🎥📞 Скерлев: Извештајот констатира дека Москва е цврсто навлезена во границите на Велика Британија што веќе не може да се ослободи од оваа закана

You must need to login..!

Опис

-Долго очекуваниот парламентарен извештај за разузнавање и безбедност утврди дека владата била бавна во утврдувањето на потенцијалната закана врз британските демократски процедури и не разгледала како што треба дали Москва би можела да влија врз референдумот за Брегзит во 2016 и оцени дека се веродостојни тврдењата дека Русија можела да влија врз гласачите во Шкотска за референдумот за независност во 2014, изјави во Утрински брифинг директно од Лондон, новинарката Жанета Скерлев.

-Ова е интересно заради тоа што владата може да демантира до бескрај, но факт е дека владата не им наредила на безбедносните служби да разгледаат дали воопшто имало некакво руско влијание.

Овој извештај оцени дека заканата од Москва е толку цврсто навлезена во границите на Обединететот кралство што веќе не може да се извади и ослободи од оваа закана, додаде Скерлев.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

two + 19 =