Ќумбев: ФФМ да иницира вклучување на ВАР технологијата во домашниот фудбал

You must need to login..!

Опис

Користењето на ВАР технологијата во Македонија. За предностите и недостатоците во Утрински брифинг говореше поранешниот репрезентативец на Македонија и претседател на синдикатот на фудбалери на Македонија, Панче Ќумбев.

Бев скептик кога се донесе користењето на ВАР технологијата, но од денешен агол донекаде го оправдувам нејзиното користење. Сметам дека во Англија најдобро се имплементира. Од нашите екс ју простори, Хрватска го употребува. Сметам дека и кај нас треба да почне имплементирањето, бидејќи гледаме дека на нашите терени и тоа како е потребна. Се работи за голема инвестиција за која е потребно време, но ќе повторам дека е потребна.

Имаме добри судии, но мислам дека треба малку повеќе да работат, да следат, има многу работи на кои што треба да им посветат внимание, но сметам дека со ВАР технологијата дефинитивно и на нив ќе им се помогне. ФФМ треба да иницира, да потегне и да ја имплементира оваа новина, изјави Ќумбев.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

2 × 1 =