? Андоновиќ: Бомбастични тврдења во книгата на Болтон во која Трамп е претсавен како неук политичар

You must need to login..!

Опис

Претседателот на Соединетите Американски држави, Доналд Трамп, бил подготвен да го напушти НАТО во 2018 година, тврди неговиот поранешен советник Џон Болтон во новата книга, во која тој ја раскажува својата верзија за самитот на таа алијанса, која била оптоварена со тензии, како резултат на придонесите во одбраната на европските членки…

Трамп бил особено лут затоа што Германија не одвојува два проценти од својот БДП за одбрана, како што беше договорено во Алијансата… Изградбата на гасоводот „Северен тек 2“, кој ќе исп орача руски гас на Германија, дополнително го налутило американскиот претседател и го поставил прашањето зошто Вашингтон ги чува војниците таму за да ја одврати Русија, откако Европа ги продлабочува своите врски со Москва…

„До 1 јануари, сите држави мора да почитуваат два проценти, така што ќе им простиме на долговите или ќе ги оставиме и нема да ги браниме оние што не го исполнуваат тоа“, рекол Трамп, раскажува Болтон. Ова тврдење на Болтон, само се вклопува во неодамнешната одлука Трамп да го намали военото присуство во германија и американските војници да ги прераспореди во базите во Полска. Во книгата на Болтон која носи наслов „Собата во која се се случуваше“ или кратко наречена „Мемоарите на Белата куќа“, Болтон изнесува шокантни тврдења – од носење на инцидентите одлуки на Трамп, до неговата неукост и елементарни непознавања.

Една од овие непоознавања, според Болтон е дека Трамп не знаел каде е Финска, за која мислел дека е во Русија. Особен гаф според тврдењето на Болтон е незнаењето на Трамп дека Велика Британија е нуклерана сила. Во оваа книга се изнесени и обидите на Трамп преку приватни контакти и ресурси да ги поткупува политичарите низ светот меѓу кои има и имиња на претседастели на држави, кои според официјалната американска политика биле означени како диктатори. Трамп според тврдењата на Болтон се обидувал преку лични и приватни контакти да соработува со кинескиот рпетседател Си џи Пинг како и со рускиот претседател Путин. Има уште многу пикантерии кои Болтон ги наедува во својата книга а која се однесува на престедатѕелствувањето на Доналд Трамп со САД. На овие обвинувања Трамп во свој стил преку социјалната мрежа Твитер оцени дека „Болтон е глуп, а за неговиот претходник Обама дека е издаица.

Нападите врз Обама се резултат на вклучувањето на поранешниот претседател на САД во кампањата на подршка на демократскиот кандидат Џо Бајден со цел да го анимира афроамериканското гласачко тело, кое во моментов е жесток противник на Трамп. Белта куќа се обиде да ја забрани книгата на Болтон, аргументирајки дека во неа тој изнњесува некои државни такни. Болтон е окфалификуван како издаица и ем поистоветен со проанешниот разузузнувач Сноуден. Сепак, адмионистрацијата на Трамп засега не успева да издејствува забрана за печатење на книгата, а особен проблем е што делови од неа се наоѓаат во рацете бна американските медиуми кои им се наклонети ан демократите и кои секојдневно пренесуваат дел од содржната и тврдењата на Болтон. Сето ова се заканува да го урне ионака малиот рејтинг на Трамп во пресрет на изборите на 3 ноември и да ги намали неговите шанси за резибор на местото претседател. Сите овие тврдења укажуваат дека не случајно книгата на Болтон носи поднаслов „ Книга која Доналд Трамп не сака да ја прочитате.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

7 + fifteen =