🎥 Зендели: Не е важно само да се победи ДУИ, битно е мултиетничката коалиција да прерасне во граѓански сојуз

You must need to login..!

Опис

-Впечатливо е дека имаме една предизборна мулти-етничка коалиција. Ова е еден нов момент. Созреани сме како граѓани дека можеме да направиме нови чекори. Можеби ова е еден европски стандар кој што сакаме да го имплементираме во Македонија. Како БЕСА дававме придонес кон реформите и бевме конструктивни како опозиција кон евро-интеграциите, изјави во Утрински брифинг универзитетскиот професор Фадил Зендели, потпретседател на БЕСА.

-Сите анкети кои се спроведувани во овој период говорат дека нашиот рејтинг не е намелен. Во суштина коалицијата е поддржана и велат кога коалицираме пост изборно зопшто тоа да не го правиме предизборно. Ние го направивме првиот чекор што е важно за демократизацијата на општеството кај нас.

-Сметаме дека како политички партии ние и СДСМ цврсто стоиме кон евроинтегративните определби и сметам дека имаме заеднички став кон клучните реформи.

-Ни претстои долг процес кон членството на ЕУ и сметаме дека и ние може да дадеме свој допринес во донесување на европските реформи. Времето на криминалците треба да заврши, за жал се уште се на високи функции. Ние и претходно се залагавме СЈО да продолжи со работа и отворените предмети да добијат завршница.

-Мислам дека Заев не требаше многу да се занимава со ставот на Ахмети за премиер Албанец. Тие секогаш ќе играат и ќе наоѓаат начини и форми да ги изманипулираат граѓаните. Едно ќе ветат а утредента забораваат. Кога треба да добијат политички поени се и сешто ќе ветат. Така и идејата за премиер Албанец – да се манипулира со чувството на Албанците и толку. Мислам дека тактички Заев не изгра добро и му даде важност на Ахмети. требаше да се остави и да се види дека Албанците веќе го сфатија Ахмети.

-Сиромаштијата е длабоко навлезена во нашето општество, младите мигрираат. Ова е многу симптоматична работа и мора нешто радикално да се менува. Треба да започнеме со економските реформи и младите да ни остануваат тука. Ако ни заминуваат и Албанците и Македонците за што ќе правиме економија и регформи во неа. Училиптата и населбите ни се празни и ова ќе ни биде главна определба – еконосмки да зајакнеме, да размислуваме за нови работни места, за повисок стандар и перспективата да се гледа во државава.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

12 − 7 =