🎥 Андоновиќ: Недефинираната фаза на пандемијата – дилема за организирање на избори

You must need to login..!

Опис

Светот влегува во изборна година, но се уште нејасната слика, во која фаза се наоѓа пандемијата на коронавирусот која ги подгрева и онака ,,жешките“ страсти кога се работи за избори и освојување на власт.

Србија, Хрватска и Црна Гора веќе најавија дека ова лето ќе ги спроведат редовните парламентарни избори бидејки, според проценките пандемијата почна да ја намалува своојата жестина, која само пред две недели го држеше светот во глобален карантин. И додека партиите во Србија се договорија за 21 јуни да биде датумот за изборите, коронавирусот ја демантираше проценката на епидемиолозите и појави ново жариште во градот Врање. Растечкиот број на заразени го принуди претседателот Вучиќ да изјави дека доколку продолжи да расте бројот на заразени, не се исклучува изборите да бидат одложени. Токму оваа изјава им отиде во прилог на дел од опозицијата која најавува бојкот на изборите. Особено опасни се најавените протести кои отвораат дополнително ширење на заразата. Идентични протести имаше и во Црна Гора каде српските верници протестираа поради спорниот закон за верските права, а кои црногорските власти ги разбија поради стравување од ширење на заразата. Протести имаше и во Албанија, а сите тие масовни собири, кои доколку се организраат избори, ќе зачестат, би можеле да ја вратат епидемијата на Ковид 19 во полна сила.

Особено како проблем се јавува во Кина појавувањето на таканаречен втор бран на коронавирусот. Имено 108 милиони жители на северните кинески провинции се ставени во карантин порди ширење од коронавирусот. Ако е земе во предвид дека и првиот бран се појави во Кина и поради потценувањето на вирусот и лошите проценки, тој ја предизвика пандемијата, оваа најнова информација не смее да се потцени. Особено што појкрај коронавирусот, се зголемува бројото на случаите од таканаречниот „кавасаки синдром“, останува алармот да биде ставен на највисоко ниво.

Недефинираната состојба со пандемијата, дилемата дали да се спроведуваат избори сега, за да се избегне есента и зимата кога вирусот моќеби ќе еруптира, или се да се одложи на неопределно време, останува. Предизборните митинзи и самиот чин на гласање може доведе до ширење на вируисот. Од друга страна, верските празници и манифестации кои следат, и на кои има голем број на собири засега се превенираат со карантин. Сето ова им дава дополнителен политички аргумент на оние опозициони политички структури низ светот, да бараат одложување на изборите.

Светот влегува во една деликатна фаза- нејаснотии околу состојбата на пандемијата на коронавирусот, појава на нови вируси, незапирливите геостратешки движења и борба за доминација во светот, но и економијата како причина и последица, навестуваат дека наредниот период ќе се случуваат целосно нови промени на глобално ниво.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

four × four =