?? Русе Арсов: МКЦ започна со музичка програма во соработка со Кино Шишка од Љубљана

You must need to login..!

Опис

Младинскиот културен центар почнува со музичка програма во соработка со Кино Шишка од Љубљана. Концертите ќе се реализираат онлајн, а истите може да ги проследите преку facebook, youtube и платформата zoom.

На менито е Светлост + Одрон Ритуал Оркестра. „Светлост“ е музички колектив основан во 2014 година. „Светлост“ е флексибилен ансамбл, кој основното трио Новковски/Омерагиќ/Спировски го користи како платформа за соработка со повеќе музичари од различни профили.

„Музиката на овој состав се менува во зависност од луѓето вклучени во конкретен проект – најчесто е информирана од стилски правци како слободен џез, пост-рок, електро-акустична музика, минимализам и амбиентална музика. Во оваа инкарнација наречена Светлост + Одрон Ритуал Оркестра членуваат најзначајните џез музичари од повеќе генерации, кои зад себе имаат преку 30 албуми и 1.000 концертни настапи со групи како Sethstat, Палиндром, The Local Blue, Fighting Windmills, SD4, Shock Troopers, Aeon Arcanum, ГЛАСНОМ, Yordan Kostov Ensemble Modern, Avadarxi Quartet, La Colonie Volvox итн., кои во рамките на композициите на Новковски/Омерагиќ/Спировски наоѓаат плодно тло за звучна интеракција, која ги замаглува границите на формалното и слободното“, вели од МКЦ.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

eighteen − 16 =