко Борисов да уапси блиски соработници на претседателот Радев, обвинети за корупција. Обидот на Борисов да ја злоупотреби својата позиција и преку јавниот обвинител да влезе во рпестредтаелскиот клабинет за да собере докази проади овониченте лицапредвика масовне гнев ка прврзаниците на Радев кои во 11 бугарски градови 7 ден протестиораат барајки оставка од Бугарската влада.

Протестите ги поддржува опозициската Социјалистичка партија, чии гласови во 2016 година го донесоа Радев за претседател. Овие протести ја искористи опозцијата која инцираше Бугарскиот парламент за понеделник да закаже седница на која ќе се гласа за доверба на Борисов и неговиот кабинет Во пресрет на парламентанрата седница за доверба Бугарскиот премиер Борисов изјави дека бугарската влада мора да опстане за да се бори со коронавирусот, Борисов од кого демонстантите барааат оставка, рече дека нема да го стори тоа, но за да ги смири потестите одлучи да разреши тројца свои министри. Да си замине од функција не размислува ниту државниот јавен обвинител, кого заедно со премиерот, граѓаните го обвинија за корупција поради наредба за апсење на блиски соработници на претседателот Румен Радев, кој подолго време острт го критикуваше Борисов.

Доколку во понеделник ја добие довербата Борисов и негоивата влада остануваат на функција до март следната година за кога се закажани редовните парламентарни избори Протести има и во Русија каде граќаните протестораат протв неодамна усвоените уставни измени со кои се предвидува актуелниот престедател Пуитин да може да ја обавува ретседателската функција доживотно. Руската полиција синоќа уапси повеќе од 100 луѓе откако претхдоно не им дозволи на незадовлните припадници на опозицијата да одржуваат протести против овие уставни измени Протестот се одржа поради уставните измени неодамна усвоени на повеќедневниот референдум со гласови од 78% од гласачите.Измените на Уставот на Русија му овозможија на претседателот Владимир Путин да се кандидира на уште два мандати на чело на државата, така што тој сега може да остане на таа позиција до 2036 година.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

twenty + three =