🎥📞 Бочварски: Штип е на удар од трет бран – апелирам да да ги почитуваме мерките за заштита и да се навикнеме да живееме со вирусот

You must need to login..!

Опис

Ова што се случува во Штип е своевиден трет бран. Се вклучи алармот дека имаме сериозен удар од КОВИД-19. Се случи масовно тестирање во една фабрика во Штип, газдата ги тестирал вработените и излегоа 30 позитивни. Во тој момент и претходно ја следевме состојбата, но овој ден беше удар кој што покажа дека имаме враќање на еден трет бран, изјави во Утрински брифинг градоначалникот на Штип, Благој Бочварски.

-Бидејќи фабриките каде што е регистрирано присуство на заразени од КОВИД-19 се затворени, се надеваме дека бројот на заразени ќе се ограничи и намали во наредниот период. Тука морам да кажам дека општина Штип како и другите општини имаат намалени ингеренции. Она што е во нашиот делокруг на работа максимално го почитуваме. Во сите фирми кои што денесека се затворени или не работат е разговарано и укажано е на опасноста. Сите тие или не работат или работат со намален капацитет, вели Бочварски.

-Личната заштита е многу важна и мора да се биде внимателен. Ако луѓето се опуштат КОВИД-19 ни докажа дека може да се врати во истиот момент, вели Бочварски.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

16 − 13 =