Џемаили: Во Боговиње голем број на печалбари – мерките се почитуваат

You must need to login..!

Опис

Боговиње со Коронавирусот се справува исто како и цел свет. Дел од вработените работат дома. Како кризен штаб имаме секојдневни средби и ги почитуваме прописите од Централната власт.

Во планинските села поради снегот од вчера ги чистевме патиштата. Според општинските потенцијал ги дезинфициравме сите улички и улици. Дел од населението што не знае да се води со смарт телефоните им испративме писмени соопштенија да ги запознаеме со мерките на Владата, изјави за Утрински брифинг Аљбон Џемаили, градоначалник на Боговиње.

За жал дел од нашите печалбари биле на работа во жариштата на КОВИД-19. 34 лица го поминаа времето на карантин, додека 54 се уште ја спроведуваат таа мерка. Имаме само еден случај позитивен на Коронавирусот, и за жал имал контакти со други луѓе, додаде Џемали.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

sixteen − thirteen =