🎥 Балковски: Следува период на раслојување на ВМРО-ДПМНЕ – оваа партија заедно со Левица остануваат во опозиција

You must need to login..!

Опис

Од 2006 година инсистираме Македонија да биде една изборна единица како предуслов за учество на поголем број на партии во парламентот. И со вакво модел од 6 изборни единици анкетите секогаш ни даваа по 3,4,5 па и шест пратеници, бидејќи ВМРО-ДПМНЕ беше на власт тогаш една недела пред изборите не уништуваше до крај, изјави во Утрински брифинг Љупчо Балковски од ВМРО-НП.

-Премногу комбинации се прават, посебно оние што ги прават губитниците – ВМРО-ДПМНЕ. Мислам дека СДСМ и коалицијата Можеме е стожер на идната влада. Целта на ЕУ беше периодот кој што следи да имаме една цврста солидна влада која би се справила со сите предизвици. Мислам дека Заев тоа ќе го направи. Може да се очекува поддршка од Алијансата и Алтернатива и сметам дека само ВМРО-ДПМНЕ и Левица ќе останат во опозиција. Потребно е, како што реков, солидно мнозинство затоа што сите предизвици кои ни претстојат изискуваат едно нормално функционирање на владата а не секојдневно гледање дали има мнозинство. Сега поделбите се кои се за ЕУ и НАТО а кои се против. Страните се веќе определени, рече Балковски.

-Важноста на ЕУ не е само географски аспект, туку многу повеќе од финасиски заспект. Замислете ние сега да бевме во ЕУ. Ако Хрватска доби 22 милијарди претпоставете колку Македонија би добила. Но 11 години владењње на ВМРО-ДПМНЕ не вратија назад, изјави Љупчо Балковски.

-ВО ДПМНЕ се случува недостиг на демократија и човечки капацитети и третото најважно недостиг на лидерство. Сегашното раководство е на некој начин административно раководство а не лидерско. Со новиов статут можеби се оди кон нешто што требаше да се направи порано. Сега од таа партија ќе се направат многу слоеви и раслојувања. Делови од стари вмровци што останел таму, сите што преминале од СДСМ од ЛДП, под уцена под притисоци, значи се работи за 4-5 слоеви кои сега со новиот статут ќе се доведе до раслојување на партијата, која што сметам дека и треба да се случи, додаде Балковски.

-Сегашниот резултат кој што го постигна ДПМНЕ е производ на тоа што и порано се случуваше во оваа партија – хиерархиско функционирање, како компанија и од друга страна страв на самите гласачи, изјави во Утрински брифинг Љупчо Балковски од ВМРО-НП.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

sixteen + ten =