? Колашинац: Со СДСМ во клучни сегменти ни се поклопуваат програмите – Македонија една изборна единица

You must need to login..!

Опис

Од 2018 до денес формираме политики за одредени пшрашање. Едно од нив беше и решавање на прашањето за името со Грција. Дадовме поддршка за референдумот како и за Преспанксиот договор. Баравме и измена на Изборниот закон односно Македонија да биде една изборна единиц а со загарантирани пратенички места на помалите етхнички заедници. За жал освен СДСМ останатите поголеми партии тоа не го прифатија, изјави во Утрински брифинг претседателот на Бошњачки демократски сојуз, Мунир Колашинац.

-Очекуваме од новото мнозинство во парламентот со поддршка од СДСМ и коалицијата очекуваме промена на изборниот модел и Македонија да биде една изборна единица како би можеле самостојна да одиме на избори.

-Програмата на БДС се поклопува во клучните сегменти со онаа на СДСМ – реформи во судството, борбата против корупцијата, образованието, земјоделието.

-Со гордост можам да кажам дека Бошњачката заедница е една од најлојалните кон нашата држава. Се што твориме тука ние и инвестираме тука, изјави во во Утрински брифинг претседателот на Бошњачки демократски сојуз, Мунир Колашинац.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

7 + 15 =